LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2002 M. BALANDŽIO 18 D. ĮSAKYMO Nr. 56 „DĖL VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2012 m. gruodžio 3 d. Nr. A1-548

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 56 „Dėl Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 68-2798; 2007, Nr. 61-2360; 2011, Nr. 35-1655), ir išdėstau juos nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Laikinai einantis socialinės apsaugos

ir darbo ministro pareigas                                            Donatas Jankauskas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2002 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 56

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos Respublikos teritorijoje likusio be tėvų globos vaiko (toliau vadinama – vaiko) laikinosios globos (rūpybos) skubų, planuotą ir tėvų prašymu nustatymą, vaiko laikinosios globos (rūpybos) vietos ir vaiko globėjo (rūpintojo) keitimą, vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūrą ir vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigą.

2. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) organizuojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija (Žin., 1992, Nr. 33-1014), Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija (Žin., 1995, Nr. 60-1501), kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu (Žin.,1996, Nr. 33-807), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (Žin., 2006, Nr. 17-589), Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymu (Žin., 1998, Nr. 66-1910; 2009, Nr. 141-6192), Vaiko globos organizavimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 (Žin., 2002, Nr. 35-1275; 2012, Nr. 80-4165), Tarpinstitucinio bendradarbiavimo radus vaiką sveikatos priežiūros įstaigoje arba įstaigoje, kurioje įsteigtas „gyvybės langelis“, rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2011 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. A1-286 (Žin., 2011, Nr. 36-7862), kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

3. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Civiliniame kodekse, Socialinių paslaugų įstatyme, Vaiko globos organizavimo nuostatuose, kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

4. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymas, priežiūra ir pasibaigimas organizuojami vadovaujantis Civiliniu kodeksu, trumpalaikė socialinė globa – Socialinių paslaugų įstatymu.

5. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatoma pagal tėvų deklaruotą gyvenamąją vietą, o jos nesant – pagal tėvų gyvenamąją vietą. Tais atvejais, kai:

5.1. vaiko tėvų deklaruota gyvenamoji vieta skiriasi nuo vaiko deklaruotos gyvenamosios vietos, vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustato tėvų deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybė;

5.2. vaiko tėvų gyvenamosios vietos yra deklaruotos skirtingose savivaldybėse, vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustato savivaldybė, kurioje deklaruota vaiko gyvenamoji vieta, o jos nesant – savivaldybė, kurioje vaikas gyvena su vienu iš tėvų;

5.3. vaikas yra rastas ir jo tėvų gyvenamoji vieta nežinoma, vaiko globą (rūpybą) nustato savivaldybė, kurios teritorijoje vaikas buvo rastas;

5.4. nepilnametės deklaruota gyvenamoji vieta nustatyta vaikų socialinės globos įstaigoje, jos vaikui laikinąją globą (rūpybą) nustato savivaldybė, kurios sprendimu nepilnametė motina apgyvendinta vaikų socialinės globos įstaigoje.

6. Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – Vaiko teisių apsaugos skyrius) teikimu vaiko laikinoji globa (rūpyba) skubiai arba planuotai nustatoma šeimoje, šeimynoje, socialinės globos įstaigoje ar kitame viešajame juridiniame asmenyje.

7. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintas šeimų, šeimynų, socialinės globos įstaigų ar kitų viešųjų juridinių asmenų, galinčių priimti vaiką bet kuriuo paros metu, sąrašas kasmet iki sausio 31 d. pateikiamas policijos teritorinei įstaigai.

 

II. VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) SKUBUS NUSTATYMAS

 

8. Darbo laiku gavęs informaciją apie tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą smurtavimą prieš vaiką ar kitokį piktnaudžiavimą tėvų valdžia ir dėl to kylančią realią grėsmę vaiko sveikatai ar gyvybei arba tėvų ar kitų artimųjų giminaičių be priežiūros paliktą vaiką ir dėl to kylantį pavojų vaiko sveikatai ir saugumui ar rastą vaiką, Vaiko teisių apsaugos skyrius arba skyrius kartu su policija (esant būtinybei ir siekiant užtikrinti viešąją tvarką ar dalyvaujančių asmenų saugumą) turi:

8.1. nedelsdami vykti į vaiko buvimo vietą;

8.2. įvertinti aplinką ir grėsmę vaiko sveikatai, gyvybei, saugumui ir esant būtinybei paimti vaiką iš jo buvimo vietos ir organizuoti vaiko laikiną apgyvendinimą šių nuostatų nustatyta tvarka;

8.3. esant galimybei, prieš paimdami vaiką, informuoti tėvus ar kitus vaiko atstovus pagal įstatymą (jeigu jie dalyvauja) apie jų teisę vaiką susigrąžinti arba skųsti Vaiko teisių apsaugos skyriaus sprendimą dėl vaiko paėmimo, o nesant tos galimybės – skubiai raštu informuoti vaiko tėvus (jeigu jie yra žinomi) ar kitus vaiko atstovus pagal įstatymą apie vaiko paėmimą ir jo laikino apgyvendinimo vietą;

8.4. surašyti Vaiko paėmimo ir jo laikino apgyvendinimo aktą (1 priedas) vaiko paėmimo dieną;

8.5. apie vaiko laikiną apgyvendinimą informuoti savivaldybės administracijos struktūrinį padalinį, atsakingą už socialinių paslaugų organizavimą ir socialinių išmokų skyrimą ir mokėjimą (toliau – Socialinės paramos skyrius) dėl trumpalaikės socialinės globos organizavimo;

8.6. kartu su savivaldybės socialiniu darbuotoju išsiaiškinti vaiko padėtį ir surinkti informaciją apie vaiką ir jo tėvus ar kitus vaiko atstovus pagal įstatymą.

