PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO
PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL GYVENTOJŲ PERSPĖJIMO IR INFORMAVIMO SISTEMOS AKTYVINIMO TVARKOS APRAŠŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. vasario 13 d. Nr. 1-48

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 1156-3230) 5 straipsnio 1 punktu:

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo Lietuvos Respublikos teritorijoje tvarkos aprašą;

1.2. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo apskrities teritorijoje tvarkos aprašą;

1.3. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo apskrities centro savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašą;

1.4. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašą.

2. Pripažįstu netekusiu galios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. kovo 30 d. įsakymą Nr. 96 „Dėl gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo“.

3. Nurodau su įsakymu supažindinti su juo susijusius pareigūnus ir kitus suinteresuotus asmenis.

 

DIREKTORIUS

VIDAUS TARNYBOS GENEROLAS                                             REMIGIJUS BANIULIS

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2008 m. vasario 13 d. įsakymu
Nr. 1-48

 

GYVENTOJŲ PERSPĖJIMO IR INFORMAVIMO SISTEMOS AKTYVINIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo Lietuvos Respublikos teritorijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (toliau – GPIS) aktyvinimą ekstremalios situacijos, ekstremalaus įvykio ar incidento (toliau – įvykis) metu visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje ar jos dalyje.

2. GPIS aktyvinimas – centralizuoto ir vietinio valdymo elektros sirenų įjungimas, gyventojų ir civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijų perspėjimas ir informavimas.

3. Už šio Aprašo reikalavimų vykdymą ir GPIS parengties kontrolę atsako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas) Situacijų koordinavimo skyriaus (toliau – SKS) viršininkas.

4. GPIS aktyvinimą atlieka departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas.

 

II. GPIS AKTYVINIMAS

 

5. GPIS aktyvinama visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje ar jos dalyje gavus Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos vadovo arba departamento direktoriaus ar jį pavaduojančio asmens nurodymą.

6. Departamento SKS budinčio vyresniojo operacijų vadovo ir vyresniojo specialisto veiksmai gavus nurodymą aktyvinti GPIS:

6.1. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką ir teritoriją;

6.2. duoti nurodymą apskričių centruose esančių priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų (toliau – PGT) valdymo punktų dispečeriams, Bendrojo pagalbos centro (toliau – BPC) Tarnybos skyriaus (toliau – TS) vyresniajam specialistui nurodytu laiku aktyvinti GPIS apskrities teritorijoje ar jos dalyje;

6.3. priimti ir surinkti visą informaciją apie įvykį;

6.4. pateikti apskričių centruose esančių PGT valdymo punktų dispečeriams, BPC TS vyresniajam specialistui informaciją apie įvykį ir departamento Visuomenės informavimo skyriaus parengtas rekomendacijas gyventojams;

6.5. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

6.6. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas Ignalinos r., Zarasų r., Visagino m., jeigu GPIS aktyvinama ir šiame regione;

6.7. praėjus ne daugiau kaip 3 min. nuo GPIS aktyvinimo (sirenų įjungimo), nustojus kaukti sirenoms, informuoti gyventojus per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik per Lietuvos radiją;

6.8. informuoti asmenis, davusius nurodymą aktyvinti GPIS, apie jos veikimą;

6.9. įrašyti SKS budinčios pamainos darbo žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

 

III. GPIS PARENGTIES UŽTIKRINIMAS

 

7. Už GPIS eksploatacijos ir priežiūros organizavimo tvarką Lietuvos Respublikoje yra atsakingas departamento Operatyvaus valdymo valdybos (tolau – OVV) Informacinių technologijų ir ryšių skyriaus (toliau – ITRS) Gyventojų perspėjimo poskyrio vedėjas.

8. GPIS priežiūra vykdoma vadovaujantis departamento direktoriaus nustatyta tvarka.

9. GPIS parengties patikrinimo tvarka:

9.1. Kiekvieną dieną 9 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina centralizuoto valdymo GPIS veikimą Ignalinos r., Zarasų r. ir Visagino m. Patikrinimo metu šių rajonų ir miesto PGT valdymo punktų dispečeriams, taip pat ir VĮ Ignalinos atominės elektrinės dispečeriui perduodama komanda Nr. 4, žodinis pranešimas ir patikrinimo komanda Nr. 6.

