LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

NUTARIMAS

 

DĖL AUKŠTOJO MOKSLO TARYBOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2009 m. liepos 22 d. Nr. 771

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 2009, Nr. 54-2140) 12 straipsnio 3 dalimi ir 93 straipsnio 15 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Aukštojo mokslo tarybos nuostatus (pridedama).

2. Pavesti švietimo ir mokslo ministrui iki 2009 m. spalio 1 d. patvirtinti Aukštojo mokslo tarybos sudėtį.

3. Nustatyti, kad:

3.1. Pirmoji Aukštojo mokslo taryba sudaroma vadovaujantis šiuo nutarimu patvirtintais Aukštojo mokslo tarybos nuostatais, rotacijos principu 1/3 narių skiriant 2 metams, 2/3 - 4 metams švietimo ir mokslo ministro sprendimu.

3.2. Iki švietimo ir mokslo ministras patvirtina naują Aukštojo mokslo tarybos sudėtį, bet ne ilgiau kaip iki 2009 m. spalio 1 d., veikia švietimo ir mokslo ministro 2007 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. ISAK-396 „Dėl Aukštojo mokslo tarybos sudėties patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 35-1294) sudaryta Aukštojo mokslo taryba.

3.3. Naujos sudėties Aukštojo mokslo taryba pradeda veiklą švietimo ir mokslo ministrui patvirtinus naują Aukštojo mokslo tarybos sudėtį.

4. Pripažinti netekusiais galios:

4.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugsėjo 15 d. nutarimą Nr. 1095 „Dėl Aukštojo mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 79-2392);

4.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 11 d. nutarimo Nr. 1432 „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų pakeitimo, susijusio su Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos reorganizavimu“ (Žin., 2002, Nr. 91-3896) 9 punktą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                  GINTARAS STEPONAVIČIUS


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2009 m. liepos 22 d. nutarimu Nr. 771

 

AUKŠTOJO MOKSLO TARYBOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Aukštojo mokslo taryba (toliau vadinama – Taryba) yra Švietimo ir mokslo ministerijos patariamoji institucija strateginiais aukštojo mokslo plėtros klausimais.

2. Taryba vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos Seimo priimtais įstatymais, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais ir Aukštojo mokslo tarybos nuostatais (toliau vadinama – šie nuostatai).

3. Taryba bendradarbiauja su Lietuvos mokslo taryba, mokslo ir studijų institucijomis, kitomis mokslo ir studijų politiką įgyvendinančiomis institucijomis, asociacijomis.

 

II. TARYBOS FUNKCIJOS, TEISĖS IR TARYBOS NARIŲ PAREIGOS

 

4. Tarybos funkcijos:

4.1. analizuoti, vertinti ir teikti pasiūlymus ir išvadas Švietimo ir mokslo ministerijai strateginiais aukštojo mokslo plėtros ir kokybės gerinimo klausimais;

4.2. vertinti ir atrinkti kandidatus į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštųjų mokyklų tarybų narius, teikti atrinktų kandidatų sąrašą švietimo ir mokslo ministrui;

4.3. tvirtinti Tarybos darbo ir kandidatų į aukštųjų mokyklų tarybas atrankos reglamentą;

4.4. vykdyti Švietimo ir mokslo ministerijos pavedimus, kitas įstatymų ir kitų teisės aktų pavestas funkcijas.

5. Taryba, vykdydama jai pavestas funkcijas, turi teisę:

5.1. gauti reikiamą informaciją iš Švietimo ir mokslo ministerijos, mokslo ir studijų institucijų ir kitų valstybės įstaigų;

5.2. deleguoti Tarybos atstovus dalyvauti posėdžiuose ir renginiuose, kuriuose nagrinėjami aukštojo mokslo klausimai;

5.3. inicijuoti ir siūlyti teisės aktų, reglamentuojančių aukštąjį mokslą, projektų rengimą;

5.4. bendradarbiauti su atitinkamomis užsienio valstybių ir tarptautinėmis institucijomis aukštojo mokslo srityje;

5.5. naudotis kitomis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų teikiamomis teisėmis.

6. Tarybos narių pareigos:

6.1. pasirengti Tarybos posėdžiams ir dalyvauti juose;

6.2. laiku vykdyti Tarybos pirmininko ir Švietimo ir mokslo ministerijos pavedimus;

6.3. svarstyti aktualius aukštojo mokslo politikos klausimus;

6.4. dalyvauti aiškinant visuomenei Tarybos pasiūlymus.

7. Taryba kasmet iki vasario 16 d. teikia savo veiklos ataskaitą Švietimo ir mokslo ministerijai, kuri ją skelbia viešai.

