VALSTYBINĖ LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
N U T A R I M A S
DĖL TERMINŲ ŽODYNŲ APROBAVIMO
1997 m. sausio 30 d. Nr. 59
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinės lietuvių kalbos komisijos statuso įstatymu ir vykdydama Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos vartojimo ir ugdymo 1996–2005 metų programos 1. 2 ir 1. 11 punktus, Valstybinė lietuvių kalbos komisija nutaria:
1. Spaudai parengti terminų žodynai, leidžiami didesniu kaip 100 egzempliorių tiražu, turi būti pateikiami aprobuoti Valstybinei lietuvių kalbos komisijai.
PATVIRTINTA
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos
prie Lietuvos Respublikos Seimo
1997 m. sausio 30 d. nutarimu Nr. 59
TERMINŲ ŽODYNŲ APROBAVIMO TAISYKLĖS
1. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (toliau – Kalbos komisija) terminų žodynus aprobuoja vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinės lietuvių kalbos komisijos statuso įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos vartojimo ir ugdymo 1996–2005 metų programa (toliau – Programa) bei Lituanistinių socialinių ekonominių programų nuostatais.
Kalbos komisijos aprobuotas žodynas atitinka kalbos taisyklingumo reikalavimus, jo terminų visuma – pagrindinius terminologijos principus.
2. Žodyno terminologinė kokybė vertinama vienu iš dviejų lygių:
2.1. Terminai patenkinamai susisteminti ir sunorminti; po žodyno pratarmės įrašoma: „Valstybinė lietuvių kalbos komisija prie Lietuvos Respublikos Seimo neprieštarauja“.
3. Kalbos komisijai aprobuoti leidėjas pateikia du žodyno teksto egzempliorius. Vienas egzempliorius paliekamas Kalbos komisijoje.
Žodyne turi būti nurodyti leksikografiniai šaltiniai, visi lietuviški terminai – sukirčiuoti.
4. Žodynai aprobuojami tokia tvarka:
4.1. Žodyno ekspertizę atlieka Programos koordinavimo tarybos paskirti ne mažiau kaip du ekspertai – atitinkamos srities specialistas ir kalbininkas terminologas.
Ekspertais negali būti žodyną rengusio mokslinės ar kitokios įstaigos dalinio (katedros, laboratorijos, skyriaus ir pan.) darbuotojai.
Ekspertai už atliktą darbą atlyginami pagal darbo sutartis iš Programos lėšų, remiantis valandiniais įkainiais ir atsižvelgiant į eksperto mokslo laipsnį bei pedagoginį mokslo vardą.
4.2. Kalbos komisijos nustatytu laiku ekspertai raštu pateikia recenziją ir išvadas Programos ekspertų tarybos terminologų grupei. Žodynas ir ekspertizės išvados svarstomos terminologų grupės posėdyje, dalyvaujant žodyno leidėjams ar (ir) rengėjams.
4.3. Terminologų grupės posėdyje priimamas nutarimas teikti žodyną svarstyti ir aprobuoti Kalbos komisijai arba siūlyti rengėjams pataisyti žodyną atsižvelgiant į ekspertizės išvadas. Pataisytą žodyną terminologų grupė svarsto iš naujo.
Terminologų grupei antrą kartą konstatavus, kad žodynas neatitinka kalbos taisyklingumo reikalavimų ir pagrindinių terminologijos principų, jis daugiau nebesvarstomas.