LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL „EINAMŲJŲ SĄSKAITŲ IR TERMINUOTŲ INDĖLIŲ UŽSIENIO VALIUTA ATIDARYMO IR DISPONAVIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE TAISYKLIŲ“ PATVIRTINIMO

 

1993 m. spalio 21 d. Nr. 41

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti „Einamųjų sąskaitų ir terminuotų indėlių užsienio valiuta atidarymo ir disponavimo Lietuvos Respublikoje taisykles“.

2. Pakeisti Lietuvos banko 1993 m. liepos 29 d. nutarimu Nr. 22 patvirtintos „Operacijų užsienio valiuta vykdymo Lietuvos bankuose tvarkos“ (Žin., 1993, Nr. 35-810) 4.2. punktą ir jį išdėstyti taip:

4.2. Bankai, turintys šį leidimą, gali priimti terminuotus indėlius iš Lietuvos Respublikos bei užsienio valstybių fizinių ir juridinių asmenų bei teikti jiems kreditus užsienio valiuta“.

 

 

 

L. E. VALDYBOS PIRMININKO PAREIGAS                                        JUOZAS SINKEVIČIUS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

1993 10 21 posėdžio nutarimu Nr. 41

 

EINAMŲJŲ SĄSKAITŲ IR TERMINUOTŲ INDĖLIŲ UŽSIENIO VALIUTA

ATIDARYMO IR DISPONAVIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE

TAISYKLĖS

 

Lietuvos bankas, vadovaudamasis Užsienio valiutos Lietuvos Respublikoje įstatymu ir Operacijų užsienio valiuta vykdymo Lietuvos bankuose tvarka, parengė šias taisykles, kurios nustato einamųjų sąskaitų ir terminuotų indėlių užsienio valiuta atidarymo ir disponavimo Lietuvos Respublikoje tvarką.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių juridiniai ir fiziniai asmenys gali turėti einamąsias sąskaitas ir terminuotus indėlius užsienio valiuta (toliau – einamąsias sąskaitas ir terminuotus indėlius). Lietuvos Respublikos teisės aktuose vartojama sąvoka „atsiskaitomoji sąskaita“ pagal savo prasmę ir turinį atitinka „einamosios sąskaitos“ sąvoką.

Einamąsias sąskaitas užsienio valiuta gali atidaryti ir terminuotus indėlius gali priimti tik Lietuvos banke registruoti bankai (toliau – bankai), turintys leidimą atidaryti ir tvarkyti klientų einamąsias sąskaitas ir indėlius užsienio valiuta.

Valstybinės, valstybinės akcinės įmonės, akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės gali turėti einamąsias sąskaitas užsienio valiutomis (pvz., sąskaita JAV doleriais, Vokietijos markėmis ir kt.) ir terminuotus indėlius užsienio valiutomis tik viename iš Lietuvos Respublikos bankų.

Bankai moka palūkanas už terminuotus indėlius ir gali mokėti palūkanas už lėšas, esančias einamosiose sąskaitose. Palūkanų dydis nustatomas banko ir kliento susitarimu.

Bankas privalo garantuoti sąskaitos ar indėlio slaptumą. Informaciją apie klientų einamąsias sąskaitas ir indėlius bankai gali teikti tik Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais ir tvarka.

 

II. EINAMOSIOS SĄSKAITOS

 

1. Einamųjų sąskaitų atidarymo tvarka

1.1. Lietuvos Respublikos juridiniai asmenys, ūkiniai subjektai, neturintys juridinio asmens teisių, atidarydami einamąją sąskaitą, bankui privalo pateikti:

a) pareiškimą atidaryti einamąją sąskaitą;

b) registravimo pažymėjimo originalą ir nuorašą. Ūkinių subjektų, kurie pagal Lietuvos Respublikos įstatymus neprivalo turėti įstatų, registravimo pažymėjimo originale įrašoma, kokia užsienio valiuta atidaryta einamoji sąskaita. Nuorašas patikrinamas pagal registravimo pažymėjimo originalą, po to originalas grąžinamas klientui;

c) įstatų, jei pagal Lietuvos Respublikos įstatymus privalo turėti, originalą ir nuorašą. Įstatų originalas grąžinamas, pažymėjus, kokia užsienio valiuta atidaryta einamoji sąskaita, o nuorašas paliekamas banke;

d) parašų ir antspaudo pavyzdžių korteles arba sąrašą asmenų, įgaliotų disponuoti sąskaita su jų parašų pavyzdžiais, patvirtintais notaro ar banko vadovo, ar jo paskirto asmens.