 

III. TARYBOS SUDARYMAS

 

8. Taryba sudaroma iš 15 narių. Tarybos nario kadencija – 4 metai. Tas pats asmuo gali būti Tarybos narys ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

9. Kandidatas į Tarybos narius turi būti:

9.1. pripažintas visuomenėje žmogus;

9.2. nepriekaištingos reputacijos;

9.3. švietimo, mokslo, kultūros, verslo arba viešojo sektoriaus atstovas, pasiekęs reikšmingų tam tikros veiklos srities rezultatų;

9.4. išmanąs Lietuvos ir pasaulio aukštojo mokslo plėtros tendencijas, Lietuvos aukštąjį mokslą reglamentuojančius teisės aktus.

10. Tarybos nariu negali būti asmuo, atliekantis aukštosios mokyklos tarybos nario funkcijas.

11. Tarybos pirmininką ir jo pavaduotoją skiria švietimo ir mokslo ministras, vadovaudamasis Tarybos nariams nustatytais reikalavimais.

12. Kiti Tarybos nariai atrenkami taip:

12.1. Švietimo ir mokslo ministerija viešai skelbia kandidatų į Tarybos narius konkursą.

12.2. Kandidatus į Tarybos narius gali siūlyti asociacijos, įstaigos, įmonės, fiziniai asmenys, pateikdami išsamų siūlomo kandidato gyvenimo aprašymą, arba gali siūlytis patys fiziniai asmenys, pateikdami savo gyvenimo aprašymą.

12.3. Veikianti Taryba kartu su švietimo ir mokslo ministru sudaro Tarybos narių atrankos komisiją (toliau vadinama – Komisija) iš 5 narių. Į Komisiją iš švietimo, mokslo, kultūros, verslo arba viešojo sektoriaus atstovų 2 narius siūlo švietimo ir mokslo ministras ir 3 narius ? veikianti Taryba. Komisijos sudėtį tvirtina švietimo ir mokslo ministras ir skelbiama Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapyje.

12.4. Komisija peržiūri kandidatų gyvenimo aprašymus, prireikus kviečia kandidatus pokalbio ir pagal Tarybos nariams nustatytus reikalavimus sudaro kompetentingiausių kandidatų į Tarybos narius sąrašą, siekdama, kad būtų atstovaujama tiek akademinei bendruomenei, tiek socialiniams partneriams.

12.5. Komisija kandidatus patvirtina slaptu balsavimu paprastąja balsų dauguma, posėdyje dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 jos narių, ir pateikia švietimo ir mokslo ministrui kandidatų į Tarybos narius sąrašą, kuriame nurodytų kandidatų turi būti daugiau nei būtina patvirtinti Tarybos narių.

12.6. Tarybos sudėtį tvirtina švietimo ir mokslo ministras.

 

IV. TARYBOS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

13. Tarybos pirmininkas organizuoja Tarybos darbą, atsako už jos veiklą, atstovauja jai. Kai Tarybos pirmininko nėra, jo funkcijas vykdo Tarybos pirmininko pavaduotojas.

14. Tarybos sekretorius nėra Tarybos narys. Jis rengia posėdžius, derina su Tarybos pirmininku jų darbotvarkę, tvarko Tarybos dokumentaciją, renka informaciją, kurios reikia Tarybos darbui. Tarybos sekretorių iš Švietimo ir mokslo ministerijos valstybės tarnautojų arba darbuotojų skiria švietimo ir mokslo ministras. Tarybos darbą techniškai aptarnauja Švietimo ir mokslo ministerija.

15. Tarybos nario įgaliojimai nutrūksta anksčiau laiko, jeigu jis:

15.1. atsistatydina;

15.2. atšaukiamas švietimo ir mokslo ministro, jeigu yra Tarybos pirmininkas ar jo pavaduotojas;

15.3. praleidžia daugiau kaip tris Tarybos posėdžius iš eilės be pateisinamos priežasties arba netinkamai vykdo Tarybos nario pareigas;

15.4. miršta.

16. Pagrindinė Tarybos darbo forma yra posėdžiai. Eiliniai posėdžiai rengiami ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinį ketvirtį. Neeilinį Tarybos posėdį šaukia Tarybos pirmininkas, švietimo ir mokslo ministras arba toks posėdis rengiamas ne mažiau kaip 1/3 Tarybos narių prašymu. Tarybos posėdžio medžiagą ir darbotvarkės projektą Tarybos sekretorius pateikia elektroniniu paštu arba paštu Tarybos nariams ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki posėdžio. Tarybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė Tarybos narių.

