LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ PAMINKLOSAUGOS KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL NEKILNOJAMOJO LIETUVOS KULTŪROS PAVELDO UŽSIENYJE GLOBOS POLITIKOS GAIRIŲ

 

2004 m. lapkričio 19 d. Nr. 106

Vilnius

 

Lietuvos kultūros paveldo užsienyje sąvoka suformuluota 2000-09-15 LR valstybinės paminklosaugos komisijos sprendime Nr. 76 „Dėl Lietuvos kultūros paveldo ir jo vertybių užsienyje“ („Valstybės žinių“ priedas „Informaciniai pranešimai“, 2000, Nr. 40-572). Valstybės politikos nuostatos šiuo klausimu išdėstytos LR Vyriausybės 2003-10-30 nutarimu Nr. 1354 pritartame dokumente „Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, paieškos ir integravimo į Lietuvos visuomeninį gyvenimą koncepcija“ (Žin., 2003, Nr. 104-4662). Tačiau jame kalbama tik apie kilnojamąjį kultūros paveldą.

Sudaromos sutartys su kitomis valstybėmis dėl bendro kultūros paveldo išsaugojimo, vyksta pasitarimai dėl to su Lenkijos ir kitų šalių delegacijomis, šį darbą dirba Kultūros ministerija, Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas, kitos Lietuvos institucijos. Komisija organizavo išvykstamuosius posėdžius į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį 2003 m. ir Baltarusiją 2004 m. Jų metu gavo vertingos informacijos apie nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo būklę šiose šalyse.

Atliktų darbų analizė bei turimos žinios rodo, jog nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje globos politika nėra sisteminga, rūpinimasis juo nėra pakankamas, neatitinka Lietuvos visuomenės poreikių bei pageidaujamo Lietuvos valstybės prestižo.

Komisija, siekdama suformuoti nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje globos politikos gaires, suteikti jai sisteminį pagrindą bei aktyvinti ir konkretinti šią veiklą, konstatuoja, kad:

- šio paveldo globa yra Lietuvos visuomenės poreikis;

- yra Lietuvos valstybės prestižo dalykas;

- šio paveldo globą sudaro pažinimas, moksliniai tyrimai, apskaita, populiarinimas Lietuvos ir atitinkamos šalies visuomenėje bei išsaugojimo priemonių programos;

- išsaugojimo priemonių programos derintinos su atitinkamomis šalimis.

Komisija, remdamasi savo nuostatų 6 ir 7 punktais, nusprendžia:

1. Nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje globos politikai būtina suteikti sisteminį pagrindą. Tuo tikslu:

1.1. parengti nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje objektų išaiškinimo ir atrankos kriterijus;

1.2. sudaryti šių objektų sąrašus ir įteisinti Lietuvoje, taip pat siekti jų įteisinimo konkrečioje šalyje;

1.3. suderinti tarpvalstybiniu lygiu šių objektų globos politiką ir konkrečias išsaugojimo priemones.

2. Siekti nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje integracijos į Lietuvos ir atitinkamų šalių visuomeninį-kultūrinį gyvenimą. Tuo tikslu:

2.1. organizuoti ir skatinti šio paveldo objektų mokslinį tyrimą;

2.2. rengti ir skelbti mokslinius, informacinius šio paveldo leidinius-sąrašus, katalogus, sąvadus bei kt.;

2.3. planingai leisti spausdintinius ir elektroninius mokslo populiarinimo ir turistinius leidinius, kurti filmus, radijo, televizijos laidas, organizuoti parodas apie šiuos objektus;

2.4. į bendrojo lavinimo mokyklų programas įrašyti supažindinimą su svarbiausiais Lietuvos paveldo užsienyje objektais.

3. Imtis konkrečių šių objektų išsaugojimo darbų. Tuo tikslu:

3.1. parengti svarbiausių objektų išsaugojimo valstybinę programą;

3.2. artimiausiu laiku atskirose valstybėse galimų pirmaeilių darbų planavimui atrinkti po kelis svarbiausius objektus;

3.3. rengti ir siūlyti atitinkamoms šalims bendras tarpvalstybines nekilnojamojo paveldo globos programas.

4. Prašyti LR Prezidentą, LR Seimą, LR Vyriausybę pritarti sprendime suformuluotiems teiginiams; į LR Vyriausybės programą įrašyti nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje globą; parengti globos programą ir numatyti jos įgyvendinimo finansavimą iš valstybės biudžeto.

5. Raginti LR kultūros, Švietimo ir mokslo, Užsienio reikalų ministerijas, Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą prie LR Vyriausybės, Turizmo departamentą prie Ūkio ministerijos, kitas suinteresuotas valstybės institucijas aktyviai dalyvauti nekilnojamojo Lietuvos kultūros paveldo užsienyje globos priemonėse.

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                                JONAS GLEMŽA

______________