LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PREZIDIUMO ĮSAKAS
Padaryti pakeitimus ir papildymus Lietuvos TSR darbo įstatymų kodekse
Sutinkamai su TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1987 metų rugsėjo 2 dienos įsaku „Dėl lengvatų dirbančioms nėščioms moterims ir moterims, turinčioms mažamečių vaikų, išplėtimo“, taip pat siekdamas toliau tobulinti Lietuvos TSR darbo įstatymus, Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutaria:
Padaryti Lietuvos TSR 1972 metų birželio 1 dienos įstatymu patvirtintame Lietuvos TSR darbo įstatymų kodekse (Žin., 1972, Nr. 18-137; 1980, Nr. 36-526; 1982, Nr. 34-367; 1984, Nr. 34-391) šiuos pakeitimus ir papildymus:
1. Iš 57 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius ,.žindančioms motinoms, taip pat“, o žodžius „iki vienerių metų“ pakeisti žodžiais „iki dvejų metų“.
2. 59 straipsnį išdėstyti taip:
„59 straipsnis. Nepilnas darbo laikas
Darbininkui, tarnautojui susitarus su administracija, gali būti nustatoma, tiek priimant į darbo, tiek ir vėliau, nepilna darbo diena arba nepilna darbo savaitė. Nėščios moters, moters, turinčios iki aštuonerių melų amžiaus vaiką arba slaugančios sergantį šeimos narį sutinkamai su medicinine išvada, prašymu, administracija privalo jai nustatyti nepilną darbo dieną arba nepilną darbo savaitę.
Darbas nepilno darbo laiko sąlygomis darbininkams ir tarnautojams nesukelia jokių apribojimų nustatant kasmetinių atostogų trukmę, apskaičiuojant darbo stažą ir įgyvendinant kitas darbines teises“.
3. 64 straipsnio:
a) trečiojoje dalyje išbraukti žodžius „žindančioms motinoms, taip pat“, o žodžius „iki vienerių metų“ pakeisti žodžiais „iki dvejų metų“;
4. Iš 79 straipsnio išbraukti žodžius „savanoriškųjų viešosios tvarkos palaikymo liaudies draugovių nariams, savanoriškųjų gaisrininkų draugovių nariams“.
„194 straipsnis. Draudimas skirti nėščias moteris Ir moteris, turinčias Iki dvejų metų amžiaus vaikų, dirbti nakties metu, dirbti viršvalandinius darbus bei poilsio dienomis ir siųsti į komandiruotes
195 straipsnis. Moterų, turinčių nuo dvejų Iki aštuonerių metų
196 straipsnis. Nėščių moterų ir moterų, turinčių Iki pusantrų
Nėščioms moterims sutinkamai su medicinine išvada sumažinamos išdirbio normos, aptarnavimo normos arba jos perkeliamos dirbti į kitą, lengvesnį darbą, kuriame būtų užkirstas nepalankių gamybinių faktorių poveikis, paliekant joms vidutinį pirmesnio darbo uždarbį.
Moterys, turinčios iki pusantrų metų amžiaus vaikų, jeigu jos negali dirbti pirmesnio darbo, perkeliamos į kitą darbą, paliekant joms vidutinį pirmesnio darbo uždarbį, kol vaikui sueis pusantrų metų amžiaus“.
6. 197 straipsnį papildyti tokia ketvirtąja dalimi:
7. 199 straipsnį papildyti tokia penktąja dalimi:
„Moters pageidavimu papildomų atostogų vaikui prižiūrėti metu, ji gali dirbti nepilno darbo laiko sąlygomis arba namie“,
9. 201 straipsnio:
a) pirmojoje dalyje išbraukti žodžius „Žindančioms motinoms ir“, o žodžius „iki vienerių metų“ pakeisti žodžiais „iki pusantrų metų“;
10. 203 straipsnį išdėstyti taip:
„203 straipsnis. Garantijos priimant į darbą ir draudimas atleisti iš darbo nėščias moteris ir moteris, turinčias iki pusantrų melų amžiaus valkų
Draudžiama atsisakyti priimti moteris į darbą ir mažinti joms darbo užmokestį dėl motyvų, susijusių su nėštumu arba kūdikio maitinimu.
Neleidžiama administracijos iniciatyva atleisti iš darbo nėščių moterų ir moterų, turinčių iki pusantrų metų amžiaus vaikų, išskyrus atvejus, kai įmonė, įstaiga, organizacija visiškai likviduojama. Šiais atvejais leidžiama jas atleisti, būtinai įdarbinant. Nėščias moteris ir moteris, turinčias iki pusantrų metų amžiaus vaikų, administracija būtinai privalo įdarbinti taip pat tais atvejais, kai jos atleidžiamos pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai.
Jeigu įmonė, įstaiga, organizacija visiškai likviduojama, nėščias moteris ir moteris, turinčias iki pusantrų metų amžiaus vaikų, privalo įdarbinti ministerija, žinyba, kuriai pavaldi likviduojamoji įmonė, įstaiga, organizacija, ir rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai. Atleistos moterys turi būti įdarbintos per dvi savaites nuo atleidimo iš darbo dienos“.