LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2002 M. KOVO 8 D. ĮSAKYMO Nr. 112 „DĖL VAISTŲ RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTŲ IŠDAVIMO (PARDAVIMO)“ PAKEITIMO
2010 m. sausio 19 d. Nr. V-43
Vilnius
Vadovaudamasis Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. V-572 (Žin., 2009, Nr. 87-3715), 4.2 punktu:
1. Pakeičiu Vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo) gyventojams taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo)“ (Žin., 2002, Nr. 28-1013, Nr. 51-1959, Nr. 90-3881; 2003, Nr. 12-451; 2004, Nr. 106-3951; 2006, Nr. 60-2154, Nr. 81-3219, Nr. 125-4763; 2007, Nr. 68-2691; 2009, Nr. 91-3937):
1.1. Išdėstau 2 punktą taip:
„2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 102-2313; 2004, Nr. 68-2365), Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymu (Žin., 2006, Nr. 78-3056), Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymu (Žin., 1998, Nr. 8-161) bei kitais teisės aktais.“
1.2. Išdėstau 15 punktą taip:
„15. Draudžiama gydytojui pasirašyti bei tvirtinti asmeniniu gydytojo spaudu ir gydytojo tapatybę patvirtinančiu lipduku neužpildytus receptų blankus. Vaistai ir MPP išrašomi atsižvelgiant į numatytą gydymo kursą. Išrašomų vaistų ir MPP vienetų kiekis turi atitikti vaisto gamintojo originalios pakuotės vaistų ir MPP vienetų kiekį arba dalintis iš originalios pakuotės vienetų, kurie gali būti išduodami atskirai, skaičiaus, išskyrus atvejus, kai to neįmanoma padaryti atsižvelgiant į numatytą gydymo kursą.“
1.3. Išdėstau 39 punktą taip:
„39. Jei apdraustasis negrąžina senojo kompensuojamųjų vaistų paso arba grąžina sugadintą taip, kad negalima nustatyti pagal jį išduotų kompensuojamųjų vaistų ar MPP, naujasis kompensuojamųjų vaistų pasas išduodamas tik apdraustajam sumokėjus 50 litų. Išimtys gali būti taikomos tik asmenims, pateikusiems kompetentingos institucijos pažymą apie kompensuojamųjų vaistų paso praradimą dėl trečiųjų asmenų neteisėtos veikos ar dėl stichinės nelaimės (smarkios audros, ciklono, žemės drebėjimo, jūros ar upės potvynio, žaibo) – šiuo atveju mokami 3 litai. Apdraustasis, kurio kompensuojamųjų vaistų pasas sugadintas iš dalies, t. y. galima nustatyti kompensuojamųjų vaistų paso ir jame įklijuotų receptų numerių seką, tačiau trūksta informacijos apie išduotus kompensuojamuosius vaistus ar MPP, gali kreiptis į TLK su pagrįstu prašymu dėl kompensuojamųjų vaistų ir MPP išdavimo fakto patikrinimo. Jei TLK ekspertams atlikus patikrinimą nenustatoma, kad dėl apdraustojo kaltės galėjo būti padaryta žala PSDF biudžetui, už naują kompensuojamųjų vaistų pasą mokami 3 litai. Apdraustojo prašymą dėl kompensuojamųjų vaistų ir MPP išdavimo fakto patikrinimo TLK išnagrinėja ne vėliau kaip per 15 dienų Kompensuojamųjų vaistų pasų ir gydytojo tapatybę patvirtinančių lipdukų išdavimo, saugojimo, apskaitos, naudojimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės ligonių kasos direktoriaus 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 110 (Žin., 2002, Nr. 119-5385) nustatyta tvarka.“
1.4. Išdėstau 44 punktą taip:
„44. Gydytojas pagal savo kompetenciją išrašydamas kompensuojamųjų vaistų ir MPP turi laikytis teisės aktų, reglamentuojančių vaistų ir MPP įsigijimo išlaidų kompensavimą, reikalavimų bei vadovautis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos arba Europos Komisijos oficialiai skelbiama informacija apie vaistą (vaistinio preparato charakteristikų santrauka), išskyrus atvejus, kai vaistas pagal vaistinio preparato charakteristikų santraukoje nenurodytas indikacijas išrašomas retai ligai gydyti arba laikantis kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų.
