LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2004 M. GRUODŽIO 27 D. ĮSAKYMO NR. A1-288 „DĖL EUROPOS TARYBOS REGLAMENTO NR. 1408/71/EEB IR REGLAMENTO NR. 574/72/EEB NUOSTATŲ, SUSIJUSIŲ SU IŠMOKOMIS ŠEIMAI IR IŠMOKA MIRTIES ATVEJU, ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2009 m. balandžio 27 d. Nr. A1-287
Vilnius
Pakeičiu Europos Tarybos reglamento Nr. 1408/71/EEB ir reglamento Nr. 574/72/EEB nuostatų, susijusių su išmokomis šeimai ir išmoka mirties atveju, įgyvendinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. A1-288 „Dėl Europos Tarybos reglamento Nr. 1408/71/EEB ir reglamento Nr. 574/72/EEB nuostatų, susijusių su išmokomis šeimai ir išmoka mirties atveju, įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 6-162; 2006, Nr. 108-4126):
1. Išdėstau 3 punktą taip:
„3. Europos Tarybos reglamento Nr. 1408/71/EEB ir reglamento Nr. 574/72/EEB nuostatos, susijusios su išmokomis šeimai ir išmoka mirties atveju, Lietuvos Respublikoje taikomos nuo 2004 m. gegužės 1 d., išskyrus santykiuose su Šveicarija, kurios taikomos nuo 2006 m. balandžio 1 d. Santykiuose su Bulgarija ir Rumunija šie reglamentai taikomi nuo 2007 m. sausio 1 d.“
3. Išdėstau 5.3 punktą taip:
4. Išdėstau 6.6 punktą taip:
„6.6. kai vienas iš vaiko tėvų gauna valstybinio socialinio draudimo pensiją, paskirtą tik pagal vienos valstybės teisės aktus, o kitas iš vaiko tėvų dirba arba užsiima darbui prilyginama veikla, remiantis Sprendimu Nr. 207, skiriant išmokas šeimai, kompetentinga valstybė yra pastaroji valstybė narė. Jeigu valstybėje, kurioje mokama valstybinio socialinio draudimo pensija, paskirta tik pagal vienos valstybės teisės aktus, šeimai priklauso didesnė išmoka negu darbo vietos valstybėje, pensiją mokanti valstybė moka priedą, kuris lygus skirtumui tarp šioje valstybėje priklausančios išmokos dydžio ir darbo vietos valstybėje priklausančios išmokos dydžio. Ši taisyklė taikoma ir tuo atveju, kai dėl išmokų šeimai darbo vietos valstybėje šeima nesikreipia (3 priedo 8, 11 pavyzdžiai);“.
6. Išdėstau 9.3 punktą taip:
„9.3. informacijos apie apdraustus valstybiniu socialiniu draudimu asmenis teikimas kitų valstybių susižinojimo tarnyboms ir Lietuvos Respublikos kompetentingoms įstaigoms pagal kompetentingų įstaigų prašymą, kai tokios informacijos, remdamosios duomenimis iš Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro, šios įstaigos neturi.“
8. 11 punkte:
8.1. Išdėstau antrąją pastraipą taip:
„Jeigu pareiškėjas Lietuvos Respublikoje dirba (draudžiamas privalomu valstybiniu socialiniu draudimu) ar užsiima darbui prilyginama veikla (Sprendimas Nr. 207), kompetentinga valstybė yra Lietuvos Respublika. E formų (šių formų sąrašas pateikiamas 4 priede) pildyti nereikia ir išmoka skiriama vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais. Jei kompetentinga įstaiga turi žinių, kad kitas iš vaiko tėvų dirba arba gyvena kitoje ES ar EEE valstybėje, ji turi informuoti šios valstybės kompetentingą įstaigą apie paskirtą išmoką.“
9. Įrašau 18 punkte vietoj žodžių „arba kita atsakinga įstaiga (Valstybinė ligonių kasa) užpildo šios formos B dalį ir ją grąžina kompetentingai įstaigai“ žodžius „pildo gautą E 104 formą, remdamasi socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2007 m. birželio 4 d. įsakymo Nr. A1-152/V-443 „Dėl E 104 LT formos pažymos išdavimo Lietuvos Respublikoje apdraustiems socialiniu ir (ar) privalomuoju sveikatos draudimu asmenims tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 65-2531) nustatyta tvarka ir terminais“.
