LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŽEMĖS SKLYPŲ TAPATYBĖS NUSTATYMO SISTEMOS ĮGYVENDINIMO

 

2002 m. liepos 2 d. Nr. 248

Vilnius

 

Vykdydamas Teisės derinimo priemonių 2002 metų planą (priemonės kodas 3.7.1.1.-T1), patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) Teisės derinimo priemonių ir Acquis įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25-910),

tvirtinu Žemės sklypų tapatybės nustatymo sistemos įgyvendinimo tvarką (pridedama).

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės

ūkio ministro 2002 m. liepos 2 d. įsakymu

Nr. 248

 

ŽEMĖS SKLYPŲ TAPATYBĖS NUSTATYMO SISTEMOS ĮGYVENDINIMO TVARKA

 

1. Žemės sklypų tapatybės nustatymo sistemos (toliau – sistema) paskirtis – įgyvendinti Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo lėšų administravimo ir kontrolės sistemą pagal Europos Sąjungos reikalavimus.

2. Sistema kuriama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 4 d. nutarimu Nr. 1196 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001–2004 metų programos įgyvendinimo priemonių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 86-3015) ir vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) Teisės derinimo priemonių ir Acquis įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25–910) patvirtintą Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) Teisės derinimo priemonių 2002 metų planą (priemonės kodas 3.7.1.1.-T1) bei atsižvelgiant į Europos Tarybos 1992 m. lapkričio 27 d. reglamento Nr. 3508/92/EEB, Europos Komisijos 2001 m. gruodžio 11 d. reglamento Nr. 2419/2001/EB nuostatas.

3. Sistema susideda iš grafinių ir atributinių duomenų – kiekvieno žemės ūkio subjekto naudojamo žemės ūkio naudmenų ar pasėlių lauko bei kaimo vietovių teritorijose suformuotų žemės blokų, kuriuose išsidėstę laukai, tapatybės nustatymo duomenų.

4. Žemės ūkio naudmenų ar pasėlių laukas – vieno žemės ūkio subjekto dirbamas vientisas žemės sklypas, kuriame auginami vienos rūšies pasėliai ar vieno žemės ūkio subjekto naudojamas vientisas vienos rūšies žemės ūkio naudmenų sklypas, išskyrus sodininkų bendrijų žemę.

5. Žemės blokas – vientisas žemės sklypas, ribojamas natūralių gamtinių ir dirbtinių objektų ir turintis jam būdingas gamtines savybes, vyraujantį dangos tipą bei ūkinio naudojimo ypatumus.

6. Dirbamos žemės blokas – žemės blokas, kuriame vyraujantis žemės naudojimas yra dirbama žemė, tokia kaip ariamoji žemė, pūdymai, kultūrinės pievos ir ganyklos, sodai, išskyrus sodininkų bendrijų žemę.

7. Urbanizuotos teritorijos žemės blokas – žemės blokas, kuriame vyraujantis dangos tipas yra pastatai, statiniai ir kiti infrastruktūros objektai su įsiterpusiais nedideliais dirbamos žemės ar kitų žemės naudmenų plotais.

8. Kitos paskirties teritorijos žemės blokas – žemės blokas, kuriame vyraujantis dangos tipas yra nedirbamos žemės ir neurbanizuotos teritorijos, tokios kaip vandens telkinių, miškų, krūmų ir kita nedirbama žemė bei sodininkų bendrijų žemė.

9. Sistemos duomenys kaupiami, apdorojami, sisteminami, atnaujinami ir saugomi kompiuterinėse geografinės informacinės sistemos duomenų bazėse – grafinių (žemės blokų) ir atributinių (žemės ūkio naudmenų ir pasėlių laukų) duomenų bazėse, taip pat dokumentuose – paraiškose paramai gauti ir jų prieduose – žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijose – bei ortofotografiniuose žemėlapiuose.

10. Geografinė informacinė sistema – kompiuterinė techninių ir programinių priemonių ir geoduomenų visuma, organizuota geoduomenų įvedimui, saugojimui, integravimui, analizei, sisteminimui ir geoinformacijos pateikimui naudotojams.

11. Paraiška paramai gauti (toliau – paraiška) ir jos priedas – žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracija (toliau – deklaracija) – tai paraiška, kurią iki nustatytos datos privalo pateikti žemės ūkio subjektas, pretenduojantis gauti numatytą paramą.

12. Institucijų, dalyvaujančių kuriant ir diegiant sistemą, funkcijos:

12.1. Žemės ūkio ministerija (toliau – ŽŪM):

12.1.1. formuoja sistemos diegimo ir veikimo strategiją, vykdo jos įgyvendinimo kontrolę;

12.1.2. finansuoja sistemos kūrimo ir palaikymo darbus.

12.2. Nacionalinė mokėjimo agentūra prie ŽŪM (toliau – NMA):

12.2.1. kuria, tvarko ir atnaujina paraiškų kompiuterinę duomenų bazę, kurioje kaupiami duomenys apie žemės ūkio naudmenų ir pasėlių laukus;

12.2.2. atlieka paraiškose pateiktų duomenų administracinę kontrolę;

12.2.3. rizikos analizės principu atrenka žemės ūkio subjektus patikrai vietoje;

12.2.4. koordinuoja patikros vietoje eigą;

12.2.5. gauna duomenis, reikalingus paramai administruoti ir kontroliuoti, iš Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tvarkomų duomenų bazių;

12.2.6. teikia paraiškų duomenis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tvarkomoms duomenų bazėms atnaujinti.

12.3. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (toliau – ŽŪIKVC):

12.3.1. kuria, tvarko ir atnaujina deklaracijų kompiuterinę duomenų bazę, kurioje kaupiami nesantys paraiškose duomenys apie žemės ūkio naudmenas ir pasėlius;

12.3.2. tvarko ir atnaujina sistemos grafinių duomenų bazę;

12.3.3. organizuoja ir koordinuoja nuotolinės patikros darbus;

12.3.4. patikros vietoje ataskaitų, taip pat nuotolinės patikros duomenų pagrindu koreguoja duomenų bazėse saugomus duomenis;

12.3.5. priima deklaracijas iš savivaldybių, užtikrina tolesnį jų tvarkymą;

12.3.6. gauna duomenis iš NMA tvarkomos paraiškų duomenų bazės;

12.3.7. užtikrina duomenų bazėse tvarkomų duomenų, reikalingų paramai administruoti ir kontroliuoti, teikimą NMA;

12.3.8. analizuoja, apibendrina tvarkomų duomenų bazių duomenis ir nustatyta tvarka teikia juos ŽŪM bei kitiems duomenų naudotojams;

12.3.9. nustatyta tvarka teikia ataskaitas ŽŪM.

12.4. Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM:

12.4.1. organizuoja sistemos grafinės dalies kūrimo ir duomenų, reikalingų atnaujinti grafinių duomenų bazę, teikimo darbus;

12.4.2. organizuoja ortofotografinių žemėlapių sistemai kurti ir atnaujinti gamybą;

12.4.3. organizuoja kitus darbus kuriant ir atnaujinant sistemos grafinę dalį.

12.5. Savivaldybės:

12.5.1. konsultuoja žemės ūkio subjektus paraiškų ir deklaracijų pildymo klausimais;

12.5.2. priima paraiškas ir deklaracijas iš žemės ūkio subjektų, registruoja jų gavimą, atlieka pirminę duomenų patikrą bei perduoda paraiškas Kaimo plėtros programų skyriams;

12.5.3. duomenų patikros metu nustačius klaidų, grąžina dokumentus žemės ūkio subjektui patikslinti;

12.5.4. įrašo deklaracijų duomenis į elektronines laikmenas bei perduoda juos ir deklaracijas ŽŪIKVC.

12.6. Apskričių viršininkų administracijų Kaimo plėtros programų skyriai:

12.6.1. registruoja paraiškų, priimtų iš savivaldybių, formas, užtikrina tolesnį jų tvarkymą;

12.6.2. įrašo paraiškų duomenis į NMA tvarkomą paraiškų duomenų bazę;

12.6.3. atlieka paraiškų duomenų patikrą vietoje;

12.6.4. rengia patikros vietoje ataskaitas bei nustatyta tvarka teikia jas NMA ir ŽŪIKVC.

12.7. Institucijos, dalyvaujančios tvarkant sistemos duomenis ir dokumentus, užtikrina žemės ūkio subjektų teikiamų duomenų apsaugą nuo neteisėto sunaikinimo, pakeitimo bei naudojimo, parinkdamos reikiamas administracines, organizacines, technines, programines ir kitas priemones, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais bei teisės aktais, reglamentuojančiais duomenų apsaugą.

12.8. Institucijos užtikrina, kad į duomenų bazes įrašomi duomenys atitiktų duomenis, pateiktus dokumentuose. Jeigu į duomenų bazes įrašyti duomenys dėl įstaigų kaltės neatitinka faktinių, jos nedelsdamos ištaiso klaidą ir informuoja tuos duomenis pateikusius žemės ūkio subjektus bei visus duomenų naudotojus, kuriems buvo perduoti klaidingi duomenys.

13. Asmenys, dalyvaujantys tvarkant duomenis, privalo saugoti duomenų paslaptį įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

14. Žemės ūkio subjektai:

14.1. Atsako už paraiškose ir deklaracijose teikiamų duomenų teisingumą.

14.2. Turi teisę nustatyta tvarka susipažinti su duomenų bazėse laikomais jų pateiktais duomenimis ir iki nustatytos datos reikalauti, kad būtų ištaisyti klaidingi arba papildyti duomenys.

______________