9. Vaiko teisių apsaugos skyrius, gavęs iš policijos informaciją apie ne darbo laiku paimtą iš jo buvimo vietos ir laikinai apgyvendintą vaiką, turi:

9.1. surašyti Vaiko paėmimo ir jo laikino apgyvendinimo aktą;

9.2. išsiaiškinti vaiko padėtį ir priimti vieną iš šių nuostatų 10.1–10.3 punktuose nurodytų sprendimų.

10. Vaiko teisių apsaugos skyriui kartu su savivaldybės socialiniu darbuotoju išsiaiškinus vaiko padėtį bei surinkus informaciją apie vaiką ir jo tėvus ar kitus vaiko atstovus pagal įstatymą, skyrius priima vieną iš sprendimų dėl:

10.1. vaiko grąžinimo tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą;

10.2. vaiko perdavimo kitai savivaldybei (kai tėvai gyvena kitoje savivaldybėje);

10.3. teikimo nustatyti vaikui laikinąją globą (rūpybą).

11. Vaiko teisių apsaugos skyrius, priėmęs vieną iš šių nuostatų 10.1–10.2 punktuose nurodytų sprendimų:

11.1. organizuoja vaiko grąžinimą tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą;

11.2. nedelsdamas informuoja vaiko tėvų deklaruotos gyvenamosios vietos, jos nesant – tėvų gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrių dėl vaiko perdavimo.

12. Vaiko teisių apsaugos skyrius, priėmęs sprendimą teikti siūlymą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo, savivaldybės administracijos direktoriui pateikia:

12.1. vaiko gimimo liudijimą (jeigu turi);

12.2. Vaiko paėmimo ir jo laikino apgyvendinimo aktą (1 priedas);

12.3. kitus susijusius su vaiku turimus dokumentus.

13. Vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu per Civilinio kodekso 3.250 straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą nustatoma vaiko laikinoji globa (rūpyba) ir skiriamas vaiko globėjas (rūpintojas).

14. Vaiko teisių apsaugos skyrius ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo vaiko laikinosios globos (rūpybos) skubaus nustatymo surenka šių nuostatų 12.2–12.3 ir 16.1–16.6 punktuose nurodytus dokumentus, duomenis ir informaciją apie vaiką, jo artimuosius giminaičius ir vaiko globėją (rūpintoją) bei sudaro Vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą (2 priedas).

15. Tais atvejais, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatoma vaikų socialinės globos įstaigoje, sudarant Vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą kartu parengiamas Individualus socialinės globos planas pagal Socialinės globos normų aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. A1-46 (Žin., 2007, Nr. 24-931).

 

III. VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PLANUOTAS NUSTATYMAS

 

16. Vaiko teisių apsaugos skyrius, planuodamas vaiko laikinąją globą (rūpybą), apie vaiką, jo tėvus, artimuosius giminaičius ir vaiko būsimąjį globėją (rūpintoją) surenka šiuos dokumentus:

16.1. vaiko gimimo liudijimą;

16.2. išrašą iš vaiko gimimo įrašo;

16.3. sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos sveikatos pažymėjimą apie vaiko sveikatą;

16.4. pagal poreikį dokumentus (jeigu turi) apie vaiko tėvų sveikatos būklę ir informaciją apie tėvų gyvenamąją vietą;

16.5. informaciją apie vaiko brolius, seseris ir senelius (jeigu turi) bei jų gyvenamąją vietą;

16.6. Vaiko globos organizavimo nuostatų 13.1–13.4 ir 14.1–14.7 punktuose nurodytus dokumentus, duomenis ir informaciją apie vaiko būsimąjį globėją (rūpintoją).

17. Vaiko teisių apsaugos skyrius, sudarydamas vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą, pagal poreikį kviečia:

17.1. vaiko tėvus;

17.2. savivaldybės socialinį darbuotoją ir (ar) vaikų socialinės globos įstaigos darbuotoją;

17.3. vaiko būsimus globėjus (rūpintojus);

17.4. gebantį išreikšti savo nuomonę vaiką, kai tai neprieštarauja jo interesams;

17.5. kitus susijusius su vaiku ir jo tėvais asmenis.

18. Sudarant Vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą:

18.1. kai dėl objektyvių priežasčių vaiko tėvai nedalyvauja, jų prašymu pagal galimybes Vaiko teisių apsaugos skyrius pakartotinai organizuoja vaiko laikinosios globos (rūpybos) plano sudarymą;

18.2. būtinai atsižvelgiama į vaiko interesus ir išklausomas vaikas, galintis išreikšti savo nuomonę, kuri įrašoma į vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą.

19. Tais atvejais, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatoma šeimoje ar šeimynoje, Vaiko teisių apsaugos skyrius suteikia globėjams (rūpintojams) turimą informaciją apie vaiką ir jo tėvus. Kai vaiko globėju (rūpintoju) skiriama vaikų socialinės globos įstaiga ar kitas viešasis juridinis asmuo, Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovas ir (ar) savivaldybės socialinis darbuotojas dalyvauja apgyvendinant vaiką jo globos (rūpybos) vietoje.

20. Tais atvejais, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta šeimynoje, socialinės globos įstaigoje ar kitame viešajame juridiniame asmenyje, teisės aktų nustatyta tvarka Socialinės paramos skyrius priima sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos vaikui skyrimo ir užtikrina šios globos finansavimą.

