LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO
Į S A K Y M A S
DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ PRIVERSTINIO NUVEŽIMO IR VAŽIUOKLĖS UŽBLOKAVIMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO
2002 m. sausio 11 d. Nr. 15
Vilnius
Siekdamas įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. lapkričio 27 d. nutarimo Nr. 1426 „Dėl Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 101-3604) nuostatas:
1. Tvirtinu Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo instrukciją (pridedama).
2. Įpareigoju policijos įstaigų vadovus:
Patvirtinta
Policijos generalinio komisaro
2002 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. 15
Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo instrukcija
I. Bendrosios nuostatos
1. Transporto priemonių priverstinį nuvežimą ir jų važiuoklių užblokavimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas (toliau – ATPK), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. lapkričio 27 d. nutarimas Nr. 1426 „Dėl Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo tvarkos patvirtinimo“ ir ši instrukcija.
2. Šiose taisyklėse vartojamos pagrindinės sąvokos ir terminai:
2.1. grėsmė eismo saugumui – proceso, atsirandančio judant žmonėms ir kroviniams keliais transporto priemonėmis arba be jų, trikdymas, galintis sukelti autoavariją;
2.2. vilkikas – transporto priemonė, kurios konstrukcija pritaikyta nuvežti (nuvilkti) kitą transporto priemonę;
2.3. transporto priemonės priverstinio nuvežimo specialus vežimėlis – nustatyta tvarka įregistruota dviejų ar daugiau ratų priekaba (puspriekabė), skirta saugiai transporto priemonei nuvežti (nuvilkti);
2.4. transporto priemonės užkėlimas ant vilkiko – procesas, kai transporto priemonė įtaisais užkeliama ar užvelkama ant vilkiko ir pritvirtinama. Užkėlimas laikomas baigtu, kai vilkikas pradeda judėti į paskyrimo vietą;
2.5. transporto priemonės priverstinis nuvežimas – transporto priemonės pašalinimas iš jos stovėjimo vietos vilkiku ar specialiu vežimėliu (toliau – vilkikas);
2.6. transporto priemonės važiuoklės užblokavimas – transporto priemonės priekinio rato vairuotojo pusėje blokavimas specialiu įtaisu;
2.7. transporto priemonės savininkas – asmuo, nuosavybės teise valdantis transporto priemonę ir pateikęs teisę į nuosavybę apibrėžiantį įrodymą (transporto priemonės registracijos liudijimą, pirkimo ir pardavimo sutartį ar kt.);
2.8. transporto priemonės valdytojas – asmuo, pateikęs transporto priemonės patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu įgytą valdymo teisę apibrėžiantį įrodymą (transporto priemonės registracijos liudijimą, nuomos, panaudos sutartį, įgaliojimą ar kt.);
2.9. policijos įstaigos budėtojų padalinio budėtojas (toliau – budėtojas) – teritorinės policijos įstaigos, kurios aptarnaujamoje teritorijoje vykdomas priverstinis transporto priemonės nuvežimas ar užblokuojama jos važiuoklė, budėtojų padalinio pamainos vyresnysis pareigūnas, tiesiogiai atsakingas už budėtojų padalinio pamainos pareigūnams pavestų uždavinių ir funkcijų vykdymą.
II. Transporto priemonių priverstinis nuvežimas
3. Transporto priemonė gali būti priverstinai nuvežama padarius pažeidimus, numatytus ATPK 1241 straipsnyje (transporto priemonės sustojimas (stovėjimas) ant šaligatvio, kai nėra tai leidžiančių kelio ženklų, užvažiavimas ant vejos, šaligatvio, pėsčiųjų (dviračių) tako, sustojimas ir stovėjimas geležinkelio pervažose ir 50 metrų kelio ruože prieš jas ir už jų, tuneliuose, ant tiltų, viadukų ir po jais, pėsčiųjų perėjose ir arčiau kaip 5 metrai prieš jas, kitose vietose, kur tai trukdo transporto ar pėsčiųjų eismui) bei 1321 straipsnyje (transporto priemonių stovėjimo tvarkos gyvenamosiose zonose ir kiemuose nesilaikymas), jei jos stovėjimas kelia grėsmę eismo saugumui.
4. Transporto priemonę nuveža policijos įstaigos arba įmonės, turinčios teisę vežti krovinius specialiuoju transportu, vilkikas.
