LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL NURODYMO VYKDYMO

 

2007 m. gruodžio 17 d. Nr. V-317

Vilnius

 

Šiais metais, darbe vykdant miško kirtimo darbus, jau 5 žmonės žuvo ir 5 buvo sunkiai sužaloti. Du iš nukentėjusiųjų buvo neblaivūs. Pernai per tą patį laikotarpį sunkiai traumuotų ir žuvusių darbe buvo po 3 darbuotojus.

Statistiniai duomenys rodo, kad daugiau nelaimingų atsitikimų šioje veiklos srityje įvyksta šaltuoju metų laiku, kai ne visada palankios gamtinės sąlygos, trumpas šviesusis paros laikotarpis. Šiais metais vykdant miško ruošos darbus žuvo: sausio 18 d. – T. Pikelio įmonės darbininkas–motorpjūklininkas A P, vasario 27 d. – L. Bartulio įmonės darbininkas S. Š., balandžio 21 d. – motorpjūklininku dirbęs neapmokytas R. Gudžinsko įmonės darbininkas S. B., balandžio 27 d. – J. Lukausko įmonės pjūklininkas J.B, lapkričio 28 d. – G. Sabecko įmonės miško darbininkas E. S.

Dažniausia nelaimės įvyksta, kai darbuotojai patenka po virstančiais nupjautais ar verčiamais įstrigusiais medžiais, kai pavojingoje zonoje būna ne tik medžio pjovėjai, bet ir kiti asmenys, kai medžių pjovimo zonoje nepašalinami pavojingi medžiai, neiškirstas trakas ir pomiškis, nenugenėtos žemutinės šakos, neparengti atsitraukimo nuo virstančio medžio takai.

Būdinga, kad visi žuvusieji ir kas antras patyręs sunkią traumą buvo smulkių individualių įmonių darbuotojai, reikiamai neapmokyti ir neinstruktuoti apie saugos reikalavimus konkrečioje darbo vietoje, daugumos jų darbo stažas neviršijo vienerių metų

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 1386 (Žin., 2002, Nr. 87-3751) miško ruošos darbai įrašyti į pavojingų darbų sąrašą, todėl juos atliekantys darbuotojai turi būti mokomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ir sveikatos apsaugos ministrų 2003-12-31 patvirtintais Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatais (Žin., 2004, Nr. 13-395).

Pagrindiniai saugos reikalavimai pjaunant medžius, genint šakas, pjaustant stiebus, šalinant įstrigusius medžius, pjaunant krūmus numatyti Miško darbų saugos taisyklėse DT 1-96 (Žin., 1996, Nr. 116-2733). Jose, be kitų klausimų, nurodyta, kad medžių pjovimui ir kitiems pavojingiems medienos ruošos darbams turi vadovauti apmokytas ir atestuotas bei turintis atitinkamą pažymėjimą pavojingų darbų vadovas, kuris, be kita ko, turi nurodyti pagrindinę medžių leidimo kryptį. Jis taip pat turi kontroliuoti, kad visi laikytųsi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų, prireikus – darbuotojus instruktuoti.

Vadovaudamasis Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 102-4548) 8 straipsnio 3 dalies 2 punktu bei Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170) 20 straipsnio 3 dalimi bei siekdamas įgyvendinti darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimų prevencines priemones ir kontrolę, kad panašūs nelaimingi atsitikimai nepasikartotų Respublikos įmonėse, įstaigose ir organizacijose,

nurodau:

 

Eil. Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdymo terminas

1.

Įmonių, vykdančių miško ruošos darbus, vadovams:

 

1.1.

Užtikrinti, kad priimti į įmones miško pjovėjai turėtų atitinkamą profesinį pasirengimą, būtų instruktuoti, žinotų teisingus saugaus darbo metodus ir jų laikytųsi. Jauniems, pradedantiems dirbti motorpjūklininkams, leisti dirbti prižiūrint patyrusiems pjūklininkams ar darbų vadovams.

Nuolat

1.2.

Neleisti dirbti asmenims, nustatyta tvarka nepasitikrinusiems sveikatos, taip pat apsvaigusiems nuo alkoholio ar narkotinių, toksinių medžiagų, turintiems aiškiai pastebimus fizinius ar psichinius negalavimus.

Nuolat

1.3.

Aprūpinti darbuotojus apsauginiais drabužiais bei kitomis reikiamomis apsauginėmis priemonėmis, kontroliuoti, kad darbuotojai jomis naudotųsi. Biržėse darbininkų drabužiai turi būti su signaliniais oranžinės ar geltonos spalvos atributais.

Nedelsiant

1.4.

Pavojingų darbų vadovais skirti kompetentingus, išmanančius miško ruošos darbų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimus darbuotojus; kontroliuoti, kaip jie atlieka savo funkcijas.

Nuolat

1.5.

Su šiuo įsakymu, primenant pagrindinius Miško darbų saugos taisyklių reikalavimus, pasirašytinai supažindinti darbų vadovus ir darbuotojus.

Nedelsiant

2.

Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriams:

 

2.1.

Kontroliuoti šio nurodymo vykdymą, vertinti, ar vykdant miško kirtimo darbus laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų. Tikrinti, ar darbuotojai turi jų profesinę kvalifikaciją ir kompetenciją patvirtinančius dokumentus. Nustačius darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimus, taikyti atitinkamas sankcijas.

Teminių ir reaguojamųjų inspektavimų metu

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS             MINDAUGAS PLUKTAS

 

_________________