9.2. Kiekvieną dieną 10 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina ryšį su BPC TS vyresniuoju specialistu ir visais apskričių centruose esančių PGT valdymo punktų dispečeriais, 10 val. 15 min. apskričių centruose esančių PGT valdymo punktų dispečeriai patikrina ryšį ir sutikslina laiką su apskrityje esančių miestų ir rajonų PGT valdymo punktų dispečeriais bei apskrities viršininko administracijos civilinės saugos departamento budėtoju, BPC TS vyresnysis specialistas – su Vilniaus m. savivaldybės administracijos Civilinės saugos tarnybos budėtoju, Vilniaus apskrityje esančių miestų bei rajonų ir Elektrėnų PGT valdymo punktų dispečeriais.

9.3. Vieną kartą per mėnesį atliekami techninės priežiūros darbai ir GPIS aktyvinimo patikrinimas neįjungiant elektros sirenų.

9.4. Du kartus per metus balandžio ir spalio mėn. atliekamas GPIS aktyvinimo patikrinimas, kurio metu įjungiamos elektros sirenos ir per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, regioninius ir vietinius transliuotojus informuojami gyventojai.

10. Esant bet kokiems GPIS veikimo sutrikimams, nedelsiant informuojamas departamento OVV ITRS Gyventojų perspėjimo poskyrio vedėjas.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11. Praėjus ne daugiau kaip 3 min. nuo GPIS aktyvinimo (sirenų įjungimo), gyventojai privalo būti informuojami:

11.1. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, regioninius ir vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje;

11.2. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją bei regioninius ir vietinius transliuotojus, esančius atitinkamoje teritorijoje, jei GPIS buvo aktyvinama dalyje Lietuvos Respublikos teritorijos;

11.3. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją bei atitinkamoje apskrityje esančius regioninius ir vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama apskrities teritorijoje;

11.4. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją bei atitinkamos apskrities regioninius ir vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama savivaldybės teritorijoje.

12. Įvykus nesankcionuotam elektros sirenų įjungimui dėl aparatūros gedimo ar neatsargių veiksmų, atliekant techninės priežiūros darbus ar patikrinimą, nedelsiant imamasi priemonių sirenoms išjungti ir gyventojams informuoti per atitinkamoje apskrityje esančius regioninius ir vietinius transliuotojus.

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2008 m. vasario 13 d. įsakymu
Nr. 1-48

 

GYVENTOJŲ PERSPĖJIMO IR INFORMAVIMO SISTEMOS AKTYVINIMO APSKRITIES TERITORIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo apskrities teritorijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (toliau – GPIS) aktyvinimą ekstremalios situacijos, ekstremalaus įvykio ar incidento (toliau – įvykis) metu visoje apskrities teritorijoje ar jos dalyje.

2. GPIS aktyvinimas – centralizuoto ir vietinio valdymo elektros sirenų įjungimas, gyventojų ir civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijų perspėjimas ir informavimas.

3. Už šio Aprašo reikalavimų vykdymą ir GPIS parengties kontrolę atsako apskrities centre esančios priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (toliau – apskrities centro PGT) viršininkas bei apskrityje esančių miestų ir rajonų PGT viršininkai.

4. GPIS aktyvinimą apskrities teritorijoje atlieka apskrities centro PGT valdymo punkto dispečeris arba Bendrojo pagalbos centro (toliau – BPC) Tarnybos skyriaus (toliau – TS) vyresnysis specialistas, apskrityje esančiuose miestuose ir rajonuose – šių miestų ir rajonų PGT valdymo punktų dispečeriai.

 

II. GPIS AKTYVINIMAS

 

5. GPIS aktyvinama apskrities teritorijoje ar jos dalyje gavus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas) Situacijų koordinavimo skyriaus (toliau – SKS) budinčio vyresniojo operacijų vadovo arba vyresniojo specialisto, arba apskrities viršininko ar jį pavaduojančio asmens, arba apskrities ekstremalių situacijų valdymo centro vadovo nurodymą.

6. Apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerio arba BPC TS vyresniojo specialisto veiksmai gavus departamento SKS budinčio vyresniojo operacijų vadovo arba vyresniojo specialisto nurodymą aktyvinti GPIS:

6.1. patikrinti, ar teisingas identifikavimo kodas;

6.2. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką ir teritoriją;

6.3. priimti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

6.4. duoti nurodymą apskrityje esančių miestų ir rajonų PGT valdymo punktų dispečeriams, apskrities viršininko administracijos civilinės saugos departamento (toliau – apskrities CSD) arba miesto savivaldybės administracijos civilinės saugos tarnybos (toliau – miesto CST) budėtojui, atsižvelgiant į tai, kur įrengtas GPIS valdymo pultas, nurodytu laiku aktyvinti GPIS savivaldybėse;

6.5. pateikti oficialų pranešimą apie įvykį, rekomendacijas gyventojams apskrityje esančių miestų ir rajonų PGT valdymo punktų dispečeriams, apskrities CSD arba miesto CST budėtojui;

6.6. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

6.7. informuoti apskrities centro PGT viršininką (PGT viršininkas informuoja apskrities viršininką ar jį pavaduojantį asmenį) apie gautą nurodymą aktyvinti GPIS;

6.8. pateikti regioniniams transliuotojams, su kuriais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai dėl gyventojų informavimo ekstremalių situacijų atvejais, oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams ir nurodyti GPIS aktyvinimo laiką;

6.9. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas apskrities centre, esant įrengtam GPIS valdymo pultui;

6.10. kontroliuoti GPIS veikimą;

6.11. informuoti apskrities centro PGT viršininką ir departamento SKS budintį vyresnįjį operacijų vadovą arba vyresnįjį specialistą apie GPIS aktyvinimą ir jos veikimą;

6.12. įrašyti PGT valdymo punkto žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

7. Apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerio arba BPC TS vyresniojo specialisto veiksmai gavus apskrities viršininko ar jį pavaduojančio asmens arba ekstremalių situacijų valdymo centro vadovo nurodymą:

7.1. patikrinti, ar teisingas identifikavimo kodas, jei nurodymas aktyvinti GPIS perduodamas telefonu arba per apskrities CSD budėtoją. Identifikavimo kodas gali būti nenaudojamas, jei nurodymas perduodamas tiesiogiai ir pirmiau įvardyti asmenys yra gerai žinomi arba tai patvirtina PGT ar BPC viršininkas;

7.2. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką ir teritoriją;

7.3. priimti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

7.4. duoti nurodymą apskrityje esančių miestų ir rajonų PGT valdymo punktų dispečeriams, apskrities CSD arba miesto CST budėtojui, atsižvelgiant į tai, kur įrengtas GPIS valdymo pultas, nurodytu laiku aktyvinti GPIS savivaldybėse;

7.5. pateikti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams apskrities miestų ir rajonų PGT valdymo punktų dispečeriams, apskrities CSD arba miesto CST budėtojui;

7.6. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

7.7. informuoti departamento SKS budintį vyresnįjį operacijų vadovą arba vyresnįjį specialistą apie gautą nurodymą aktyvinti GPIS, nurodyti GPIS aktyvinimo laiką ir pateikti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

7.8. pateikti regioniniams transliuotojams, su kuriais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai dėl gyventojų informavimo ekstremalių situacijų atvejais, oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams ir nurodyti GPIS aktyvinimo laiką;

7.9. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas apskrities centre, esant įrengtam GPIS valdymo pultui;

7.10. kontroliuoti GPIS veikimą;

7.11. informuoti asmenis, davusius nurodymą aktyvinti GPIS, ir departamento SKS budintį vyresnįjį operacijų vadovą arba vyresnįjį specialistą apie GPIS veikimą;

7.12. įrašyti PGT valdymo punkto žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

 

III. GPIS PARENGTIES UŽTIKRINIMAS

 

8. Už GPIS eksploatacijos ir priežiūros organizavimo tvarką apskrityje yra atsakingas apskrities CSD direktorius.

9. GPIS priežiūra vykdoma vadovaujantis departamento direktoriaus nustatyta tvarka.

10. GPIS parengties patikrinimo tvarka:

10.1. Kiekvieną dieną 9 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina centralizuoto valdymo GPIS veikimą Ignalinos r., Zarasų r. ir Visagino m.. Patikrinimo metu šių rajonų ir miesto PGT valdymo punktų dispečeriams, taip pat ir VĮ Ignalinos atominės elektrinės dispečeriui perduodama komanda Nr. 4, žodinis pranešimas ir patikrinimo komanda Nr. 6.

