LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL ŠVIETIMO KONSULTANTŲ RENGIMO, VEIKLOS IR ATSKAITOMYBĖS NUOSTATŲ TVIRTINIMO
2005 m. birželio 7 d. Nr. ISAK-1041
Vilnius
Siekdamas gerinti pagalbą mokiniui, mokytojui ir mokyklai teikiančių įstaigų veiklos kokybę ir ugdymo turinio kaitą:
2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2001 m. balandžio 25 d. įsakymą Nr. 688 „Dėl Švietimo konsultantų nuostatų patvirtinimo“.
3. Pavedu Pedagogų profesinės raidos centrui iki 2005 m. rugsėjo 1 d. parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrui tvirtinti Švietimo konsultanto pažymėjimo formą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo
ministro 2005 m. birželio 7 d. įsakymu
Nr. ISAK-1041
ŠVIETIMO KONSULTANTŲ RENGIMO, VEIKLOS IR ATSKAITOMYBĖS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Švietimo konsultantų rengimo, veiklos ir atskaitomybės nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja švietimo konsultantų rengimo tvarką, veiklą, nusako teises, pareigas, atskaitomybę ir jų veiklos tęstinumą.
2. Šiais Nuostatais vadovaujasi švietimo konsultantus rengiančios institucijos, kurių sąrašas tvirtinamas švietimo ir mokslo ministro įsakymu (toliau – Institucijos), taip pat Mokytojų kompetencijos centras (toliau – MKC), apskričių viršininkų ir savivaldybių administracijos, bendrojo lavinimo mokyklos, profesinės mokyklos, neformaliojo švietimo mokyklos (toliau – Mokyklos), švietimo konsultantai.
3. Konsultantų rengimo ir jų veiklos tikslas – padėti mokyklos vadovams užtikrinti kokybišką mokyklos valdymą ir ugdymo kokybės veiksmingumą.
4. Švietimo konsultantas (toliau – Konsultantas) – asmuo, kurio kompetenciją konsultuoti Mokyklų vadovus, mokytojus, psichologus ir Mokyklų bendruomenių narius aktualiais valstybinės švietimo politikos, nacionalinio ugdymo turinio įgyvendinimo, ugdymo proceso organizavimo ir Mokyklos valdymo bei tobulinimo klausimais patvirtina jį rengusios Institucijos šių Nuostatų nustatyta tvarka.
II. KONSULTANTŲ RENGIMAS
5. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija (toliau – ŠMM) apibrėžia švietimo sritis, kurioms reikalingi Konsultantai, nustato jų poreikį ir teikia užsakymus Institucijoms tikslinėms Konsultantų grupėms parengti.
6. Atrankos kriterijus ir tvarką konkrečiai Konsultantų rengimo programai nustato Institucijos, suderinusios su atitinkamą švietimo veiklos sritį kuruojančiu ŠMM administracijos padaliniu ir ŠMM Pedagogų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo skyriumi.
7. Suderinusios su ŠMM atitinkamą švietimo veiklos sritį kuruojančiu administracijos padaliniu, Institucijos rengia Konsultantų rengimo programas ir jas teikia įvertinti MKC ir Pedagogų bei švietimo darbuotojų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo ekspertų komisijai. Konsultantų rengimo programos Institucijų teikimu tvirtinamos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu.
8. Reikalavimai Konsultantų rengimo programai (toliau – Programa):
8.2. turi apimti teorinį ir praktinį rengimą (praktiniams gebėjimams ugdyti skiriama ne mažiau kaip trečdalis Programos apimties);
8.5. Programa baigiama vertinimu, kuriuo įvertinamas kandidato į Konsultantus teorinis ir praktinis pasirengimas. Vertintojais gali būti:
9. Kandidatai į Konsultantus, baigę Programą, gauna Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro nustatytos formos švietimo konsultanto pažymėjimą, kurio galiojimo laikas yra 3 metai.