21. Sudarius Vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą ir savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustačius vaiko laikinąją globą (rūpybą), šio įsakymo:

21.1. vienas egzempliorius pateikiamas vaiko globėjui (rūpintojui) laikinajai globai (rūpybai) vykdyti, kitas – saugomas savivaldybėje teisės aktų nustatyta tvarka;

21.2. viena kopija pateikiama Vaiko teisių apsaugos skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) prižiūrėti ir apskaityti, kita – Socialinės paramos skyriui trumpalaikei socialinei globai organizuoti, globos (rūpybos) išmokai ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tiksliniam priedui skirti ir mokėti.

22. Savivaldybės administracija, nustačiusi vaiko laikinąją globą (rūpybą), priima sprendimus dėl jos pakeitimo ir pasibaigimo, globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo skyrimo bei mokėjimo ir gali šeimai, kurioje globojami vaikai, šeimynai, socialinės globos įstaigai ar kitam viešajam juridiniam asmeniui skirti kitą finansinę ir materialinę paramą globojamiems (rūpinamiems) vaikams išlaikyti.

23. Vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius sudaro, saugo ir nuolat pildo Vaiko laikinosios globos (rūpybos) bylą, atsižvelgdamas į skubų ar planuotą vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymą, kurioje laikomi:

23.1. šių nuostatų 12.2–12.3, 16.1–16.6 ir 21 punktuose nurodyti dokumentai ar jų patvirtintos kopijos;

23.2. globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymus organizavusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus dokumentai, susiję su vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūra;

23.3. kiti su vaiku, vaiko globėju (rūpintoju) ir laikinąja globa (rūpyba) susiję dokumentai.

 

IV. VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) TĖVŲ PRAŠYMU NUSTATYMAS

 

24. Vaiko tėvai laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos laikotarpiu, palikdami savo vaiką prižiūrėti pasirinktam fiziniam asmeniui, prieš 30 kalendorinių dienų iki išvykimo Vaiko teisių apsaugos skyriui privalo pateikti:

24.1. rašytinį prašymą Dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu nustatymo (3 priedas) jų išvykimo iš šalies laikotarpiu ir fizinio asmens paskyrimo globėju (rūpintoju), kuriam tėvai patiki laikinai prižiūrėti savo vaiką;

24.2. vaiko gimimo liudijimo kopiją;

24.3. tėvų ir siūlomo fizinio asmens prižiūrėti vaiką asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijas, o kai pateikiami šių dokumentų originalai – jų kopijas pasidaro Vaiko teisių apsaugos skyrius;

24.4. siūlomo fizinio asmens sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos sveikatos pažymėjimą;

24.5. siūlomo fizinio asmens gyvenamosios vietos savivaldybės (seniūnijos) buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą;

24.6. kartu su siūlomu fiziniu asmeniu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus.

25. Vaiko teisių apsaugos skyrius Vaiko globos organizavimo nuostatų nustatyta tvarka kreipiasi į Informatikos ir ryšių departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos dėl pažymos apie siūlomo fizinio asmens prižiūrėti vaiką teistumą už tyčinius nusikaltimus.

26. Paaiškėjus, kad siūlomas fizinis asmuo netinka tapti vaiko globėju (rūpintoju), Vaiko teisių apsaugos skyrius turi teisę siūlyti tėvams pasirinkti kitą fizinį asmenį.

27. Vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo tėvų rašytiniame prašyme nurodytos jų išvykimo iš Lietuvos Respublikos dienos iki jų sugrįžimo į Lietuvos Respubliką nustatoma vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu.

28. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu nustatymo atveju:

28.1. globos (rūpybos) išmoka neskiriama vadovaujantis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo (Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208) nuostatomis;

28.2. paskirtajam vaiko globėjui (rūpintojui) netaikomas Vaiko globos organizavimo nuostatuose nustatytas būtinas pasirengimas vaiko globai (rūpybai);

28.3. Vaiko teisių apsaugos skyriui netaikomas šiuose nuostatuose nustatytas reikalavimas sudaryti Vaiko laikinosios globos (rūpybos) planą;

28.4. vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu priežiūra vykdoma šių nuostatų 30.1–30.3 punktuose nustatyta tvarka.

29. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustačius vaiko laikinąją globą (rūpybą) tėvų prašymu, vienas šio įsakymo egzempliorius pateikiamas paskirtajam vaiko globėjui (rūpintojui) laikinajai globai (rūpybai) vykdyti, kitas – saugomas savivaldybėje teisės aktų nustatyta tvarka, o šio įsakymo kopija pateikiama Vaiko teisių apsaugos skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) tėvų prašymu apskaityti.

30. Nustačius vaiko laikinąją globą (rūpybą) tėvų prašymu, Vaiko teisių apsaugos skyrius:

30.1. pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per metus, aplanko vaiką arba gavęs pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą;

30.2. per vaiko tėvų pasirinktus tėvams tarpininkaujančius asmenis (jeigu tai būtina) informuoja vaiko tėvus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, pasikeitusias vaiko gyvenimo sąlygas ir (ar) kylančias grėsmes vaiko saugumui bei sveikatai, vaiko globėjo (rūpintojo) netinkamą savo pareigų vykdymą ir per vaiko tėvams tarpininkaujančius asmenis derina paskirtojo vaiko globėjo (rūpintojo) atleidimo ar nušalinimo ir naujojo globėjo (rūpintojo) skyrimo klausimus;

30.3. nustatęs, kad vaiko tėvai ignoruoja šių nuostatų 30.2 punkte nurodytą informaciją, teisės aktų nustatyta tvarka sprendžia klausimą dėl civilinės, administracinės ar baudžiamosios atsakomybės taikymo tėvų atžvilgiu.

31. Vaiko tėvai privalo ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo jų sugrįžimo į Lietuvos Respubliką raštu informuoti Vaiko teisių apsaugos skyrių.