10.2. Kiekvieną dieną 10 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina ryšį su BPC TS vyresniuoju specialistu ir visais apskričių centrų PGT valdymo punktų dispečeriais, 10 val. 15 min. apskričių centrų PGT valdymo punktų dispečeriai patikrina ryšį ir sutikslina laiką su apskrityje esančių miestų bei rajonų PGT valdymo punktų dispečeriais ir apskrities CSD budėtoju, BPC TS vyresnysis specialistas – su Vilniaus m. civilinės saugos tarnybos budėtoju ir Vilniaus apskrityje esančių miestų bei rajonų ir Elektrėnų PGT valdymo punktų dispečeriais.

10.3. Vieną kartą per mėnesį atliekami techninės priežiūros darbai ir GPIS aktyvinimo patikrinimas neįjungiant elektros sirenų.

10.4. Du kartus per metus balandžio ir spalio mėn. atliekamas GPIS aktyvinimo patikrinimas, kurio metu įjungiamos elektros sirenos ir per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją ir regioninius bei vietinius transliuotojus informuojami gyventojai.

11. Esant bet kokiems GPIS veikimo sutrikimams, nedelsiant informuojamas departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas ir apskrities centro PGT viršininkas.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Praėjus ne daugiau kaip 3 min. nuo GPIS aktyvinimo (sirenų įjungimo), gyventojai privalo būti informuojami:

12.1. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, regioninius ir vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje;

12.2. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir regioninius bei vietinius transliuotojus, esančius atitinkamoje teritorijoje, jei GPIS buvo aktyvinama dalyje Lietuvos Respublikos teritorijos;

12.3. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir atitinkamoje apskrityje esančius regioninius bei vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama apskrities teritorijoje;

12.4. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir atitinkamos apskrities regioninius bei vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama savivaldybės teritorijoje.

13. Įvykus nesankcionuotam elektros sirenų įjungimui dėl aparatūros gedimo ar neatsargių veiksmų, atliekant techninės priežiūros darbus ar patikrinimą, nedelsiant imamasi priemonių sirenoms išjungti ir gyventojams informuoti per atitinkamoje apskrityje esančius regioninius ir vietinius transliuotojus.

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2008 m. vasario 13 d. įsakymu
Nr. 1-48

 

GYVENTOJŲ PERSPĖJIMO IR INFORMAVIMO SISTEMOS AKTYVINIMO APSKRITIES CENTRO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo apskrities centro savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (toliau – GPIS) aktyvinimą ekstremalios situacijos, ekstremalaus įvykio ar incidento (toliau – įvykis) metu apskrities centro savivaldybės teritorijoje.

2. GPIS aktyvinimas – centralizuoto ir vietinio valdymo elektros sirenų įjungimas, gyventojų ir civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijų perspėjimas ir informavimas.

3. Už šio Aprašo reikalavimų vykdymą ir GPIS parengties kontrolę atsako apskrities centre esančios priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (toliau – apskrities centro PGT) viršininkas.

4. GPIS aktyvinimą apskrities centro savivaldybės teritorijoje, atsižvelgiant į GPIS valdymo pulto įrengimo vietą, atlieka apskrities centro PGT valdymo punkto dispečeris arba apskrities viršininko administracijos civilinės saugos departamento (toliau – apskrities CSD) budėtojas, arba apskrities centro savivaldybės administracijos civilinės saugos tarnybos (toliau – CST) budėtojas.

 

II. GPIS AKTYVINIMAS

 

5. GPIS ekstremalių situacijų metu aktyvinama apskrities centro savivaldybės teritorijoje gavus apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerio arba Bendrojo pagalbos centro (toliau – BPC) Tarnybos skyriaus (toliau – TS) vyresniojo specialisto, savivaldybės administracijos direktoriaus ar jį pavaduojančio asmens arba savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro vadovo nurodymą.