5. Policijos pareigūnas, nustatęs, kad transporto priemonė priverstinai nuvežtina, praneša apie tokią transporto priemonę budėtojui, nurodydamas jos valstybinį numerį, markę, modelį, stovėjimo vietą, nuvežimo pagrindą bei priežastį. Budėtojas, gavęs šią informaciją, nustatyta tvarka patikrina, ar transporto priemonė nėra ieškoma, iškviečia vilkiką ir apie tai informuoja policijos pareigūną. Nustačius, kad transporto priemonė ieškoma, vadovaujamasi vidaus reikalų ministro ir generalinio prokuroro 2001 m. birželio 15 d. įsakymo Nr. 331/107 „Dėl transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo instrukcijos patvirtinimo“ nuostatomis.
6. Policijos pareigūnas, atvykus vilkikui, nuodugniai apžiūri transporto priemonę, jos matomą įrangą (signalizaciją, garso aparatūrą, automobilinę telefono ar kitą įrangą) bei matomus šioje transporto priemonėje esančius daiktus ir detaliai aprašo juos akte (1 priedas). Aktas pildomas trimis egzemplioriais, du iš jų pasilieka policijos pareigūnas, trečias įteikiamas vilkiko vairuotojui.
7. Budėtojas policijos pareigūno pranešimą apie transporto priemonės nuvežimą registruoja priverstinio transporto priemonių nuvežimo ir važiuoklės užblokavimo registracijos žurnale (2 priedas) arba kompiuterinėje laikmenoje. Žurnalo registracijos numeris laikomas 6 punkte minėto akto numeriu.
8. Jei transporto priemonės bagažo, variklio dangčiai, durelės, stoglangis yra neuždaryti (neužrakinti) ar yra kitos galimybės nekliudomai patekti į transporto priemonės vidų, tokia transporto priemonė apžiūrima dalyvaujant dviem kviestiniams.
10. Policijos pareigūnas perduoda transporto priemonę vilkiko vairuotojui. Apie tai policijos pareigūnas ir vilkiko vairuotojas pasirašo 6 punkte nurodytame akte.
11. Apie priverstinai nuvežtą transporto priemonę policijos pareigūnas informuoja budėtoją, surašo išsamų tarnybinį pranešimą ir imasi priemonių, kad aktai ir tarnybinis pranešimas kuo greičiau būtų perduoti budėtojui. Tarnybiniai pranešimai registruojami nustatyta tvarka.
12. Transporto priemonė nenuvežama transporto priemonės savininkui arba valdytojui atvykus iki transporto priemonės užkėlimo ant vilkiko užbaigimo.
13. Priverstinai nuvežta transporto priemonė laikoma teritorinės policijos įstaigos saugomoje vietoje arba pagal teritorinės policijos įstaigos sutartį su kitais subjektais jų saugomoje vietoje.
14. Kai priverstinai nuvežtos transporto priemonės savininkas arba valdytojas dėl jos grąžinimo kreipiasi į policiją, jis informuojamas, kaip galima atsiimti transporto priemonę.
15. Priverstinai nuvežus transporto priemonę, budėtojas imasi priemonių, kad apie tai būtų informuotas jos savininkas.
16. Transporto priemonė grąžinama savininkui (valdytojui) bet kuriuo paros metu. Jam atvykus į policijos įstaigą atsiimti transporto priemonės, budėtojas ar kitas policijos įstaigos vadovo įgaliotas pareigūnas, patikrinęs atitinkamus dokumentus, priverstinio transporto priemonės nuvežimo akte pažymi, kad tai leista padaryti, jo antrąjį egzempliorių įteikia savininkui (valdytojui) bei išaiškina transporto priemonės atsiėmimo ir priverstinio nuvežimo apskundimo tvarką.
17. Jeigu yra pakankamai įrodymų, kad kelių eismo taisyklių pažeidimą padarė savininkas (valdytojas), prieš įteikiant jam akto antrąjį egzempliorių, šis pažeidimas įforminamas ATPK nustatyta tvarka. Jeigu tokių įrodymų nėra, policijos įstaigos vadovo nustatyta tvarka ieškomas asmuo, padaręs kelių eismo taisyklių pažeidimą.
