LIETUVOS RESPUBLIKOS
VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENOS (MONITORINGO)
Į S T A T Y M A S
2002 m. liepos 3 d. Nr. IX-1023
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo tikslas, paskirtis ir taikymo sritis
1. Šis Įstatymas nustato visuomenės sveikatos stebėsenos (monitoringo) (toliau – visuomenės sveikatos stebėsenos) organizacinę struktūrą, vykdymo tvarką ir su tuo susijusią atsakomybę.
2. Įstatymas reguliuoja santykius, atsirandančius renkant, kaupiant, apdorojant, saugant, analizuojant ir pateikiant duomenis, susijusius su visuomenės sveikata ir ją veikiančiais sveikatos rizikos veiksniais.
3. Įstatymas netaikomas valstybės, savivaldybių, mokslo institucijoms ar kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, atskirų programų, projektų ar sutarčių pagrindu vykdantiems epidemiologinius tyrimus, nuolatinius visuomenės sveikatos būklės stebėjimus, kurie nėra valstybės ar savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos sistemos dalis.
2 straipsnis. Pagrindinės Įstatymo sąvokos
1. Visuomenės sveikatos stebėsena – tikslingai organizuotas visuomenės sveikatos būklės, ją veikiančių sveikatos rizikos veiksnių stebėjimas, analizė ir vertinimas.
3. Visuomenės sveikatos rizikos veiksniai – veiksniai (gyvensenos įpročiai, paveldėtos savybės, aplinkos veiksniai), kurių ryšys su sveikatos sutrikimais yra pagrįstas moksliniais tyrimais.
4. Valstybinis visuomenės sveikatos duomenų fondas – valstybinės visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų bazių ir registrų duomenų visuma, tvarkoma teisės aktų nustatyta tvarka.
5. Valstybinė visuomenės sveikatos stebėsena – valstybės lygiu visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdoma visuomenės sveikatos stebėsena.
6. Savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsena – savivaldybių lygiu savivaldybių teritorijose vykdoma visuomenės sveikatos stebėsena.
II SKYRIUS
VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENA
3 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos uždaviniai
Pagrindiniai visuomenės sveikatos stebėsenos uždaviniai:
1) nuolat stebėti, analizuoti visuomenės sveikatą, ją veikiančius veiksnius ir jų kitimo tendencijas;
2) teikti valstybės institucijoms, visuomenei informaciją apie visuomenės sveikatos būklę ir jos kitimo priežastis, reikalingą ūkio plėtros, socialinės raidos, prevencinės (profilaktinės) medicinos, sveikatos apsaugos sistemos valdymo sprendimams priimti, mokslo ir kitoms reikmėms.
4 straipsnis. Subjektai, vykdantys visuomenės sveikatos stebėseną
5 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos sistema
1. Visuomenės sveikatos stebėsenos sistemą sudaro valstybės, savivaldybių ir ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėsenos, kurias vykdant kaupiami ir analizuojami duomenys apie populiacijos ar atskirų jos grupių sveikatai darančių poveikį veiksnių kitimus vietos, regiono ir valstybės mastu.
6 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos objektai
Vykdant visuomenės sveikatos stebėseną, stebima, vertinama ir analizuojama:
III SKYRIUS
VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENOS ĮGYVENDINIMAS
7 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos programa
1. Valstybės visuomenės sveikatos stebėsenos programą rengia Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kitomis valstybės institucijomis, vykdančiomis valstybės visuomenės sveikatos stebėseną. Šią programą tvirtina Vyriausybė.
2. Atskirų visuomenės sveikatos sričių stebėsenų programas rengia Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau - Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba) ar kitos institucijos pagal savo kompetenciją. Šias programas, suderintas su Sveikatos apsaugos ministerija, tvirtina Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
3. Savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos programas rengia, tvirtina ir įgyvendina savivaldybių institucijos, suderinusios su Sveikatos apsaugos ministerija ar jos įgaliota institucija.
4. Ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėsenos programas rengia, tvirtina ir įgyvendina pats ūkio subjektas, suderinęs su Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliota institucija.
5. Visuomenės sveikatos stebėsenos programose turi būti nustatyta:
2) privalomi stebėti visuomenės sveikatos stebėsenos objektai, juos apibūdinantys rodikliai bei duomenys, renkamų visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų mastas, stebėsenos vykdymo metodika;
3) visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų subjektai bei teikėjai, valdytojai ir vartotojai, duomenų rinkimo, teikimo tvarka, apdorojimo forma ir periodiškumas;
8 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatai
1. Visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatai nustato visuomenės sveikatos stebėsenos programų rengimo bei įgyvendinimo, visuomenės sveikatos stebėsenos vykdymo tvarką.
2. Valstybės visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatus ir Bendruosius savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatus rengia Sveikatos apsaugos ministerija, tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.
