LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ŪKININKŲ RĖMIMO

 

1992 m. vasario 7 d. Nr. 88

Vilnius

 

Siekdama didinti valstybės paramą ūkininkams ir sudaryti palankesnes sąlygas jiems kurtis, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pavesti Finansų ministerijai įsteigti ūkininkų rėmimo fondą.

2. Nustatyti, kad ūkininkų rėmimo fondas formuojamas iš Lietuvos valstybės biudžete tam numatytų lėšų, Respublikos ir užsienio valstybių juridinių ir fizinių asmenų paramos fondų ir labdaros lėšų Lietuvos žemės ūkiui remti, taip pat šiam fondui skiriami 5 procentų dydžio atskaitymai iš agrarinės reformos fondo.

Ūkininkų rėmimo fondo lėšos kaupiamos Lietuvos žemės ūkio banke atskiroje sąskaitoje. Šio fondo lėšomis disponuoja Žemės ūkio ministerija ir naudoja jas ūkininkams, gaminantiems prekinę žemės ūkio produkciją bei turintiems ne mažiau kaip 15 ha žemės ūkio naudmenų, remti.

3. Žemės ūkio ministerija kartu su Finansų ministerija ir Lietuvos žemės ūkio banku turi iki 1992 m. vasario 25 d. nustatyti ūkininkų rėmimo fondo sudarymo ir naudojimo tvarką.

4. Nustatyti, kad ūkininkų rėmimo fondo lėšomis:

4.1. padengiamas įsiskolinimas už faktiškai atliktus iki 1992 m. vasario 1 d. darbus, numatytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 37 patvirtintos Prioritetinės paramos ūkininkams programos 6.1 ir 6.2 punktuose;

4.2. finansuojamos ūkininkų sodybų elektrifikavimo, ryšių sistemų kūrimo, esant galimybei – ir dujofikavimo, taip pat ūkininkų bendro naudojimo kelių tiesimo bei remonto išlaidos, teikiama parama ūkininkams, nukentėjusiems dėl stichinių nelaimių;

4.3. kompensuojama Lietuvos žemės ūkio bankui 50 procentų priskaičiuotų palūkanų už ūkininkams teikiamas ilgalaikes paskolas.

Kai remtini pagal šį nutarimą ūkininkai turi negrąžintų iki 1992 m. vasario 1 d. ilgalaikių kreditų, Lietuvos žemės ūkio bankui kompensuojama 50 procentų sumokėtų palūkanų, šia suma sumažinant negrąžinto kredito likutį;

4.4. padidinamas Komercinio žemės banko ir „Lietūkio“ banko įstatinis kapitalas, tam skiriant po 1 mln. rublių, taip pat 5 procentus lėšų, gautų pardavus labdaros būdu gaunamus pašarus;

4.5. finansuojamos kitos Lietuvos Respublikos Vyriausybės numatomos ūkininkų rėmimo priemonės.

5. Lengvatiniai ilgalaikiai kreditai ūkininkams, gaminantiems prekinę žemės ūkio produkciją ir turintiems ne mažiau kaip 15 ha žemės ūkio naudmenų, teikiami:

5.1. gyvenamiesiems namams statyti – laikotarpiui iki 25 metų, 80 procentų namo statybos kainos dydžio, bet ne daugiau kaip 400 tūkst. rublių;

5.2. ūkiniams pastatams statyti – laikotarpiui iki 15 metų, ne daugiau kaip 80 procentų jų statybos kainos dydžio;

5.3. žemės ūkio technikai pirkti – laikotarpiui iki 7 metų, ne daugiau kaip 80 procentų šios technikos rinkos kainos dydžio;

5.4. pagrindinės bandos gyvuliams pirkti, sodams įveisti – laikotarpiui iki 3 metų.

6. Nustatyti, kad bendra lengvatinio ilgalaikio kredito suma vienam ūkininkui negali būti didesnė kaip 1 mln. rublių. Pirmenybė teikiama naujakuriams ūkininkams, kurie nėra gavę iš valstybės kreditų ūkiui steigti, arba kai šie kreditai buvo mažesni negu 30 tūkst. rublių.

7. Pavesti Statybos ir urbanistikos ministerijai iki 1992 m. gegužės 1 d. nustatyti ir prireikus tikslinti ūkinių pastatų 1 kv. metro ploto maksimalias kainas.

8. Prekybos ir materialinių išteklių ministerija bei Energetikos ministerija turi padėti ūkininkams apsirūpinti kuru, energetikos ištekliais, technika, statybinėmis medžiagomis, konstrukcijomis bei įrengimais, taip pat skirti ir konkurso tvarka parduoti jiems atitinkamą dalį iš kitų valstybių gaunamų pašarų.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS