LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL ASMENŲ, NUKENTĖJUSIŲ NUO 1939–1990 METŲ OKUPACIJŲ, TEISINIO STATUSO PRIPAŽINIMO, PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO BEI JŲ APSKAITOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1998 m. vasario 26 d. Nr. 244
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymo įgyvendinimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 66-1610) 1 straipsnio 1 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso pripažinimo, pažymėjimų išdavimo bei jų apskaitos nuostatus (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1998 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 244
ASMENŲ, NUKENTĖJUSIŲ NUO 1939–1990 METŲ OKUPACIJŲ, TEISINIO STATUSO PRIPAŽINIMO, PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO BEI JŲ APSKAITOS NUOSTATAI
BENDROJI DALIS
TEISINIO STATUSO PRIPAŽINIMAS
2. Teisinis statusas gali būti pripažįstamas asmenims, kurie:
2.1. nacistinės Vokietijos įvykdytos Klaipėdos krašto okupacijos laikotarpiu (1939 metais), Sovietų Sąjungos įvykdytos Vilniaus krašto okupacijos laikotarpiu (1939 metais), Sovietų Sąjungos įvykdytos Lietuvos okupacijos laikotarpiu (1940–1941 metais), nacistinės Vokietijos įvykdytos Lietuvos okupacijos laikotarpiu (1941–1945 metais), Sovietų Sąjungos įvykdytos Lietuvos okupacijos laikotarpiu (1944–1990 metais) buvo nuolatiniai šių teritorijų gyventojai ir šiuo metu yra Lietuvos Respublikos piliečiai arba nuolatiniai gyventojai;
3. Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos okupacinių režimų politiniais ar kilmės motyvais persekiotiems ir nuo 1939–1990 metų okupacijų nukentėjusiems asmenims pripažįstamas atitinkamas nukentėjusio asmens teisinis statusas:
3.1. politiniams kaliniams ir jiems prilygintiems asmenims – nuo okupacijų nukentėjusio asmens (politinio kalinio) teisinis statusas;
3.2. tremtiniams ir jiems prilygintiems asmenims – nuo okupacijų nukentėjusio asmens (tremtinio) teisinis statusas;
3.3. kitiems represuotiems asmenims – nuo okupacijų nukentėjusio asmens (represuotojo) teisinis statusas;
4. Šių nuostatų 3 punkte nurodytas teisinis statusas nepripažįstamas asmenims, kurie:
4.2. buvo Sovietų Sąjungos ar nacistinės Vokietijos represinių struktūrų kadriniai darbuotojai, šių struktūrų agentai ar informatoriai, vadovaujantys nacionalsocialistų ar komunistų partijų darbuotojai, organizacijų ar struktūrų, veikusių prieš Lietuvos nepriklausomybę ir teritorijos vientisumą bei jos gyventojus, nariai (ši nuostata netaikoma čia išvardytiems asmenims, jeigu jie tuo metu bendradarbiavo su pasipriešinimo (rezistencijos) organizacijomis ar struktūromis ir vykdė specialias jų užduotis).
5. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, pripažindamas teisinį statusą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymu.
PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS BEI APSKAITA
7. Asmuo, nukentėjęs nuo 1939–1990 metų okupacijų ir pretenduojantis į atitinkamą teisinį statusą, turi pateikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui:
7.2. Lietuvos Respublikos piliečio paso lapo, kuriame yra asmens nuotrauka ir duomenys apie asmenį, kopiją (pateikia Lietuvos Respublikos piliečiai);
7.3. leidimo nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje kopiją (pateikia ne Lietuvos Respublikos piliečiai);
7.4. užpildytą asmens, pretenduojančio į teisinį statusą, anketą (anketos formą nustato Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius;
7.6. kitus dokumentus (ar jų kopijas), kurių pagrindu gali būti pripažintas asmens, nukentėjusio nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinis statusas:
8. Pretenduojantys į asmens, nukentėjusio nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinį statusą gali pateikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui ir kitus dokumentus (ar jų kopijas), nenurodytus šių nuostatų 7 punkte.
9. Nuo okupacijų nukentėjusio asmens (politinio kalinio), nuo okupacijų nukentėjusio asmens (tremtinio), nuo okupacijų nukentėjusio asmens (represuotojo), nuo okupacijų nukentėjusio asmens pažymėjimai (toliau vadinama – pažymėjimai) išduodami asmenims, kuriems Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus įsakymu pripažįstamas atitinkamas nuo okupacijų nukentėjusio asmens teisinis statusas.
10. Pažymėjimų formą nustato ir tvirtina Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, nustatytąja tvarka suderinęs su Teisingumo ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Generaline prokuratūra ir Valstybine lietuvių kalbos komisija prie Lietuvos Respublikos Seimo.
11. Pažymėjimus pasirašo ir išduoda Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius. Pažymėjimai tvirtinami Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro antspaudu ir laminuojami.
12. Pažymėjimai yra griežtos apskaitos dokumentai ir registruojami specialiame registracijos žurnale.
14. Pažymėjimus pametę, sugadinę ar kitaip praradę asmenys apie tai per 30 dienų praneša Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui ir šalies dienraštyje paskelbia pažymėjimo negaliojimo faktą.
15. Pažymėjimų dublikatai neišduodami. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus sprendimu išduodamas naujas pažymėjimas, kuriame pažymimas prarastojo pažymėjimo numeris.
16. Už tinkamą pažymėjimų gamybos organizavimą, jų saugojimą, apskaitą bei registracijos žurnalo tvarkymą atsako Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus įsakymu paskirtas darbuotojas. Pažymėjimų gamybą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras finansuoja iš savo lėšų.