LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ NUSTATYMO IR EGZAMINŲ VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ ĮMONĖSE, ĮSTAIGOSE IR ORGANIZACIJOSE VYKDYMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. kovo 18 d. Nr. 326

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 103 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Kvalifikacinių reikalavimų nustatymo ir egzaminų valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose vykdymo tvarką (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. kovo 18 d. nutarimu

Nr. 326

 

KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ NUSTATYMO IR EGZAMINŲ VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ ĮMONĖSE, ĮSTAIGOSE IR ORGANIZACIJOSE VYKDYMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kvalifikacinių reikalavimų nustatymo ir egzaminų valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose vykdymo tvarka (toliau vadinama – Tvarka) nustato kvalifikacinius reikalavimus kandidatams, pretenduojantiems eiti pareigas ar dirbti darbus, reikalaujančius specialių žinių, ir kvalifikacinių egzaminų vykdymą.

2. Ši Tvarka netaikoma valstybės tarnautojams.

3. Pareigybių ar/ir darbų, reikalaujančių specialių žinių valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose (toliau vadinama – įstaigos), sąrašą sudaro ir tvirtina įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į teisės aktus, reglamentuojančius atitinkamą veiklos sritį.

 

II. KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI

 

4. Kvalifikaciniai reikalavimai yra šie:

4.1. bendrieji;

4.2. specialieji.

5. Bendrieji kvalifikaciniai reikalavimai yra šie:

5.1. išsilavinimas;

5.2. darbo patirtis (darbo stažas) atitinkamoje profesinėje veikloje.

6. Specialieji kvalifikaciniai reikalavimai yra šie:

6.1. profesinė kompetencija (gebėjimai taikyti profesines žinias ir įgūdžius);

6.2. specialios žinios, kurių reikia tam tikroms pareigoms atlikti (vykdyti).

7. Kvalifikaciniai reikalavimai kandidatams, pretenduojantiems eiti konkrečias pareigas ar dirbti darbus, reikalaujančius specialių žinių, įstaigoje turi būti nustatyti pareigybės aprašyme.

 

III. KVALIFIKACINIŲ EGZAMINŲ ORGANIZAVIMAS

 

8. Įstaigos vadovas gali pareikalauti, kad kandidatai, pretenduojantys eiti pareigas arba dirbti darbus, reikalaujančius specialių žinių (toliau vadinama – pretendentai), ir neturintys tai patvirtinančių dokumentų, nustatytąja tvarka išlaikytų kvalifikacinį egzaminą.

9. Įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į pareigybės aprašyme nustatytus specialiuosius kvalifikacinius reikalavimus ir funkcijas, įstaigos personalo galimybes ir gebėjimus egzaminuoti, gali nesudaryti savo įstaigoje kvalifikacinių egzaminų komisijos (toliau vadinama – komisija), o pasiųsti pretendentą laikyti kvalifikacinio egzamino kitoje įstaigoje, kuri turi leidimą egzaminuoti atitinkamos profesijos darbuotojus pagal specialiuosius kvalifikacinius reikalavimus. Atitinkama tos įstaigos komisija sprendimą dėl pretendento gebėjimų eiti pareigas ar dirbti tam tikrą darbą pateikia įstaigos, pasiuntusios pretendentą laikyti kvalifikacinio egzamino, vadovui.

10. Kvalifikacinio egzamino paskelbimo tvarką, jo užduotis, egzamino organizavimo formas, trukmę ir rezultatų vertinimo kriterijus tvirtina įstaigos vadovas.

11. Pretendentai privalo pateikti:

11.1. prašymą leisti laikyti kvalifikacinį egzaminą;

11.2. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;

11.3. išsilavinimą patvirtinančio dokumento kopiją;

11.4. valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo kopiją.

12. Pretendentai į laisvas pareigas pristato įstaigos personalo tarnybai dokumentus asmeniškai arba siunčia registruotu laišku. Dokumentų originalai pateikiami komisijai egzamino dieną. Pateikę dokumentus pretendentai supažindinami su reikalavimais, keliamais laisvai pareigybei. Jeigu pageidauja, pretendentai gali susipažinti su pareigybės aprašymu.

13. Prašymai dalyvauti kvalifikaciniame egzamine registruojami pretendentų prašymų registravimo žurnale.

14. Įstaigos personalo tarnyba išnagrinėja pateiktus dokumentus, patikrina, ar pretendentai turi pareigybės aprašyme nustatytą išsilavinimą ir darbo stažą (bendruosius kvalifikacinius reikalavimus). Pretendentai, pateikę visus reikiamus dokumentus ir atitinkantys bendruosius kvalifikacinius reikalavimus, apie kvalifikacinio egzamino datą ir vietą informuojami raštu (informacija jiems siunčiama registruotu laišku arba įteikiama pasirašytinai) ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki kvalifikacinio egzamino. Pretendentams, kurie nepateikia visų reikiamų dokumentų ar neatitinka bendrųjų reikalavimų, raštu pateikiamas atsakymas, kodėl neleidžiama dalyvauti kvalifikaciniame egzamine.

15. Komisija sudaroma įstaigos vadovo įsakymu iš 3–5 narių. Įsakyme dėl komisijos sudarymo turi būti nurodytas komisijos pirmininkas. Komisijoje turi būti tiesioginis būsimojo darbuotojo vadovas (arba jį pavaduojantis asmuo) ir tos profesijos specialistas.

16. Kvalifikacinio egzamino metu tikrinamos specialios žinios. Egzaminas gali vykti žodžiu (pokalbis) ir/arba raštu (testas).

17. Komisija, išnagrinėjusi pateiktus dokumentus, išklauso pretendentą ir įvertina jo atsakymus. Komisija gali pateikti jam papildomų klausimų. Komisijos nariai, atsižvelgdami į pretendento žinias bei atsakymus, įvertina jo tinkamumą eiti pareigas. Kiekvienas komisijos narys pretendentus vertina 10 balų sistema (1 – mažiausias balas, 10 – didžiausias balas). Komisijos narių įvertinimai sumuojami; kiekvieno pretendento surinkta balų suma įrašoma kvalifikacinio egzamino protokole. Egzaminas yra išlaikytas, jeigu pretendentas surinko daugiau kaip pusę visos galimų balų sumos (kai komisija sudaryta iš 3 narių, jis turi surinkti daugiau kaip 16 balų; kai komisija sudaryta iš 4 narių – daugiau kaip 21 balą; ir t. t.). Komisija savo sprendime siūlo priimti į pareigas pretendentą, surinkusį daugiausia balų. Jeigu daugiausia balų surinkęs pretendentas gauna mažiau kaip pusę visos galimų balų sumos, kvalifikacinis egzaminas rengiamas iš naujo jau nurodyta tvarka. Jeigu 2 pretendentai surenka didžiausią vienodą balų sumą, komisija įstaigos vadovui siūlo priimti į pareigas tą pretendentą, kurį pasirenka tiesioginis būsimojo darbuotojo vadovas (arba jį pavaduojantis asmuo). Apie tai pažymima kvalifikacinio egzamino protokole.

18. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvavo visi komisijos nariai.

19. Kvalifikacinis egzaminas turi prasidėti ir baigtis tą pačią dieną.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Kvalifikacinio egzamino protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir kiti komisijos nariai. Egzaminui pasibaigus, pretendentai supažindinami su egzamino rezultatais pasirašytinai. Jeigu pretendentas atsisako pasirašyti, apie tai pažymima kvalifikacinio egzamino protokole.

21. Komisijos narys, nesutinkantis su komisijos sprendimu, turi teisę savo atskirąją nuomonę įrašyti kvalifikacinio egzamino protokole.

22. Komisija sprendimą dėl pretendentų gebėjimų eiti pareigas ar dirbti tam tikrą darbą pateikia įstaigos vadovui.

23. Įstaigos vadovas ne anksčiau kaip po 3 darbo dienų skiria į pareigas pretendentą, kurį sprendime siūlo komisija (arba įstaigos, į kurią buvo pasiųstas pretendentas laikyti kvalifikacinio egzamino, komisija).

24. Pretendentas, nesutinkantis su komisijos (arba įstaigos, į kurią jis buvo pasiųstas laikyti kvalifikacinio egzamino, komisijos) sprendimu, turi teisę apskųsti šį sprendimą įstaigos vadovui raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

25. Įstaigos vadovas privalo išnagrinėti skundą teisės aktų nustatyta tvarka.

26. Įstaigos vadovo sprendimas gali būti apskųstas įstatymų nustatyta tvarka.

______________