LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PIENO PRISTATYMO Į STACIONARŲ PIENO SUPIRKIMO PUNKTĄ TVARKOS APRAŠYMO PATVIRTINIMO

 

2004 m. balandžio 30 d. Nr. B1-412

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) bei siekdamas užtikrinti nuoseklų Reikalavimų žaliam pienui, termiškai apdorotam geriamajam pienui ir pieno produktų gamybai, kurie yra parengti pagal 1992 m. birželio 16 d. Tarybos direktyvą 92/46/EEB dėl higienos reikalavimų žalio pieno, termiškai apdoroto pieno ir pieno produktų gamybos bei realizavimo įgyvendinimą ir pieno pristatymo į stacionarų pieno supirkimo punktą paslaugos iš atokesnių gyvenamųjų vietovių, organizavimo:

1. Tvirtinu pridedamą Pieno pristatymo į stacionarų pieno supirkimo punktą tvarkos aprašymą.

2. Naikinu Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. vasario 27 d. įsakymą Nr. 89 „Dėl pieno supirkimo maršruto pažymėjimo“ (Žin., 2001, Nr. 20-679).

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Maisto ir veterinarijos audito tarnybos viršininkui Alfredui Puodžiūnui.

 

 

 

Direktorius                                                                                  Kazimieras Lukauskas


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos

tarnybos direktoriaus

2004 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. B1-412

 

PIENO PRISTATYMO Į STACIONARŲ PIENO SUPIRKIMO PUNKTĄ TVARKOS APRAŠYMAS

 

Pieno pristatymo į stacionarų pieno supirkimo punktą tvarkos aprašymas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) bei įgyvendina 1992 m. birželio 16 d. Tarybos direktyvos 92/46/EEB dėl reikalavimų žmonių maistui gaminamam, realizuojamam žaliam pienui, termiškai apdorotam geriamajam pienui, pienui, skirtam pieno produktų gamybai, ir tiesioginiam vartojimui skirtiems pieno produktams reikalavimus.

1. Tvarka nustato pieno pristatymą į stacionarų pieno supirkimo punktą paslaugą iš atokesnių gyvenamųjų vietovių.

2. Ši tvarka netaikoma superkant pieną iš tų pieno gamintojų, kurių pienas į pienvežį yra superkamas tiesiogiai iš tame pieno ūkyje esančio šaldytuvo.

3. Įmonių transportas, su kuriuo bus atliekama pieno, gamintojo talpyklomis, pristatymo į stacionarų pieno supirkimo punktą paslauga, turi atitikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gegužės 10 d. įsakymo Nr. 217 „Dėl transporto priemonės maisto produktams gabenti higienos paso“ reikalavimus. Šio punkto reikalavimai netaikomi pieno gamintojams, kurie pieną pristato savo transporto priemonėmis.

4. Pienas turi būti laikomas ir transportuojamas atspariose korozijai, lygiose, lengvai plaunamose ir dezinfekuojamose talpyklose, pagamintose iš medžiagų, kurios nesukelia grėsmės žmonių sveikatai, nepablogina pieno sudėties ar juslinių savybių.

Pieno talpyklos, kuriose pienas transportuojamas į stacionarų pieno supirkimo punktą, turi atitikti HN 16:2003 „Medžiagos ir gaminiai, besiliečiantys su maistu“ (Žin., 2003, Nr. V-771) reikalavimus. Pieno talpyklos gali būti pieno gamintojo arba pieno supirkimo įmonės nuosavybė.

5. Už pieno talpyklų plovimą ir dezinfekavimą atsakingas pats pieno gamintojas.

6. Dirbti su pienu ir jo produktais gali tik asmenys, turintys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotas medicinos pažymas, leidžiančias dirbti su maisto produktais.

7. Pirminių pieno kokybės rodiklių įvertinimas bei imami pieno mėginiai sudėties ir kokybės rodiklių nustatymui VĮ „Pieno tyrimai“ turi būti tik stacionariame pieno supirkimo punkte arba ūkyje, kuriame pienas yra superkamas tiesiogiai iš tame pieno ūkyje esančio šaldytuvo, dalyvaujant pieno gamintojui ar jo įgaliotam atstovui. VĮ „Pieno tyrimai“ nuo 2004-05-01 atliks tyrimus tik tų pieno mėginių, kurie bus pristatomi iš veterinarinį patvirtinimą turinčių stacionarių pieno supirkimo punktų.

8. Pieno pristatymo į stacionarų pieno supirkimo punktą, esantį kitoje gyvenamojoje vietovėje, paslauga galima tik tose gyvenamosiose vietovėse, kuriose nėra teritorinėje valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje registruoto ir veikiančio stacionaraus pieno supirkimo punkto. Pieno gamintojas, kurio gyvenamojoje vietovėje yra stacionarus pieno supirkimo punktas, gali parduoti pieną kitai pieno supirkimo įmonei, tačiau turi pieną pristatyti pats.

9. Gyvenamojoje vietovėje įrengus ir teritorinėje valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje įregistravus naują arba atnaujinus registruoto stacionaraus pieno supirkimo punkto veiklą, pieno surinkimo su gamintojo talpyklomis paslauga toje vietovėje turi būti nutraukiama per 15 dienų nuo stacionaraus pieno supirkimo punkto įregistravimo arba veiklos atnaujinimo datos.

10. Gyvūnų sveikatos pažymėjime turi būti nurodytas tas stacionarus pieno supirkimo punktas, į kurį yra pristatomas pienas.

11. Įmonė, atliekanti pieno surinkimo paslaugą turi:

11.1. pateikti teritorinei VMVT vietovių, kuriose bus vykdoma pieno surinkimo paslauga, sąrašą bei pieną parduodančių gamintojų skaičių;

11.2. turėti gamintojų, tą dieną parduodančių pieną, sąrašą.

12. Gyvenamojoje vietovėje, kur yra pradėtas statyti stacionarus pieno supirkimo punktas, tačiau iki 2004-05-01 neužregistruotas teritorinėje VMVT, leidžiama surinkti pieną pienovežiais pagal toje vietovėje veikusį pieno supirkimo maršrutą, bet ne ilgiau kaip iki 2004-07-01. Statomam stacionariam pieno supirkimo punktui suteikti laikiną veterinarinio patvirtinimo numerį laikotarpiui iki 2004-07-01.

13. Pienas turi būti surenkamas ar superkamas pagal Reikalavimų žaliam pienui, termiškai apdorotam geriamajam pienui ir pieno produktų gamybai 8.1.3 punkto reikalavimus. Pieno supirkimo ir/ar perdirbimo įmonė gali priimti tik atitinkantį kokybės reikalavimus pieną. Pieno perdirbimo įmonė atsakinga už į įmonę priimamo pieno kokybės rodiklių griežtą kontrolę.

14. Būtina laikytis visų pieno supirkimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.

15. Asmenys, pažeidę šią tvarką, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

______________