LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO „DĖL EUROPOS TARYBOS IR UNESCO KVALIFIKACIJŲ, SUSIJUSIŲ SU AUKŠTUOJU MOKSLU, PRIPAŽINIMO EUROPOS REGIONO VALSTYBĖSE KONVENCIJOS RATIFIKAVIMO“ ĮGYVENDINIMO

 

1999 m. gruodžio 23 d. Nr. 1460

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencijos ratifikavimo“ (Žin., 1998, Nr. 110–3022) 2 straipsniu ir siekdama reglamentuoti užsienio valstybėse įgytų kvalifikacijų, liudijančių gautą išsimokslinimą, pripažinimą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo nuostatus (pridedama).

2. Pavesti Švietimo ir mokslo ministerijai:

2.1. parengti pranešimą apie Lietuvos Respublikos institucijas, kompetentingas priimti sprendimus dėl išsimokslinimo pripažinimo, taip pat pranešimą apie nacionalinį informacijos centrą ar bet kuriuos su juo susijusius pasikeitimus ir perduoti juos Užsienio reikalų ministerijai;

2.2. kartu su aukštosiomis mokyklomis iki 2000 m. vasario 15 d. parengti UNESCO ir Europos Tarybos diplomo priedo įgyvendinimo programą ir pateikti ją tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei;

2.3. iki 2000 m. vasario 1 d. parengti ir patvirtinti:

2.3.1. Užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatus, taip pat patvirtinti šios komisijos sudėtį, įtraukiant į ją ir suinteresuotų ministerijų deleguotus atstovus;

2.3.2. Informacijos apie priimtus sprendimus dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų pripažinimo kaupimo ir teikimo tvarką.

3. Pavesti Užsienio reikalų ministerijai:

3.1. vienam iš Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencijos (toliau vadinama – konvencija) depozitarijų pateikti Švietimo ir mokslo ministerijos parengtą pranešimą apie nacionalinį informacijos centrą ar bet kuriuos su juo susijusius pasikeitimus;

3.2. abiem konvencijos depozitarijams pateikti Švietimo ir mokslo ministerijos parengtą pranešimą apie Lietuvos Respublikos institucijas, kompetentingas priimti sprendimus dėl išsimokslinimo pripažinimo.

4. Paskirti Studijų kokybės vertinimo centrą Europos nacionalinių akademinio mobilumo ir pripažinimo informacijos centrų (ENIC) tinklo nariu ir pavesti jam vykdyti nacionalinio informacijos centro funkcijas.

5. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugpjūčio 12 d. nutarimą Nr. 1024 „Dėl užsienyje įgyto išsimokslinimo pripažinimo“ (Žin., 1998, Nr. 73–2118).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                        ANDRIUS KUBILIUS

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                                  KORNELIJUS PLATELIS

______________

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1999 m. gruodžio 23 d.

nutarimu Nr. 1460

 

UŽSIENYJE ĮGYTŲ KVALIFIKACIJŲ VERTINIMO IR PRIPAŽINIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reguliuoja užsienio valstybėse suteiktų kvalifikacijų vertinimą ir pripažinimą Lietuvos Respublikoje. Jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys nustato kitas kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo taisykles, taikomos tarptautinių sutarčių taisyklės.

2. Užsienyje įgyta ir Lietuvoje pripažinta kvalifikacija asmeniui nesuteikia teisių daugiau, negu jis turėjo valstybėje, kurioje įgijo kvalifikaciją, ar trečiojoje valstybėje, iš kurios atvyko, taip pat negu Lietuvoje įgyta atitinkama kvalifikacija.

 

II. SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

 

3. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

kvalifikacija – bet kuris laipsnis, diplomas ar kitas pažymėjimas, išskyrus mokslo laipsnius, suteiktas ar išduotas kompetentingos institucijos ir liudijantis sėkmingai baigtą aukštojo mokslo, profesinio, aukštesniojo arba vidurinio išsilavinimo programą;

dalinės studijos – kiekviena įvertinta ir dokumentu patvirtinta aukštojo mokslo programos dalis, kuri, nors ir nebūdama baigta studijų programa, liudija įgytas žinias bei įgūdžius;

kvalifikacijų vertinimas – kompetentingos institucijos vykdomas užsienyje įgytų kvalifikacijų vertės ir lygmens nustatymas ir jų palyginimas su Lietuvos Respublikoje įgyjamų kvalifikacijų lygmeniu bei turiniu;

kvalifikacijų pripažinimas – oficialaus kompetentingos institucijos sprendimo dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų pripažinimo priėmimas, liudijantis, kad ši kvalifikacija atitinka reikalavimus, keliamus Lietuvos Respublikoje norintiesiems toliau studijuoti ar imtis profesinės veiklos;

pareiškėjas – užsienyje kvalifikaciją įgijęs asmuo, suinteresuotas, kad ši kvalifikacija būtų pripažinta ir (ar) įvertinta Lietuvos Respublikoje.

 

III. INSTITUCIJŲ KOMPETENCIJA

 

4. Užsienyje įgytų kvalifikacijų, išskyrus aukštojo mokslo kvalifikacijas, pripažinimą vykdo Švietimo ir mokslo ministerija, jeigu kiti teisės aktai nenustato kitaip.

5. Aukštojo mokslo kvalifikacijų pripažinimą vykdo Mokslo ir studijų departamentas prie Švietimo ir mokslo ministerijos.

6. Dalinių studijų pripažinimą, susijusį su studijų tęsimu, vykdo tos aukštojo mokslo institucijos, kuriose pareiškėjas nori baigti aukštojo mokslo programą.

