LIETUVOS RESPUBLIKOS
GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS ĮSTATYMO PAKEITIMO
Į S T A T Y M A S
1998 m. lapkričio 24 d. Nr. VIII-934
Vilnius
(Žin., 1994, Nr. 14-226; 1997, Nr. 59-1365)
1 straipsnis. Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymo nauja redakcija
Pakeisti Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymą ir jį išdėstyti taip:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS
GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS
Į S T A T Y M A S
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
1. Įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos gyvulių veislių genofondo saugojimą, produktyvumo ir veislinių savybių gerinimą, gyvulių veislinės vertės nustatymą, gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos veiklą, jos padalinių teisinę padėtį, privalomą valstybinę gyvulių veislininkystės priežiūrą, veislininkystės institucijų pripažinimą.
2. Įstatymas taikomas galvijų, kiaulių, avių, ožkų ir arklių veislininkystei. Kitų žemės ūkyje naudojamų gyvūnų veislininkystei šis įstatymas taikomas tiek, kiek jos nereguliuoja specialūs kiekvienai gyvūnų rūšiai skirti teisės aktai.
3. Įstatymo tikslas yra reglamentuoti šio straipsnio 2 dalyje nurodytų gyvulių veisimą, kad:
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Gyvulių veislininkystė – gyvulių selekcijos priemonių sistema genetiškai patobulintiems gyvuliams gauti ir veisti.
2. Veislinis gyvulys – gyvulys, kurio kilmė ir individualios veislinės savybės atitinka veisliniams gyvuliams keliamus reikalavimus.
3. Grynaveislis gyvulys – gyvulys, kurio kilmė atitinka grynaveislių gyvulių kilmei keliamus reikalavimus.
5. Hibridas – skirtingų rūšių gyvūnų palikuonis; kiaulininkystėje ir paukštininkystėje gali būti skirtingų veislių ir linijų tėvų palikuonis, gautas pagal hibridizavimo programą tolesniam veisimui arba penėjimui.
6. Veislinė vertė – veislinio gyvulio genetinis potencialas, palyginti su kitais veisliniais gyvuliais.
7. Kilmės knyga – duomenų visuma apie veislinių gyvulių kilmę, produktyviąsias savybes ir veislinę vertę, tvarkoma pripažintos veislininkystės institucijos.
8. Kilmės registras – gyvulių, kurie gali būti įrašyti į kilmės knygą, registras, skirtas gyvulio kilmei identifikuoti, pildomas pripažintos veislininkystės institucijos.
9. Hibridų registras – gyvulių hibridizavimo programos registras, skirtas gyvulio kilmei identifikuoti, pildomas pripažintos veislininkystės institucijos.
10. Kilmės pažymėjimas – oficialus dokumentas, išduodamas pripažintos veislininkystės institucijos, liudijantis gyvulio ar embriono tapatybę ir apibūdinantis jo kilmę, produktyvumą bei kitas veislines savybes.
11. Produktyvumo kontrolė – gyvulių individualių produktyvumo ir veislinių savybių nustatymas, duomenų apskaita, registravimas ir kaupimas gyvulių veislininkystės informacinėse sistemose.
12. Atrankinis testas – produktyvumo kontrolė pagal hibridizavimo programą, kada pagal atrankinį pavyzdį nustatomas ir palyginamas mišrūnų ir jų tėvų produktyvumas.
13. Gyvulių sėklinimas – biotechnologijos metodas, kuriuo didinamas vyriškosios lyties reproduktorių palikuonių skaičius.
14. Embrionų persodinimas – biotechnologijos metodas, kuriuo didinamas moteriškosios lyties reproduktorių palikuonių skaičius.
15. Embrionų persodinimo įmonė – įmonė, kurioje embrionai išplaunami iš donorių ir persodinami recipientėms.
16. Veislininkystės institucija – įstatymų nustatyta tvarka įregistruota asociacija ar organizacija, kuriai Žemės ūkio ministerija pripažįsta teisę vykdyti veislininkystės (hibridizavimo) programas, pildyti kilmės knygas ir kilmės (hibridų) registrą.
18. Tikrinamasis bulius – sėklinimo centro bulius, kuris tikrinamas pagal apvaisinimo galią ir palikuonių savybes jo veislinei vertei nustatyti.
19. Sėklintojai – sėklinimo paslaugas atliekantys fiziniai ir juridiniai asmenys bei įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių.
II SKYRIUS
GYVULIŲ PRODUKTYVUMO KONTROLĖ, VEISLINĖS VERTĖS NUSTATYMAS IR DUOMENŲ SKELBIMAS
3 straipsnis. Produktyvumo kontrolė ir veislinės vertės nustatymas
2. Produktyvumo kontrolę vykdo ir gyvulių veislinę vertę nustato Žemės ūkio ministerijos įgaliotos valstybės įmonės ar kitos institucijos.
3. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, nustatydama gyvulių veislinę vertę, gali panaudoti:
1) pripažintų veislininkystės institucijų duomenis, jeigu šios institucijos garantuoja duomenų objektyvumą;
4. Kad vyriškosios lyties reproduktorių vertinimas būtų objektyvus, visi sėklinimui ar kergimui naudoti reproduktoriai, kurių palikuonių produktyvumo duomenys patenka į gyvulių veislininkystės informacinę sistemą, turi būti vertinami per visą jų naudojimo laikotarpį. Veislinės vertės duomenys skelbiami neatsižvelgiant į reproduktoriaus savininko valią. Bulių vertinimui kontroliuojamų bandų I ir II laktacijų karvės (išskyrus rinktines) sėklinamos tikrinamųjų bulių sperma.
4 straipsnis. Produktyvumo vertinimas, duomenų saugojimas ir skelbimas
Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos, atliekančios gyvulių produktyvumo kontrolę ir nustatančios jų veislinę vertę, renka, apdoroja, analizuoja ir veislininkystės informacinėse sistemose saugo produktyvumo kontrolės ir veislinės vertės duomenis, juos skelbia specialiuose leidiniuose, informuoja veislininkystės institucijas, kurios konsultuoja gyvulių augintojus ir veislininkystės paslaugas teikiančius fizinius bei juridinius asmenis.
5 straipsnis. Valstybės valdymo institucijų kompetencija gyvulių produktyvumo kontrolės ir veislinės vertės nustatymo srityje
III SKYRIUS
VEISLINIŲ GYVULIŲ, HIBRIDŲ, JŲ SPERMOS, EMBRIONŲ IR KIAUŠIALĄSČIŲ PASIŪLOS BENDRIEJI REIKALAVIMAI
6 straipsnis. Veislinių gyvulių ir hibridų pasiūla
7 straipsnis. Spermos pasiūla
1. Sperma gali būti siūloma, jeigu ji:
2. Leidimas spermai kaupti ir naudoti išduodamas, jeigu:
1) reproduktoriaus veislinė vertė yra aukštesnė negu vidutinė kontroliuojamų gyvulių vertė (kuilys gali būti atrinktas pagal atrankinio testo duomenis);
2) iš užsienio atvežtas reproduktorius ir jo tėvai įrašyti į jo kilmės vietovėje nustatyta tvarka pripažintos veislininkystės institucijos kilmės knygą ar registrus;
3) iš užsienio atvežtas reproduktorius įrašytas į pripažintos Lietuvos Respublikos veislininkystės institucijos kilmės knygą ar registrus;
3. Europos Sąjungos šalių kompetentingų institucijų leidimai spermai kaupti pripažįstami, jeigu jie atitinka šio straipsnio 2 dalies 2 punkto reikalavimus.
8 straipsnis. Embrionų ir kiaušialąsčių pasiūla
1. Embrionai, kiaušialąstės gali būti siūlomi, jeigu jie:
2. Siūlomi embrionai pateikiami su genetinių tėvų kilmės pažymėjimu, iš kurio matyti jų kraujo grupė, ir embriono kokybės pažymėjimu iš embrionų persodinimo įmonės bei veterinariniu pažymėjimu.
9 straipsnis. Valstybės valdymo institucijų kompetencija veislinių gyvulių, hibridų, jų spermos, embrionų ir kiaušialąsčių pasiūlos reguliavimo srityje
1. Žemės ūkio ministerija nustato:
1) veislinių gyvulių bei hibridų, jų spermos, embrionų ir kiaušialąsčių pasiūlos bendruosius reikalavimus, gyvulių suženklinimo tvarką, veislinių, grynaveislių gyvulių bei hibridų, veislinių, grynaveislių gyvulių bei hibridų kilmės pažymėjimų formų reikalavimus;
2) spermos pasiūlos ir jos kokybės reikalavimus, spermos apskaitos ir suženklinimo, leidimų spermai kaupti, leidimų sėklinimo centrams ir sėklintojams išdavimo tvarką;
IV SKYRIUS
GYVULIŲ SĖKLINIMAS IR KERGIMAS
10 straipsnis. Sėklinimo centro ir kergimo punkto veikla
2. Sėklinimo centro veiklai leidimas išduodamas, jeigu:
3) sperma yra gaunama iš sėklinimo centre laikomų reproduktorių, išskyrus atvejus, kai sėklinimo centras nustatyta tvarka gauna spermą už centro ribų;
3. Sėklinimo centras gali pasiūlyti spermą:
11 straipsnis. Sėklintojai
12 straipsnis. Valstybės valdymo institucijų kompetencija gyvulių sėklinimo ir kergimo reguliavimo srityje
1. Žemės ūkio ministerija nustato:
1) leidimų sėklinimo centrų ir kergimo punktų veiklai išdavimo tvarką, reikalavimus sėklinimo centrams ir kergimo punktams, jų personalui ir jų įrangos reikalavimus;