1.2. Užsienio valstybių juridiniai asmenys, ūkiniai subjektai, neturintys juridinio asmens teisių, atidarydami einamąją sąskaitą užsienio valiuta, bankui privalo pateikti:

a) pareiškimą atidaryti einamąją sąskaitą;

b) registracijos pažymėjimo nuorašą arba išrašą iš užsienio šalies komercinio rejestro apie įregistravimą, arba juridinio asmens statuso patvirtinimą, kurį laišku gali pateikti bankas- korespondentas, nurodydamas jo einamosios sąskaitos numerį;

c) parašų ir antspaudo pavyzdžių korteles arba sąrašą asmenų, įgaliotų disponuoti sąskaita, su jų parašų pavyzdžiais, patvirtintais notaro ar banko vadovo, ar jo paskirto asmens;

d) savo šalies centrinio banko (ar kitos atitinkamos valstybinės įstaigos) leidimą atidaryti sąskaitą užsienyje, jei šito reikalauja tos šalies įstatymai, remiantis gautais iš Lietuvos banko pranešimais.

1.3. Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai asmenys, atidarydami einamąją sąskaitą, bankui privalo pateikti:

– pareiškimą atidaryti sąskaitą;

– sąskaitos savininko parašo pavyzdžio kortelę;

– kitus dokumentus (pvz., įgaliojimą, jei jis reikalingas).

Bankuose gali būti atidarytos Lietuvos ir užsienio valstybių fizinių asmenų asmeninės sąskaitos, sąskaitos kitų asmenų vardu ir bendros kelių asmenų sąskaitos.

Sąskaitą gali atidaryti:

– pats asmuo;

– vienas asmuo kito asmens vardu. Pastarasis šiuo atveju yra sąskaitos savininkas;

– vienas asmuo dviejų arba keleto asmenų vardu, kurie yra sąskaitos bendrasavininkiai (bendra sąskaita).

Atidarant sąskaitą kito asmens vardu, pareiškėjas yra asmuo, atidarantis sąskaitą. Įgaliotam asmeniui įforminama parašo pavyzdžio kortelė.

Asmuo, atidaręs sąskaitą kito asmens vardu, turi teisę įmokėti sumas į šią sąskaitą, bet ne disponuoti ja. Asmuo, atidaręs sąskaitą kito asmens vardu, gali nurodyti sąlygas, kurių laikysis savininkas, disponuodamas sąskaita. Šios sąlygos neturi prieštarauti Lietuvos Respublikos įstatymams ir šioms taisyklėms.

Atidarydami bendrą sąskaitą, visi pareiškėjai yra bendrasavininkiai. Teisė disponuoti sąskaita, bendrasavininkiams pageidaujant, gali būti suteikta visiems bendrai arba kiekvienam iš jų atskirai, t. y. su visų bendrasavininkių parašais ir su bet kurio iš jų parašu. Disponavimo bendra sąskaita tvarka turi būti nurodyta pareiškime atidaryti sąskaitą ar parašų pavyzdžių kortelėje, arba atskirame pareiškime, pasirašytame visų sąskaitos bendrasavininkių.

Asmeninė sąskaita pertvarkoma į bendrą tokia pat tvarka, kaip ir atidarant bendrą sąskaitą. Šiuo atveju, klientams pageidaujant, gali būti paliktas prieš tai buvęs sąskaitos numeris.

Atidarant sąskaitą beraščiui ar asmeniui, kuris dėl ligos negali pasirašyti, sąskaita atidaroma nurodyta tvarka, atsižvelgiant į šias ypatybes:

– pareiškimą atidaryti sąskaitą beraščio ar negalinčio pasirašyti vardu, taip pat įgaliojimą tvarkyti sąskaitą, klientui asmeniškai atvykus į banką, pasirašo bet kuris raštingas asmuo, išskyrus banko darbuotoją, kuris prie savo parašo pažymi:

„Už beraštį (invalidą) pasirašė (vardas, pavardė)“.

Banko darbuotojas pareiškime įrašo abiejų nurodytų asmenų pasų arba jų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų duomenis ir patvirtina įgalioto asmens, pasirašiusio pareiškimą, parašą.

Pareiškimas ir įgaliojimas tvarkyti sąskaitą beraščio ar invalido (ligonio) vardu, parašytas ne įgaliotame banke, turi būti patvirtintas notaro.

Asmuo, pasirašantis pareiškimą atidaryti sąskaitą pagal kito asmens įgaliojimą, greta savo parašo pareiškime įrašo „pagal (vardas, pavardė) įgaliojimą“. Banko darbuotojas pareiškime parašo įgalioto asmens paso arba jo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento duomenis ir pažymi, kad pateiktas įgaliojimas.

Einamosios sąskaitos savininkui apie atidarytą sąskaitą pranešama raštu, nurodant sąskaitos numerį.

