LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LAIKINŲJŲ STATYBOS RANGOS SUTARTIES NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1992 m. balandžio 7 d. Nr. 255
Vilnius
2. Įpareigoti Statybos ir urbanistikos ministeriją iki 1992 m. gegužės 1 d. parengti tipinius statybos rangos rašytinio konkurso dokumentacijos ir vykdymo nuostatus, atsižvelgiant į sutarties formavimo etapus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. balandžio 7 d. nutarimu Nr. 255
Laikinieji statybos rangos sutarties nuostatai
Bendroji dalis
1. Šie statybos rangos sutarties (toliau vadinama – sutartis) nuostatai reglamentuoja statybos proceso dalyvių: statytojų (toliau vadinama – užsakovai), darbų atlikėjų arba užsakymo vykdytojų (toliau vadinama – rangovai) tarpusavio sutarčių sudarymo ir vykdymo tvarką, pareigas ir teises, atsakomybę, nesutarimų ir ginčų nagrinėjimo tvarką.
Šiais nuostatais vadovaujamasi sudarant valstybinio užsakymo sutartis (forma pridedama) dėl statybų, finansuojamų iš Lietuvos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžeto. Kitais atvejais šie nuostatai gali būti taikomi šalims susitarus.
2. Sutartis yra pagrindinis teisinis dokumentas, pagal įstatymus, normatyvinius aktus ir šiuos nuostatus reglamentuojantis užsakovų ir rangovų tarpusavio santykius, atsiskaitymo tvarką ir formas, nustatantis turtinę atsakomybę už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą.
3. Sutartis sudaroma konkretaus objekto statybai. Sutarties objektas (toliau vadinama – objektas) gali būti objekto statyba (visų statybos darbų arba tik projektavimo, bendrųjų ir specializuotųjų statybos darbų, technologinių įrengimų ir statybinių medžiagų bei konstrukcijų komplektavimo, įrengimų montavimo, išbandymo ir derinimo, bandomosios produkcijos gamybos, techninio personalo mokymo eksploatuoti ir pan.), taip pat objekto rekonstravimo, išplėtimo, techninio pertvarkymo, remonto (statinių, inžinerinių tinklų, įrenginių ir įrengimų) darbai.
Sutartis sudaroma visam objekto statybos (darbų) laikotarpiui. Sutarties projektą rengia rangovas.
Sutartis dėl Lietuvos Respublikos užsakomų objektų statybos vadinama „Valstybinio užsakymo statybos rangos sutartimi“ (joje nurodoma atitinkamo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo data ir numeris).
4. Valstybinio užsakymo užsakovas yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos valstybinio valdymo institucijos ar jų paskirti ūkio subjektai, kitų (nevalstybinio užsakymo) objektų užsakovas gali būti Lietuvos Respublikos ar kitų valstybių juridiniai ir fiziniai asmenys.
Kai kurių valstybei ypač svarbių socialinės ir gamybinės infrastruktūros ar kitų objektų, finansuojamų ne iš valstybės (savivaldybių) lėšų, taip pat daugiabučių kooperatinių gyvenamųjų namų statybai 1992 metais taikomos lengvatos, numatytos valstybinio užsakymo objektams.
5. Objekto rangovas gali būti bet kuris ūkio subjektas (nepriklausomai nuo įmonės rūšies ir nuosavybės formos), turintis tiems darbams atlikti reikiamą kvalifikaciją.
Nuo 1992 m. liepos 1 d. rangovai parenkami konkurso būdu, o iki nurodyto laiko pirmenybė teikiama valstybinėms statybos įmonėms.
6. Sutartyje nustatoma objekto sudėtis, kaina, finansavimo ir atsiskaitymo tvarka ir būdai, statybos laikas, šalių atsakomybė, sutarties pakeitimo, nutraukimo ir kitos sąlygos. Rangovo (rangovų) valstybinio užsakymo objekte (atskirų etapų) atliekamų darbų kaina neturi viršyti 12 procentų rangovo kapitalo rentabilumo.
8. Objekto vertė (sutartinė kaina) nustatoma šalių susitarimu (laikantis sutarties sudarymo metu esamų kainų). Infliacijos sąlygomis objekto kaina gali būti tikslinama Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatytu indeksu, atsižvelgiant į Statistikos departamento skelbiamus kainų indeksus.