7. Užsienyje įgytas kvalifikacijas, liudijančias sėkmingai baigtą profesinio, aukštesniojo arba vidurinio išsilavinimo programą, įvertina Švietimo ir mokslo ministerija. Kitas užsienyje įgytas kvalifikacijas ir dalines studijas įvertina Studijų kokybės vertinimo centras (toliau vadinama – centras).

8. Institucijos, vykdydamos užsienyje įgytų kvalifikacijų pripažinimą, atsižvelgia ir remiasi centro bei Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktomis šių kvalifikacijų vertinimo išvadomis, rekomendacijomis, kita informacija.

9. Jeigu teisės aktai nustato profesinės kvalifikacijos reikalavimus, keliamus valstybės reguliuojamos atitinkamos profesinės veiklos sritims ir pareigoms, profesines kvalifikacijas pripažįsta Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos valstybinės institucijos. Prireikus šios valstybinės institucijos gali savo sprendimus pagrįsti Švietimo ir mokslo ministerijos bei kitų kompetentingų institucijų atliktu kvalifikacijų vertinimu, rekomendacijomis, kita informacija.

10. Centras suinteresuotų Lietuvos Respublikos juridinių ir fizinių asmenų prašymu teikia vertinimo išvadas, įvairią informaciją bei rekomendacijas, kurių reikia, kad Lietuvos Respublikoje būtų pripažintos užsienyje įgytos kvalifikacijos.

11. Centras, atlikdamas tarptautinius informacijos mainus Europos nacionalinių akademinio mobilumo ir pripažinimo informacijos centrų (ENIC) tinkle, teikia informaciją atitinkamoms užsienio valstybių institucijoms ir atlieka kitas teisės aktuose numatytas funkcijas, kurių reikia, kad užsienyje būtų įvertintos ir pripažintos Lietuvoje suteiktos kvalifikacijos, taip pat renka ir analizuoja medžiagą, kurios reikia, kad užsienyje įgytos kvalifikacijos būtų įvertintos ir pripažintos Lietuvos Respublikoje.

 

IV. KVALIFIKACIJŲ PRIPAŽINIMO IR VERTINIMO BENDROSIOS NUOSTATOS

 

12. Teisę į kvalifikacijų vertinimą ir pripažinimą turi:

12.1. Lietuvos Respublikos piliečiai ir laikinai arba nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantys užsieniečiai;

12.2. asmenys, pateikę prašymus išduoti leidimus gyventi Lietuvos Respublikoje.

13. Pareiškėjas institucijai, vertinančiai ir (ar) pripažįstančiai kvalifikacijas, pateikia šiuos dokumentus:

13.1. prašymą dėl kvalifikacijos vertinimo ar pripažinimo;

13.2. kvalifikacijos originalą;

13.3. kvalifikacijos priedo (jeigu jis yra) originalą;

13.4. notaro paliudytą kvalifikacijos ir jos priedo vertimą į lietuvių kalbą.

14. Institucija, vertinanti ir (ar) pripažįstanti kvalifikacijas, turi teisę nustatyti, kokius kitus papildomus dokumentus turi pateikti pareiškėjas.

15. Užsienyje įgyta kvalifikacija turi būti įvertinta ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo visų dokumentų, nurodytų šių nuostatų 13 ir 14 punktuose, pateikimo dienos. Šis laikotarpis institucijos, vertinančios ir (ar) pripažįstančios kvalifikacijas, vadovo sprendimu gali būti pratęstas (tačiau ne ilgiau kaip 3 mėnesiams), jeigu trūksta reikiamos informacijos apie valstybės, kurioje suteikta kvalifikacija, mokslo ir studijų sistemą.

16. Sprendimas dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo turi būti priimamas per mėnesį nuo tos dienos, kai pateikti reikiami dokumentai ir gauta centro ar kitos kompetentingos institucijos atlikta vertinimo išvada. Informacija apie priimtą sprendimą dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo per 10 dienų nuo sprendimo priėmimo turi būti pateikta Švietimo ir mokslo ministerijai.

17. Informacija apie priimtus sprendimus dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo kaupiama ir teikiama Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka.

18. Dėl kurių nors priežasčių pripažinusi, jog užsienyje įgyta kvalifikacija nėra pakankama, kad būtų galima Lietuvos Respublikoje studijuoti toliau ar imtis profesinės veiklos, institucija, vertinanti ir (ar) pripažįstanti kvalifikacijas, turi nurodyti konkrečias priežastis, taip pat informuoti pareiškėją, ko jis galėtų imtis, kad jo kvalifikacija būtų pripažinta vėliau.

 

V. APELIACIJA IR JOS NAGRINĖJIMAS

 

19. Pareiškėjas, nesutinkantis su savo kvalifikacijos vertinimo ar pripažinimo sprendimu, gali per 14 dienų nuo sprendimo gavimo pateikti apeliaciją Užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo apeliacinei komisijai, kurią sudaro ir tvirtina Švietimo ir mokslo ministerija ir kuri veikia pagal šios ministerijos patvirtintus nuostatus. Ši komisija sprendimą priima per mėnesį nuo apeliacijos gavimo.

20. Pareiškėjas Užsienyje įgytų kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo apeliacinės komisijos sprendimą per mėnesį nuo jo gavimo dienos gali apskųsti administraciniam teismui.

______________