LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VETERINARINĖS MEDICINOS REZIDENTŪROS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2004 m. vasario 23 d. Nr. 206
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 27-715; 2002, Nr. 3-75) 41 straipsnio 8 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 29 d. nutarimo Nr. 1104 „Dėl rezidentūros studijų organizavimo“ (Žin., 2003, Nr. 84-3845) 1.3 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Pavesti Švietimo ir mokslo ministerijai, suderinus su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, iki 2004 m. gegužės 1 d. patvirtinti veterinarinės medicinos rezidentūros studijų programų reikalavimus ir rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos nuostatus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. 206
VETERINARINĖS MEDICINOS REZIDENTŪROS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Veterinarinės medicinos rezidentūros nuostatai (toliau vadinama – šie Nuostatai) nustato veterinarinės medicinos rezidentūros vykdymo bendrąją tvarką.
2. Teisę vykdyti veterinarinės medicinos rezidentūrą turi Lietuvos veterinarijos akademija (toliau vadinama – Akademija).
3. Šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos:
Veterinarinės medicinos rezidentūra (toliau vadinama – rezidentūra) – trečiosios pakopos universitetinės studijos, skirtos veterinarinės medicinos vientisąsias studijas baigusiam veterinarijos gydytojui, siekiančiam įgyti veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) veterinarijos gydytojo kvalifikaciją.
Veterinarinės medicinos rezidentas (toliau vadinama – rezidentas) – asmuo, studijuojantis pagal veterinarinės medicinos studijų krypties rezidentūros programą.
Rezidento vadovas – asmuo, vadovaujantis rezidento studijų profesinės veiklos praktikai (toliau vadinama – praktinė dalis) ir padedantis parengti baigiamąjį darbą.
Rezidentūros koordinatorius – asmuo, koordinuojantis ir atsakantis už konkrečios rezidentūros studijų programos (toliau vadinama – rezidentūros programa) vykdymą Akademijoje.
Ciklas – rezidentūros programos praktinės dalies laikotarpis, kurio metu rezidentas, padedamas rezidentūros vadovo, įgyja praktinių įgūdžių ir patirties.
Rezidentūros bazė – Akademijos mokomoji bazė ar Akademijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau vadinama – Tarnyba) įvertinta ir atrinkta įstaiga rezidentūros programai ar jos praktinei daliai vykdyti.
Kitos šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 27-715).
4. Rezidentūros studijas sudaro teorinė ir praktinė dalys, baigiamojo darbo parengimas ir gynimas. Rezidentūros studijų forma – dieninė. Šios studijos vykdomos Akademijoje ir rezidentūros bazėje.
5. Į rezidentūrą gali būti priimami asmenys, baigę veterinarinės medicinos vientisąsias studijas ir įgiję veterinarijos gydytojo kvalifikaciją ar teisės aktų nustatyta tvarka jai prilygintą kvalifikaciją. Rezidentūros metu rezidentas įgyja veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) žinių, gebėjimų bei patirties ir atitinkamą veterinarijos gydytojo specialisto kvalifikaciją. Baigus rezidentūrą, išduodamas rezidentūros pažymėjimas.
6. Veterinarijos gydytojo rengimo rezidentūroje trukmė pagal valstybinės veterinarijos ir klinikinės veterinarijos specialybes – 2 metai.
7. Rezidentūros apimtis yra ne didesnė kaip 80 kreditų; ne mažiau kaip 50 procentų šios apimties sudaro praktinė dalis. Rezidentūros studijų turinį nustato rezidentūros programa, skirta atitinkamai veterinarijos gydytojo specialisto kvalifikacijai įgyti. Rezidentūros programos registruojamos Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka.
8. Rezidentūra gali būti:
8.1. pagrindinė – studijos, skirtos vientisąsias studijas baigusiam veterinarijos gydytojui, siekiančiam įgyti veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) veterinarijos gydytojo kvalifikaciją;
8.2. papildomoji – studijos, skirtos veterinarijos gydytojui, įgijusiam veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) veterinarijos gydytojo kvalifikaciją ir siekiančiam papildomai įgyti kitą veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) veterinarijos gydytojo kvalifikaciją.
Papildomoji rezidentūra turi atitikti visus pagrindinės rezidentūros reikalavimus, išskyrus praktinės dalies trukmę, kuri gali būti trumpesnė.
9. Rezidento vadovui rezidentūros studijų programos laikotarpiai, kurių metu jis vadovauja rezidentui, įskaičiuojami į veterinarijos gydytojo specialųjį darbo stažą.