32. Savivaldybės administracijos direktorius ne vėliau kaip kitą dieną po šių nuostatų 31 punkte nurodytos informacijos gavimo dienos priima įsakymą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu pabaigos.

33. Vaiko teisių apsaugos skyrius tvarko vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu nustatymo atvejų apskaitą.

 

V. VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) VIETOS IR VAIKO GLOBĖJO (RŪPINTOJO) KEITIMAS

 

34. Vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius vaiko laikinosios globos (rūpybos) vietos ir (ar) globėjo (rūpintojo) keitimo klausimus ir veiksmus derina su vaiko būsimosios laikinosios globos (rūpybos) vietos ir (ar) globėjo (rūpintojo) skyrimo savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriumi.

35. Keičiantis šeimoje globojamo (rūpinamo) vaiko nustatytai globos (rūpybos) vietai ir globėjui (rūpintojui), perkeliant vaiką į kitos savivaldybės vaikus globojančią šeimą, vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius kreipiasi į vaiko būsimosios laikinosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrių ir su juo suderina vaiko atvykimo, globėjo (rūpintojo) skyrimo ir laikinosios globos (rūpybos) priežiūros užtikrinimo klausimus.

36. Vaiko būsimosios laikinosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius pagal Vaiko globos organizavimo nuostatų reikalavimus organizuoja vaiko būsimojo globėjo (rūpintojo) pasirengimą vaiko globai (rūpybai).

37. Vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius organizuoja Vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūrą ir parengia savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo projektą dėl naujo vaiko globėjo (rūpintojo) paskyrimo ir naujos vaiko globos (rūpybos) vietos nustatymo.

38. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo vienas egzempliorius pateikiamas naujajam vaiko globėjui (rūpintojui), kitas – saugomas savivaldybėje teisės aktų nustatyta tvarka, o įsakymo kopijos pateikiamos:

38.1. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) organizuoti ir apskaityti;

38.2. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Socialinės paramos skyriui dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo skyrimo ir mokėjimo;

38.3. vaiko naujos laikinosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui, kai šis skyrius sutinka organizuoti globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymus.

39. Keičiantis šeimoje globojamo (rūpinamo) vaiko nustatytai globos (rūpybos) vietai ir globėjui (rūpintojui), perkeliant vaiką į socialinės globos įstaigą – valstybės vaikų globos namus:

39.1. Socialinės paramos skyrius priima sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos vaikui skyrimo ir užtikrina šios globos finansavimą;

39.2. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius organizuoja Vaiko globos (rūpybos) peržiūrą ir parengia savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo projektą dėl fizinio vaiko globėjo (rūpintojo) atleidimo arba nušalinimo nuo vaiko globėjo (rūpintojo) pareigų, juridinio asmens paskyrimo vaiko globėju (rūpintoju) ir naujos vaiko globos (rūpybos) vietos nustatymo.

40. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo vienas egzempliorius pateikiamas juridiniam vaiko globėjui (rūpintojui), kitas – saugomas savivaldybėje teisės aktų nustatyta tvarka, o įsakymo kopijos pateikiamos:

40.1. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) organizuoti, apskaityti ir prižiūrėti;

40.2. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Socialinės paramos skyriui dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo skyrimo ir mokėjimo;

41. Vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius vykdo vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūrą socialinės globos įstaigoje – valstybės vaikų globos namuose – ir apie tai informuoja vaiko globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrių.

42. Keičiantis šeimoje globojamo (rūpinamo) vaiko nustatytai globos (rūpybos) vietai ir globėjui (rūpintojui), perkeliant vaiką į kitos savivaldybės teritorijoje veikiančią šeimyną, socialinės globos įstaigą ar kitą viešąjį juridinį asmenį, vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius kreipiasi į vaiko būsimosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrių ir su juo suderina visus vaiko atvykimo, juridinio asmens skyrimo vaiko globėju (rūpintoju) ir globos (rūpybos) priežiūros užtikrinimo klausimus.

43. Vaiko būsimosios laikinosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius, vadovaudamasis Vaiko globos organizavimo nuostatų 24 punktu, priima sprendimą dėl šeimynos, socialinės globos įstaigos ar kito viešojo juridinio asmens teikimo skirti vaiko globėju (rūpintoju).

44. Vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius organizuoja Vaiko globos (rūpybos) peržiūrą ir parengia savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo projektą dėl naujo vaiko globėjo (rūpintojo) paskyrimo ir naujos vaiko globos (rūpybos) vietos nustatymo.

45. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo vienas egzempliorius pateikiamas naujajam vaiko globėjui (rūpintojui), kitas – saugomas savivaldybėje teisės aktų nustatyta tvarka, o įsakymo kopijos pateikiamos:

45.1. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui vaiko laikinajai globai (rūpybai) organizuoti ir apskaityti;

45.2. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Socialinės paramos skyriui dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo skyrimo ir mokėjimo;

45.3. vaiko naujos laikinosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui, kai šis skyrius sutinka organizuoti globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymus.

46. Keičiantis vaikų socialinės globos įstaigoje ar kitame viešajame juridiniame asmenyje nustatytai vaiko globos (rūpybos) vietai ir (ar) globėjui (rūpintojui), perkeliant vaiką į kitos savivaldybės šeimą, kurioje globojami (rūpinami) vaikai:

46.1. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius suderina su vaiko būsimosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriumi vaiko perkėlimo, juridinio asmens atleidimo ar nušalinimo nuo vaiko globėjo (rūpintojo) pareigų, fizinio asmens skyrimo vaiko globėju (rūpintoju) ir naujos vaiko globos (rūpybos) vietos nustatymo klausimus;

46.2. vaiko būsimosios laikinosios globos (rūpybos) vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius pagal Vaiko globos organizavimo nuostatų reikalavimus organizuoja vaiko būsimojo fizinio globėjo (rūpintojo) pasirengimą vaiko globai (rūpybai);

46.3. vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius atlieka šių nuostatų 37, 38.1–38.3 punktuose nurodytus veiksmus.