III. Transporto priemonių važiuoklės užblokavimas
18. Transporto priemonės važiuoklė užblokuojama esant 3 punkte nurodytiems pagrindams, jei transporto priemonės stovėjimas nekelia grėsmės eismo saugumui, tačiau trukdo eismui, taip pat padarius pažeidimus, numatytus ATPK 1241 straipsnyje (transporto priemonės sustojimas (stovėjimas) nesilaikant kelio ženklų ar ženklinimo, Kelių eismo taisyklėse nustatytos transporto priemonių stovėjimo trukmės bei tvarkos tose vietose, kur yra stovėjimo automatai arba atitinkami mokamo stovėjimo ženklai, nesilaikymas).
19. Transporto priemonės važiuoklę 3 punkte nurodytais atvejais užblokuoja policijos pareigūnas, kitais – policijos pareigūnas kartu su savivaldybės įgaliotu asmeniu savivaldybės parūpintu specialiu įtaisu.
20. Policijos pareigūnas, prieš užblokuodamas transporto priemonės važiuoklę, budėtojui praneša šios transporto priemonės valstybinį numerį, markę, modelį, stovėjimo vietą. Budėtojas, nustatyta tvarka patikrinęs, ar ši transporto priemonė nėra ieškoma, apie tai informuoja policijos pareigūną ir pranešimą apie užblokuotą transporto priemonės važiuoklę užregistruoja 7 punkte minėtame žurnale. Nustačius, kad transporto priemonė ieškoma, vadovaujamasi 5 punkte minėto įsakymo nuostatomis.
21. Užblokavus važiuoklę, informuojamas budėtojas, ant transporto priemonės vairuotojo pusės lango stiklo priklijuojamas pranešimas (3 priedas), kuriame nurodoma transporto priemonės markė, valstybinis numeris, užblokavimo laikas, vieta, Kelių eismo taisyklių punktas (-ai), kurio (-ių) reikalavimus pažeidžiant transporto priemonė pastatyta, policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė, kreipimosi dėl atblokavimo adresas ir telefonas. Jei transporto priemonės važiuoklė užblokuota savivaldybės parūpintu specialiu įtaisu, pranešime taip pat nurodoma savivaldybės įgalioto asmens vardas, pavardė.
22. Kai savininkas arba valdytojas kreipiasi į policijos įstaigą pranešime nurodytu adresu ar telefonu, budėtojas ar kitas šios įstaigos vadovo įgaliotas pareigūnas imasi priemonių, kad transporto priemonės važiuoklė būtų nedelsiant atblokuota.
23. Jeigu savininkas arba valdytojas kreipiasi į artimiausią policijos įstaigą ar pareigūną, jam paaiškinama, kokia tvarka atblokuojama transporto priemonės važiuoklė.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Priverstinai nuvežtų ar užblokuotų transporto priemonių vairuotojai už padarytus kelių eismo taisyklių pažeidimus atsako ATPK numatyta tvarka.
26. Priverstinai nuvežus ar užblokavus transporto priemonę, policijos pareigūnas apie tai pažymi darbo bloknote, nurodydamas laiką, transporto priemonės markę, modelį, valstybinį numerį, stovėjimo vietą, savivaldybės įgalioto asmens vardą, pavardę (jei dalyvavo užblokuojant transporto priemonę) bei kokių priemonių imtasi.
______________
Transporto priemonių priverstinio nuvežimo
ir važiuoklės užblokavimo instrukcijos
1 priedas
_________________________________________
(policijos įstaigos (padalinio) pavadinimas)
transporto priemonės Priverstinio nuvežimo aktas
______ m. ________ __ d. Nr. _____
__________________________________
(surašymo vieta)
Aš, ____________________________________________________________ , surašiau šį aktą, kad
(policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė)
transporto priemonė ___________________ , ______ m. ___________ __ d. ____val. ___ min. stovi
(markė, modelis, valst. Nr.)
(pastatyta) __________________________________________________ , ____________________
(stovėjimo vieta)
______________________________________________________ ir kelia grėsmę eismo saugumui.
(pažeidimo esmė)
Transporto priemonės vairuotojas pažeidė Kelių eismo taisyklių _______________________
punkto (-ų) reikalavimus.
Vadovaudamasis Administracinių teisės pažeidimų kodekso 269 str. 7 d., iškviečiau vilkiką priverstinai nuvežti šią transporto priemonę.