II. REZIDENTŪROS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
11. Rezidentūra vykdoma pagal parengtą, vadovaujantis šiais Nuostatais, ir Akademijos senato patvirtintą rezidentūros (pagrindinės ir papildomos) reglamentą. Rezidentūros reglamente turi būti nurodyta:
11.1. priėmimo į rezidentūrą tvarka, rezidentūros laikinojo nutraukimo ir tęsimo tvarka, praktinio mokymo sutarties su rezidentu nutraukimo tvarka;
11.4. rezidento egzaminavimo ir vertinimo, atsiskaitymo terminų atidėjimo tvarka, rezidentūros programos baigimo vertinimo kriterijai ir tvarka; baigiamojo darbo reikalavimai, jo gynimo ir vertinimo, kvalifikacijos suteikimo ir rezidentūros pažymėjimo išdavimo tvarka;
12. Tarnyba numato studentų priėmimo į rezidentūrą poreikį, bendrą priimamų rezidentų skaičių ir suderinusi su Akademija kasmet teikia siūlymus Švietimo ir mokslo ministerijai.
13. Akademija viešai skelbia viename iš pagrindinių Lietuvos Respublikos dienraščių ir internete planuojamų priėmimo į rezidentūrą vietų skaičių ir rezidentūros bazių, kuriose bus vykdomos studijos, sąrašą. Priimama į rezidentūrą Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
14. Akademija, atsižvelgdama į tai, kiek priimta studentų, rezidentūros laikotarpiui su rezidentūros baze ir rezidentu sudaro praktinio mokymo sutartį praktinei daliai vykdyti. Praktinio mokymo sutarties turinį, formą ir registravimo tvarką nustato Švietimo ir mokslo ministerija.
15. Rezidentūra gali būti laikinai nutraukta dėl karinės tarnybos, nėštumo ir gimdymo atostogų, atostogų vaikui prižiūrėti, kol šiam sueis 3 metai, ligos, invalidumo ar susižalojimo. Rezidentūros trukmė dėl to negali būti sutrumpinta. Sprendimą dėl rezidentūros laikinojo nutraukimo ar tęsimo priima Akademijos rektorius.
16. Rezidentui, laikinai nutraukusiam rezidentūrą dėl šių Nuostatų 15 punkte numatytų priežasčių, paliekama teisė studijuoti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis, jeigu jis ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po rezidentūros laikinojo nutraukimo priežasties išnykimo pateikė Akademijai prašymą tęsti studijas. Studijų laikotarpis ir apimtis iki rezidentūros laikinojo nutraukimo įskaitoma be apribojimų, jeigu studijų nutraukimo trukmė ne ilgesnė kaip 3,5 metų. Jeigu studijos laikinai nutraukiamos ilgesniam kaip 3,5 metų laikotarpiui, ankstesnių studijų įskaitomą laiką ir apimtį nustato Akademija Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
17. Rezidentas praktinių įgūdžių ir patirties įgyja rezidentūros programos ciklo rezidentūros bazėje metu. Rezidentūros programą gali sudaryti keli ciklai.
18. Dalis rezidentūros programos gali būti atliekama ir kituose Lietuvos ar užsienio valstybių universitetuose ar jų klinikinėse bazėse rezidentūros reglamento nustatyta tvarka.
19. Rezidentūros metu rezidentas rengia ir gina rezidentūros baigiamąjį darbą studijuojamos rezidentūros programos klausimu. Rezidentūros programos baigimo vertinimo kriterijai nustatomi bendru Akademijos ir Tarnybos susitarimu. Įvykdęs rezidentūros programą rezidentas įgyja teisę ginti baigiamąjį darbą.
20. Rezidento įgytoms žinioms, praktiniams įgūdžiams ir gebėjimams vertinti sudaroma kvalifikacijos komisija. Kvalifikacijos komisijos nuostatus ir darbo tvarką tvirtina Akademija ir Tarnyba. Sudaroma kiekvienos rezidentūros programos kvalifikacijos komisija. Kvalifikacijos komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 nariai, vienas iš jų turi būti Tarnybos deleguotas atstovas, dar vienas – Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos atstovas. Kvalifikacijos komisija, įvertinusi rezidento įgytas žinias, praktinius įgūdžius ir gebėjimus, priima sprendimą dėl veterinarijos gydytojo specialisto kvalifikacijos suteikimo ir rezidentūros pažymėjimo išdavimo rezidentui.
III. AKADEMIJOS TEISĖS IR PAREIGOS
22. Akademijos teisės:
22.3. vertinti ir senato sprendimu atrinkti rezidentūros bazes, atitinkančias Švietimo ir mokslo ministerijos, suderinus su Tarnyba, patvirtintuose rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos nuostatuose nustatytus rezidentūros programų ar jų dalių vykdymo reikalavimus;
22.5. šalinti rezidentą iš Akademijos rezidentūros reglamento nustatyta tvarka, jeigu jis:
22.5.2. šiurkščiai pažeidžia Akademijos statutą ar rezidentūros bazės vidaus tvarkos taisykles ir veterinarijos gydytojo profesinę etiką;
22.6. nutraukti su rezidentūros baze pasirašytą praktinio mokymo sutartį, jeigu ši nevykdo sutartyje numatytų įsipareigojimų arba negali užtikrinti sąlygų rezidentui įgyti praktinių įgūdžių, taip pat kitais teisės aktų nustatytais atvejais;
23. Akademijos pareigos:
23.1. parengti, tvirtinti bei Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka registruoti rezidentūros programas;
23.3. teikti Tarnybai, Švietimo ir mokslo ministerijai ir kitoms institucijoms informaciją, susijusią su rezidentūros organizavimu;
23.6. saugoti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka dokumentus, susijusius su rezidentūros organizavimu. Akademijoje turi būti saugomi šie rezidento asmens bylos dokumentai:
23.6.1. prašymas priimti į rezidentūrą (su priedais, nurodytais skelbime apie priėmimą į rezidentūrą);
23.6.11. kvalifikacijos komisijos sprendimas dėl veterinarijos gydytojo specialisto kvalifikacijos suteikimo ir rezidentūros pažymėjimo išdavimo;
IV. REZIDENTŪROS BAZĖ
25. Tarnyba turi iniciatyvos teisę kreiptis į Akademiją su siūlymu dėl įstaigos vertinimo atitinkamos veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) rezidentūros programai vykdyti.
