LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS KONTROLIUOJAMŲ TIEKIMŲ IR VALSTYBINIO UŽSAKYMO INVESTICIJOMS 1992 METAIS
1992 m. kovo 17 d. Nr. 173
Vilnius
Atsižvelgdama į pereinamojo laikotarpio rinkos stabilizavimo ypatumus bei siekdama tenkinti Lietuvos Respublikos valstybinių institucijų ir gyventojų poreikius, taip pat vykdyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamus tarpvalstybinius susitarimus ir formuoti valstybinį rezervą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamus tiekimus 1992 metais pagal 1 priedėlį.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamus tiekimus pagal tarpvalstybinius susitarimus vykdyti išduodamos žaliavų ir prekių išvežimo kvotos bei licencijos.
Tiekimai Lietuvos Respublikos valstybinėms institucijoms ir mainų fondui, taip pat pagal Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo 1992 metais protokolo, pasirašyto 1992 m. kovo 6 d., 3 priedą yra privalomi ir priskiriami valstybinės užduoties kategorijai.
Tiekimai į Estijos Respubliką, Latvijos Respubliką, Gruzijos Respubliką ir Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalis vykdomi pagal valstybinio užsakymo nuostatus.
2. Patvirtinti kai kurių maisto ir ne maisto prekių gamybos ir tiekimo Lietuvos Respublikos vidaus rinkai 1992 metų I pusmečio valstybinę užduotį pagal 2 priedėlį.
3. Pavesti Ekonomikos ministerijai kartu su Lietuvos banku per 10 dienų parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei kliringinę tarpvalstybinių tiekimų atsiskaitymo tvarką.
4. Valstybinio valdymo institucijos, kurių reguliavimo sferai priskirti valstybinės užduoties vykdytojai, turi paskirstyti šią valstybinę užduotį ūkio subjektams (nustačiusios konkrečią jos apimtį per mėnesį) ir per 10 dienų pateikti šiuos duomenis Prekybos ir materialinių išteklių ministerijai bei Statistikos departamentui.
5. Įpareigoti valstybinio valdymo institucijas, atsakingas už Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamų tiekimų pagal tarpvalstybinius susitarimus ir valstybinės užduoties vykdymą, iki 1992 m. balandžio 1 d. pasirašyti sutartis su ūkio subjektais.
Valstybinio valdymo institucijos, kurių reguliavimo sferai priskirti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamų tiekimų vykdytojai, per 10 dienų turi pateikti pagrindiniams užsakovams atskirų gamintojų produkcijos gamybos prognozes.
Valstybinio valdymo institucijos, kurių reguliavimo sferai priskirti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamų tiekimų ir valstybinės užduoties vykdytojai, privalo kontroliuoti šių tiekimų ir valstybinės užduoties vykdymą ir prireikus teikti pasiūlymus Ekonomikos ministerijai dėl jų tikslinimo.
6. Pavesti Prekybos ir materialinių išteklių ministerijai ir Energetikos ministerijai:
6.1. užtikrinti, kad tarpvalstybinių susitarimų būdu įsigyjami materialiniai ištekliai pirmiausia būtų skiriami valstybiniam užsakymui ir valstybinei užduočiai, taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės garantuotiems tiekimams į kitas valstybes vykdyti.