 

VI. VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PRIEŽIŪRA

 

47. Vaiko teisių apsaugos skyrius vykdo vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūrą, atlikdamas globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymus ir surašydamas Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktą (4 priedas) bei organizuodamas vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūras ir surašydamas Vaiko globos (rūpybos) peržiūros aktą (5 priedas) pagal Vaiko globos organizavimo nuostatų reikalavimus.

48. Atliekant pirminį globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymą Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktas surašomas pilnai, atliekant kitus aplankymus – akte pildomi tik su pokyčiais susiję punktai.

49. Vykdant vaiko laikinosios globos (rūpybos) priežiūrą, Vaiko teisių apsaugos skyrius pagal kompetenciją teikia pagalbą vaiko globėjui (rūpintojui) vaiko teisių apsaugos ir atstovavimo klausimais, perduoda vaiko globėjui (rūpintojui) iš vaiko laikinosios globos (rūpybos) bylos dokumentus ar jų kopijas, tiesiogiai susijusias su vaiko globėjo (rūpintojo) pareigų vykdymu.

 

VII. VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PABAIGA

 

50. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) pasibaigia atsiradus Civilinio kodekso 3.255 straipsnyje nustatytiems vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos pagrindams.

51. Kai išnyksta aplinkybės, dėl kurių buvo nustatyta vaiko laikinoji globa (rūpyba), ir atsiranda Civilinio kodekso 3.255 straipsnio 1 punkte nustatytas vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos pagrindas, vaiko laikinoji globa (rūpyba) pasibaigia vaiko grąžinimo tėvams dieną.

52. Vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) panaikinimo turi būti priimtas ir vaikas grąžintas tėvams ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo šių nuostatų 51 punkte nurodytų aplinkybių išnykimo nustatymo dienos.

53. Tuo atveju, kai laikinai globojamas (rūpinamas) vaikas grąžinamas tėvams teismo sprendimu, vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) panaikinimo turi būti priimtas ir vaikas grąžintas tėvams teismo sprendimo įsiteisėjimo dieną.

54. Vaiko grąžinimą tėvams organizuoja vaiko laikinąją globą (rūpybą) nustačiusios savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius. Grąžinant vaiką dalyvauja vaiko tėvai, vaiko globėjas (rūpintojas), vaiko tėvų gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir (esant galimybei) vaiko globėjo (rūpintojo) gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai (jeigu vaiko tėvai ir vaiko globėjas (rūpintojas) gyvena skirtingose savivaldybėse), kurie pasirašo Vaiko grąžinimo tėvams aktą (6 priedas).

55. Vaiką sugrąžinus tėvams, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) panaikinimo kopijos pateikiamos vaiko tėvams, vaiko globėjui (rūpintojui) ir Socialinės paramos skyriui, o vaiko asmens dokumentai grąžinami vaiko tėvams.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

56. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) byla saugoma Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr.107-2389; 2004, Nr. 57-1982) nustatyta tvarka.

 

_________________


Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų

1 priedas

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

(Vaiko paėmimo ir jo laikino apgyvendinimo akto forma)

 

VAIKO PAĖMIMO IR JO LAIKINO APGYVENDINIMO AKTAS

 

____________________Nr _______

(data)

 

____________________________________

(sudarymo vieta)

 

Vadovaudamasis (-i) Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo

(Žin., 1996, Nr. 33-807) 56 straipsniu, aš, _________________________________________

(vaiką paėmusio asmens vardas ir pavardė, pareigų pavadinimas)

 

__________________________________________________________________________ ,

 

į v e r t i n ę s ________________________________________________________________

(vaiko vardas ir pavardė, gimimo metai)

__________________________________________________________________________ :

 

buvimo (radimo) sąlygas _______________________________________________________

(aprašyti vaiko buvimo (radimo) sąlygas)

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ,

 

pavojus vaiko saugumui _______________________________________________________

(nurodyti emocinės, fizinės, seksualinės prievartos, socialinės grėsmės pavojus)

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ,

 

vaiko tėvų gyvenimo būdą, sąlygas ______________________________________________

(jeigu žinoma – aprašyti)

___________________________________________________________________________

 

ir atsižvelgęs į vaiko nuomonę __________________________________________________

(nurodyti, ar vaikas nori gyventi su tėvais)

__________________________________________________________________________ ,

 

n u s p r e n d ž i u paimti vaiką iš ________________________________________________

(nurodyti vaiko buvimo (radimo) vietos adresą)

 

___________________________________________________________________________

 

ir jį laikinai apgyvendinti ______________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

(vaiko laikino apgyvendinimo vietos (šeimos, šeimynos arba socialinės globos įstaigos) pavadinimas ir adresas)

 

 

(aktą surašiusio asmens pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

________________________________________________________________________________

(vaiko laikino apgyvendinimo vietos šeimos, šeimynos arba socialinės globos įstaigos) pavadinimas)

 

s u t i n k a nuo 20   m. _____________________________ d. laikinai apgyvendinti pristatytą

 

__________________________________________________________________________ .

(vaiko vardas ir pavardė, gimimo metai)

 

 

(vaiką pristačiusio asmens pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(vaiką priėmusio asmens pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

_________________


Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų

2 priedas

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

(Vaiko laikinosios globos (rūpybos) plano forma)

 

_____________________ SAVIVALDYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS SKYRIUS

 

VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) PLANAS

 

___________________ Nr. _____________

(data)

___________________________

(sudarymo vieta)

 

1. A t s i ž v e l g i a n t į vaiko ____________________________________________  :

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

1.1. norus ______________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

1.2. sveikatos priežiūros poreikį ____________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

1.3. ugdymo poreikį ______________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

1.4. socialinių paslaugų poreikį _____________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

1.5. nuomonę dėl globos (rūpybos) nustatymo ir globėjo (rūpintojo) skyrimo _________

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

1.6. pageidavimus dėl ryšio palaikymo su:

tėvais _________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

seserimis, broliais _______________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ .

