LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PREZIDIUMAS

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJOS

 

1990 m. gegužės 30 d. Nr. I-248

Vilnius

 

Siekdamas padidinti herbo, kaip nepriklausomybės ir savarankiškumo ženklo, reikšmę, padaryti herbą, kitus heraldinius ženklus tikru jo naudotojo garbės ir orumo simboliu, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutaria:

1. Vietoje Respublikinės heraldikos komisijos, veikusios prie Lietuvos TSR kultūros ministerijos, įkurti Lietuvos heraldikos komisiją, veikiančią prie Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo.

2. Patvirtinti Lietuvos heraldikos komisijos sudėtį (pridedama), jos pirmininku – Edmundą RIMŠĄ.

3. Patvirtinti Lietuvos heraldikos komisijos nuostatus (pridedami).

4. Pavesti Lietuvos heraldikos komisijai iki 1990 m. birželio 30 d. parengti Lietuvos valstybės, miestų, kitų administracinių-teritorinių vienetų, korporacijų herbų, vėliavų bei kitų heraldinių ženklų kūrimo ir naudojimo instrukciją.

5. Pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 1990 m. liepos 1 d. skirti Lietuvos heraldikos komisijai reikalingas patalpas, lėšas, spręsti materialinio aprūpinimo klausimus.

6. Lietuvos heraldikos komisijos reikalais pavedama rūpintis Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo nariui R. GUDAIČIUI.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                                                    K. MOTIEKA

______________

 

 

 

 

 


Patvirtinta Lietuvos Respublikos

Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo

1990 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. I-248

 

LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJOS

SUDĖTIS

 

Edmundas RIMŠA – Lietuvos Mokslų Akademijos Lietuvos istorijos instituto mokslinis bendradarbis (istorikas heraldikas) – komisijos pirmininkas

Vytautas ALEKSIEJŪNAS – Lietuvos Mokslų Akademijos Lietuvos istorijos instituto jaunesnysis mokslinis bendradarbis (istorikas numizmatas)

Juozas GALKUS – Vilniaus dailės akademijos profesorius (grafikas)

Albertas GURSKAS – Vilniaus dailės akademijos docentas (grafikas)

Rimtautas GIBAVIČIUS – Vilniaus dailės akademijos profesorius (grafikas)

Arvydas KAŽDALIS – Lietuvos dailininkų sąjungos grafikos sekcijos pirmininkas (grafikas)

Zigmantas KIAUPA – Lietuvos Mokslų Akademijos Lietuvos istorijos instituto mokslinis bendradarbis (istorikas, miestų istorijos specialistas)

Marcelijus MARTINAITIS – rašytojas

Raimondas MIKNEVIČIUS – Lietuvos dailininkų sąjungos narys (grafikas)

Birutė ŠILINIENĖ – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos istorijos skyriaus viršininkė (istorikė)

______________

 

 

 

 


Patvirtinta Lietuvos Respublikos

Aukščiausiosios tarybos Prezidiumo

1990 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. I-248

 

LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJOS

NUOSTATAI

 

I. Bendroji dalis

 

1. Lietuvos heraldikos komisija (toliau vadinama komisija) veikia prie Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo ir yra jam atskaitinga.

2. Komisija vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, šiais nuostatais, Lietuvos valstybės, miestų, kitų administracinių-teritorinių vienetų, korporacijų herbų, vėliavų bei kitų heraldinių ženklų kūrimo ir naudojimo instrukcija, taip pat remiasi tarptautine patirtimi, griežtai laikydamasi heraldikos mokslo reikalavimų.

3. Komisijos narių sudėtį, personalinius pakeitimus tvirtina Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas.

4. Ypač sudėtingiems heraldikos klausimams spręsti komisija turi teisę kviesti konsultantus, tarp jų ir iš užsienio šalių.

 

II. Komisijos nariai ir jų pareigos

 

1. Komisijos nariais gali būti teorinės ir praktinės heraldikos specialistai, kuriuos rekomenduoja Lietuvos Mokslų Akademijos Lietuvos istorijos institutas bei Lietuvos dailininkų sąjunga.

2. Komisiją sudaro komisijos pirmininkas, jo pavaduotojas, sekretorius ir nariai.

3. Komisijos pirmininkas ir pavaduotojas renkami iš komisijos narių paprasta balsų dauguma dalyvaujant ne mažiau kaip dviem trečdaliams visų komisijos narių.

4. Komisijos pirmininkas organizuoja komisijos darbą, skelbia posėdžius ir jiems vadovauja, teikia Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui komisijos išvadas ir pasiūlymus dėl parengtų herbų, vėliavų ir kitų heraldinių ženklų etalonų tvirtinimo.

5. Kai laikinai nėra komisijos pirmininko, jo pareigas eina pirmininko pavaduotojas.

6. Komisijos sekretorius palaiko tiesioginius ryšius su herbų užsakovais ir kūrėjais, rengia medžiagą komisijos posėdžiams, rašo komisijos posėdžių protokolus, tvarko raštvedybą, biblioteką bei archyvą.

7. Komisijos nariai svarsto herbų ir kitų heraldinių ženklų projektus, jų kūrimo idėjas, teikia pasiūlymus ir patarimus užsakovams, naudotojams ir kūrėjams.

8. Komisija, dalyvaujant ne mažiau kaip dviem trečdaliams jos narių, aprobuoja parengtus herbų etalonus. Tas komisijos narys, kuris dalyvauja konkurse, vertinti pateiktų darbų negali.

9. Komisijos sprendimus dėl herbų etalonų tvirtina Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas.

10. Patvirtintų herbų etalonų pagrindu vėliavų ir antspaudų projektus tvirtina Lietuvos heraldikos komisija.

11. Visi komisijos posėdžiai yra vieši.

 

III. Komisijos uždaviniai

 

1. Komisija vadovauja Lietuvos valstybės, miestų, kitų administracinių-teritorinių vienetų, korporacijų istorinių ir naujų herbų, vėliavų bei kitų heraldinių ženklų kūrimui bei naudojimui.

2. Komisija renka ir tyrinėja Lietuvos bei užsienio šalių bibliotekose, archyvuose bei muziejuose saugomą heraldikos medžiagą.

3. Komisija užtikrina patvirtintų herbų etalonų, vėliavų ir kitų heraldinių ženklų projektų, surinktos rašytinės ir ikonografinės medžiagos, tyrinėjimų apsaugą.

4. Komisija konsultuoja suinteresuotas institucijas ir asmenis, kaip atkurti istorinius herbus ir sukurti naujus, kaip juos naudoti ir propaguoti, teikia metodinę paramą herbų tyrinėtojams ir kūrėjams.

5. Komisija ugdo pagarbą valstybinei, tautinei, miestų ir kitai heraldinei simbolikai, propaguoja heraldikos žinias per masines informacijos priemones, leidžia heraldikos mokslinę, metodinę bei mokslo populiarinimo literatūrą, rengia parodas.

6. Komisija, vykdydama jai pavestus uždavinius, palaiko ryšius su ministerijomis bei žinybomis, mokslo įstaigomis, taip pat savivaldybių organais.

______________