LIETUVOS RESPUBLIKOS
MOKSLO IR STUDIJŲ
Į S T A T Y M A S
1991 m. vasario 12 d. Nr. I-1052
Vilnius
grindžiamas nuostata, kad valstybė globoja ir remia mokslą bei studijas kaip ypač svarbias Lietuvos Respublikos kultūros ir ūkio sritis;
įteisina mokslo ir studijų nedalomą vienovę;
atsižvelgia į būtinumą humanizuoti mokslą ir studijas, aktyvinti Lietuvos reikmes tenkinančią mokslinę veiklą, plačiau įsitraukti į pasaulinį mokslą;
pripažįsta mokslinius tyrimus kūrybinio darbo forma;
įtvirtina mokslininko akademinę laisvę, atsakomybę, profesines ir socialines veiklos garantijas.
I. BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis. Mokslo ir studijų sistema
2 straipsnis. Mokslininkas
3 straipsnis. Mokslo įstaiga
4 straipsnis. Aukštoji mokykla
Aukštoji mokykla – studijų ir mokslo įstaiga, rengianti specialistus su aukštuoju išsilavinimu bei mokslininkus, atliekanti mokslinius tyrimus ir kitą kūrybinį darbą.
Studijos – aukštojo mokymo, mokslininkų rengimo ir specialistų su aukštuoju išsilavinimu tobulinimosi bei perkvalifikavimo procesas. Studijuojančiųjų (studentų, doktorantų, stažuotojų, rezidentų ir kitų) priėmimo sąlygas, suderintas su Lietuvos Respublikos Vyriausybe, studijų formas ir turinį, atsižvelgdamos į valstybės reikmes, nustato mokslo ir studijų institucijos. Reikalavimai stojantiesiems į aukštosios mokyklos pirmąjį kursą turi atitikti vidurinio mokslo programas.
5 straipsnis. Mokslo institutas
6 straipsnis. Lietuvos Mokslų Akademija
Lietuvos Mokslų Akademija yra valstybės remiama institucija, jungianti žymiausius Lietuvos ir savo veikla su Lietuva susijusius užsienio mokslininkus. Lietuvos Mokslų Akademija veikia pagal savo statutą, kurį priima ir keičia Mokslų Akademijos visuotinis susirinkimas, o tvirtina Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.
7 straipsnis. Mokslininkų ir studijuojančiųjų visuomeninės organizacijos
Mokslininkų ir studijuojančiųjų visuomeninės organizacijos (sąjungos, mokslų akademijos, rektorių konferencijos, draugijos ir pan.) steigiamos jų iniciatyva profesiniams, kūrybiniams bei socialiniams poreikiams tenkinti. Šios organizacijos veikia pagal savo statutus (įstatus), kuriuos priima suvažiavimuose (konferencijose) ir registruoja įstatymų nustatyta tvarka.
II. LIETUVOS MOKSLO TARYBA
8 straipsnis. Mokslo ir studijų savivalda
9 straipsnis. Lietuvos Mokslo Tarybos sudarymas ir veikla
10 straipsnis. Lietuvos Mokslo Tarybos kompetencija
įvertina finansavimo paskirstymą mokslui ir studijoms, taip pat mokslo ir studijų infrastruktūros objektams išlaikyti, plėtoti ir steigti;
11 straipsnis. Lietuvos Mokslo Tarybos teisės
gauti iš valstybės valdymo įstaigų ir mokslo bei studijų institucijų informaciją ir statistinius duomenis savo kompetencijos klausimais;
III. MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJOS
12 straipsnis. Valstybinė mokslo ir studijų įstaiga
13 straipsnis. Nevalstybinė mokslo ir studijų institucija
Visuomeninių organizacijų, privačių, mišrių, bei tarptautinių mokslo ir studijų institucijų veiklos pobūdį, kompetenciją ir teises nustato jų steigėjai ir Lietuvos Respublikos įstatymai.
14 straipsnis. Mokslininko teisė dirbti privačiai
15 straipsnis. Institucijų steigimo tvarka
Valstybines aukštąsias mokyklas Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikimu steigia, reorganizuoja ir likviduoja Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba. Kitas valstybines mokslo ir studijų įstaigas steigia, reorganizuoja ir likviduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Nevalstybinės mokslo įstaigos kuriamos steigėjų sprendimu, remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais.
16 straipsnis. Institucijų savarankiškumas
Valstybinės aukštosios mokyklos ir valstybiniai mokslo institutai turi autonomiją, nustatytą Lietuvos Respublikos įstatymuose ir patvirtintame institucijos statute. Jų veiklą valstybė gali reguliuoti subsidijomis, valstybės finansuojamais užsakymais (sutartimis) bei kitomis Lietuvos Respublikos įstatymų numatytomis priemonėmis.
Aukščiausias valstybinės aukštosios mokyklos ir mokslo instituto sprendžiantysis organas yra taryba (senatas), kurią renka mokslo laipsnį ar pedagoginius (mokslo) vardus turintys institucijos darbuotojai. Taryba (senatas) paprasta balsų dauguma renka arba skiria institucijos vadovą (rektorių, direktorių) ir tvirtina jo pavaduotojus. Tarybos (senato) ir institucijos vadovas negali būti tas pats asmuo.
17 straipsnis. Institucijų statutai bei įstatai
Mokslo ir studijų institucijos statutas yra teisinis aktas, kuris reglamentuoja aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų veiklą, o įstatai – kitų mokslo įstaigų veiklą.
Steigiamos institucijos statuto (įstatų) projektą rengia steigėjo paskirta laikinoji (steigiamoji) taryba, o tvirtina steigėjas.
Veikiančios institucijos statutą priima arba keičia institucijos darbuotojų, turinčių mokslo laipsnius bei pedagoginius (mokslo) vardus, susirinkimas (konferencija) paprasta balsų dauguma arba jo pavedimu – taryba (senatas) dviejų trečdalių balsų dauguma.
Mokslo ir studijų institucijos statute turi būti nurodyta:
4) institucijos turtas, įskaitant perduotus jai naudotis žemės sklypus, ir to turto naudojimo sąlygos;
Kitų institucijų įstatai sudaromi pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus tipinius įstatus.
Statutuose (įstatuose) taip pat gali būti išdėstytos ir kitos taisyklės, neprieštaraujančios Lietuvos Respublikos įstatymams ir tarptautinėms sutartims.
Valstybinių aukštųjų mokyklų statutus tvirtina Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, o valstybinių mokslo institutų statutus – Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Kitų mokslo ir studijų institucijų įstatai bei jų pakeitimai registruojami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Mokslo ir studijų institucija, išskyrus privačiąją, nuo statuto patvirtinimo ar įstatų įregistravimo dienos turi juridinio asmens teises.
18 straipsnis. Mokslo ir studijų institucijų veiklos formos
Mokslo ir studijų institucija savarankiškai nustato savo struktūrą ir ryšius su kitais (taip pat ir užsienio) partneriais. Ji gali steigti ir turėti mokslo bei mokymo centrus, institutus, klinikas, bandymų stotis, fakultetus, katedras, laboratorijas, observatorijas, muziejus, botanikos sodus, bibliotekas, informacinius centrus, įmones, eksperimentinius ir mokomuosius ūkius bei kitus mokslui ir studijoms reikalingus padalinius.
19 straipsnis. Mokslo ir studijų institucijų turtas
Mokslo ir studijų institucijų turtą sudaro intelektualaus darbo produktai (tiek, kiek nepažeidžiamos autoriaus teisės), žemė, pastatai, kilnojamasis turtas, finansiniai ištekliai, vertybiniai popieriai bei kitos įstatymų nedraudžiamos turėti vertybės. Šį turtą institucijos naudoja Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
20 straipsnis. Mokslo ir studijų institucijų asociacijos
Mokslo ir studijų institucijos arba jų padaliniai bendriems mokslo ir studijų bei ūkiniams ar socialiniams uždaviniams spręsti gali jungtis tarpusavyje arba su kitomis įstaigomis ar įmonėmis įvairių formų nuolatiniais arba laikinais asociaciniais ryšiais. Tokiu atveju sudaroma sutartis, kurią tvirtina susijungiančiųjų institucijų tarybos (senatai). Asociacijų tikslai, valdymo struktūra, kompetencija, veikla ir likvidavimo sąlygos nustatomos sutartyje.
Mokslo ir studijų institucijų asociacijų sutartys registruojamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Mokslo ir studijų asociacijos įgyja juridinio asmens teises nuo įregistravimo dienos sutartyje numatytais atvejais.
IV. MOKSLO IR STUDIJŲ FINANSAVIMAS
21 straipsnis. Mokslo ir studijų institucijų finansavimo šaltiniai
Mokslo ir studijų institucijos gali gauti valstybės subsidijas, mokslo ir studijų fondų bei rėmimo (šalpos) lėšas, taip pat naudoti kitas lėšas. Mokslo ir studijų institucijos gali vykdyti valstybines mokslo ir kitų krypčių plėtotės programas, užsakymus pagal sutartis (taip pat ir su kitų valstybių organizacijomis) bei dalyvauti tarptautinėse mokslo programose.
22 straipsnis. Biudžetiniai asignavimai
Biudžetiniai asignavimai skiriami studijoms, fundamentiniams tyrimams ir Lietuvos Respublikai būtiniems taikomiesiems tyrimams finansuoti.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atsižvelgdama į Lietuvos Mokslo Tarybos atliktą finansavimo projektų ekspertizę, paskirsto biudžetines subsidijas mokslo ir studijų institucijoms, asignavimus valstybinėms mokslo programoms, mokslo ir studijų fondams, mokslo ir studijų infrastruktūrai bei kitoms mokslo ir studijų reikmėms.