Transporto priemonės išoriniai apgadinimai, vidinė įranga, matomi automobilyje palikti daiktai (signalizacija, garso aparatūra, antena, automobilinė telefono įranga ir kt.): ________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Apžiūrint transporto priemonę dalyvavo/nedalyvavo (kas nereikalinga, išbraukti) kviestiniai:
1) ________________________________________
(vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta) (parašas)
2) _______________________________________
(vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta) (parašas)
Transporto priemonė vilkiku ___________________________________________________
(markė, valstybinis Nr.)
nuvežta į aikštelę, esančią: __________________________________________________________
(adresas)
____________________________________________________________
(policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė) (parašas)
Transporto priemonę gavau (pildo vilkiko vairuotojas): ________ m. ________ ____ d.
______ val. _____ min.
________________________________________________________________________________
(įstaigos arba įmonės pavadinimas, vilkiko vairuotojo vardas, pavardė) (parašas)
Priverstinio transporto priemonės nuvežimo aktą gavau, transporto priemonės priverstinio nuvežimo apskundimo tvarka man išaiškinta:
_____ m. __________________ d. ___________________________________________________
(asmens, atvykusio atsiimti priverstinai nuvežtos transporto priemonės,
______________________________________________________
vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta) (parašas)
Savininkui/valdytojui (kas nereikalinga, išbraukti) __________________________________
(vardas, pavardė, asmens kodas)
leista atsiimti transporto priemonę ____________________________________________________ ,
(markė, valstybinis numeris)
________________________________________________________________________________
(transporto priemonės registracijos liudijimo Nr.)
_____ m. _________ ___ d. ______ val. ________ min. __________________________________
(policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė)
A. V.
(parašas)
Priverstinai nuvežtą transporto priemonę gavau (pildo asmuo, atvykęs atsiimti transporto priemonės):
_______ m. _______ ___ d. ______ val. ______ min. ____________________________________
(vardas, pavardė, asmens kodas,
_________________________________________________
gyvenamoji vieta) (parašas)
______________
T
Transporto priemonių priverstinio nuvežimo ir
važiuoklės užblokavimo instrukcijos
2 priedas
________________________________________________________________________________
(įstaigos, padalinio pavadinimas)
PRIVERSTINIO TRANSPORTO PRIEMONIŲ NUVEŽIMO IR VAŽIUOKLĖS UŽBLOKAVIMO REGISTRACIJOS ŽURNALAS
Bylų nomenklatūros Nr.
Pradėta
Baigta
Lapų
Saugoti
Eil. Nr. |
Data, laikas |
Šaukinys, policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė |
Transporto priemonės markė, modelis, valst. Nr. |
Transporto priemonės stovėjimo vieta |
Pažeidimo esmė |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
Priemonės, kurių imtasi |
Įmonės, įstaigos, kurios vilkiku priverstinai nuvežta transporto priemonė, pavadinimas, vilkiko valst. Nr. |
Transporto priemonės saugojimo vieta |
Atblokavimo ar leidimo atsiimti transporto priemonę išdavimo data, laikas |
Savininko (valdytojo), kuriam išduotas leidimas atsiimti transporto priemonę arba kuriam dalyvaujant atblokuota važiuoklė, vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
|
|
______________
Transporto priemonės priverstinio nuvežimo ir
važiuoklės užblokavimo instrukcijos
3 priedas
Pranešimas
Gerbiamas (-a) vairuotojau (-a), Jūs pastatėte transporto priemonę pažeisdamas (-a)
Kelių eismo taisyklių _________________ punkto (-ų) reikalavimus, todėl automobilio
važiuoklė užblokuota.
Pajudėti iš vietos bei bandyti nuimti blokavimo įtaisą be policijos leidimo
draudžiama.
1. Transporto priemonės markė __________________, valstybinis numeris _________
2. Užblokavimo laikas ir vieta ________________________________________________
3. Policijos pareigūno pareigos, vardas, pavardė __________________________________
_______________________________________________________________________
4. Savivaldybės įgalioto asmens vardas, pavardė _________________________________
Dėl atblokavimo kreipkitės į _________________________________________ budėtoją.
(policijos įstaigos ar padalinio pavadinimas)
Adresas: ________________________________________________________________
Telefonas: _______________________________________________________________
PRANEŠIMO LAPELIO APRAŠYMAS
1. Pranešimo lapeliai spausdinami ant ryškiai raudonos (oranžinės) spalvos lipnaus popieriaus
2. Užrašai lapelyje spausdinami juodais dažais.
3. Lapeliai turi lengvai nusiplėšti nuo lipnia medžiaga saugančio pagrindo.
4. Užrašai ant lapelio pildomi nenuplaunamu rašikliu.
______________