PSDF biudžeto išlaidos, atsiradusios dėl šio reikalavimo nesilaikymo, vertinamos kaip PSDF biudžetui padaryta žala. Ši žala išskaičiuojama iš ASPĮ, kurioje dirbo minėto reikalavimo nesilaikęs gydytojas, lėšų.“
1.5. Išdėstau 67 punktą taip:
„67. Vaistininkas, išduodamas (parduodamas) vaistą, turi informuoti gyventoją apie to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo vaistų, esančių vaistinėje, kainas, pirmiausia pasiūlydamas pigiausią iš jų. Jeigu bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas turi analogiškų vaistų, kurių numatoma mažmeninė kaina būtų mažesnė nei turimų vaistinėje to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo vaistų, apie tai vaistininkas privalo informuoti gyventoją ir, jam pageidaujant, vaistus užsakyti. Užsakyti vaistai pristatomi taisyklių 76 punkte nustatyta tvarka.
Vaistinė privalo turėti ir išduoti (parduoti) kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus nustatyta tvarka įrašytus į Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą.“
1.6. Išdėstau 96 punktą taip:
„96. Kompensuojamuosius vaistus ir MPP vaistininkas gali išduoti tik pagal 3 formos receptus ir pagal išimties atvejams skirtus 3 formos receptus, išrašytus laikantis taisyklių reikalavimų.
Jei kompensuojamuosius vaistus ir MPP vaistininkas išdavė pagal receptus, išrašytus nesilaikant taisyklių reikalavimų, arba išdavė kompensuojamuosius vaistus, priskiriamus pagal Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną kito bendrinio pavadinimo vaistų grupei, arba kompensuojamąją MPP, priskiriamą pagal Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyną kitai MPP grupei nei nurodyta gydytojo išrašytame recepte, PSDF biudžeto lėšų suma, išleista minėtų vaistų ar MPP įsigijimo išlaidoms kompensuoti, vertinama kaip PSDF biudžetui padaryta žala ir išskaičiuojama iš vaistinės, kurioje dirbo šio reikalavimo nesilaikęs vaistininkas, lėšų.“
1.7. Išdėstau 97 punkto pirmąją pastraipą taip:
„97. Išduodamas kompensuojamuosius vaistus ir MPP vaistininkas užpildo 3 formos recepto blanko 10–16 punktus: 10 punkte nurodo faktiškai išduoto vaisto ar MPP pavadinimą bei vienetų kiekį, 11 punkte – datą, iki kurios pakaks išduoto vaisto ar MPP (t. y. nurodoma paskutinė diena, kai suvartojama visa paros dozė, ar laikas, iki kurio turi užtekti išduotų MPP), jeigu ją galima apskaičiuoti (skaičiuojama nuo vaisto išdavimo vaistinėje dienos, kuri negali būti ankstesnė kaip gydymo kurso pabaigos diena, pridedant 2 dienas prie gydytojo nurodytos recepto įsigaliojimo dienos), 12 punkte – galutinę išduoto vaisto ir MPP pardavimo vaistinėje kainą (pritaikius jai visas galimas nuolaidas), nuo kurios skaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis, 13 punkte – paciento sumokėtą priemoką, 14 punkte – kompensuojamąją sumą, 15 punkte – išdavimo datą. Ties 16 punktu dedami vaistinės ir vaistus išdavusio vaistininko spaudai. Spaudais ir parašais tvirtinami abu tuo pačiu eilės numeriu pažymėti receptų blankai. Pirmasis recepto blankas lieka vaistinėje, antrasis – kompensuojamųjų vaistų pase.“
1.8. Išdėstau 99 punktą taip:
„99. Vaistininko faktiškai išduoto vaisto ar MPP, nurodyto 3 formos recepte, prekinis pavadinimas, vaisto stiprumas, vaisto ar MPP vienetų kiekis, viso išduoto vaisto ar MPP kiekio galutinė pardavimo vaistinėje kaina (pritaikius jai visas galimas nuolaidas), nuo kurios skaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis (mažmeninė kaina), kompensuojamoji kaina ir paciento sumokėta priemoka turi sutapti su šiais duomenimis vaistinės ataskaitose, teikiamose VLK informacinei sistemai pagal Privalomojo sveikatos draudimo kompiuterizuotos informacinės sistemos SVEIDRA Kompensuojamųjų vaistų receptų duomenų apsikeitimo protokolą.“
2. Pavedu Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriui per mėnesį nuo šio įsakymo įsigaliojimo datos patvirtinti Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą, nustatyti kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įrašymo į šiuos sąrašus kriterijus bei į šiuos sąrašus įrašytų kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) gyventojams tvarką.