 

2. Į v e r t i n u s:

2.1. vaiko elgesį (aprašyti)_________________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

2.2. tėvų gyvenimo būdą ir sąlygas (aprašyti)__________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

2.3. vaiko globos (rūpybos) eigą (nustatymo laikas, terminas, keitimo priežastis ir kt.)__

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

2.4. šio plano sudaryme dalyvavusių asmenų nuomonės _________________________

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

3. P l a n u o j a m a:

 

3.1. vaiką (-ui) grąžinti tėvams; nustatyti laikinąją arba nuolatinę globą (rūpybą); įvaikinti

(įrašyti)_____________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

3.2. vaiko globėju (rūpintoju) siūlyti skirti (įrašyti: fizinio asmens vardas ir pavardė,

gyvenamosios vietos adresas arba juridinio asmens pavadinimas, veiklos kodas, adresas)____

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

3.3. vaikui nustatyti globą (rūpybą) (įrašyti: artimųjų giminaičių šeimoje; kitų asmenų

šeimoje; šeimynoje, socialinės globos įstaigoje) ____________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

3.4. organizuoti socialinį darbą su vaiko tėvais (nurodyti planuojamas socialines ir kitas

paslaugas)___________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

3.5. sudaryti Individualų socialinės globos planą (nurodyti vaikui planuojamas socialines ir

kitas paslaugas) ______________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

3.6. vykdyti tėvų dalyvavimo išlaikant vaiką stebėseną __________________________

 

___________________________________________________________________________ .

 

4. Į s i p a r e i g o j i m a i, į p a r e i g o j i m a i:

4.1. vaiko motinos įsipareigojimai, įpareigojimai _______________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

4.2. vaiko tėvo įsipareigojimai, įpareigojimai __________________________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

4.3. vaiko globėjo (rūpintojo) įsipareigojimai, įpareigojimai ______________________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

4.4. savivaldybės socialinio darbuotojo ar socialinės globos įstaigos specialisto uždaviniai

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________ .

 

5. Vaiko globos (rūpybos) peržiūra (nurodyti planuojamą datą ir vietą) _____________

 

___________________________________________________________________________ ;

 

 

Vaiko motina

 

 

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Vaiko tėvas

 

 

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Vaiko globėjas (rūpintojas)

 

 

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(savivaldybės socialinis darbuotojas ar socialinės globos įstaigos darbuotojas

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovo pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Sudarant planą dalyvavusių kitų asmenų:

 

 

(pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

_________________


Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų

3 priedas

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

(Prašymo dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu nustatymo forma)

 

____________________________________________________________________________

(vaiko tėvų vardai ir pavardės)

 

_______________________________________

(adresas)

 

__________________savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui

 

PRAŠYMAS

DĖL VAIKO LAIKINOSIOS GLOBOS (RŪPYBOS) TĖVŲ PRAŠYMU NUSTATYMO

 

_____________________

(data)

 

____________________________________

(sudarymo vieta)

 

 

Prašome mūsų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos į _______________________

(šalis, miestas, gyvenamosios vietos adresas, kontaktiniai telefonai)

 

___________________________________________________________________________

 

laikotarpiu nuo 20    m. _____________________ d. iki mūsų sugrįžimo į Lietuvos Respubliką

 

nustatyti mūsų vaikui ________________________________________________________  ,

(vardas ir pavardė)

 

___________________ , laikinąją globą (rūpybą) ir paskirti___________________________

(gimimo metai)                                                                                      (fizinio asmens vardas, pavardė, gimimo metai)

 

_______________________________________________________ vaiko globėju (rūpintoju).

 

Įsipareigojame kiekvieną kalendorinį mėnesį užtikrinti vaiko išlaikymą, bendradarbiauti su vaiko laikinuoju globėju (rūpintoju) ir per 5 kalendorines dienas raštu informuoti Vaiko teisių apsaugos skyrių apie sugrįžimą į Lietuvos Respubliką.

 

Mums išaiškintos asmeninių ir turtinių tėvų teisių ir pareigų nevykdymo pasekmės pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.180 straipsnio ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1992, Nr. 21-610; 2002, Nr. 13-477) 181 straipsnio nuostatas.

Mūsų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos laikotarpiu mums tarpininkaujantys asmenys Lietuvoje:

 

___________________________________________________________________________

(vardai ir pavardės, adresas)

 

__________________________________________________________________________ .

 

 

(parašas)

 

(motinos vardas ir pavardė)

 

 

(parašas)

 

(tėvo vardas ir pavardė)

 

Aš, ___________________________________________________________________ ,

(tėvų siūlomo paskirti vaiko globėju (rūpintoju) fizinio asmens vardas ir pavardė)

 

sutinku būti vaiko globėju (rūpintoju) ir laikinai globoti tėvų man patikėtą vaiką.