2. Disponavimas užsienio valiuta, esančia einamosiose sąskaitose

2.1. Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių juridiniai asmenys, ūkiniai subjektai, neturintys juridinio asmens teisių, užsienio valiutą, esančią einamojoje sąskaitoje, gali:

a) naudoti atsiskaitant su juridiniais ir fiziniais asmenimis, esančiais ne Lietuvos Respublikoje;

b) parduoti, keisti banke;

c) grąžinti gautą kreditą;

d) teikti avansus komandiruočių į užsienį išlaidoms;

e) pervesti į terminuotus indėlius;

f) pervesti į Lietuvoje ar užsienyje turimą savo einamąją sąskaitą;

g) panaudoti kitaip, jei tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams.

2.2. Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių fiziniai asmenys užsienio valiutą, esančią einamojoje sąskaitoje, gali:

a) naudoti, mokant juridiniams ir fiziniams asmenims, esantiems ne Lietuvos Respublikoje;

b) parduoti, keisti banke;

c) grąžinti gautą kreditą;

d) pervesti į terminuotus indėlius;

e) pervesti į Lietuvoje ar užsienyje turimą savo einamąją sąskaitą;

f) panaudoti kitaip, jei tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams.

Užsienio valiuta į einamąją sąskaitą gali būti įnešama ir išimama grynais pinigais, taip pat įrašoma ir nurašoma nuo einamųjų sąskaitų, remiantis tarptautiniuose atsiskaitymuose naudojamais dokumentais.

Pagal banko ir kliento susitarimą, ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį, einamosios sąskaitos savininkui bankas pateikia išrašus apie sąskaitose įvykdytas operacijas. Jei operacijos aprašomos neteisingai, sąskaitos savininkas privalo per 5 dienas (neskaičiuojant laiko, skirto išrašų persiuntimui paštu) atsiųsti pretenzijas dėl išrašų turinio. Lėšų balansą sausio 1 dienai savininkas įgaliotam bankui turi patvirtinti raštu iki sausio 15 dienos. Jei klientas nepatvirtina raštu, lėšų balansas sąskaitoje laikomas patvirtintu.

3. Einamųjų sąskaitų uždarymas

Einamosios sąskaitos uždaromos:

– pagal sąskaitos turėtojo pareiškimą;

– kai sąskaitoje vienerius metus nebuvo lėšų ar jų apyvartos (sąskaitos turėtoją įspėjus prieš 10 dienų);

– mirus fiziniam asmeniui;

– nutraukus juridinio asmens, ūkinio subjekto, neturinčio juridinio asmens teisių, veiklą;

– kitais Lietuvos Respublikos teisės aktų numatytais atvejais.

 

III. TERMINUOTI INDĖLIAI

 

1. Terminuotų indėlių atidarymas

 

Lietuvos ir užsienio valstybių juridiniai asmenys, ūkiniai subjektai, neturintys juridinio asmens teisių, atidarydami terminuotą indėlį, sudaro su banku sutartį dėl terminuotų indėlių priėmimo. Šie asmenys atidaryti terminuotą indėlį gali tik turėdami einamąją sąskaitą.

Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai asmenys, atidarydami terminuotą indėlį, privalo pateikti pareiškimą su parašų pavyzdžiais. Parašų pavyzdžiai gali būti nurodomi ir parašų pavyzdžių kortelėse. Terminuoti indėliai gali būti asmeniniai; indėliai, atidaryti kitų asmenų vardu; ir bendri keliems asmenims. Jų atidarymo tvarka analogiška einamųjų sąskaitų atidarymo tvarkai.

Lėšos į terminuotus indėlius priimamos su indėlininku suderintam terminui. Papildomi įnašai į šiuos indėlius nepriimami.

 

2. Disponavimas terminuotais indėliais

 

Nesibaigus sutartam terminuoto indėlio laikui, Lietuvos ir užsienio valstybių juridiniai asmenys, ūkiniai subjektai, neturintys juridinių asmenų teisių, indėlius gali pervesti į einamąją sąskaitą. Šiuo atveju palūkanos skaičiuojamos sutartyje numatyta tvarka.

Nesibaigus sutartam terminuoto indėlio laikui, Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai asmenys indėlius gali būti paimti grynais ar pervesti į einamąją sąskaitą, jeigu ją turi. Šiuo atveju palūkanos skaičiuojamos sutartyje numatyta tvarka.

 

3. Terminuoto indėlio termino pasibaigimas

 

Pasibaigus terminuoto indėlio laikui, klientas gali pratęsti indėlio terminą. Jei klientas termino nepratęsia, Lietuvos ir užsienio valstybių juridiniams asmenims ir įmonėms, neturinčioms juridinio asmens teisių, indėlis pervedamas į einamąją sąskaitą, o Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai asmenys indėlį gali paimti grynais arba pervesti į einamąją sąskaitą, jeigu ją turi.

Jei einamosios sąskaitos nėra ir per 3 metus neatsiranda indėlininkas ar jo indėlio paveldėtojas, bankas perveda indėlį į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą.

 

______________