LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖS 1999 M. GRUODŽIO 22 D. ĮSAKYMO NR. 102 DALINIO PAKEITIMO
2000 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 77
Vilnius
1. Iš dalies pakeičiu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymą Nr. 102 „Dėl darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“(Žin., 2000, Nr. 3-88) ir šio įsakymo 3 punktą išdėstau taip:
2. Iš dalies pakeičiu šiuos nuostatus ir nuostatų 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ir 16 punktus išdėstau taip:
„9. Vadovaudamasis šių nuostatų 5, 6, 7 ir 8 punktų reikalavimais darbdavys privalo įsigyti ir (arba) naudoti darbo įrenginius, kurie:
10. Darbo įrenginius, kurie įmonėse jau yra įsigyti ir naudojami iki šių nuostatų įsigaliojimo, darbdavys ne vėliau kaip per 4 metus po nuostatų priėmimo privalo patobulinti taip, kad atitiktų šių nuostatų 1 priede nurodytus minimalius reikalavimus.
11. Darbdavys privalo imtis reikiamų priemonių, kurios užtikrintų, kad per visą naudojimo laiką darbo įrenginiai būtų tinkamai techniškai prižiūrimi, palaikoma jų reikiama techninė būklė, atitinkanti šių nuostatų 9.1 arba 9.2 punktų reikalavimus.
12. Darbdavys ne vėliau kaip per 4 metus nuo šių nuostatų įsigaliojimo datos projektuodamas technologinius procesus, įrengdamas ir pertvarkydamas darbo vietas, parinkdamas darbo įrenginius ir organizuodamas darbą užtikrina saugos ir sveikatos darbe atitinkamą lygmenį, įgyvendindamas 2 priede nurodytas atsargos priemones.
13. Darbdavys užtikrina, kad tais atvejais, kai potencialiai pavojingų darbo įrenginių sauga priklauso nuo instaliavimo sąlygų, šie įrenginiai būtų patikrinti po instaliavimo pradedant pirmą kartą naudoti darbui bei patikrinti juos sumontavus naujoje vietoje ar vietovėje, kad būtų įsitikinta, jog įrenginiai instaliuoti teisingai ir veikia tinkamai.
Nurodytą privalomąjį įrenginių tikrinimą, vadovaudamosi potencialiai pavojingų darbo įrenginių priežiūros norminiais teisės aktais, vykdo įstatymais ar kitais teisės aktais įgaliotos įrenginių techninių patikrinimų įstaigos.
14. Darbdavys užtikrina, kad veikiantys potencialiai pavojingi darbo įrenginiai, kurių gedimas gali sukelti pavojingas situacijas, būtų:
14.1. įgaliotų įrenginių techninių patikrinimų įstaigų periodiškai tikrinami ir kiekvienas įrenginys būtų laiku išbandomas įrenginių priežiūros norminiais teisės aktais nustatyta tvarka;
14.2. specialiai tikrinami kiekvieną kartą, kai susiklosto išskirtinės aplinkybės, kurios gali sukelti pavojų saugiai naudoti įrenginį (po avarijos, gamtos reiškinių poveikio, neįprastų ar ilgalaikių prastovų, įrenginių modifikavimo), kad būtų įsitikinta, jog įrenginys atitinka jam keliamus saugos reikalavimus ir kad šis neatitikimas bus laiku nustatytas ir pašalintas.
15. Potencialiai pavojingi darbo įrenginiai, jų tikrinimo periodiškumas, tikrinami techniniai parametrai bei tikrinimo metodai nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymu, techniniais reglamentais, įrenginių priežiūros norminiais teisės aktais ir gamintojo pateiktais naudojimo dokumentais.
16. Potencialiai pavojingų darbo įrenginių tikrinimo rezultatai turi būti įforminami protokolu ir saugomi pas įrenginio savininką ir įrenginių techninių patikrinimų įstaigoje. Jie turi būti saugomi visą įrenginio naudojimo (eksploatacijos) laikotarpį. Kai įrenginiai naudojami už įmonės ribų, jie privalo būti pažymėti, kada buvo atliktas paskutinis patikrinimas ir kada turi būti kitas patikrinimas, arba turėti dokumentą, įrodantį, kada buvo atliktas paskutinis patikrinimas.“