6. Apskrities CSD arba apskrities centro savivaldybės CST budėtojo veiksmai gavus apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerio arba BPC TS vyresniojo specialisto nurodymą aktyvinti GPIS:

6.1. patikrinti, ar teisingas identifikavimo kodas;

6.2. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką;

6.3. priimti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

6.4. informuoti apskrities CSD direktorių arba apskrities centro savivaldybės CST viršininką ar jį pavaduojantį asmenį apie gautą nurodymą aktyvinti GPIS;

6.5. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

6.6. pateikti vietiniams transliuotojams, su kuriais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai dėl gyventojų informavimo ekstremalių situacijų atvejais, oficialų pranešimą apie įvykį, rekomendacijas gyventojams ir nurodyti GPIS aktyvinimo laiką;

6.7. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas;

6.8. kontroliuoti GPIS veikimą;

6.9. informuoti apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerį arba BPC TS vyresnįjį specialistą apie GPIS aktyvinimą ir jos veikimą;

6.10. įrašyti PGT valdymo punkto žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

7. Apskrities CSD arba apskrities centro savivaldybės CST budėtojo veiksmai gavus savivaldybės administracijos direktoriaus ar jį pavaduojančio asmens arba savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro vadovo nurodymą:

7.1. patikrinti, ar teisingas identifikavimo kodas, jei nurodymas perduodamas telefonu. Identifikavimo kodas gali būti nenaudojamas, jei nurodymas perduodamas tiesiogiai ir pirmiau įvardyti asmenys yra gerai žinomi arba tai patvirtina apskrities CSD direktorius ar apskrities centro savivaldybės CST viršininkas;

7.2. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką;

7.3. priimti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

7.4. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

7.5. pateikti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams:

7.5.1. apskrities centro PGT valdymo punkto dispečeriui arba BPC TS vyresniajam specialistui, kurie privalo informuoti ir pateikti gautą oficialų pranešimą bei rekomendacijas gyventojams, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas) Situacijų koordinavimo skyriaus (toliau – SKS) budinčiam vyresniajam operacijų vadovui arba vyresniajam specialistui ir regioniniams transliuotojams;

7.5.2. vietiniams transliuotojams, su kuriais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai dėl gyventojų informavimo ekstremalių situacijų atvejais;

7.6. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas;

7.7. kontroliuoti GPIS veikimą;

7.8. informuoti asmenis, davusius nurodymą aktyvinti GPIS, ir apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerį arba BPC TS vyresnįjį specialistą apie GPIS aktyvinimą ir jos veikimą;

7.9. įrašyti PGT valdymo punkto žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

 

III. GPIS PARENGTIES UŽTIKRINIMAS

 

8. Už GPIS eksploatacijos ir priežiūros organizavimo tvarką apskrities centro savivaldybėje yra atsakingas apskrities centro savivaldybės CST viršininkas arba savivaldybės administracijos darbuotojas, atsakingas už civilinę saugą.

9. GPIS priežiūra vykdoma vadovaujantis departamento direktoriaus nustatyta tvarka.

10. GPIS parengties patikrinimo tvarka:

10.1. Kiekvieną dieną 9 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina centralizuoto valdymo GPIS veikimą Ignalinos r., Zarasų r. ir Visagino m. Patikrinimo metu šių rajonų ir miesto PGT valdymo punktų dispečeriams, taip pat ir VĮ Ignalinos atominės elektrinės dispečeriui perduodama komanda Nr. 4, žodinis pranešimas ir patikrinimo komanda Nr. 6.

10.2. Kiekvieną dieną 10 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina ryšį su BPC TS vyresniuoju specialistu ir visais apskričių centrų PGT valdymo punktų dispečeriais, 10 val. 15 min. apskričių centrų PGT valdymo punktų dispečeriai patikrina ryšį ir sutikslina laiką su apskrityje esančių miestų bei rajonų PGT valdymo punktų dispečeriais bei apskrities CSD budėtoju, BPC TS vyresnysis specialistas – su Vilniaus m. civilinės saugos tarnybos budėtoju ir Vilniaus apskrityje esančių miestų bei rajonų ir Elektrėnų PGT valdymo punktų dispečeriais.

10.3. Vieną kartą per mėnesį atliekami techninės priežiūros darbai ir GPIS aktyvinimo patikrinimas neįjungiant elektros sirenų.

10.4. Du kartus per metus balandžio ir spalio mėn. atliekamas GPIS aktyvinimo patikrinimas, kurio metu įjungiamos elektros sirenos ir per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją ir regioninius bei vietinius transliuotojus informuojami gyventojai.