Sutartyje numatyta kaina dėl objektyviai pakitusių valstybinio užsakymo vykdymo sąlygų gali būti koreguojama šalims susitarus (netaikant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. lapkričio 26 d. nutarimu Nr. 489 patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybinio užsakymo nuostatų 15 punkte nustatyto termino). Pasikeitus sutarties sąlygoms dėl vienos iš šalių kaltės, kita šalis turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius.
Nuostolių atlyginimas neatleidžia nuo pareigos vykdyti sutartį, jeigu to reikalauja kita šalis.
9. Objekto rangovai materialiniais ištekliais, reikalingais sutartyje nustatytiems darbams atlikti, apsirūpina savarankiškai, sudarydami sutartis su gamybos ir prekybos įmonėmis.
Valstybinio užsakymo ir jam prilygintų objektų rangovai pateikia Prekybos ir materialinių išteklių ministerijos įmonėms atitinkamus išrašus iš valstybinio užsakymo (sutarties su užsakovu) ir paraiškas pagal tarpvalstybinius (Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamus) susitarimus tiekiamiems materialiniams ištekliams įsigyti. Prekybos ir materialinių išteklių ministerija iš anksto deklaruoja, kokios jos reguliavimo sferai priklausančios įmonės ir kokiais pagal tarpvalstybinius susitarimus perkamais materialiniais ištekliais prekiauja. Įmonės ne vėliau kaip per mėnesį nuo paraiškos pateikimo sudaro su rangovais valstybės perkamų materialinių išteklių, būtinų valstybiniam užsakymui vykdyti, pirkimo-pardavimo sutartis.
Visos kitos sutartys pasirašomos laisvu šalių susitarimu.
Konkursas
10. Valstybinio užsakymo objektų rangovai nuo 1992 m. liepos 1 d. parenkami konkurso būdu. Statybos rangos konkurso tikslas – pasirinkti tinkamiausią rangovą, pateikusį konkurso sąlygas geriausiai atitinkantį variantą ir sugebantį jį įgyvendinti. Pagrindinis atrankos kriterijus yra objekto kaina, kuri gali kisti priklausomai nuo numatomos rangos darbų trukmės ir kokybės.
11. Rangovui parinkti skelbiamas rašytinis konkursas. Jį skelbia ir organizuoja užsakovas (jo įgaliotiniai), vadovaudamiesi Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintais nuostatais.
Skelbiant rašytinį konkursą, turi būti pateikta informacija apie numatomą statyti objektą, tiksliai apibrėžtos rangovui keliamos sąlygos bei reikalavimai, pagrindinės juridinės nuostatos ir garantijos, siūloma atsiskaitymo tvarka ir terminai, nurodomas konkurso organizavimo laikas, dalyvio mokesčio dydis, taip pat kur ir kaip galima gauti informaciją.
12. Rangovai konkurso pasiūlymuose (paraiškoje) nurodo savo adresą ir trumpai apibūdina ūkinę veiklą, nurodydami turimą turtą, finansinę padėtį, kvalifikaciją ir ją patvirtinančius dokumentus, kitus ūkinėje veikloje dalyvaujančius partnerius (subrangovus, gamintojus, tiekėjus) ir per paskutinius 2-3 metus pastatytus būdingus objektus. Prie paraiškos pridedamas sutarties projektas.
13. Konkurso komisiją sudaro užsakovas.
Konkurso dalyvių pasiūlymai iki paraiškų įteikimo pabaigos laikomi paslaptyje.
Konkursas gali vykti, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip 2 rangovai. Nustatytu laiku negavus bent 2 rangovų paraiškų, užsakovas, pakeitęs konkurso sąlygas, gali organizuoti ir skelbti pakartotiną konkursą arba pasitenkinti vieno rangovo pasiūlymu ir sudaryti su juo sutartį be konkurso komisijos išvadų.
Komisijos išvados yra rekomendacija užsakovui.
14. Konkurso sąlygos perkeliamos į sutartį.
Konkurso dalyviai, nesutinkantys su konkurso organizavimo ir vykdymo tvarka, per savaitę po komisijos priimto sprendimo gali kreiptis į Statybos ir urbanistikos ministeriją. Ministerija, gavusi tokį pareiškimą, per 2 savaites priima sprendimą, apie kurį informuoja pareiškėjus ir prireikus visuomenę.