26. Rezidentūros bazė turi atitikti rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos nuostatų reikalavimus ir sudaryti sąlygas rezidentui įgyti reikiamų praktinių įgūdžių ir patirties.
27. Rezidentūros bazės vadovas ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki priėmimo į rezidentūrą konkurso pradžios pateikia Akademijai paraišką vykdyti rezidentūros programos praktinę dalį, nurodydamas rezidentūros vietų skaičių ir kitas rezidentūros programos vykdymo sąlygas.
28. Rezidentūros bazės vadovas privalo sudaryti rezidentui sąlygas vykdyti rezidentūros programą ir studijų metu dalyvauti rezidentūros bazės veikloje teikiant veterinarines paslaugas, atsižvelgdamas į rezidento įgytas žinias, praktinius įgūdžius ir gebėjimus.
29. Rezidentūros bazės vadovas, rezidentui baigus visą šioje bazėje numatytą rezidentūros programos ciklą, rezidentūros reglamento nustatyta tvarka išduoda Akademijos nustatytos formos pažymą, patvirtinančią praktinių įgūdžių įgijimą per ciklą.
V. REZIDENTŪROS KOORDINATORIUS IR REZIDENTO VADOVAS
31. Kiekvienos veterinarinės medicinos praktikos rūšies (specialybės) rezidentūros programos vykdymą koordinuoja, organizuoja ir už jos vykdymo eigą atsako rezidentūros koordinatorius – Akademijos rektoriaus įsakymu paskirtas Akademijos darbuotojas. Rezidentūros koordinatorius:
32. Rezidento vadovu skiriamas Akademijos dėstytojas arba mokslininkas, turintis tokią veterinarijos gydytojo specialisto kvalifikaciją, kuri atitinka rezidento siekiamą įgyti kvalifikaciją, ir ne mažesnį kaip 5 metų darbo stažą pagal šią kvalifikaciją. Rezidento vadovas:
32.2. sudaro sąlygas rezidentui įgyti žinių, praktinių įgūdžių ir gebėjimų parengti baigiamąjį darbą;
32.3. atsižvelgdamas į rezidento įgytas žinias, praktinius įgūdžius ir gebėjimus, derina rezidento darbus ir veiksmus, kad jie atitiktų rezidentūros programą;
32.4. informuoja rezidentūros koordinatorių apie rezidentūros eigą, rezidento padarytus veterinarinės medicinos profesinės etikos pažeidimus;
32.5. rezidentūros programos ciklo pabaigoje įvertina rezidento įgytas žinias, praktinius įgūdžius ir gebėjimus, raštu pateikia rezidento įvertinimą;
32.7. teisės aktų nustatyta tvarka atsako už:
32.7.1. pavedimą rezidentui savarankiškai atlikti darbus ir veiksmus teikiant veterinarines paslaugas;
VI. REZIDENTAS
34. Rezidento teises, pareigas ir atsakomybę nustato šie Nuostatai, rezidentūros reglamentas ir kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.
35. Rezidentas, šių Nuostatų bei kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs būtinų žinių, praktinių įgūdžių ir gebėjimų, turi teisę atlikti tam tikrus darbus ir veiksmus teikiant veterinarines paslaugas tik gavęs rezidento vadovo suderinimą raštu.
36. Rezidentas turi teisę raštu atsisakyti vykdyti rezidento vadovo pavedimus, jeigu neturi pakankamai žinių, praktinių įgūdžių ir gebėjimų, tačiau tai rezidento neatleidžia nuo rezidentūros programos vykdymo.
37. Rezidentas privalo laikytis Akademijos ir rezidentūros bazės vidaus tvarkos taisyklių, Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių veterinarijos gydytojo profesinę veiklą, taip pat veterinarinės medicinos etikos principų.
38. Budėti rezidentūros bazėje rezidentas privalo, jeigu per ciklą veterinarinės paslaugos teikiamos visą parą. Rezidento budėjimų skaičius ir valandos turi būti numatyti individualiame rezidento studijų plane.