17. Tarybos sprendimai priimami bendru sutarimu, o jeigu nėra bendro sutarimo – dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių balsų dauguma. Tuo atveju, kai tvirtinami kandidatai į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštosios mokyklos tarybos narius, sprendimai priimami visų Tarybos narių balsų dauguma.

18. Tarybos sprendimai įforminami protokolu. Prie sprendimo gali būti pridedamos atskirosios Tarybos narių nuomonės. Protokolus pasirašo Tarybos pirmininkas ir sekretorius.

19. Tarybos nariams už darbą gali būti atlyginama Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

20. Informacija apie Tarybos veiklą, sprendimus skelbiama Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapyje.

 

 

V. KANDIDATŲ Į ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO SKIRIAMUS AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ TARYBŲ NARIUS ATRANKA

 

21. Kandidatus į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštųjų mokyklų tarybų narius gali siūlyti valstybės ir savivaldybių institucijos, verslo, pramonės, mokslo, kultūros, viešojo sektoriaus institucijos ir organizacijos, atitinkamos aukštosios mokyklos senatas, Alumni asociacijos, fiziniai asmenys arba gali siūlytis patys fiziniai asmenys.

22. Kandidatais į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštųjų mokyklų tarybų narius negali būti asmenys, priklausantys aukštųjų mokyklų personalui, ir studentai, Respublikos Prezidentas, Lietuvos Respublikos Seimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai ir politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Kandidatai į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštųjų mokyklų tarybų narius turi atitikti šiuos kriterijus:

22.1. būti nepriekaištingos reputacijos;

22.2. būti ėję ar eiti atsakingas pareigas švietimo, mokslo, kultūros, viešosios veiklos ar verslo srityje (šis kriterijus netaikomas studentų atstovams);

22.3. turėti žinių ir gebėjimų, padedančių siekti aukštosios mokyklos tikslų ir įgyvendinti aukštosios mokyklos misiją.

23. Kandidatams pranašumą teikiantys kriterijai yra tai, kad jie turi:

23.1. būti sąžiningi ir nešališki;

23.2. gebėti atstovauti viešajam interesui;

23.3. turėti vadybinės ir (ar) ekspertinės patirties bent vienoje aukštosios mokyklos specialistų rengimo srityje;

23.4. turėti personalo valdymo patirties;

23.5. turėti aukštosios mokyklos tarybos funkcijoms vykdyti būtiną kompetenciją;

23.6. gebėti dirbti kolegialių valdymo organų komandose, prisiimti jų lyderių vaidmenis.

24. Taryba konkrečiu atrankos atveju gali nustatyti papildomus pranašumą teikiančius kriterijus kandidatams į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštosios mokyklos tarybos narius atrinkti. Pranašumą teikiantys kriterijai turi neprieštarauti šiems nuostatams, galiojantiems teisės aktams, taip pat turi atitikti aukštosios mokyklos misiją, jos veiklos kryptis ir plėtros prioritetus.

25. Kandidatų į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštųjų mokyklų tarybų narius atrankos procedūra vykdoma pagal Tarybos patvirtintą darbo reglamentą, kuriame numatoma, kad:

25.1. ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki aukštosios mokyklos tarybos sudarymo arba tarybos nario, kurį skiria švietimo ir mokslo ministras, kadencijos pabaigos aukštoji mokykla apie tai informuoja švietimo ir mokslo ministrą ir prašo paskirti jo skiriamus tarybos narius (narį);

25.2. gavęs aukštosios mokyklos prašymą, švietimo ir mokslo ministras teisės aktų nustatyta tvarka kreipiasi į Tarybą, prašydamas teikti kandidatus į jo skiriamus aukštosios mokyklos tarybos narius. Jeigu aukštoji mokykla laiku nesikreipia į švietimo ir mokslo ministrą dėl narių skyrimo, švietimo ir mokslo ministras gali pats inicijuoti jo skiriamų aukštosios mokyklos tarybos narių atranką;

25.3. gavusi švietimo ir mokslo ministro prašymą, Taryba skelbia viešą kvietimą siūlyti kandidatus į aukštosios mokyklos tarybą ir ne vėliau kaip per 3 mėnesius atrenka kandidatus. Jeigu tenkinamos šių nuostatų 22 ir 23 punktuose nustatytos sąlygos, Taryba juos teikia skirti švietimo ir mokslo ministrui.

26. Kandidatai į švietimo ir mokslo ministro skiriamus aukštosios mokyklos tarybos narius turi raštu patvirtinti savo sutikimą tapti aukštosios mokyklos tarybos nariais, o paskirti pasirašyti Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 2009, Nr. 54-2140) 20 straipsnio 7 dalyje numatytą įsipareigojimą.

 

_________________