11. Esant bet kokiems GPIS veikimo sutrikimams, nedelsiant informuojamas apskrities centro PGT valdymo punkto dispečeris arba BPC TS vyresnysis specialistas, kurie informuoja departamento SKS budintį vyresnįjį operacijų vadovą arba vyresnįjį specialistą.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Praėjus ne daugiau kaip 3 min. nuo GPIS aktyvinimo (sirenų įjungimo), gyventojai privalo būti informuojami:

12.1. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, regioninius ir vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje;

12.2. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir regioninius bei vietinius transliuotojus, esančius atitinkamoje teritorijoje, jei GPIS buvo aktyvinama dalyje Lietuvos Respublikos teritorijos;

12.3. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir atitinkamoje apskrityje esančius regioninius bei vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama apskrities teritorijoje;

12.4. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir atitinkamos apskrities regioninius bei vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama savivaldybės teritorijoje.

13. Įvykus nesankcionuotam elektros sirenų įjungimui dėl aparatūros gedimo ar neatsargių veiksmų, atliekant techninės priežiūros darbus ar patikrinimą, nedelsiant imamasi priemonių sirenoms išjungti ir gyventojams informuoti per atitinkamoje apskrityje esančius regioninius ir vietinius transliuotojus.

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2008 m. vasario 13 d. įsakymu
Nr. 1-48

 

GYVENTOJŲ PERSPĖJIMO IR INFORMAVIMO SISTEMOS AKTYVINIMO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos aktyvinimo savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (toliau – GPIS) aktyvinimą ekstremalios situacijos, ekstremalaus įvykio ar incidento (toliau – įvykis) metu savivaldybės teritorijoje.

2. GPIS aktyvinimas – centralizuoto ir vietinio valdymo elektros sirenų įjungimas, gyventojų ir civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijų perspėjimas ir informavimas.

3. Už šio Aprašo reikalavimų vykdymą ir GPIS parengties kontrolę atsako miesto ar rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (toliau – PGT) viršininkas.

4. GPIS aktyvinimą savivaldybės teritorijoje atlieka miesto ar rajono PGT valdymo punkto dispečeris.

 

II. GPIS AKTYVINIMAS

 

5. GPIS ekstremalių situacijų metu aktyvinama savivaldybės teritorijoje gavus apskrities centre esančios (toliau – apskrities centro) PGT valdymo punkto dispečerio arba Bendrojo pagalbos centro (toliau – BPC) Tarnybos skyriaus (toliau – TS) vyresniojo specialisto, savivaldybės administracijos direktoriaus ar jį pavaduojančio asmens, savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro vadovo nurodymą.

6. Miesto ar rajono PGT valdymo punkto dispečerio veiksmai gavus apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerio arba BPC TS vyresniojo specialisto nurodymą aktyvinti GPIS:

6.1. patikrinti, ar teisingas identifikavimo kodas;

6.2. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką;

6.3. gauti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

6.4. informuoti PGT viršininką ar jį pavaduojantį asmenį apie gautą nurodymą aktyvinti GPIS;

6.5. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

6.6. pateikti vietiniams transliuotojams, su kuriais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai dėl gyventojų informavimo ekstremalių situacijų atvejais, oficialų pranešimą apie įvykį, rekomendacijas gyventojams ir nurodyti GPIS aktyvinimo laiką;

6.7. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas;

6.8. kontroliuoti GPIS veikimą;

6.9. informuoti PGT viršininką ir apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerį arba BPC TS vyresnįjį specialistą apie GPIS aktyvinimą ir jos veikimą;

6.10. įrašyti PGT valdymo punkto žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

7. Miesto ar rajono PGT valdymo punkto dispečerio veiksmai gavus savivaldybės administracijos direktoriaus ar jį pavaduojančio asmens, savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro vadovo nurodymą:

7.1. patikrinti, ar teisingas identifikavimo kodas, jei nurodymas perduodamas telefonu. Identifikavimo kodas gali būti nenaudojamas, jei nurodymas perduodamas tiesiogiai ir pirmiau įvardyti asmenys yra gerai žinomi arba tai patvirtina PGT viršininkas;

7.2. pasitikslinti GPIS aktyvinimo laiką;

7.3. priimti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams;

7.4. perspėti ir informuoti civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos institucijas;

7.5. pateikti oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams:

