TARPTAUTINĖS DARBO ORGANIZACIJOS

KONVENCIJA Nr. 127

 

DĖL VIENAM DARBUOTOJUI LEISTINO MAKSIMALAUS KRŪVIO PERNEŠIMO*

 

Tarptautinės darbo organizacijos Generalinė konferencija,

Tarptautinio darbo biuro Administracinės tarybos sušaukta Ženevoje ir 1967 m. birželio 7 d. susirinkusi į penkiasdešimt pirmąją sesiją,

nutarusi priimti tam tikrus pasiūlymus dėl vienam darbuotojui leistino maksimalaus krūvio pernešimo, o tai yra šeštasis sesijos darbotvarkės klausimas,

nusprendusi šiuos pasiūlymus įforminti kaip tarptautinę konvenciją,

tūkstantis devyni šimtai šešiasdešimt septintųjų metų birželio septintą dieną priima šią Konvenciją, kurią galima vadinti 1967 metų konvencija dėl maksimalaus krūvio:

 

1 straipsnis

Šioje Konvencijoje:

(a) terminas „sunkumų pernešimas rankomis“ reiškia vieno darbuotojo viso krūvio pernešimą rankomis; jis apima krūvio pakėlimą ir nuleidimą;

(b) terminas „reguliarus sunkumų pernešimas rankomis“ reiškia bet kokį darbą, kuris nuolat arba išimtinai susijęs su sunkumų pernešimu rankomis arba dažnai, nors ir ne nuolat, susijęs su sunkumų pernešimu rankomis;

(c) terminas „jaunuolis“ reiškia jaunesnį nei 18 metų darbuotoją.

 

2 straipsnis

1. Ši Konvencija taikoma dėl reguliaraus krūvio pernešimo rankomis.

2. Ši Konvencija taikoma visose ekonominės veiklos šakose, kurioms Organizacijos narė nustatė darbo inspekcijos sistemą.

 

3 straipsnis

Draudžiama reikalauti arba leisti darbuotojams pernešti rankomis krūvį, kurio svoris gali pakenkti sveikatai arba pažeisti saugumo techniką.

 

4 straipsnis

Taikydama 3 straipsnyje nurodytą principą, Organizacijos narė įvertina visas sąlygas, kuriomis dirbamas darbas.

 

5 straipsnis

Kiekviena Organizacijos narė imasi reikalingų priemonių, kad kiekvienas darbuotojas, skiriamas reguliariai pernešti rankomis krūvius, išskyrus lengvus, iki tokio paskyrimo būtų pakankamai parengtas arba instruktuotas dėl darbo metodų, kurie padėtų saugoti sveikatą ir išvengti nelaimingų atsitikimų.

 

6 straipsnis

Kad būtų apribotas arba palengvintas sunkumų pernešimas rankomis, naudojamos, kiek tai įmanoma, tinkamos techninės priemonės.

 

7 straipsnis

1. Moterų ir jaunuolių skyrimas pernešti rankomis krūvį, išskyrus lengvus krovinius, ribojamas.

2. Kai sunkumus perneša rankomis moterys ir jaunuoliai, tokių sunkumų maksimalus svoris nustatomas gerokai mažesnis negu leistinas sunkumų pernešimo svoris suaugusiems vyrams.

 

8 straipsnis

Kiekviena Organizacijos narė, remdamasi įstatymais ar kitais norminiais aktais arba bet kuriuo kitu nacionalinę praktiką ir nacionalines sąlygas atitinkančiu metodu ir konsultuodamasi su atitinkamomis labiausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis, imasi reikalingų priemonių šios Konvencijos nuostatoms įgyvendinti.

 

9 straipsnis

Oficialūs šios Konvencijos ratifikavimo raštai siunčiami Tarptautinio darbo biuro Generaliniam direktoriui užregistruoti.

 

10 straipsnis

1. Ši Konvencija privaloma tik toms Tarptautinės darbo organizacijos narėms, kurių ratifikavimo raštus yra užregistravęs Generalinis direktorius.

2. Ji įsigalioja po dvylikos mėnesių nuo tos dienos, kai Generalinis direktorius užregistruoja dviejų Organizacijos narių ratifikavimo raštus.

3. Kiekvienoje valstybėje Organizacijos narėje ši Konvencija pradeda galioti po dvylikos mėnesių nuo jos ratifikavimo rašto užregistravimo dienos.

 

11 straipsnis

1. Kiekviena Organizacijos narė, ratifikavusi šią Konvenciją, praėjus dešimčiai metų nuo jos įsigaliojimo dienos, gali ją denonsuoti pasiųsdama Tarptautinio darbo biuro Generaliniam direktoriui užregistruoti pareiškimą dėl denonsavimo. Denonsavimas įsigalioja po metų nuo jo užregistravimo dienos.

2. Kiekvienai Organizacijos narei, kuri ratifikavo šią Konvenciją ir pasibaigus 1 punkte nurodytam dešimties metų terminui per metus nepasinaudojo šiame straipsnyje numatyta denonsavimo teise, Konvencija galios dar dešimtį metų, o vėliau galės ją denonsuoti pasibaigus kiekvienam dešimties metų terminui šiame straipsnyje nustatyta tvarka.

 

12 straipsnis

1. Tarptautinio darbo biuro Generalinis direktorius informuoja visas Tarptautinės darbo organizacijos nares apie visų ratifikavimo raštų ir pareiškimų dėl denonsavimo, kuriuos jam atsiuntė Organizacijos narės, užregistravimą.

2. Informuodamas Organizacijos nares apie gauto antrojo ratifikavimo rašto užregistravimą, Generalinis direktorius atkreipia jų dėmesį į šios Konvencijos įsigaliojimo datą.

 

13 straipsnis

Tarptautinio darbo biuro Generalinis direktorius nusiunčia Jungtinių Tautų Generaliniam sekretoriui užregistruoti pagal Jungtinių Tautų Įstatų 102 straipsnį išsamius duomenis apie visus ratifikavimo raštus ir pareiškimus dėl denonsavimo, kuriuos jis yra užregistravęs pagal ankstesnių straipsnių nuostatas.

 

14 straipsnis

Jei Tarptautinio darbo biuro Administracinė taryba mano, jog yra būtina, ji informuoja Generalinę konferenciją apie šios Konvencijos taikymą ir svarsto, ar į Konferencijos darbotvarkę įtraukti klausimą dėl Konvencijos visiško ar dalinio pakeitimo.

 

15 straipsnis

1. Jei Konferencija priims naują konvenciją, ištisai ar iš dalies pakeičiančią šią Konvenciją, ir jeigu naujojoje konvencijoje nebus numatyta kitaip, tai:

(a) kuriai nors Organizacijos narei ratifikavus naująją – pakeičiančią konvenciją, nepaisant 11 straipsnio nuostatų, automatiškai tuoj pat denonsuojama ši Konvencija, su sąlyga, kad naujoji – pakeičianti konvencija yra įsigaliojusi;

(b) nuo naujosios – pakeičiančios konvencijos įsigaliojimo dienos Organizacijos narės šios Konvencijos ratifikuoti negali.

2. Ši Konvencija kiekvienu atveju galioja savo forma ir turiniu toms Organizacijos narėms, kurios ją ratifikavo, bet neratifikavo pakeičiančios konvencijos.

 

16 straipsnis

Šios Konvencijos angliškas ir prancūziškas tekstai turi vienodą galią.

______________

 



* Tarptautinės darbo organizacijos konvencijos ratifikuotos LR Seime 1994 06 23 Nr. I-507