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

_________________________________________

(data)

 

_________________


Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų

4 priedas

(Lietuvos Respublikos s

ocialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

(Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo akto forma)

 

______________________________________________

(akto sudarytojo pavadinimas)

 

GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO APLANKYMO AKTAS

 

___________________ Nr. _______

(data)

 

____________________________________

(sudarymo vieta)

 

Vadovaudamasis (-i) Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.267

straipsniu, aš, ________________________________________________________________

(vardas ir pavardė, pareigų pavadinimas)

__________________________________________________________________________ ;

 

___________________aplankiau ________________________________________________

(apsilankymo data)                                                                (vaiko vardas ir pavardė, gimimo metai)

 

_________________________ , globojamą (rūpinamą) ______________________________

(vaiko globėjo fizinio asmens vardas ir pavardė

 

__________________________________________________________________________ ,

arba šeimynos ar socialinės globos įstaigos pavadinimas ir adresas)

 

ir nustačiau šias vaiko globos (rūpybos) sąlygas.

 

1. SAUGI APLINKA IR VAIKO FIZINIAI POREIKIAI

 

1.1. būstas (būsto saugumas, vaiko buities sąlygos, vaiko privati erdvė ir galimybės ja

naudotis, sąlygos poilsiui, žaidimams, ugdymui ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

1.2. maistas (vaiko maitinimo sąlygos, mitybos įpročiai, maisto kokybė, papildomas

maitinimas ugdymo įstaigoje ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

1.3. sveikata (vaiko sveikatos priežiūra, sveikatos būklė, nustatytos diagnozės, paskirtas

gydymas, sveikatos profilaktika, kada paskutinį kartą lankytasi pas BPG, stomatologą ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

1.4. aprūpinimas (vaiko apranga, avalynė, patalynė, higienos priemonės, žaislai, ugdymo

priemonės, ar atsižvelgiama į vaiko norus dėl aprangos ir kitų būtiniausių priemonių).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2. UGDYMAS, EMOCINIAI IR SOCIALINIAI POREIKIAI

 

2.1. ugdymas (vaiko auklėjimas, elgesys, savikontrolės įgūdžiai, skatinimo ir drausminimo

priemonės, ribų nustatymas, savarankiško gyvenimo įgūdžių formavimas, kišenpinigiai, jų

panaudojimas ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2.2. formalus ugdymas (vaiko mokymosi pasiekimai ir sunkumai, ugdymo įstaigos lankymas,

reikalinga pagalba, globėjo dalyvavimas ugdymo įstaigų susirinkimuose, šventėse ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2.3. neformalus ugdymas ir laisvalaikis (vaiko pomėgiai, jo meniniai ir (ar) sportiniai

gabumai, saviraiškos galimybės, lankomi užsiėmimai po pamokų, būreliai ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2.4. emocinė aplinka (ar vaikas jaučiasi saugus, mylimas, reikalingas, su kuo iš šeimos arba

šeimynos ar socialinės globos įstaigos narių turi artimiausią ryšį, kuo gali pasitikėti, aptarti slaptus

dalykus, problemas, tikėtis paramos ir palaikymo ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2.5. socialiniai ryšiai (ryšiai su bendraamžiais ir vyresniais, ar vaikas gali pasikviesti draugus į

namus, šeimyną ar socialinės globos įstaigą, ar vaikas gali išeiti pas draugus, bendravimo sunkumai,

reikalinga pagalba ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

3. VAIKO NUOMONĖ (apie santykius su globėju (rūpintoju) ir globos (rūpybos) sąlygas,

vaiko santykiai su kitais šeimos nariais, jo ryšiai su tėvais ir kitais giminaičiais, vaiko pageidavimai

ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

4. VAIKO RYŠIAI SU TĖVAIS IR KITAIS GIMINAIČIAIS

 

4.1. vaiko ryšiai su tėvais (tarpusavio santykiai, bendravimo pobūdis, dažnumas, įtaka vaikui,

globėjo (rūpintojo) požiūris į vaiko biologinę šeimą, sunkumai, padedant vaikui palaikyti ryšį su

biologine šeima ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

4.2. vaiko ryšiai su kitais giminaičiais (vaiko santykiai su broliais, seserimis, seneliais ir kitais

giminaičiais, bendravimo pobūdis, dažnumas, įtaka vaikui ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

5. GLOBĖJO (RŪPINTOJO) NUOMONĖ APIE VAIKĄ IR JO GLOBĄ (RŪPYBĄ)

 

5.1. globėjo (rūpintojo) nuomonė apie globojamą (rūpinamą) vaiką (jo santykiai su vaiku,

geroji patirtis, bendravimo problemos, kokios pagalbos reikia jų santykiams gerinti ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

5.2. globėjo (rūpintojo) nuomonė apie globos (rūpybos) vykdymą (geroji patirtis, įvardintos

problemos ir jų sprendimas, kiti susirūpinimą keliantys dalykai, gaunamos paslaugos ir jų poreikis,

kokių specialistų pagalbos reikia globėjui (rūpintojui) ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

5.3. globėjo (rūpintojo) bendradarbiavimas (santykiai su vaiko tėvais, kokios pagalbos reikia

vaiko ir jo tėvų ryšiams gerinti, bendravimas su kitomis vaikus globojančiomis šeimomis,

šeimynomis ar institucijomis, bendradarbiavimas su socialiniais darbuotojais, vaiko teisių apsaugos

specialistais ir kt.).

