LIETUVOS RESPUBLIKOS

VIDAUS REIKALŲ MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2004 m. KOVO 5 d. ĮSAKYMO Nr. 1V-59 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATSTOVŲ DELEGAVIMO Į EUROPOS SĄJUNGOS REGIONŲ KOMITETĄ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. rugsėjo 29 d. Nr. 1V-728

Vilnius

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos atstovų delegavimo į Europos Sąjungos Regionų komitetą nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2004 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 1V-59 „Dėl Lietuvos Respublikos atstovų delegavimo į Europos Sąjungos Regionų komitetą nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 37-1212, Nr. 44-1450; 2005, Nr. 117-4247), ir išdėstau juos nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                 Raimundas Palaitis


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2004 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 1V-59

(Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2011 m. rugsėjo 29 d. įsakymo

Nr. 1V-728 redakcija)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ATSTOVŲ DELEGAVIMO Į EUROPOS SĄJUNGOS REGIONŲ KOMITETĄ NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos atstovų delegavimo į Europos Sąjungos Regionų komitetą nuostatai (toliau – nuostatai) taikomi atrenkant, tvirtinant ir keičiant Lietuvos Respublikos atstovus į Europos Sąjungos Regionų komitetą (toliau – Regionų komitetas).

2. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

Atstovas – tikrasis arba pakaitinis atstovas.

Tikrasis atstovas – asmuo, paskirtas dalyvauti Regionų komiteto plenariniuose ir komisijų posėdžiuose.

Pakaitinis atstovas – asmuo, paskirtas dalyvauti Regionų komiteto plenariniuose ir komisijų posėdžiuose, nesant galimybės dalyvauti tikrajam atstovui.

Lietuvos Respublikos delegacija (toliau – delegacija) – asmenų grupė iš tikrųjų atstovų, pakaitinių atstovų arba tiek tikrųjų, tiek ir pakaitinių atstovų kartu, paskirta atstovauti Lietuvos Respublikai Regionų komitete.

Delegacijos sudėtis – delegacija, sudaryta iš tikrųjų atstovų, pakaitinių atstovų ir delegacijos pirmininko (tikrojo atstovo).

Slenkstinis dydis – tai santykis, kurį sudaro vieno delegacijai Regionų komitete skirto mandato santykis su visai delegacijai Regionų komitete skirtų mandatų (tikrųjų ir pakaitinių atstovų) skaičiumi, nustatytu Sutartimi dėl Europos Sąjungos veikimo.

3. Lietuvos Respublikos regionams (apskritims) (toliau – regionas) Regionų komitete atstovauja devyni tikrieji ir devyni pakaitiniai atstovai.

 

II. ATRANKOS PRINCIPAI

 

4. Vykdant atstovų į Regionų komitetą atranką, laikomasi šių principų:

4.1. proporcinio atstovavimo:

4.1.1. delegacija gali būti sudaroma iš politinių partijų, per paskutinius Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimus gavusių daugiausiai savivaldybių tarybų narių mandatų ir kartu surinkusių ne mažiau kaip 60 procentų visų savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, deleguotų atstovų ir ne pagal politinių partijų sąrašus visos šalies mastu į savivaldybių tarybas išrinktų asmenų (toliau – nepartiniai atstovai), juos vertinant kaip vienos politinės partijos atstovus;

4.1.2. delegacijos tikrųjų ir pakaitinių atstovų vietos paskirstomos politinėms partijoms bei nepartiniams atstovams, kurie per paskutinius Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimus gavo daugiausiai balsų, bet ne mažiau kaip slenkstinis dydis; delegacijos tikrųjų ir pakaitinių atstovų vietos paskirstomos proporcingai politinių partijų bei nepartinių atstovų gautų savivaldybių tarybų narių mandatų skaičiui; kandidatais gali būti ne daugiau kaip devynių darinių (politinių partijų bei nepartinių) atstovai;

4.2. tolygaus teritorinio atstovavimo; Delegacijos sudėtyje turi būti atstovai iš visų Lietuvos Respublikos regionų;

4.3. lyčių lygybės; Delegacijos sudėtyje turi būti abiejų lyčių atstovų.


III. REIKALAVIMAI ATSTOVAMS

 

5. Reikalavimai atstovams Regionų komitete:

5.1. tiesioginis arba išvestinis rinkėjų mandatas; atstovaujamame regione esančios Lietuvos Respublikos savivaldybės tarybos nario mandatas (prioritetas teikiamas regiono plėtros tarybos nariams) ir (arba) regiono plėtros tarybos pirmininko mandatas;

5.2. mokėti anglų, prancūzų arba vokiečių kalbą.

 

IV. ATSTOVŲ KANDIDATŪRŲ TEIKIMAS IR ATRANKA

 

6. Regionų plėtros tarybos teikia Lietuvos savivaldybių asociacijai jos prašymu po 6 kandidatūras į Regionų komiteto narius ir nurodo, kurie kandidatai galėtų būti skiriami tikraisiais atstovais. Kandidatai teikiami atsižvelgus į per paskutinius Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimus politinių partijų ir nepartinių atstovų gautų rinkėjų balsų skaičių ir, esant galimybei, užtikrinama, kad teikiami kandidatai atstovautų ne mažiau kaip trims skirtingoms politinėms partijoms, išskyrus mažiausiai gyventojų turintį ir antrą mažiausiai gyventojų turintį regionus, kuriuose kandidatai turi atstovauti ne mažiau kaip dviem politinėms partijoms. Teikiami kandidatai gali būti tik tų politinių partijų bei nepartinių atstovai, kurie per paskutinius Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimus gavo daugiausiai balsų, bet ne mažiau kaip slenkstinis dydis.

7. Vidaus reikalų ministerijos prašymu Lietuvos savivaldybių asociacija, atsižvelgdama į nuostatuose įtvirtintus atrankos principus ir reikalavimus atstovams, iš pateiktų kandidatūrų, remdamasi nuostatų 3 punktu, atrenka numatytą atstovų kandidatūrų skaičių bei iš jų siūlo delegacijos pirmininko kandidatūrą ir, informavusi apie atrinktas atstovų kandidatūras regionų plėtros tarybų pirmininkus, teikia atstovų kandidatūrų sąrašą Vidaus reikalų ministerijai.

8. Vidaus reikalų ministerijoje patikrinama Lietuvos savivaldybių asociacijos pateiktų atstovų kandidatūrų atitiktis nuostatuose įtvirtintiems atrankos principams ir reikalavimams atstovams. Jei yra nustatoma, kad pateiktų atstovų kandidatūros neatitinka minėtų atrankos principų ir reikalavimų, Vidaus reikalų ministerija kreipiasi į Lietuvos savivaldybių asociaciją dėl naujų atstovų kandidatūrų pateikimo. Naujos atstovų kandidatūros teikiamos nuostatų 6 ir 7 punktuose nustatyta tvarka.

9. Vidaus reikalų ministerija, suderinusi pateiktą atstovų kandidatūrų sąrašą su Užsienio reikalų ministerija, teikia jį Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti.

10. Vidaus reikalų ministerija, per nuostatų 7 punkte nurodytame prašyme nustatytą laiką negavusi iš Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovų kandidatūrų sąrašo, turi teisę, atsižvelgdama į nuostatuose įtvirtintus atrankos principus ir reikalavimus atstovams, savo nuožiūra, suderinusi su Užsienio reikalų ministerija, teikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti atstovų kandidatūrų sąrašą.

11. Jeigu atstovai, pasibaigus Regionų komiteto kadencijai, atitinka nuostatų 5 punkto reikalavimus ir delegacija atitinka nuostatų 4.1 punkte įtvirtintą proporcinio atstovavimo principą, į naujos kadencijos Regionų komitetą Lietuvos savivaldybių asociacija siūlo tos pačios sudėties delegaciją, neatliekant nuostatų 6, 7 ir 8 punktuose nustatytų atstovų kandidatūrų teikimo procedūrų.

12. Kai atstovų kandidatūrų sąrašas teikiamas neatliekant nuostatų 6, 7 ir 8 punktuose nustatytų atstovų kandidatūrų teikimo procedūrų, Vidaus reikalų ministerija, suderinusi atstovų kandidatūrų sąrašą su Užsienio reikalų ministerija, teikia jį tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

13. Apie patvirtintas atstovų kandidatūras Užsienio reikalų ministerija informuoja Europos Sąjungos Tarybą bei Regionų komitetą.


V. LIETUVOS SAVIVALDYBIŲ ASOCIACIJOS TEISĖS IR PAREIGOS

 

14. Organizuodama atstovų atranką, Lietuvos savivaldybių asociacija turi:

14.1. informuoti regionų plėtros tarybas apie jų teisę teikti atstovų kandidatūras, apie Lietuvos Respublikos regionams priklausantį tikrųjų ir pakaitinių atstovų skaičių bei kreiptis į regionų plėtros tarybas, prašydama per nustatytą laiką pateikti atstovų kandidatūras; nustatytu laiku nepateikus atstovų kandidatūrų, Lietuvos savivaldybių asociacija turi teisę teikti atstovų kandidatūras savo nuožiūra;

14.2. patikrinti regionų plėtros tarybų pateiktų atstovų kandidatūrų atitiktį nuostatuose įtvirtintiems atrankos principams ir reikalavimams atstovams ir, nustačiusi, kad atstovų kandidatūros neatitinka minėtų reikalavimų ir atrankos principų, kreiptis į regiono plėtros tarybas prašydama pateikti naujas atstovų kandidatūras;

14.3. informavusi regionų plėtros tarybų pirmininkus, teikti atstovų kandidatūrų sąrašą Vidaus reikalų ministerijai;

14.4. atstovui netekus tiesioginio arba išvestinio rinkėjų mandato, ne vėliau kaip per mėnesį nuo atstovo mandato netekimo kreiptis į regiono plėtros tarybą prašydama pateikti naują atstovo kandidatūrą ir apie tai informuoti Vidaus reikalų ministeriją.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Delegacija sudaroma Regionų komiteto kadencijos laikotarpiui, tačiau jeigu po Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų nustatoma, kad patvirtinta delegacija neatitinka nuostatų 4.1 punkte nustatyto proporcinio atstovavimo principo, ji keičiama ir nauja delegacijos sudėtis tvirtinama likusiam Regionų komiteto kadencijos laikotarpiui remiantis nuostatų II, III ir IV skyrių nuostatomis. Jeigu kuris (-ie) nors iš delegaciją sudarančių atstovų netenka tiesioginio ar išvestinio rinkėjų mandato, likusiam Regionų komiteto kadencijos laikotarpiui naujos kandidatūros atrenkamos bei tvirtinamos remiantis nuostatų II, III ir IV skyrių nuostatomis.

16. Atstovai negali būti Europos Parlamento nariais.

17. Delegaciją techniškai aptarnauja Lietuvos savivaldybių asociacija.

18. Delegacijos pirmininkas ne rečiau kaip du kartus per metus raštu informuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Vidaus reikalų ministeriją ir Lietuvos savivaldybių asociaciją apie delegacijos veiklą. Kiekvienas Regionų komiteto plenariniame posėdyje dalyvavęs atstovas apie savo ir delegacijos veiklą raštu po kiekvieno Regionų komiteto plenarinio posėdžio informuoja atstovaujamo regiono plėtros tarybą.

 

_________________