LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL MINISTERIJŲ, VYRIAUSYBĖS ĮSTAIGŲ IR APSKRIČIŲ VIRŠININKŲ ĮSTEIGTŲ IR JIEMS PRISKIRTŲ VALSTYBĖS ĮMONIŲ BEI VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ TEIKIAMŲ MONOPOLINIO POBŪDŽIO PREKIŲ IR PASLAUGŲ KAINŲ BEI TARIFŲ NUSTATYMO BENDROSIOS TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. gegužės 28 d. Nr. 756
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos kainų įstatymu (Žin., 1990, Nr. 22-542) ir siekdama, kad ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir apskričių viršininkų įsteigtų ir jiems priskirtų valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų kainos bei tarifai būtų nustatomi pagal bendrą tvarką, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir apskričių viršininkų įsteigtų ir jiems priskirtų valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų kainų bei tarifų nustatymo bendrąją tvarką (pridedama).
2. Pavesti ministerijoms, Vyriausybės įstaigoms ir apskričių viršininkams per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo parengti ir patvirtinti, suderinus su Konkurencijos taryba, jų įsteigtų ir jiems priskirtų valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų kainų bei tarifų nustatymo ir taikymo tvarką.
3. Pavesti Finansų ministerijai, rengiant Lietuvos Respublikos 2002 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, numatyti Konkurencijos tarybai lėšas, kurių reikia valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų kainų bei tarifų arba jų nustatymo ir taikymo tvarkos derinimui atlikti.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. gegužės 28 d. nutarimu Nr. 756
MINISTERIJŲ, VYRIAUSYBĖS ĮSTAIGŲ IR APSKRIČIŲ VIRŠININKŲ ĮSTEIGTŲ IR JIEMS PRISKIRTŲ VALSTYBĖS ĮMONIŲ BEI VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ TEIKIAMŲ
MONOPOLINIO POBŪDŽIO PREKIŲ IR PASLAUGŲ KAINŲ BEI TARIFŲ
NUSTATYMO BENDROJI TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pagal šią tvarką nustatomos ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir apskričių viršininkų įsteigtų ir jiems priskirtų valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų (toliau vadinama – prekės ir paslaugos) kainos bei tarifai.
II. KAINŲ BEI TARIFŲ NUSTATYMAS
3. Ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir apskričių viršininkų įsteigtų ir jiems priskirtų valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų kainas bei tarifus (išskyrus kainas bei tarifus, kuriuos tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė) tvirtina ministerijos, Vyriausybės įstaigos ir apskričių viršininkai (toliau vadinama – steigėjas), suderinę su Konkurencijos taryba.
4. Įmonės ir viešosios įstaigos, vadovaudamosi steigėjų patvirtinta valstybės įmonių bei viešųjų įstaigų teikiamų monopolinio pobūdžio prekių ir paslaugų kainų bei tarifų nustatymo ir taikymo tvarka, pateikia steigėjui šiuos dokumentus:
4.1. kainoraščio projektą, kuriame nurodoma prekių (paslaugų) pavadinimas, techninis aprašymas (charakteristika) ir numatoma kaina (tarifas);
5. Steigėjo reikalavimu įmonės ir viešosios įstaigos privalo pateikti papildomus aiškinimus dėl veiksnių, kurie turėjo įtakos prekių ir paslaugų teikimo pasikeitimams, taip pat buhalterinius duomenis, pagrindžiančius kainų bei tarifų projektus ir jų skaičiavimus.
6. Aiškinamajame rašte privaloma nurodyti valstybės įmonės ar viešosios įstaigos ūkinės ir finansinės veiklos rezultatus (rodiklius) per paskutinį ataskaitinį laikotarpį ir pagrįsti priežastis, kodėl siūloma keisti prekių ir paslaugų kainas bei tarifus.
7. Rengiant kainų ir tarifų nustatymo (ar pakeitimo) projektus, jų pagrindu turi būti imama ekonomiškai pagrįsta prekių (paslaugų) savikaina per konkretų laikotarpį, kaip numatyta steigėjo patvirtintoje prekių ir paslaugų kainų bei tarifų nustatymo ir taikymo tvarkoje.
Prekių (paslaugų) savikainos (išlaidų) dydis nustatomas pagal atitinkamos prekės (paslaugos) ataskaitines ir argumentuotas normatyvines išlaidas.
8. Prekių ir paslaugų kainos bei tarifai gali būti diferencijuojami atsižvelgiant į savikainos, kainų bei tarifų formavimo ypatumus, kitus veiksnius, jeigu tai numatyta steigėjo patvirtintoje prekių ir paslaugų kainų bei tarifų nustatymo ir taikymo tvarkoje.
9. Nustatant prekių ir paslaugų kainas bei tarifus, turi būti laikomasi nuostatos, kad jie turi padengti ekonomiškai pagrįstas gamybos sąnaudas ir užtikrinti pelną, sąlygojantį plėtrą ir infrastruktūros gerinimą atsižvelgiant į prekių ir paslaugų poreikį ir poveikį šalies rinkoje, jų socialinę reikšmę, infliaciją, kitus veiksnius, sąlygojančius jų dydį.
10. Įmonių ir viešųjų įstaigų steigėjai, derindami prekių ir paslaugų kainas bei tarifus, pateikia Konkurencijos tarybai dokumentus, numatytus šios tvarkos 4–6 punktuose arba jų patvirtintoje prekių ir paslaugų kainų bei tarifų nustatymo ir taikymo tvarkoje.
Konkurencijos taryba turi teisę gauti papildomus duomenis, jeigu jų reikia derinant kainas ir tarifus.
11. Konkurencijos taryba išnagrinėja steigėjo pateiktus prekių ir paslaugų kainų bei tarifų projektus ir pateikia išvadas per 14 dienų nuo prašymo ir dokumentų gavimo dienos.
12. Lietuvos Respublikos Vyriausybei teikiamos tvirtinti kainos (tarifai), jų pagrindimo medžiaga turi būti rengiami laikantis šios tvarkos nuostatų, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė, įmonės ar viešosios įstaigos steigėjas nenustato, jog turi būti teikiami kitokie dokumentai ir kitokia kainų (tarifų) pagrindimo medžiaga.
13. Prekių ir paslaugų kainos (tarifai) gali būti mažinamos – nustatoma mažesnė kaina (tarifas) nederinant su steigėju, tačiau jį informuojant apie tai.
14. Įmonių ir viešųjų įstaigų vadovai yra tiesiogiai atsakingi už teisingą kainų bei tarifų taikymą ir privalo teikti Konkurencijos tarybai informaciją, kurios reikia kainų bei tarifų kontrolei atlikti.