LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ABONENTO TEISĖS NAUDOTIS BET KURIO VIEŠŲJŲ TELEFONO RYŠIO PASLAUGŲ TEIKĖJO TEIKIAMOMIS TELEFONO RYŠIO PASLAUGOMIS UŽTIKRINIMO TVARKOS IR SĄLYGŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2005 m. lapkričio 28 d. Nr. 1V-1037

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 33 straipsniu ir įgyvendindamas 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/22/EB dėl universaliųjų paslaugų ir paslaugų gavėjų teisių, susijusių su elektroninių ryšių tinklais ir paslaugomis (Universaliųjų paslaugų direktyva), nuostatas:

1. Tvirtinu Abonento teisės naudotis bet kurio viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis užtikrinimo tvarkos ir sąlygų aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiais galios:

2.1. Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymą Nr. 188 „Dėl Abonento teisės naudotis bet kurio viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis užtikrinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 125-5696);

2.2. Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2003 m. kovo 17 d. įsakymą Nr. 1V-31 „Dėl Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymo Nr. 188 „Dėl Abonento teisės naudotis bet kurio viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis užtikrinimo tvarkos patvirtinimo“ papildymo“ (Žin., 2003, Nr. 29-1221).

3. Nustatau, kad, įsigaliojus šio įsakymo 1 punkte nurodytam aprašui, ūkio subjektai, iki šio aprašo įsigaliojimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos pripažinti turinčiais didelę įtaką atitinkamoje rinkoje, privalo vykdyti jiems nustatytus įpareigojimus šio įsakymo 2 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka, kol Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, atlikusi rinkos tyrimus Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) nustatyta tvarka, nuspręs panaikinti ir (ar) pakeisti šiuos įpareigojimus.

4. Nurodau šį įsakymą paskelbti oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                        TOMAS BARAKAUSKAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo

tarnybos direktoriaus 2005 m. lapkričio 28 d.

įsakymu Nr. 1V-1037

 

ABONENTO TEISĖS NAUDOTIS BET KURIO VIEŠŲJŲ TELEFONO RYŠIO PASLAUGŲ TEIKĖJO TEIKIAMOMIS TELEFONO RYŠIO PASLAUGOMIS UŽTIKRINIMO TVARKOS ir sąlygų APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Abonento teisės naudotis bet kurio viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis užtikrinimo tvarkos ir sąlygų aprašu (toliau – Aprašas) siekiama skatinti konkurenciją elektroninių ryšių sektoriuje, užtikrinant viešųjų telefono ryšio tinklų ir (arba) viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjų, turinčių didelę įtaką prisijungiant prie viešojo telefono ryšio tinklo ir jį naudojant fiksuotoje vietoje (toliau – Įpareigotas teikėjas), abonentų teisę pasirinkti bet kurį viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėją (toliau – Teikėjas) ir naudotis jo teikiamomis viešosiomis telefono ryšio paslaugomis.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 33 straipsniu ir įgyvendinant 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/22/EB dėl universaliųjų paslaugų ir paslaugų gavėjų teisių, susijusių su elektroninių ryšių tinklais ir paslaugomis (Universaliųjų paslaugų direktyva), nuostatas.

3. Apraše vartojamos šios sąvokos:

Individualus pasirinkimas – Įpareigoto teikėjo abonento teisė naudotis bet kurio Teikėjo teikiamomis viešosiomis telefono ryšio paslaugomis, surinkus Teikėjo pasirinkimo kodą.

Išankstinis pasirinkimas – Įpareigoto teikėjo abonento teisė naudotis bet kurio Teikėjo teikiamomis viešosiomis telefono ryšio paslaugomis automatiškai, tai yra nerenkant Teikėjo pasirinkimo kodo ir skambinimo metu neatliekant jokios kitos papildomos procedūros, skirtos Teikėjui pasirinkti.

Teikėjo pasirinkimo kodas (toliau – Kodas) – trumpasis telefono ryšio numeris, skirtas sudaryti galimybę Įpareigotų teikėjų abonentams pasinaudoti kitų Teikėjų teikiamomis viešosiomis telefono ryšio paslaugomis.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme ir Telefono ryšio numerių skyrimo ir naudojimo taisyklėse, patvirtintose Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 198 „Dėl Telefono ryšio numerių skyrimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 125-5705), ir jas pakeitusiuose teisės aktuose (toliau – Numerių skyrimo taisyklės).

II. ĮPAREIGOTO TEIKĖJO PAREIGOS

 

4. Įpareigotas teikėjas privalo užtikrinti šias savo abonentų teises, išskyrus atvejus, kai abonentui yra apribotas arba nutrauktas visų viešojo telefono ryšio paslaugų teikimas pagal atitinkamą sutartį:

4.1. individualų pasirinkimą;

4.2. išankstinį pasirinkimą.

5. Įpareigotas teikėjas užtikrina Teikėjui galimybę teikti Įpareigoto teikėjo abonentams vietinio, nacionalinio ir tarptautinio skambučių paslaugas, šias paslaugas Įpareigoto teikėjo abonentams pasirenkant individualiu ir (arba) išankstiniu pasirinkimu. Taip pat gali būti sudarytos galimybės pasirinkti ir kitas paslaugas, jei dėl jų yra susitarta tinklų sujungimo ar kitose sutartyse, sudarytose tarp Įpareigoto teikėjo ir Teikėjo ar kito viešųjų telefono ryšio tinklų ir (arba) paslaugų teikėjo, kuris Teikėjo sutikimu ar prašymu priima ir persiunčia Įpareigoto teikėjo tinkle inicijuotus skambučius.

