LIETUVOS STANDARTIZACIJOS TARNYBA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS EKONOMIKOS MINISTERIJOS
NUTARIMAS
DĖL STANDARTIZACIJOS DARBŲ ORGANIZAVIMO
1992 m. rugsėjo 30 d. Nr. 17
Vilnius
Lietuvos standartizacijos tarnyba (LST), formuodama ir vykdydama standartizacijos politiką, siekdama įgyvendinti pagrindinius normatyvinių dokumentų rengimo ir taikymo principus, naudojamus tarptautinėje ir Vakarų Europos šalių standartizacijos praktikoje bei sudaryti tinkamas sąlygas, kad prekės atitiktų normatyvinių dokumentų reikalavimus ir apginti vartotojų interesus bei šalinti kliūtis prekyboje,
1. Nustatyti tokią normatyvinių dokumentų rengimo tvarką:
1) nuo 1993 01 01 tvirtinti tik tokius Lietuvos standartus, kurie atitinka tarptautinius ir Europos normatyvinius dokumentus.
Kai nėra tinkamo tarptautinio ar Europos standarto, rengiamas Lietuvos (pagal Lietuvos standartizacijos programas) arba įmonės normatyvinis dokumentas, atitinkantis šio punkto 2) pastraipos reikalavimus.
(Keit. Nr. 1 – LST 1993 02 05 nutarimas Nr. 3)
2) normatyviniai dokumentai turi atitikti Lietuvos Respublikos įstatymus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus ir kitų Lietuvoje galiojančių privalomų normatyvinių dokumentų reikalavimus.
Normatyviniai dokumentai, nustatantys produktų, procesų, paslaugų, prekių (toliau – prekių) vartojamąsias savybes, turi būti pateikti įvertinti Lietuvos valstybinei kokybės inspekcijai, o Lietuvos standartai žemės ūkio ir maisto produktams ir Žemės ūkio ministerijai. Žemės ūkio ir maisto produkto neigiamo įvertinimo atveju rengėjas organizuoja degustaciją, dalyvaujant joje įvairių organizacijų specialistams. Degustacinės komisijos protokolas pateikiamas normatyvinį dokumentą registruojančiai įstaigai.
(Keit. Nr. 1 – LST 1993 02 05 nutarimas Nr. 3)
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
Normatyviniai dokumentai prekėms, kurias gaminant arba vartojant gali atsirasti pavojus žmonių ir gyvulių gyvybei, sveikatai arba aplinkai (maisto, žemės ūkio produktai, pavojingos medžiagos, elektrotechnikos gaminiai ir pan.) bei normatyviniai dokumentai, kuriuose nustatomi reikalavimai, užtikrinantys saugų darbą, nekenksmingumą žmogaus sveikatai ir aplinkai, gyvybės apsaugą, jeigu tokių reikalavimų nėra Lietuvos Respublikos įstatymuose, Vyriausybės nutarimuose ir kituose normatyviniuose dokumentuose, turi būti suderinti su atitinkamomis Vyriausybės įstaigomis (Sveikatos apsaugos ministerija, Aplinkos apsaugos ministerija, Socialinės apsaugos ministerija, Priešgaisrinės apsaugos departamentu, Valstybine veterinarijos tarnyba ir kt.). Jeigu normatyviniuose dokumentuose pateikiamos nuorodos į kitus normatyvinius dokumentus, kurie jau yra suderinti su atitinkamomis Vyriausybės įstaigomis, tai derinimo būtinybę nusprendžia dokumento rengėjas.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
Jeigu prekės yra skirtos konkrečiam užsakovui, normatyviniai dokumentai derinami ir su juo.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
3) nustatyti, kad Lietuvos standartus paprastai rengia LST ir technikos komitetai (TK), o atskirais atvejais – įstaigos ir įmonės.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
4) technines sąlygas tvirtina rengėjas (gamintojas arba technikos komitetas), o registruoja: iki 1995 01 01 – LST, nuo 1995 01 01 – LST arba atitinkami TK LST pavedimu. Duomenis apie techninių sąlygų registravimą kiekvieną mėnesį TK pateikia LST, kuri juos skelbia LST biuleteniuose.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
5) priminti, kad:
Lietuvos standartus, buvusios SSSR normatyvinius dokumentus ir jų keitimus galima įsigyti UAB „Rekona“ ir (arba) Lietuvos technikos bibliotekoje (LTB);
(Keit. Nr. 1 – LST 1993 02 05 nutarimas Nr. 3)
technines sąlygas ir jų keitimus galima įsigyti juos parengusiose įmonėse; susipažinti su normatyviniais dokumentais galima LTB ir jos filialuose.