9 straipsnis. Valstybės visuomenės sveikatos stebėsenos organizavimas
2. Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba organizuoja valstybės visuomenės sveikatos stebėseną ir atlieka šias funkcijas:
1) kartu su kitais stebėsenos subjektais bei valstybės institucijomis, atsakingomis už atskirų visuomenės sveikatos sričių stebėsenas, organizuoja valstybės visuomenės sveikatos stebėseną ir metodiškai vadovauja programos įgyvendinimui;
2) kuria valstybės visuomenės sveikatos informacines sistemas ir atlieka valstybės, savivaldybių bei ūkio subjektų stebėsenos duomenų apie visuomenės sveikatos būklę kompleksinę analizę;
3) kaupia, sistemina ir saugo valstybės visuomenės sveikatos stebėsenos duomenis Valstybiniame visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fonde;
4) rengia ir (ar) tvirtina savivaldybių, ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėsenos vykdymo ir kontrolės tvarką;
5) analizuoja ir vertina visuomenės sveikatos pokyčius, apie juos kiekvienais metais informuoja visuomenę ir ūkio subjektus, Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai pateikia viešą pranešimą apie visuomenės sveikatos būklę;
3. Atskirų visuomenės sveikatos sričių stebėsenų programas derina, metodiškai vadovauja ir koordinuoja jų vykdymą Sveikatos apsaugos ministerija ar jos įgaliota valstybės institucija.
10 straipsnis. Savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsena
1. Savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsena vykdoma joms priskirtose teritorijose siekiant gauti išsamią informaciją apie savivaldybių teritorijų visuomenės sveikatos būklę ir remiantis objektyvia informacija planuoti bei įgyvendinti vietines visuomenės sveikatos prevencijos priemones.
2. Savivaldybių institucijos organizuoja savivaldybių visuomenės sveikatos stebėseną Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka ir atlieka šias funkcijas:
1) kaupia savivaldybės bendruomenės sveikatos būklės ir jos kitimo duomenis, vertina ir analizuoja jų pokyčius;
11 straipsnis. Ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėsena
1. Ūkio subjektai, kurie verčiasi ekonomine veikla, keliančia pavojų ar darančia žalą visuomenės sveikatai, vykdo stebėseną. Duomenis apie ūkinės veiklos poveikį sveikatai ir stebėjimo duomenis šie subjektai teikia valstybės ir savivaldybių institucijoms bei visuomenei.
2. Sveikatos apsaugos ministerija nustato ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėsenos programos rengimo ir tvirtinimo tvarką, sudaro sąrašą ekonominės veiklos, kuria verčiantis visuomenės sveikatos stebėsena yra privaloma. Šis sąrašas pateikiamas tvirtinti Vyriausybei.
12 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos finansavimas
2. Savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsena finansuojama savivaldybės biudžeto ir aplinkos bei sveikatos fondų lėšomis.
3. Ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėseną finansuoja juridiniai ir fiziniai asmenys savo lėšomis.
13 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos kontrolė
14 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų kokybės užtikrinimas
Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų kokybei užtikrinti:
2) įdiegiamas įstatymų nustatytas visuomenės sveikatos ir jos aplinkos tyrimų laboratorijų atestavimas ir akreditavimas;
15 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos informacijos standartizavimas
1. Valstybiniam visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fondui pateikiami standartizuoti visuomenės sveikatos stebėsenos duomenys.
16 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų kaupimas ir saugojimas
1. Lietuvos Respublikoje visuomenės sveikatos duomenys renkami, kaupiami, analizuojami ir naudojami šio ir kitų įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka.
2. Valstybės ir savivaldybių institucijos, organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys, vykdantys valstybės, savivaldybių, atskirų visuomenės sveikatos sričių ir ūkio subjektų visuomenės sveikatos stebėsenas, informaciją pateikia Valstybiniam visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fondui Visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatų nustatyta tvarka.
4. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenys renkami, kaupiami ir saugomi Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Valstybiniame visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fonde.
5. Valstybinį visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fondą tvarko, jo nuostatus tvirtina Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba.
17 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų pateikimas
1. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenis ir suvestines turi teisę gauti nemokamai:
2. Juridiniams ir fiziniams asmenims visuomenės sveikatos stebėsenos duomenys ir suvestinės perduodami pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos duomenų perdavimo sutartį.
3. Sutartyje nurodoma: visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų perdavimo tikslas, duomenų naudojimo ir apmokėjimo tvarka.
5. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų vartotojai gautus duomenis pagal šio straipsnio 2 dalyje nurodytas sutartis turi teisę naudoti tik sutartyse numatytais tikslais.
18 straipsnis. Asmens duomenų, įeinančių į visuomenės sveikatos duomenis, tvarkymas ir apsauga
IV SKYRIUS
VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENOS DUOMENŲ EKSPERTIZĖ>
19 straipsnis. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų ekspertizė
1. Visuomenės sveikatos problemoms ir valdymo sprendimams pagrįsti atliekamas visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų vertinimas – visuomenės sveikatos monitoringo duomenų ekspertizė.
2. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų ekspertizę atlieka įstaigos ir įmonės, turinčios licenciją visuomenės sveikatos priežiūros veiklai.
3. Visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų ekspertizė atliekama pagal ekspertizės užsakovų ir vykdytojų sutartis.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS>
20 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas