LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL SAUGAUS ASMENŲ PERVEŽIMO SPECIALIOSIOMIS TARNYBINĖMIS AR KITOMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2000 m. balandžio 7 d. Nr. 174
Vilnius
Siekdamas užtikrinti saugų asmenų pervežimą specialiosiomis tarnybinėmis ar kitomis transporto priemonėmis,
1. Tvirtinu Saugaus asmenų pervežimo specialiosiomis tarnybinėmis ar kitomis transporto priemonėmis taisykles (pridedama).
2. Įpareigoju asmenų pervežimą vykdančių padalinių vadovus iki 2000 m. rugpjūčio 1 d. organizuoti pareigūnų, pervežančių asmenis, mokymą siekiant išaiškinti Saugaus asmenų pervežimo specialiosiomis tarnybinėmis ar kitomis transporto priemonėmis taisyklių ir kitų norminių dokumentų, reglamentuojančių asmens pristatymo bei specialiųjų priemonių ir šaunamojo ginklo panaudojimo tvarką, nuostatas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
2000 04 07 įsakymu Nr. 174
SAUGAUS ASMENŲ PERVEŽIMO SPECIALIOSIOMIS TARNYBINĖMIS AR KITOMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šios taisyklės nustato saugaus asmenų, sulaikytų už administracinius teisės pažeidimus, sulaikytų įtariant padarius nusikaltimą, asmenų, kuriems skirtas administracinis areštas, siunčiamų į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas, asmenų be pilietybės ar užsieniečių, kurie negali patvirtinti arba nepatvirtina asmens tapatybės ar teisėto buvimo Lietuvos Respublikoje, pervežimo specialiosiomis tarnybinėmis ar kitomis transporto priemonėmis tvarką.
2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. specialiosios tarnybinės transporto priemonės – transporto priemonės, skirtos asmenims pervežti, kuriose yra įrengtos kameros;
3. Prieš įsodinant asmenį į specialiąją tarnybinę ar kitą transporto priemonę, reikia būtinai atlikti asmens patikrinimą, apžiūrėti transporto priemonę, ar joje nėra daiktų, kuriais pasinaudojęs asmuo galėtų užpulti jį lydinčius pareigūnus.
4. Asmenis į policijos įstaigas pristatantys pareigūnai šaunamuosius ginklus ir specialiąsias priemones naudoja Lietuvos Respublikos policijos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, atsižvelgdami į konkrečias aplinkybes bei situaciją.
5. Už specialiosios tarnybinės ar kitos tarnybinės transporto priemonės techninę būklę atsako vairuotojas.
Už transporto priemonės tinkamumą asmenims vežti atsako pristatymą vykdančių pareigūnų grupės vyresnysis.
6. Kas 12 mėnesių būtina atlikti visų specialiųjų tarnybinių transporto priemonių valstybinę techninę apžiūrą.
Kitų transporto priemonių, kuriomis pervežami sulaikyti asmenys, techninė apžiūra atliekama vadovaujantis Kelių transporto priemonių valstybinių techninių apžiūrų taisyklių, patvirtintų Susisiekimo ministerijos 1993 m. lapkričio 26 d. įsakymu Nr. 445, reikalavimais.
II. SPECIALIŲJŲ TARNYBINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ ĮRENGIMAS
8. Specialiojoje tarnybinėje transporto priemonėje turi būti:
8.7. pritvirtinti arba uždedami ant specialiosios tarnybinės transporto priemonės stogo mėlynos spalvos švyturėliai (atitinkantys Lietuvos standartą LST 1299);
III. ASMENŲ PERVEŽIMO SPECIALIOSIOMIS TARNYBINĖMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS TVARKA
9. Specialiojoje tarnybinėje transporto priemonėje turi būti ne mažiau kaip keturi policijos pareigūnai, du iš jų prie kamerų. Asmenys uždaromi į atskiras kameras. Nesant galimybės uždaryti visų asmenų atskirai, moterys atskiriamos nuo vyrų, nepilnamečiai – nuo suaugusiųjų, užsieniečiai, asmenys be pilietybės – nuo Lietuvos Respublikos piliečių.
10. Prieš įlaipinant asmenis į specialiąją tarnybinę transporto priemonę, asmenis pristatantis grupės vyresnysis privalo patikrinti specialiosios tarnybinės transporto priemonės tinkamumą asmenims vežti.
IV. ASMENŲ PERVEŽIMO KITOMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS TVARKA
12. Asmuo į policijos įstaigą gali būti pristatomas lengvuoju automobiliu, mikroautobusu ar kita transporto priemone.
13. Asmeniui įstatymų numatytais atvejais uždedami antrankiai, rankas laikant už nugaros, antrankiai užfiksuojami. Negalima asmens prirakinti antrankiais prie transporto priemonės. Antrankiai turi būti užrakinti tol, kol asmuo bus nuvežtas į policijos įstaigą.
15. Pristatant asmenis į policijos įstaigą būtina stebėti, kad jiems nebūtų pasiekiami pareigūnų tarnybiniai ginklai. Vairuotojas tarnybinį ginklą privalo laikyti kūno kairėje pusėje.
16. Asmenį pristatant dviem pareigūnams, šis sodinamas ant transporto priemonės galinės sėdynės, dešinėje pusėje. Vienas pareigūnas vairuoja, o antras sėdi ant galinės sėdynės šalia sulaikytojo, tiesiai už vairuotojo ir stebi asmenį, kad jis neužpultų vairuotojo.
17. Vieną asmenį pristatant trims pareigūnams, du iš jų turi sėdėti sulaikytajam iš abiejų pusių ant galinės sėdynės, o vienas pareigūnas vairuoti transporto priemonę.
18. Dviem pareigūnams pristatant du asmenis, sulaikytieji sodinami ant galinės transporto priemonės sėdynės, dešinėje pusėje. Jie prisegami saugos diržais (jei tokie yra) arba įstatymo numatytais atvejais kartu surakinami antrankiais, tai yra vieno asmens dešinė ranka prirakinama prie kito asmens kairės rankos. Vienas pareigūnas turi sėdėti ant galinės transporto priemonės sėdynės kairėje pusėje, o kitas vairuoti transporto priemonę (jei yra trečias pareigūnas, tai jis turi sėdėti šalia vairuotojo ir taip pat stebėti sulaikytuosius).
20. Pageidautina, kad transporto priemonėse, kuriomis vežami sulaikyti asmenys, būtų įrengta pertvara, skirianti priekines transporto priemonės sėdynes nuo galinės jos dalies. Pertvara gali būti padaryta iš metalinių grotų. Pristatant asmenis tokiomis transporto priemonėmis, vienas pareigūnas vairuoja transporto priemonę, o kitas (kiti) stebi už pertvaros esančius asmenis. Jei transporto priemonėje yra galinės durys, jos vežant asmenis turi būti užrakintos.
______________