LIETUVOS RESPUBLIKOS

GYVENTOJŲ INDĖLIŲ BANKRUTUOJANČIUOSE BANKUOSE DALINIO KOMPENSAVIMO LAIKINASIS

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. vasario 6 d. Nr. I-1196

Vilnius

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato gyventojų indėlių bankrutuojančiuose Lietuvos komerciniuose bankuose dalinį kompensavimą Gyventojų indėlių kompensavimo fondo (toliau – Fondo) lėšomis.

 

2 straipsnis. Pagrindinės sąvokos

Šiame įstatyme vartojamos sąvokos:

gyventojas – Lietuvos Respublikos pilietis, asmuo, nuolat arba laikinai gyvenantis Lietuvos Respublikoje, kitos valstybės pilietis ar asmuo be pilietybės;

gyventojo indėlis – banko sąskaitų kredito likutis, susidedantis iš tame pačiame banke esančių sąskaitų ir (arba) lėšų, kurios vykdant bankines operacijas įskaitytos į to banko sąskaitas ir kurias bankas privalo grąžinti pagal galiojančius teisės aktus ir (arba) sutarties sąlygas, ir (arba) bet kokia kita banko skola gyventojui, kurią patvirtina banko išduotas sertifikatas;

indėlio dalinė kompensacija – suma, išmokama gyventojui iš dalies kompensuojant jo nuostolius, patirtus dėl banko, kuriame jis laikė savo indėlį, bankroto;

bankrutuojantis bankas – Lietuvos Respublikos komercinis bankas, veikiantis pagal Komercinių bankų įstatymą ir kuriam įstatymo nustatyta tvarka priimta nutartis iškelti bankroto bylą.

 

3 straipsnis. Įstatymo taikymas

Įstatymas taikomas tiems gyventojų indėliams, kurie nėra apdrausti pagal Gyventojų indėlių draudimo įstatymą, bei indėliams, laikomiems bankuose, kuriuose mažiau nei 51 procentas akcinio kapitalo yra valstybės nuosavybė.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

INDĖLIŲ KOMPENSAVIMAS

 

4 straipsnis. Kompensavimo objektas ir suma

1. Kompensavimo objektas yra bankrutuojančiuose bankuose laikomi gyventojų indėliai litais ir užsienio valiuta.

2. Indėlio kompensavimo suma yra lygi gyventojo indėlio likučiui, buvusiam bankroto bylos iškėlimo bankui dieną, bet ne daugiau kaip 4 tūkstančiai litų.

3. Indėlio kompensacijos nemokamos už:

1) palūkanas už indėlius;

2) indėlius, kurie teismo sprendimu pripažinti kaip įgyti neteisėtu būdu;

3) bankrutuojančio banko ir jo dukterinių bankų bei įmonių akcijų paketo savininkų, šio banko tarybos ir valdybos narių, revizorių, administracijos ir filialų vadovų, taip pat Lietuvos banko valdybos narių, vadovų bei Bankų priežiūros departamento darbuotojų indėlius;

4) banko paskolos gavėjo indėlį, jeigu jo dydis neviršija jo negrąžintų paskolų su palūkanomis dydžio. Jeigu banko paskolos gavėjo indėlis didesnis už jo negrąžintas paskolas kartu su palūkanomis, kompensuojamas indėlio ir paskolų su palūkanomis skirtumas, bet ne didesnis negu šio straipsnio antrojoje dalyje nurodyta suma;

5) anoniminėse ir užkoduotose sąskaitose laikomus indėlius.

4. Banko administratorius sustabdo indėlių kompensacijų išmokėjimą gyventojams, dėl kurių indėlių lėšų įsigijimo teisėtumo kreiptasi į teisėsaugos institucijas, tačiau sprendimas dar nepriimtas.

5. Jeigu bankrutuojantis bankas susigrąžina paskolas, realizuoja savo turtą ir vertybinius popierius, banko skolininkų įkeistą turtą bei vertybinius popierius ir atgautų lėšų užtenka sugrąžinti didesnėms už išmokėtas dalines kompensacijas gyventojų indėlių su palūkanomis arba be jų sumoms, laikytoms šiame banke, tai likusi nekompensuotų indėlių suma ar jos dalis bei iki bankroto bylos iškėlimo priskaičiuotos palūkanos grąžinamos bendra tvarka, atliekant banko bankroto procedūras.

 

5 straipsnis. Kompensacijų apskaičiavimas ir išmokėjimas

1. Indėlių kompensacijos išmokamos litais.

2. Už indėlius užsienio valiuta kompensacijos apskaičiuojamos pagal lito ir bazinės valiutos oficialų kursą ar Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį, galiojusį bankroto bylos iškėlimo bankui dieną.

3. Kompensacijų apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarką nustato Vyriausybė.

4. Kompensacijas apskaičiuoja ir jų išmokėjimą Vyriausybės nustatyta tvarka organizuoja banko administratorius.

5. Kompensacijos mokamos iš Gyventojų indėlių kompensavimo fondo.

6. Gyventojui išmokėtos kompensacijos suma įrašoma į Fondo vardu atidarytą sąskaitą bankrutuojančiame banke.

 

6 straipsnis. Kompensacijų išmokėjimo terminai

1. Kompensacijos gyventojams išmokamos iki 1997 m. gruodžio 31 d., išskyrus šio straipsnio antrojoje ir trečiojoje dalyse numatytus atvejus.

2. Pensinio amžiaus asmenims bei I ir II grupės invalidams kompensacijos išmokamos per trumpesnį laikotarpį – iki 1996 m. gruodžio 31 d. Pirmiausia ir iš karto visa kompensacijos suma išmokama vienišiems pensinio amžiaus asmenims bei vienišiems I ir II grupės invalidams.

3. Mirusio indėlininko paveldėtojams, pateikusiems paveldėjimo teisės liudijimą, išmokama visa kompensacijos suma.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

GYVENTOJŲ INDĖLIŲ KOMPENSAVIMO FONDAS

 

7 straipsnis. Fondo sudarymas

1. Fondą pagal Seimo patvirtintus Fondo veiklos nuostatus kaupia bei jo lėšomis disponuoja Finansų ministerija.

2. Fondo įsipareigojimams, nustatytiems šio įstatymo 4 ir 6 straipsniuose, finansuoti Finansų ministerija turi teisę skolintis lėšų, vidaus rinkoje leisdama valstybės vertybinius popierius.

 

8 straipsnis. Reikalavimo teisė

Išmokėjus gyventojui indėlio kompensaciją, Finansų ministerija reiškia ieškinius dėl:

1) likviduojamo banko turto dalies, neviršijančios šio banko indėlininkams išmokėtų kompensacijų sumos;

2) po bankroto bylos nutraukimo reorganizuoto ir (arba) sanuoto banko turto, neviršijančio šio banko indėlininkams išmokėtų kompensacijų sumos;

3) likviduoto banko skolininkų turto, neviršijančio skolininkų turtinių įsipareigojimų šiam bankui turto išieškojimo dieną.

 

9 straipsnis. Fondo veiklos kontrolė

Valstybės kontrolė turi teisę įstatymų nustatyta tvarka tikrinti, kaip naudojamos Fondo lėšos.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

10 straipsnis. Fondo likvidavimas

1. Fondas likviduojamas Seimo sprendimu.

2. Likviduojamo Fondo lėšos pervedamos į valstybės biudžetą.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________