7.5.1. apskrities centro PGT valdymo punkto dispečeriui arba BPC TS vyresniajam specialistui, kuris privalo pateikti gautą oficialų pranešimą apie įvykį ir rekomendacijas gyventojams, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas) Situacijų koordinavimo skyriaus (toliau – SKS) budinčiam vyresniajam operacijų vadovui arba vyresniajam specialistui ir regioniniams transliuotojams;

7.5.2. vietiniams transliuotojams, su kuriais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai dėl gyventojų informavimo ekstremalių situacijų atvejais;

7.6. nurodytu laiku įjungti centralizuoto valdymo elektros sirenas;

7.7. kontroliuoti GPIS veikimą;

7.8. informuoti asmenis, davusius nurodymą aktyvinti GPIS, ir apskrities centro PGT valdymo punkto dispečerį arba BPC TS vyresnįjį specialistą apie GPIS aktyvinimą ir jos veikimą;

7.9. įrašyti PGT valdymo punkto žurnale gautus nurodymus ir aprašyti atliktus veiksmus.

 

III. GPIS PARENGTIES UŽTIKRINIMAS

 

8. Už GPIS eksploatacijos ir priežiūros organizavimo tvarką savivaldybėje yra atsakingas savivaldybės administracijos darbuotojas, atsakingas už civilinę saugą.

9. GPIS priežiūra vykdoma vadovaujantis departamento direktoriaus nustatyta tvarka.

10. GPIS parengties patikrinimo tvarka:

10.1. Kiekvieną dieną 9 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina centralizuoto valdymo GPIS veikimą Ignalinos r., Zarasų r. ir Visagino m. Patikrinimo metu šių rajonų ir miesto PGT valdymo punktų dispečeriams, taip pat ir VĮ Ignalinos atominės elektrinės dispečeriui perduodama komanda Nr. 4, žodinis pranešimas ir patikrinimo komanda Nr. 6.

10.2. Kiekvieną dieną 10 val. departamento SKS budintis vyresnysis operacijų vadovas arba vyresnysis specialistas patikrina ryšį su BPC TS vyresniuoju specialistu ir visais apskričių centrų PGT valdymo punktų dispečeriais, 10 val. 15 min. apskričių centrų PGT valdymo punktų dispečeriai patikrina ryšį ir sutikslina laiką su apskrityje esančių miestų bei rajonų valdymo punktų dispečeriais ir apskričių viršininkų administracijų civilinės saugos departamentų (toliau – apskrities CSD) budėtojais, BPC TS vyresnysis specialistas – su Vilniaus m. civilinės saugos tarnybos budėtoju ir Vilniaus apskrityje esančių rajonų ir Elektrėnų PGT valdymo punktų dispečeriais.

10.3. Vieną kartą per mėnesį atliekami techninės priežiūros darbai ir GPIS aktyvinimo patikrinimas neįjungiant elektros sirenų.

10.4. Du kartus per metus balandžio ir spalio mėn. atliekamas GPIS aktyvinimo patikrinimas, kurio metu įjungiamos elektros sirenos ir per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją ir regioninius bei vietinius transliuotojus informuojami gyventojai.

11. Esant bet kokiems GPIS veikimo sutrikimams, nedelsiant informuojamas apskrities centro PGT valdymo punkto dispečeris arba BPC TS vyresnysis specialistas, kuris informuoja departamento SKS budintį vyresnįjį operacijų vadovą arba vyresnįjį specialistą.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Praėjus ne daugiau kaip 3 min. nuo GPIS aktyvinimo (sirenų įjungimo), gyventojai privalo būti informuojami:

12.1. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, regioninius ir vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje;

12.2. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir regioninius bei vietinius transliuotojus, esančius atitinkamoje teritorijoje, jei GPIS buvo aktyvinama dalyje Lietuvos Respublikos teritorijos;

12.3. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir atitinkamoje apskrityje esančius regioninius bei vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama apskrities teritorijoje;

12.4. per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją arba tik Lietuvos radiją ir atitinkamos apskrities regioninius bei vietinius transliuotojus, jei GPIS buvo aktyvinama savivaldybės teritorijoje.

13. Įvykus nesankcionuotam elektros sirenų įjungimui dėl aparatūros gedimo ar neatsargių veiksmų, atliekant techninės priežiūros darbus ar patikrinimą, nedelsiant imamasi priemonių sirenoms išjungti ir gyventojams informuoti per atitinkamoje apskrityje esančius regioninius ir vietinius transliuotojus.

 

_________________