LIETUVOS RESPUBLIKOS
PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIO
Į S T A T Y M A S
1993 m. gruodžio 22 d. Nr. I-345
Vilnius
I. MOKESČIO OBJEKTAS
1 straipsnis.
2 straipsnis.
3 straipsnis.
4 straipsnis.
PVM imamas nuo visų prekių gamybos ir paslaugų teikimo procese sukurtos pridėtosios vertės ir importuojamų prekių, išskyrus:
3) švietimo, mokslo ir studijų, taip pat nekomercinių kultūros įstaigų, įregistruotų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, teikiamas mokymo, mokslo, studijų ir kultūrines paslaugas;
5) pašto patarnavimus (išskyrus siuntinių persiuntimo ir telekomunikacijų paslaugas bei kolekcijoms skirtus pašto ženklus ir vokus);
6) draudimo ir bankines paslaugas (išskyrus bankų saugyklų paslaugas), vertybinių popierių apyvartą;
10) prekes ir paslaugas, teikiamas užsienio šalių diplomatinėms ir konsulinėms atstovybėms bei tarptautinėms organizacijoms;
II. PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIO MOKĖTOJAI
5 straipsnis.
6 straipsnis.
PVM už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas neskaičiuoja ir nemoka į biudžetą asmenys, kurių realizacinės pajamos be PVM, neįskaitant daugiau kaip metus naudoto ilgalaikio turto pardavimo, sudaro ne daugiau kaip 5 tūkst. litų per metus. Šių asmenų sumokėtas PVM už įsigytas prekes, gautas paslaugas jiems nekompensuojamas.
Asmenims, kurių pajamos, nurodytos šio straipsnio pirmojoje dalyje, sudaro nuo 5 tūkst. litų iki 15 tūkst. litų per metus, suteikiama teisė tapti šio mokesčio mokėtojais, jeigu to pageidauja.
7 straipsnis.
Asmenys, kurie pagal 6 straipsnio nuostatas yra PVM mokėtojai, privalo registruotis valstybinėje mokesčių inspekcijoje kaip PVM mokėtojai.
III. APMOKESTINAMOJI VERTĖ IR
MOKESČIO APSKAIČIAVIMO LAIKAS
9 straipsnis.
Apmokestinamąją prekių ir paslaugų vertę sudaro:
10 straipsnis.
11 straipsnis.
12 straipsnis.
pardavėjui (paslaugos teikėjui) išrašius pirkėjui (paslaugos gavėjui) sąskaitą-faktūrą arba kitą dokumentą už parduodamas prekes (teikiamas paslaugas);
sumokėjus į kasą pinigus, kai prekės (paslaugos) apmokamos grynaisiais pinigais ir neišrašoma sąskaita-faktūra;
IV. MOKESČIO TARIFAI
13 straipsnis.
V. MOKESČIO APSKAIČIAVIMAS
15 straipsnis.
16 straipsnis.
17 straipsnis.
Jeigu per mokesčio laikotarpį atskaitoma PVM suma buvo didesnė negu apskaičiuota PVM suma už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas, tai skirtumas iš apskaičiuotos PVM sumos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas atskaitomas vėlesniais mokesčio laikotarpiais. Įtraukta į apskaitą PVM už įsigytą gamybinės paskirties ilgalaikį turtą suma atskaitoma iš turto savininko apskaičiuotos už realizuotas prekes ir suteiktas paslaugas PVM sumos to mokesčio laikotarpio, kurį šis turtas pradėtas naudoti PVM apmokestinamoms ar eksportuojamoms prekėms gaminti ar PVM apmokestinamoms paslaugoms teikti, atsižvelgiant į 20 straipsnio nuostatas ir nesvarbu, kokio dydžio apskaičiuota PVM už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas suma. Jeigu vėliau pakeičiama gamybinės paskirties ilgalaikio turto paskirtis ir dėl to netenkama teisės atskaityti PVM, atskaitoma PVM suma Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka koreguojama, tačiau nuo atskaitymo už nekilnojamąjį turtą turi būti praėję ne daugiau kaip 10 metų, o už kitą ilgalaikį turtą – 5 metai.
18 straipsnis.
Atskaityti kitiems PVM mokėtojams priklausančias sumokėti mokesčio sumas galima tik tuo atveju, jeigu jos išskirtos sąskaitose-faktūrose. Už importuotas prekes sumokėtos PVM sumos gali būti atskaitomos tik tuomet, kai prekių įvežimo dokumentuose yra atitinkama muitinės žyma apie mokesčio sumokėjimą.
Mažmeninės prekybos įmonėse įsigytų prekių, kurių įsigijimas patvirtintas juridinę galią turinčiais dokumentais, PVM mokėtojas gali apskaičiuoti ir atskaityti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, bet ne didesnį kaip 2000 litų per metus.
19 straipsnis.