V SKYRIUS
EMBRIONŲ PERSODINIMAS
13 straipsnis. Embrionų persodinimo įmonės veikla
1. Savo veiklai embrionų persodinimo įmonė turi gauti leidimą Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka.
2. Embrionų persodinimo įmonės veiklai leidimas išduodamas, jeigu:
14 straipsnis. Valstybės valdymo institucijų kompetencija embrionų ir kiaušialąsčių persodinimo reguliavimo srityje
1. Leidimų embrionų ir kiaušialąsčių persodinimo įmonių veiklai išdavimo tvarką, embrionų ir kiaušialąsčių kokybės ir apskaitos reikalavimus, reikalavimus embrionų ir kiaušialąsčių persodinimo įmonėms, jų personalui ir jų įrangos reikalavimus nustato Žemės ūkio ministerija.
VI SKYRIUS
VEISLININKYSTĖS SISTEMA
15 straipsnis. Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės sistema
Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės sistemą sudaro:
2) veislininkystės paslaugas teikiantys fiziniai ir juridiniai asmenys bei įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių;
16 straipsnis. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba
1. Valstybinę gyvulių veislininkystės priežiūrą Lietuvos Respublikoje vykdo Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba savo veikloje vadovaujasi šiuo ir kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais, žemės ūkio ministro įsakymais, bei Žemės ūkio ministerijos tvirtinamais šios tarnybos nuostatais. Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos viršininkas kartu yra ir vyriausiasis valstybinis veislininkystės inspektorius. Tarnybos viršininko pavaduotojas yra kartu ir vyriausiojo valstybinio veislininkystės inpsektoriaus pavaduotojas. Darbo sutartis su jais sudaro žemės ūkio ministras. Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos vyriausieji specialistai yra valstybiniai veislininkystės inpektoriai. Su jais darbo sutartis sudaro tarnybos viršininkas.
2. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba vykdo šias funkcijas:
1) kontroliuoja Gyvulių veislininkystės įstatymo ir kitų su veislininkyste susijusių teisės norminių aktų vykdymą;
2) teikia pasiūlymus Žemės ūkio ministerijai dėl tikslinių veislininkystės programų finansavimo, atsižvelgdama į pripažintų veislininkystės institucijų pasiūlymus, ir kontroliuoja tikslinį šių lėšų panaudojimą;
5) teikia pasiūlymus Žemės ūkio ministerijai dėl veislininkystės darbo tobulinimo, atsižvelgdama į pripažintų veislininkystės institucijų siūlymus;
6) nagrinėja juridinių ir fizinių asmenų pareiškimus, skundus, pasiūlymus dėl veislinių gyvulių kokybės, veislininkystės apskaitos tvarkymo ir duomenų teisingumo;
9) kontroliuoja veislinių gyvulių registravimą kilmės knygose, veislininkystės apyskaitų, katalogų ir kitų leidinių leidybą;
3. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba turi šias teises:
1) tikrinti gyvulių veislininkystės institucijas, veislinius gyvulius auginančius fizinius ir juridinius asmenis, kaip jie vykdo Gyvulių veislininkystės įstatymą ir kitus gyvulių veislininkystę reglamentuojančius teisės norminius aktus;
2) nustatyta tvarka nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas;
3) šios tarnybos nuostatuose nustatyta tvarka sustabdyti fizinių ir juridinių asmenų bei įmonių, neturinčių juridinio asmens teisių, veiklą gyvulių veislininkystės srityje ir gyvulių veislininkystės paslaugų teikimą, jeigu jie nesilaiko Gyvulių veislininkystės įstatymo ir kitų veislininkystę reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų. Kai pažeidimai yra pašalinami, Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba priima sprendimą atšaukti draudimą verstis gyvulių veislininkystės veikla bei veislininkystės paslaugų teikimu.
17 straipsnis. Veislininkystės institucijų pripažinimas
Veislininkystės institucija pripažįstama, jeigu:
5) veisliniai gyvuliai yra suženklinti, o arkliai suženklinti arba aprašyti taip, kad būtų galima nustatyti jų tapatumą;
18 straipsnis. Gyvulių įrašymas į kilmės knygą
19 straipsnis. Valstybės valdymo institucijų kompetencija veislininkystės institucijų pripažinimo srityje
1. Veislininkystės institucijų pripažinimo tvarką ir reikalavimus personalui, taip pat įrangos reikalavimus, kilmės knygų ir registrų turinio, formos bei tvarkymo reikalavimus nustato Žemės ūkio ministerija, atsižvelgdama į Žemės ūkio rūmų pasiūlymus.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
20 straipsnis. Valstybės parama veislininkystei