III. KONSULTANTO VEIKLA, TEISĖS IR PAREIGOS
11. Konsultanto veikla:
11.1. mokymas: veikla, skirta skatinti Mokyklų vadovų, mokytojų, psichologų profesinį tobulėjimą. Ji apima Mokyklų vadovų, mokytojų, psichologų ir Mokyklų bendruomenių narių kvalifikacijos tobulinimo programų rengimą ir dalyvavimą jas įgyvendinant, paskaitų ir pranešimų skaitymą, švietimą reglamentuojančių teisės aktų ir juos papildančių dokumentų aiškinimą, metodinių rekomendacijų rengimą;
11.2. konsultavimas: veikla, apimanti konsultacijas Mokyklų vadovams, mokytojams, psichologams ir Mokyklų bendruomenių nariams. Konsultantas nagrinėja Mokyklų ar atskirų ugdymo proceso subjektų veiklą, teikia rekomendacijas dėl jos tobulinimo bei grįžtamąją informaciją konsultavimo paslaugas užsakančiai institucijai.
12. Konsultanto teisės:
12.1. konsultuoti, mokyti ar organizuoti mokymąsi Mokyklų vadovams, mokytojams, psichologams ir Mokyklų bendruomenių nariams pagal Konsultanto pažymėjime nurodytos konsultacinės veiklos srities kompetenciją;
12.2. nuolat tobulinti savo kvalifikaciją pagal Programoje numatytą Konsultantų kvalifikacijos tobulinimo tęstinumą per 3 metus;
12.3. nuspręsti, ar, pasibaigus 3 metų veiklos laikotarpiui, pakartotinai dalyvauti Programoje ir toliau tęsti savo veiklą;
12.5. konsultuojamai Mokyklai leidus:
13. Konsultanto pareigos:
13.4. užtikrinti konsultacijų ir mokymų kokybę, pateikiamos informacijos patikimumą pagal Programos reikalavimus;
13.5. nuolat tobulinti savo kvalifikaciją, dalyvauti visuose Programoje numatytuose Konsultantų kvalifikacijos tobulinimo tęstinumo renginiuose per 3 metus;
IV. KONSULTANTŲ ATSKAITOMYBĖ IR VEIKLOS TĘSTINUMAS
14. Konsultanto atsiskaitymo už veiklą per 3 metus ir veiklos tęstinumo tvarką nustato Institucijos, suderinusios su ŠMM.
15. Institucijos prieš metus iki baigiantis Konsultantų pažymėjimų galiojimo terminui, gavusios iš ŠMM užsakymą dėl tikslinių Konsultantų grupių veiklos tęstinumo, parengia Konsultantų ataskaitinių renginių tematiką, turinį ir grafiką ir apie tai raštu informuoja Konsultantus siuntusias įstaigas, MKC.
16. Prieš atvykdami į ataskaitinius renginius Konsultantai atsiskaito už savo veiklą juos siuntusiai institucijai, gauna iš jos savo veiklos įvertinimą bei rekomendacijas, kurios įrašomos Švietimo konsultanto veiklos atskaitomybės lapo (priedas) 3-iame skyriuje.
17. Konsultantai, neketinantys tęsti veiklos, tik raštu atsiskaito už savo veiklą juos siuntusiai ir rengusiai institucijai. Informaciją apie neketinančius tęsti veiklos Konsultantus Institucijos pateikia MKC.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
19. Apskričių viršininkų ir savivaldybių administracijos, mokyklų vadovai sudaro sąlygas asmenims dalyvauti Konsultantų rengimo programose ir kvalifikacijos tobulinimo renginiuose.
20. Mokykla Konsultanto paslaugomis gali pasinaudoti direktoriaus ar jo pavaduotojų, mokyklos ar mokytojų tarybos, steigėjo iniciatyva.
22. Iki šių Nuostatų įsigaliojimo išduoti Konsultantų pažymėjimai galioja iki juose nurodyto termino, bet ne ilgiau kaip 3 metus nuo jų išdavimo dienos.