VALSTYBINĖS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL TEISMO IŠLAIDŲ DRAUDIMO VYKDYMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. gruodžio 11 d. Nr. 263

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 73-1742) 64 straipsnio 1 dalies 5 punktu, Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdyba nutaria:

1. Patvirtinti Teismo išlaidų draudimo vykdymo tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad nutarime ir Teismo išlaidų draudimo vykdymo tvarkoje vartojama sąvoka „draudimo įmonė“ apima ir Lietuvos Respublikoje įsteigtą užsienio valstybės, kuri yra Pasaulio prekybos organizacijos nare, draudimo įmonės filialą.

3. Nustatyti, kad draudimo įmonės privalo pakeisti teismo išlaidų draudimo rūšies taisykles pagal Teismo išlaidų draudimo vykdymo tvarkos nuostatas iki 2002 m. kovo 31 d.

 

 

VALDYBOS PIRMININKAS                                           EDVINAS VASILIS-VASILIAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės draudimo priežiūros

tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 2001 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 263

 

TEISMO IŠLAIDŲ DRAUDIMO VYKDYMO TVARKA

 

1. Teismo išlaidų draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja iš dalies ar visiškai kompensuoti teismo išlaidas ir suteikti kitas su draudimine apsauga tiesiogiai susijusias paslaugas:

1.1. užtikrinant, kad apdraustajam būtų atlyginti jo patirti nuostoliai (žala) ikiteismine tvarka arba civilinio ar baudžiamojo proceso pagalba;

1.2. ginant apdraustąjį arba jam atstovaujant civiliniame, baudžiamajame ar administraciniame teismo procese arba dėl bet kurio kito jam pateikto reikalavimo.

2. Teismo išlaidų draudimo vykdymo tvarkos (toliau – Tvarka) prasme apdraustasis yra fizinis ar juridinis asmuo, kurio teismo išlaidas iš dalies ar visiškai kompensuoti ir suteikti kitas su draudimine apsauga susijusias paslaugas įsipareigoja draudimo įmonė.

3. Šioje Tvarkoje nustatyti reikalavimai netaikomi:

3.1. teismo išlaidų draudimui, apimančiam ginčus arba riziką, atsirandančius dėl jūros laivų naudojimo, arba su tuo susijusius;

3.2. civilinės atsakomybės draudiminę apsaugą suteikusios draudimo įmonės veiklai, kai apdraustasis ginamas arba jam atstovaujama bet kokiame tyrime arba teismo procese, jeigu tokia veikla vykdoma ir pačios draudimo įmonės interesais pagal tą draudiminę apsaugą;

3.3. tais atvejais, kai teismo išlaidų draudimas yra įtrauktas į pagalbos draudimo sutartį, apimančią tik pagalbos suteikimą fiziniams asmenims, patyrusiems sunkumus kelionės metu, išvykus iš namų arba iš nuolatinės gyvenamosios vietos, ir kai pagalbos draudimo draudiminė apsauga suteikiama ne toje valstybėje, kur yra nuolatinė apdraustojo gyvenamoji vieta. Tuo atveju sutartyje turi būti aiškiai nurodyta, kad minima draudiminė apsauga apsiriboja ankstesniame sakinyje nurodytomis aplinkybėmis ir yra papildoma pagalbos draudimui.

4. Teismo išlaidų draudiminė apsauga turi būti atskiros draudimo sutarties objektas arba turi būti numatyta atskiroje draudimo sutarties dalyje, kurioje nurodomas teismo išlaidų draudiminės apsaugos pobūdis ir atitinkamos draudimo įmokos dydis.