23 straipsnis. Valstybinės subsidijos mokslo ir studijų institucijoms
24 straipsnis. Valstybinės mokslo programos
25 straipsnis. Mokslo ir studijų fondai
Mokslo ir studijų fondai skiriami fundamentinių tyrimų, naujų mokslo krypčių paieškų bei mokslininkų rengimo papildomam finansavimui.
Valstybinių mokslo ir studijų fondų valdybas ir veiklos nuostatus Lietuvos Mokslo Tarybos teikimu tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
26 straipsnis. Mokslo ir studijų institucijų finansinė veikla
Mokslo ir studijų institucijos disponuoja turimomis lėšomis statutų (įstatų) nustatyta tvarka. Jos turi teisę nustatyti įvairių kategorijų darbuotojų darbo užmokestį ir darbų normatyvus pagal patvirtintą darbo užmokesčio fondą (išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima specialius reguliuojančius potvarkius), taip pat realizuoti mokslinę produkciją ir gaminius.
V. STUDIJŲ KVALIFIKACINIŲ IR MOKSLO LAIPSNIŲ
BEI VARDŲ SISTEMA
27 straipsnis. Studijų kvalifikaciniai laipsniai
28 straipsnis. Mokslo laipsniai
29 straipsnis. Mokslininkų rengimas
30 straipsnis. Mokslo laipsnių suteikimo ir nostrifikavimo tvarka
31 straipsnis. Pedagoginiai (mokslo) vardai
32 straipsnis. Mokslo laipsnių ir pedagoginių (mokslo) vardų valstybinė registracija
Lietuvos Respublikoje suteikti arba nostrifikuoti mokslo laipsnių ir pedagoginių (mokslo) vardų diplomai (atestatai) registruojami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Lietuvos Respublikoje pripažįstami kitose valstybėse įgyti ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka įregistruoti mokslo laipsnių ir pedagoginių (mokslo) vardų diplomai (atestatai).
VI. STUDIJUOJANČIŲJŲ IR MOKSLININKŲ PROFESINĖS
BEI SOCIALINĖS GARANTIJOS
33 straipsnis. Studijuojančiųjų teisės ir pareigos
34 straipsnis. Studijuojančiųjų stipendijos
Studijuojantieji gali gauti įmonių, aukštųjų mokyklų, mokslo institutų, valstybės bei kitas stipendijas.
Valstybės stipendijos skiriamos studentams ir doktorantams, negaunantiems kitų stipendijų. Valstybės stipendijos mokamos iš mokslo ir studijų institucijoms skirtų valstybės subsidijų ir asignavimų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Kitų stipendijų dydžius ir skyrimo tvarką nustato stipendijų steigėjai.
35 straipsnis. Mokslininko teisės
Mokslininkai turi lygias teises, neatsižvelgiant į jų lytį, rasę, politinius ir religinius įsitikinimus bei tautybę, taip pat pilietybę, dalyvauti konkursuose darbui valstybinėse mokslo ir studijų įstaigose gauti.
dalyvauti konkursuose mokslo programoms vykdyti bei mokslo ir studijų fondų paramai gauti, disponuoti skirtomis lėšomis;
gauti iš valstybinių įstaigų moksliniam darbui reikalingą informaciją. Jei tokia informacija yra valstybinė ar kitaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės reglamentuota paslaptis, ji teikiama ir naudojama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka;
dalyvauti įvairiuose mokslininkų profesiniuose bei visuomeniniuose susivienijimuose ir organizacijose, tarp jų ir esančiuose užsienyje.
kūrybos ir intelektualaus darbo produkto autorystės normos, nustatytos Lietuvos Respublikos įstatymuose bei tarptautinėse sutartyse;
36 straipsnis. Mokslininko atsakomybė
Mokslininkas privalo vykdyti mokslo ir studijų institucijų statutuose (įstatuose) nustatytus sutartinius ir kitaip savanoriškai prisiimtus įsipareigojimus bei funkcijas. Už tokių įsipareigojimų ar funkcijų nevykdymą mokslininkas atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
37 straipsnis. Socialinės garantijos
Mokslo ir studijų darbuotojų užimtumą ir kitus darbo santykius reguliuoja Lietuvos Respublikos įstatymai. Be to, mokslo ir studijų institucijos savo statutuose (įstatuose) numato sąlygas, kurias įvykdęs, mokslininkas negali būti atleistas iš einamų neadministracinių pareigų institucijos iniciatyva, taip pat gali numatyti ir kitokias socialines garantijas.