6. Įpareigotas teikėjas viešai skelbia priemonių, kuriomis užtikrinamas individualus ir (arba) išankstinis pasirinkimas, suteikimo sąlygas, tarifus ir terminus, vadovaudamasis Telekomunikacijų tinklų sujungimo taisyklėmis, patvirtintomis Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 197 „Dėl Telekomunikacijų tinklų sujungimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 125-5704), ir jas pakeitusiais teisės aktais (toliau – Tinklų sujungimo taisyklės).

7. Priemonių, kuriomis užtikrinamas individualus ir (arba) išankstinis pasirinkimas, suteikimo sąlygos nustatomos Įpareigoto teikėjo ir Teikėjo ar kito viešųjų telefono ryšio tinklų ir (arba) paslaugų teikėjo, kuris Teikėjo sutikimu ar prašymu priima ir persiunčia Įpareigoto teikėjo tinkle inicijuotus skambučius, tinklų sujungimo ar kitomis sutartimis, kurios privalo atitikti Tinklų sujungimo taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

8. Pasirenkant Teikėją išankstiniu pasirinkimu ar individualiu pasirinkimu po surinkto Kodo, telefono ryšio numerių rinkimo tvarka turi atitikti Numerių skyrimo taisyklėse nustatytą telefono ryšio numerių rinkimo tvarką.

9. Įpareigotas teikėjas užtikrina galimybę savo abonentui pasirinkti vietinio, nacionalinio ir tarptautinio skambučio atvejais skirtingus Teikėjus bei individualiu pasirinkimu pasirinkti Teikėją nepriklausomai nuo to, kokie Teikėjai yra pasirinkti išankstiniu pasirinkimu.

10. Abonentams, kurie šiame Apraše numatytomis sąlygomis naudojasi Teikėjo pasirinkimo galimybe, dėl šios teisės realizavimo Įpareigotas teikėjas negali nustatyti ir taikyti jokių užmokesčių.

11. Pasirinkęs Teikėją išankstiniu pasirinkimu, abonentas už Teikėjo jam suteikiamas paslaugas laikomas įsipareigojusiu atsiskaityti su Teikėju, jeigu Įpareigotas teikėjas ir Teikėjas nesusitaria kitaip. Išankstiniu pasirinkimu atliktų skambučių apskaitą vykdo, sąskaitas abonentui pateikia bei teisę reikalauti iš abonento atsiskaityti už jam išankstiniu pasirinkimu suteiktas paslaugas turi Teikėjas, jeigu Įpareigotas teikėjas ir Teikėjas nesusitaria kitaip.

12. Abonentui surinkus Kodą, laikoma, kad abonentas už individualiu pasirinkimu pasirinkto Teikėjo jam suteikiamas paslaugas įsipareigoja atsiskaityti su Įpareigotu teikėju, jeigu Įpareigotas teikėjas ir Teikėjas nesusitaria kitaip. Individualiu pasirinkimu atliktų skambučių apskaitą vykdo, sąskaitas abonentui pateikia bei teisę reikalauti iš abonento atsiskaityti už jam individualiu pasirinkimu suteiktas paslaugas turi Įpareigotas teikėjas, jeigu Teikėjas ir Įpareigotas teikėjas nesusitaria kitaip.

 

III. IŠANKSTINIS PASIRINKIMAS

 

13. Įpareigotas teikėjas užtikrina Teikėjo pasirinkimą išankstiniu pasirinkimu per 10 darbo dienų nuo Teikėjo, kuris pateikė abonento sutikimą, raštu kreipimosi dienos, jei tinklų sujungimo sutartyje nėra numatytas kitas terminas.

14. Įpareigotas teikėjas per 3 darbo dienas nuo Teikėjo kreipimosi dienos raštu informuoja Teikėją apie Teikėjo išankstinio pasirinkimo suteikimą, nurodydamas tokio suteikimo datą.

15. Įpareigotas teikėjas nutraukia Teikėjo pasirinkimą išankstiniu pasirinkimu per 10 darbo dienų nuo Teikėjo kreipimosi raštu dienos, jei tinklų sujungimo sutartyje nėra numatytas kitas terminas. Abonentui išankstinis pasirinkimas turi būti nutrauktas per 10 darbo dienų nuo raštiško kreipimosi į Įpareigotą teikėją dienos.

16. Įpareigotas teikėjas per 3 darbo dienas nuo Teikėjo ir (arba) abonento kreipimosi dienos raštu informuoja Teikėją ir abonentą apie Teikėjo pasirinkimo išankstiniu pasirinkimu nutraukimą, nurodydamas tokio nutraukimo datą.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Įpareigotas teikėjas per Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nustatytą terminą privalo pakeisti priemonių, kuriomis užtikrinamas individualus ir (arba) išankstinis pasirinkimas, suteikimo sąlygas, įskaitant ir kainas, jeigu jos neatitinka Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme, šiame Apraše bei kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų, taip pat atnaujinti pateiktą pasiūlymą, atsižvelgdamas į rinkos ir technologijų pokyčius.

18. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos veiksmai ar neveikimas, susiję su šio Aprašo nuostatų taikymu ir įgyvendinimu, gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

19. Už šio Aprašo nesilaikymą Įpareigotas teikėjas atsako teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis.

______________