5. Draudimo įmonė, vykdanti teismo išlaidų draudimą, privalo pasirinkti vieną iš žemiau nurodytų būdų, siekdama išvengti interesų konflikto su apdraustuoju:

5.1. draudimo įmonė privalo užtikrinti, kad jos darbuotojai, užsiimantys teismo išlaidų draudimo draudiminių įvykių administravimu arba su tuo susijusiu teisiniu konsultavimu, tuo pačiu metu nevykdytų panašios veiklos:

5.1.1. kitų draudimo grupių atžvilgiu toje pačioje įmonėje;

5.1.2. kitoje draudimo įmonėje;

5.2. draudimo įmonė privalo patikėti draudiminių įvykių administravimą kitai atskiro juridinio asmens statusą turinčiai įmonei. Ši įmonė turi būti nurodyta 4 punkte minimoje atskiroje draudimo sutartyje arba atskiroje draudimo sutarties dalyje. Jei draudiminius įvykius administruojanti įmonė turi verslo ryšių dėl draudiminių įvykių administravimo ir su kita draudimo įmone, vykdančia vienos ar daugiau Draudimo įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytų draudimo grupių veiklą, draudiminius įvykius administruojančios įmonės darbuotojai, į kurių pareigas įeina pranešimų apie draudiminius įvykius administravimas ir teisinis konsultavimas, tuo pačiu metu, jau administruodami vienos draudimo įmonės draudiminius įvykius, neturi teisės vykdyti analogiškų ar panašių funkcijų administruodami kitos draudimo įmonės draudiminius įvykius;

5.3. teismo išlaidų draudimo sutartyje turi būti nurodyta, kad draudimo įmonė suteikia apdraustajam teisę patikėti savo interesų gynybą apdraustojo pasirinktam advokatui arba kitam, pagal įstatymus galinčiam būti atstovu, asmeniui nuo to momento, kai draudėjas įgyja teisę pateikti draudimo įmonei reikalavimą dėl teismo išlaidų atlyginimo.

6. Draudimo įmonės pasirinktas interesų konflikto išvengimo būdas privalo būti nurodytas draudimo rūšies taisyklėse.

7. Kiekvienoje teismo išlaidų draudimo sutartyje turi būti numatyta, kad:

7.1. kai kreipiamasi į advokatą ar kitą asmenį, kuris pagal įstatymus turi teisę atstovauti apdraustajam arba ginti jo interesus bet kokio tyrimo ar teismo proceso metu, apdraustasis turi teisę laisvai pasirinkti advokatą arba kitą jam atstovausiantį asmenį;

7.2. kilus interesų konfliktui tarp draudimo įmonės ir apdraustojo, apdraustasis turi teisę laisvai pasirinkti advokatą arba bet kurį pagal įstatymus galintį būti atstovu asmenį;

7.3. kilus ginčui tarp teismo išlaidų draudimą vykdančios draudimo įmonės ir apdraustojo, numatoma galimybė nagrinėti ginčą arbitražo tvarka.

8. 7 punkte numatytos nuostatos gali būti netaikomos tais atvejais, kai draudiminė apsauga atitinka visas žemiau išvardytas sąlygas:

8.1. teismo išlaidų draudimas apsiriboja atvejais, susijusiais su kelių transporto priemonių naudojimu Lietuvos Respublikos teritorijoje;

8.2. teismo išlaidų draudimas yra numatytas sutartyje dėl pagalbos teikimo kelių transporto priemonių avarijos ar gedimo atveju;

8.3. nei teismo išlaidų, nei pagalbos draudimą vykdanti draudimo įmonė nevykdo civilinės atsakomybės grupių draudimo;

8.4. yra numatytos priemonės, garantuojančios, kad teisinę pagalbą teikia ir kiekvienai ginčo šaliai atstovauja nepriklausomi advokatai, jeigu ginčo šalių teismo išlaidas yra apdraudusi ta pati draudimo įmonė.

9. Kiekvienu atveju, kilus interesų konfliktui tarp draudimo įmonės ir apdraustojo arba nesutariant dėl ginčo sprendimo, teismo išlaidų draudimą vykdanti draudimo įmonė arba, esant reikalui, draudiminius įvykius administruojanti įmonė informuoja apdraustąjį apie 7 punkte numatytas galimybes.

______________