Iš apskaičiuotos PVM už realizuotas prekes ir paslaugas sumos neatskaitomas įtrauktas į apskaitą PVM už prekes ir paslaugas, panaudotas:
1) PVM neapmokestinamoms prekėms gaminti ir paslaugoms teikti (nurodytoms šio įstatymo 4 ir 38 straipsniuose);
4) vaikų darželiams, lopšeliams, reabilitacijos centrams, gyvenamajam plotui (gyvenamiesiems namams), poilsio namams, vasaros stovykloms, skirtoms mokėtojo darbuotojų poreikiams tenkinti, išlaikyti;
20 straipsnis.
Jeigu mokėtojas gamina apmokestinamas ir neapmokestinamas PVM prekes (teikia paslaugas), tai įtraukta į apskaitą per mokesčio laikotarpį tiekėjams sumokėtina PVM suma už prekes ir paslaugas (išskyrus nurodytas 19 straipsnyje) atskaitoma proporcingai per tą laikotarpį išsiųstų pirkėjams apmokestinamų ir neapmokestinamų prekių (suteiktų paslaugų) vertei.
21 straipsnis.
Sumokėtas PVM grąžinamas:
1) užsienio valstybių piliečiams, specialiose parduotuvėse įsigijusiems prekių daugiau negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės leista įvežti be muitų į Lietuvos Respubliką ir jas išvežusiems iš Lietuvos Respublikos;
VI. IMPORTO IR EKSPORTO APMOKESTINIMAS
22 straipsnis.
23 straipsnis.
24 straipsnis.
Importuojamų prekių vertė nustatoma atsižvelgiant į šio įstatymo 10 straipsnio ir Lietuvos Respublikos muitų tarifų įstatymo nuostatas.
25 straipsnis.
13 straipsnyje nustatytu 0 tarifu apmokestinamos:
2) prekės, darbai ir paslaugos, susijusios su eksportuojamų prekių vežimu, pakrovimu, iškrovimu, užsienio krovinių pervežimu tranzitu per Lietuvos Respubliką;
3) lėktuvų ir laivų, vežančių prekes ir keleivius tarptautiniais maršrutais, aprūpinimas, komplektavimas, remontas, eksploatavimas ir nuoma;
4) prekės, įvežamos į muitinės sandėlius ir parduotuves, esančias ne Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje;
VII. PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIO APSKAITA
26 straipsnis.
27 straipsnis.
28 straipsnis.
29 straipsnis.
VIII. MOKESČIO MOKĖJIMO Į BIUDŽETĄ TVARKA
31 straipsnis.
32 straipsnis.
33 straipsnis.
34 straipsnis.
Jeigu deklaracija nepateikta per 5 dienas po nustatyto termino, Valstybinė mokesčių inspekcija laikinai, iki deklaracijos pateikimo, iš mokėtojų – įmonių, įstaigų ir organizacijų išieško neginčo tvarka į biudžetą praėjusio mokesčio laikotarpio deklaracijoje apskaičiuotą mokesčio sumą, padidintą 10 procentų.
35 straipsnis.
Apskaičiuota PVM suma turi būti sumokėta į biudžetą per 10 dienų nuo šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyto deklaracijos pateikimo termino. Nustatytu laiku PVM nesumokėjus, imama 0,5 procento delspinigių už kiekvieną pradelstą dieną, įskaitant mokesčio sumokėjimo į biudžetą dieną. Nesumokėtas PVM išieškomas už einamuosius ir 5 praėjusius metus.
IX. MOKESČIO KONTROLĖ IR EKONOMINĖS SANKCIJOS
36 straipsnis.
Jeigu tikrinant nustatoma, kad mokėtojas deklaracijoje sumažino apskaičiuotą PVM sumą arba per daug šio mokesčio atskaitė ir dėl to per mažai jo sumokėjo į biudžetą, apskaičiuotą papildomą mokesčio sumą ir jos dydžio baudą mokėtojas privalo per penkias dienas po pažeidimo nustatymo dienos sumokėti į biudžetą.
X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
38 straipsnis.
Gamintojams ir paslaugas teikiančioms organizacijoms-PVM mokėtojams sutikus, iki 1995 m. sausio 1 d. PVM neapmokestinama:
1) gyvenamiesiems namams ir butų ūkiui teikiamos dujos, vanduo, elektros ir šiluminė energija, kanalizacijos ir kitos butų ūkio paslaugos;
2) Lietuvos Respublikos gamintojų parduodamos gyventojams ir prekybos įmonėms maisto prekės, kurios iki įvedant PVM nebuvo apmokestinamos bendruoju akcizu. Dėl to Lietuvos Respublikos Vyriausybė prekybos įmonėms nustato laikiną, iki 1995 m. sausio 1 d. galiojančią, PVM apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką.
39 straipsnis.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 1994 m. kovo 1 d. nustato:
3) atskaitytų PVM už įsigytą gamybinės paskirties ilgalaikį turtą sumų koregavimo tvarką, jeigu pasikeitė šio turto paskirtis;
4) PVM už mažmeninėje prekyboje įsigytas prekes bei specialių parduotuvių supirktus naudotus daiktus atskaitymo tvarką;
užsienio valstybių piliečiams už specialiose parduotuvėse įsigytas ir iš Lietuvos Respublikos išvežtas prekes;