Pareigos ir teisės
15. Užsakovo pareigos:
15.1. pateikti rangovui objekto statybai numatomo žemės sklypo (trasos) dokumentaciją, kurioje turi būti nurodyti visi esami objektai;
16. Jeigu rangovas nukrypsta nuo patvirtinto projekto arba nesilaiko nustatytų statybos normų ir taisyklių, užsakovas pareikalauja pašalinti trūkumus ir neapmoka už prastai atliktą darbą arba prireikus sustabdo statybos darbus, kol trūkumai bus pašalinti.
17. Rangovo pareigos:
17.2. pateikti naujų medžiagų pavyzdžius, jų išbandymo rezultatus (sertifikatus), išmokyti užsakovo techninį personalą eksploatuoti objektą, jeigu kitaip nenumatyta sutartyje;
17.3. užtikrinti darbo saugumą statybos aikštelėje, jos priešgaisrinę apsaugą ir aplinkos ekologinę apsaugą;
18. Užsakovas gali prisiimti dalį rangovui priskirtinų pareigų arba jas perduoti kitiems rangovams (projektavimo, įrengimų ir medžiagų tiekimo bei kitokius darbus), kartu prisiimdamas arba kitiems rangovams perduodamas visą atsakomybę už jų vykdymą. Visa tai aptariama sutartyje, nustatant objekto sudėtį.
Sutarties pabaiga
20. Sutartis pasibaigia, jeigu ji yra tinkamai įvykdyta arba šalys susitarė ją nutraukti, taip pat esant atitinkamam teismo, arbitražo ar įstatymo numatytais atvejais – Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimui. Sutarties pabaiga (ją įvykdžius) neatleidžia rangovo nuo pareigos pašalinti per garantinį laiką nustatytus defektus.
21. Sutarties vykdymas gali būti sustabdytas ar nutrauktas, vienai iš šalių neįvykdžius sutarties joje ar šalių vėliau nustatytu laiku arba vienai iš šalių kitaip pažeidus sutartį, jeigu dėl šio pažeidimo kitai šaliai vykdyti sutartį tapo ekonomiškai nenaudinga, arba dėl stichinės nelaimės. Jos vykdymas gali būti nutrauktas arba sustabdytas, jeigu neapmokama už atliktus darbus, sutartu laiku darbai nepradedami arba dirbama pažeidžiant terminus, darbai atliekami prastai ir defektai neištaisomi.
Išnykus aplinkybėms, dėl kurių sutarties vykdymas buvo sustabdytas, šios sutarties vykdymas gali būti atnaujintas.
Šalis, negalinti vykdyti sutarties, privalo pranešti apie tai kitai šaliai, prireikus – ir kitiems suinteresuotiems asmenims.
Nutraukus sutartį, lieka galioti sutartyje nustatyta ginčų sprendimo ir atsiskaitymo tvarka.
22. Šalių susitarimas dėl sutarties sustabdymo ar nutraukimo įforminamas pasirašant dvišalį dokumentą, o sutarties pabaiga (ją įvykdžius) įforminama užsakovo sudarytos objekto priėmimo naudoti komisijos aktu.
23. Per garantinį laiką nustatyti objekte defektai surašomi dvišaliame užsakovo (arba eksploatuojančios organizacijos) ir rangovo akte (ne vėliau kaip per savaitę nuo užsakovo pranešimo gavimo dienos).
Jeigu rangovas neatvyksta įvertinti defektų ar atsisako juos šalinti, aktas dėl defektų surašomas dalyvaujant valstybiniam statybos priežiūros atstovui ir defektus pašalina užsakovas, o rangovas apmoka užsakovui (eksploatuojančiai organizacijai) už atliktus darbus ir 50 procentų šių darbų vertės baudą, jeigu kitaip nenustatyta sutartyje.
Atsakomybė
24. Nutraukiant sutartį, kaltoji šalis apmoka kitos šalies nuostolius, susijusius su sutarties nutraukimu, ir sumoka nukentėjusiai šaliai 5 procentų sutartyje nurodytos (pradinės) darbų kainos dydžio baudą, jeigu kitaip nenustatyta sutartyje.
25. Jei užsakovo padaryti sutarties pažeidimai turėjo įtakos sutarties vykdymo trukmei, rangovas gali reikalauti atitinkamai pratęsti objekto baigimo terminą.
Nepagrįstai uždelsęs atsiskaityti už atliktus darbus bei objekto priėmimą naudoti ilgiau kaip 5 dienas po rangovo pranešimo gavimo, užsakovas moka rangovui 0,05 procento sutartyje nurodytos (pradinės) darbų kainos dydžio delspinigius už kiekvieną dieną, jeigu kitaip nenumatyta sutartyje.
26. Rangovas, pavėluotai baigęs objektą, užsakovui atlygina nuostolius ir moka už kiekvieną dieną po 0,05 procento pradinės darbų vertės arba kitokio sutartyje nurodyto dydžio delspinigius. Jeigu šalys nenumato kitaip, visa delspinigių suma neturėtų viršyti 10 procentų sutartyje nurodytos (pradinės) objekto vertės.
27. Atsakomybė už materialinių išteklių tiekimą nustatoma vadovaujantis atitinkamais normatyviniais aktais ir sutartimis.
28. Iškilus ginčui dėl sutarties vykdymo, šalys turi jį spręsti tarpusavio konsultacijose arba tarpininkaujant tretiesiems asmenims. Jeigu šiuo būdu ginčo išspręsti nepavyksta, šalys perduoda ginčą spręsti teismui arba valstybiniam arbitražui ta tvarka, kurią jos numatė sutartyje arba dėl kurios vėliau susitarė.
Jeigu šalių ginčas susijęs su Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtais sprendimais, jis gali būti perduotas spręsti šioje institucijoje.
Forma
STATYBOS RANGOS SUTARTIS Nr.
199 _ m. mėn. __ d.
__________________________________________________________________________ ,
(įmonės, organizacijos pavadinimas ir kodas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė)
toliau vadinamas „Užsakovu“, iš vienos pusės, ir _________________________________________
(statybos ir
_______________________________________________________________________________ ,
montavimo įmonės, organizacijos pavadinimas ir kodas)
atstovaujamas (-a) ________________________________________________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė)
toliau vadinamas „Rangovu“, iš kitos pusės, sudarė šią sutartį:
1. Sutarties objektas: _________________________________________________________
(pastato, statinio, darbų pavadinimas)
_______________________________________________________________________________ .
2. Sutarties objekto kaina, nustatyta ____________________________________________ ,
(kuo remiantis)
yra ______________________ rb,___________________________________________________ .
(žodžiais)
3. Užsakovas darbų pradžioje sumoka ___________________________________________ procentų sutartos kainos avansu, o už visą
sutarties objektą apmoka ___________________________________________________________ .
(visiškai jį užbaigus, etapais, kiekvieną mėnesį ar pan.)
5. Vykdydamos šią sutartį, šalys vadovaujasi įstatymais, normatyviniais aktais, Laikinosios statybos rangos sutarties nuostatais ir šios sutarties sąlygomis.
6. Užsakovas įsipareigoja vykdyti visas jam priskiriamas pareigas ir prisiima atlikti: ________
(užsakovui
_______________________________________________________________________________ .
priskiriamos pareigos, jų atlikimo laikas)
7. Rangovas įsipareigoja:
atlikti ___________________________________________________________________________
(darbai, kuriuos atliks pats rangovas, ir darbai,
________________________________________________________________________________
kuriuos perduos – nurodant kam)
_______________________________________________________________________________ ;
darbus atlikti, laikydamasis esamų normų ir taisyklių;
užsakovo patvirtintų projektinių sprendimų pakeitimus daryti tik gavęs jo sutikimą raštu;
ne vėliau kaip ________________________ pateikti užsakovui pažymą apie atliktus darbus ir ne vėliau kaip __________________________________________ pranešti apie objekto užbaigimą, prašydamas organizuoti jo priėmimą.
8. Sutarties objektui nustatomas ________________________________________________
garantinis laikas.
9. Šalių atsakomybė neįvykdžius sutarties joje ar šalių vėliau nustatytu laiku arba kitaip pažeidus sutartį:
užsakovas _________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ;
rangovas __________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ;
11. Sutarties priedai:
šalių adresai, telefonų, teleksų, telefaksų Nr., atsiskaitomosios sąskaitos:
užsakovo: __________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ;
rangovo: ___________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ .
Ši sutartis sudaryta __________________ egzemplioriais:
___________________ užsakovui, _________________ rangovui.
Užsakovas (parašas) Rangovas (parašas)
(antspaudo vieta) (antspaudo vieta)
______________