10. Papildau 19 punktą šia antrąja pastraipa:
„Kai į gyvenamosios vietos įstaigą kreipiasi pats asmuo dėl E 401, E 411 formų išdavimo, gyvenamosios vietos įstaiga išduoda prašomos formos kopiją asmeniui, o originalą siunčia susižinojimo tarnybai, apie tai informuodama asmenį. Susižinojimo tarnyba persiunčia gautą formą užsienio valstybės kompetentingai įstaigai.“
11. Išdėstau 21 punktą taip:
„21. Kitos valstybės kompetentinga įstaiga, norėdama gauti informacijos apie asmens teisę į išmokas šeimos narių gyvenamosios vietos valstybėje, Lietuvos Respublikos susižinojimo tarnybai atsiunčia E 411 formą „Prašymas suteikti informaciją apie teisę į išmokas šeimai valstybėje narėje, kurioje gyvena šeimos nariai“. Lietuvos Respublikos susižinojimo tarnyba nustato, ar šeimos nariai dirba Lietuvos Respublikoje, bei išsiaiškina, kurioje savivaldybėje asmuo ar jo šeimos nariai deklaruoja (arba prieš išvykdami deklaravo) savo gyvenamąją vietą. Lietuvos Respublikos susižinojimo tarnyba E 411 formą persiunčia Lietuvos Respublikos kompetentingai įstaigai. Pastaroji E 411 formos B dalies 6.1 punktą pildo remdamasi duomenimis iš Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro. Lietuvos Respublikos kompetentinga įstaiga informuoja formoje nurodytą asmenį apie tai, kad kitas iš vaiko tėvų užsienio valstybėje kreipėsi dėl išmokų šeimai.“
12. Išdėstau 29 punkto antrąją ir trečiąją pastraipas taip:
„Jeigu E 001 formoje prašoma pateikti informaciją, Lietuvos Respublikos susižinojimo tarnyba nustato, ar šeimos nariai dirba Lietuvos Respublikoje, bei išsiaiškina, kurioje savivaldybėje asmuo ar jo šeimos nariai deklaruoja (arba prieš išvykdami deklaravo) savo gyvenamąją vietą. Kartu su E 001 forma susižinojimo tarnyba išsiunčia Lietuvos Respublikos kompetentingai įstaigai turimą informaciją, kurios, remdamasi Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registru, neturi Lietuvos Respublikos kompetentinga įstaiga ir kuri reikalinga pildant į E 001 formos pažymą. Pastaroji užpildo ir grąžina šią formą Lietuvos Respublikos susižinojimo tarnybai. Susižinojimo tarnyba šią formą išsiunčia ją atsiuntusiai kitos valstybės kompetentingai įstaigai. Kai Lietuvos Respublikos kompetentinga įstaiga informacijos apie pilietį ir jo šeimos narius neturi, nes dėl išmokų šeima nesikreipė, ji informuoja formoje nurodytą asmenį apie tai, kad kitas iš vaiko tėvų užsienio valstybėje kreipėsi dėl išmokų šeimai, ir paprašo jį pateikti formai užpildyti reikalingą informaciją.
Jeigu E 001 forma siekiama perduoti informaciją apie joje nurodytų asmenų darbą, užimtumą, forma persiunčiama Lietuvos Respublikos kompetentingai įstaigai, prašant pranešti, ar nurodytam asmeniui mokama išmoka šeimai. Jeigu išmoka šeimai yra paskirta ir mokama, Lietuvos Respublikos kompetentinga įstaiga, vadovaudamasi šios tvarkos aprašo III skyriuje nustatytomis taisyklėmis, turi sustabdyti išmokos mokėjimą arba paskirti priklausantį priedą ir apie tai informuoti Lietuvos Respublikos susižinojimo tarnybą. Susižinojimo tarnyba apie tai informuoja formą atsiuntusią kitos valstybės kompetentingą įstaigą.“
13. Įrašau 37 punkte po žodžio „Belgija“ žodį „Bulgarija“, o po žodžio „Prancūzija“ žodį „Rumunija“.
14. Įrašau 1 priede po žodžio „Belgija“ žodį „Bulgarija**“, po žodžio „Portugalija“ žodį „Rumunija**“ ir po žodžių „*įstojusios 2004 m. gegužės 1 d.“ žodžius „**įstojusios 2007 m. sausio 1 d.“
15. Išdėstau 3 priedo 11 pavyzdį taip:
„11 pavyzdys
Kai Lietuvoje gyvena šeima su vaiku, kurios tėvas gauna pagal Airijos įstatymus paskirtą invalidumo pensiją, o vaiko motina gauna nedarbo draudimo išmoką ar motinystės (tėvystės) išmoką, paskirtą pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, kompetentinga mokėti išmokas valstybė yra Lietuvos Respublika. Jeigu Airijoje vaikui priklauso didesnė išmoka negu Lietuvoje, Airija moka priedą, kuris lygus skirtumui tarp Airijos ir Lietuvos išmokos dydžio. Ši taisyklė taikoma ir tuo atveju, kai dėl išmokų šeimai valstybėje, kurioje asmuo užsiima darbui prilyginama veikla, šeima nesikreipia.“