2. Nustatyti tokią normatyvinių dokumentų taikymo tvarką:
1) normatyviniai dokumentai pasirenkami taikyti savanoriškai, išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos įstatymai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai, LST, ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir įmonių įsakymai numato, kad jie yra privalomi tam tikroje veiklos srityje;
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
2) savanoriškai pasirinktas normatyvinis dokumentas tampa privalomuoju, kai vykdytojas įsipareigoja vykdyti jo reikalavimus (įsirašė į sutartį, techninius dokumentus ir pan.);
3) gamyboje, prekyboje ir kitur tiesiogiai arba priimant Lietuvos standartais gali būti taikomi tarptautiniai, Europos ir užsienio valstybių standartai LST nustatyta tvarka, kuri skelbiama LST biuleteniuose.
(Keit. Nr. 1 – LST 1993 02 05 nutarimas Nr. 3)
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
Nereikia įteisinti kitų valstybių normatyvinių dokumentų, nustatančių reikalavimus, kuriuos turi atitikti pagal kontraktus eksportui gaminamos prekės, jei šios prekės nerealizuojamos Lietuvoje.
3. Nustatyti tokią prekių gaminimo ir realizavimo tvarką:
1) gaminamos ir realizuojamos (parduodamos) prekės bei teikiamos paslaugos turi atitikti normatyvinių dokumentų reikalavimus.
Normatyviniai dokumentai nebūtini:
jei prekė skirta įmonės reikmėms tenkinti;
meno kūriniams;
individualios gamybos vienetinėms ir mažomis serijomis gaminamoms buitinėms prekėms (suvenyrams, mezginiams, siuviniams, smulkiems tekstilės, odos, metalo, plastmasės, medžio, keramikos dirbiniams ir pan.).
Šios prekės turi būti nekenksmingos žmogaus sveikatai, aplinkai, nepavojingos gyvybei, o jų vartojamosios savybės ir garantiniai įsipareigojimai turi būti aptarti rašytine forma susitarimuose arba sutartyse.
(Keit. Nr. 1 – LST 1993 02 05 nutarimas Nr. 3)
Maitinimo įmonių patiekalus, kulinarijos ir konditerijos gaminius leidžiama gaminti pagal galiojančias ar nustatyta tvarka patvirtintas receptūras bei technologijų aprašymus. Patiekalų ir gaminių žaliava turi atitikti normatyvinių dokumentų reikalavimus. Receptūrų sudarymo ir tvirtinimo tvarką nustato Pramonės ir prekybos ministerija ir derina su Lietkoopsąjunga bei LST.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
2) normatyviniai dokumentai, nustatantys reikalavimus, kuriuos turi atitikti prekė, turi būti parengti, nustatyta tvarka patvirtinti bei įregistruoti iki realizuojant ją.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
3) gamybos įmonėms draudžiama realizuoti, tiekėjams tiekti, o prekybos įstaigoms parduoti Lietuvoje prekes, kurių ženklinime arba įpakavime, arba naudojimo bei lydinčiuose dokumentuose, arba sutartyse nepateikta:
prekės pavadinimas;
deklaruojamo normatyvinio dokumento žymuo, išskyrus meno kūrinius, individualios gamybos vienetines ir mažomis serijomis gaminamas buitines prekes;
gamintojo pavadinimas ir jo adresas;
kiti prekės ženklinimo rekvizitai, nustatyti normatyviniame dokumente.
(Keit. Nr. 1 – LST 1993 02 05 nutarimas Nr. 3)
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
Fasuotus maisto produktus rekomenduojama ženklinti pagal šiame nutarime ir LST CODEX STAN 1:1993 „Fasuotų maisto produktų ženklinimas. Bendrieji reikalavimai“ reikalavimus.
(Keit. Nr. 2 – LST 1994 08 18 nutarimas Nr. 47)
4) deklaruojamo normatyvinio dokumento žymuo yra gamintojo garantija, kad prekė tikrai atitinka šio dokumento reikalavimus. Šis deklaruojamas normatyvinis dokumentas yra privalomas visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, susijusiems su šia preke visuose jos cikluose (gamyba, laikymas, gabenimas, realizavimas ir t. t.);
4. Pripažinti netekusiais galios Standartizacijos ir kokybės departamento1990 08 17 raštą Nr. 53 „Dėl standartizacijos darbų organizavimo ir jų atlikimo tvarkos Lietuvos Respublikoje“ ir 1990 12 11 raštą Nr. 1-190 „Dėl 1990 08 17 departamento rašto Nr. 53 patikslinimo“.