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

6. KITA SVARBI SU VAIKO GLOBA (RŪPYBA) SUSIJUSI INFORMACIJA

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

7. IŠVADOS IR PASIŪLYMAI

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

 

 

(akto sudarytojo atstovo pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

_________________


Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų

5 priedas

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

(Vaiko globos (rūpybos) peržiūros akto forma)

 

_______________SAVIVALDYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS SKYRIUS

 

VAIKO GLOBOS (RŪPYBOS) PERŽIŪROS AKTAS

 

________________ Nr. _________

(data)

______________________________

(sudarymo vieta)

 

 

I. POREIKIŲ ĮVERTINIMAS

 

Vaiko (vardas ir pavardė, gimimo metai) _____________________________________

 

__________________________________________________________________________ :

 

1.1. norai ______________________________________________________________

__________________________________________________________________________ ;

 

1.2. specialieji poreikiai ___________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

1.3. sveikatos priežiūros poreikiai ___________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

1.4. ugdymo poreikiai ____________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

1.5. socialinių paslaugų poreikiai ___________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

1.6. nuomonė apie santykius su:

tėvais _________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

seserimis, broliais_______________________________________________________ ;

 

globėju (rūpintoju) _______________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

1.7. nuomonė apie savo ateitį ______________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

2. Vaiko motinos (vardas ir pavardė) ________________________________________ :

 

2.1. nuomonė apie šeimos padėtį ____________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

2.2. pageidavimai ir pasiūlymai _____________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

3. Vaiko tėvo (vardas ir pavardė)___________________________________________ :

 

3.1. nuomonė apie šeimos padėtį ____________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ ;

 

3.2. pageidavimai ir pasiūlymai _____________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

II. ŠEIMOS POKYČIŲ IR GLOBOS (RŪPYBOS) ĮVERTINIMAS

 

4. Vaiko pokyčių įvertinimas _______________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

5. Motinos pokyčių įvertinimas _____________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

6. Tėvo pokyčių įvertinimas _______________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

7. Tėvų dalyvavimo išlaikant vaiką įvertinimas ________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

8. Globėjo (rūpintojo) pareigų atlikimo įvertinimas _____________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

9. Socialinio darbo su vaiko tėvais įvertinimas _________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

10. Individualaus socialinės globos plano vykdymo įvertinimas ___________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

III. SIŪLYMAI

 

11. Dėl vaiko globos (rūpybos): grąžinti vaiką tėvams; tęsti vaiko laikinąją globą (rūpybą);

nustatyti nuolatinę globą (rūpybą); įvaikinti (įrašyti)_________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

12. Kreiptis į teismą dėl: vaiko atskyrimo nuo tėvų (tėvo ar motinos); laikino tėvų valdžios

apribojimo; neterminuoto tėvų valdžios apribojimo; tėvų pripažinimo neveiksniais; tėvų

paskelbimo nežinia kur esančiais; tėvų paskelbimo mirusiais (įrašyti) ___________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

13. Dėl ugdymo (mokymosi) vietos _________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

14. Dėl socialinių paslaugų poreikio _________________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

15. Dėl sveikatos priežiūros poreikių ________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

16. Dėl specialiųjų poreikių ________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

17. Dėl bendravimo su tėvais (pobūdis, dažnumas, vieta, laikas) ___________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

18. Dėl motinos įsipareigojimų, įpareigojimų __________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

19. Dėl tėvo įsipareigojimų, įpareigojimų _____________________________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

20. Dėl vaiko globėjo (rūpintojo) įsipareigojimų, įpareigojimų ____________________

 

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

21. Dėl savivaldybės socialinio darbuotojo ar socialinės globos įstaigos darbuotojo uždavinių

___________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________ .

 

22. Dėl kitos peržiūros datos ir vietos________________________________________ .

 

 

Vaiko motina

 

 

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Vaiko tėvas

 

 

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Vaiko globėjas (rūpintojas)

 

 

 

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(savivaldybės socialinis darbuotojas ar socialinės globos įstaigos darbuotojas

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

(Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovo pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Peržiūroje dalyvavusių kitų asmenų:

 

 

(pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

_________________


 

Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų

6 priedas

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2012 m. gruodžio 3 d. įsakymo Nr. A1-548

redakcija)

 

(Vaiko grąžinimo tėvams akto forma)

 

_________________________________________________________________________

(akto sudarytojo pavadinimas)

 

VAIKO GRĄŽINIMO TĖVAMS AKTAS

 

______________ Nr. ___________

(data)

________________________________

(sudarymo vieta)

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.255

straipsniu ir ________________________________  savivaldybės administracijos direktoriaus

(savivaldybės pavadinimas)

_______ m. ______________d. įsakymu Nr. ______, dalyvaujant ______________________

(jei dalyvauja, nurodyti vaiko globėjo (rūpintojo) vardą ir pavardę)

__________________________________________________________________________ ,

 

__________________________________________________________________________ ,

(jei dalyvauja, nurodyti kitos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovo vardą ir pavardę)

 

vaikas ______________________________________________________________________

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

___________________________________________________________________________

 

g r ą ž i n t a s tėvams _________________________________________________________

(vaiko tėvų vardai ir pavardės)

__________________________________________________________________________ ,

 

gyvenantiems adresu __________________________________________________________

(tėvų gyvenamosios vietos adresas)

__________________________________________________________________________ .

 

 

Vaiko motina

_________

(parašas)

________________

(vardas ir pavardė)

 

Vaiko tėvas

_________

(parašas)

________________

(vardas ir pavardė)

 

Kiti dalyvavę asmenys:

_________

(parašas)

_________

(parašas)

________________

(vardas ir pavardė)

________________

(vardas ir pavardė)

 

____________

(akto sudarytojo atstovo pareigų pavadinimas)

_________

(parašas)

________________

(vardas ir pavardė)

 

Vaiko globėjas

_________

(parašas)

________________

(vardas ir pavardė)

 

_________________