Ūkio subjektams, parduodantiems produkciją pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamus tarpvalstybinius susitarimus kitų valstybių ūkio subjektams, teikti pirmenybę įsigyjant medžiagų, žaliavų ir produkcijos, įvežamų į Lietuvos Respubliką pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamus tarpvalstybinius susitarimus, taip pat kai kurių kitų išteklių, parduodamų centralizuotai;
6.2. priklausomai nuo to, kaip vykdomi tarpvalstybiniai susitarimai, tikslinti juose numatytos išvežamos produkcijos apimtį ir apie tai informuoti Ekonomikos ministeriją;
7. Nustatyti, kad:
7.1. įmonė ar organizacija, įsigijusi tarpvalstybinių susitarimų būdu ir centralizuotai gautus (perkamus pagal Lietuvos Respublikai nustatytą kvotą) išteklius, prireikus gali juos parduoti arba perduoti kitiems ūkio subjektams tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka;
7.2. Prekybos ir materialinių išteklių ministerija, Energetikos ministerija ir kitos ministerijos tarpvalstybinių susitarimų būdu ir centralizuotai įsigyjamas (kvotuojamas) žaliavas ar kitą produkciją turi pirkti ir realizuoti atskirai nuo produkcijos, įsigyjamos tiesioginių komercinių mainų (ne pagal Lietuvos Respublikai skirtas įvežimo kvotas) būdu, taikydamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus maksimalius prekybos antkainius. Nepanaudoti pagal tiesioginę paskirtį tarpvalstybinių susitarimų būdu ir centralizuotai įsigyti materialiniai ištekliai gali būti naudojami kitiems Lietuvos Respublikos poreikiams tenkinti, parduodant juos rinkos kainomis (konkurso būdu), o dėl kainų skirtumo susidariusios lėšos panaudojamos Finansų ministerijos nustatyta tvarka.
Pagal tarpvalstybinius susitarimus įvežamą produkciją turi pirkti Prekybos ir materialinių išteklių ministerijos ir kitų ministerijų įgaliotos valstybinės įmonės, o kai tokių nėra – kitos įmonės pagal atskirą sutartį.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamiems tiekimams, valstybiniam užsakymui ir valstybinei užduočiai vykdyti gautos medžiagos ar prekės negali būti panaudotos kitiems reikalams;
7.3. Lietuvos Respublikos mainų fondo prekės skiriamos įmonėms Prekybos ir materialinių išteklių ministerijos arba Ekonomikos ministerijos sprendimu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka mainams į trūkstamas žaliavas ar produkciją. Licencija išduodama pagal patvirtintą mainų kontraktą.
Rezerviniam Lietuvos Respublikos valiutos fondui skirtą produkciją paprastai parduoda įmonė – šios produkcijos gamintoja.
8. Pritarti Ekonomikos ministerijos parengtam Lietuvos valstybės biudžeto asignavimų Lietuvos Respublikos kapitalinei statybai ir Rytų Lietuvos problemoms spręsti paskirstymui ministerijoms, departamentams, kitoms valstybinėms tarnyboms 1992 metais (pridedama).
9. Pavesti Ekonomikos ministerijai iki 1992 m. kovo 20 d. šio nutarimo 8 punkte nurodytus Lietuvos valstybės biudžeto asignavimus pranešti suinteresuotoms ministerijoms, departamentams ir kitoms valstybinėms tarnyboms.
Leisti Ekonomikos ministerijai, užsakovams ir rangovams pasiūlius, per metus tikslinti valstybinį užsakymą investicijoms.
Finansų ministerija nustatyta tvarka turi indeksuoti biudžeto asignavimus kapitalinei statybai sutinkamai su kainų statyboje kitimu.
10. Miestų ir rajonų valdybos, atsižvelgdamos į 1991 metų veiklos rezultatus, dotacijas iš Lietuvos valstybės biudžeto bei savo finansines galimybes, turi iki 1992 m. kovo 27 d. parengti statybų, finansuojamų iš savivaldybių biudžetų, sąrašus ir, suderinusios su valstybinio užsakymo vykdytojais (rangovais), pateikti juos Prekybos ir materialinių išteklių ministerijai, Statybos ir urbanistikos ministerijai bei Ekonomikos ministerijai.
11. Pavesti Statybos ir urbanistikos ministerijai užtikrinti, kad jos reguliavimo sferai priskirtos įmonės aprūpintų valstybinio užsakymo ir jam prilygintų objektų statybą Lietuvos Respublikoje gaminamomis statybinėmis medžiagomis.
12. Rajonų savivaldybės kartu su Statybos ir urbanistikos ministerija, Prekybos ir materialinių išteklių ministerija ir Miškų ūkio ministerija turi padėti ūkininkams apsirūpinti statybinėmis medžiagomis pagal patvirtintus statybų projektus.
13. Nustatyti, kad:
13.1. Lietuvos Respublikos rangos organizacijų pagal tarpvalstybinius susitarimus vykdomos statybos užsienyje, taip pat valstybės remiama kulto pastatų statyba aprūpinamos materialiniais ištekliais tokia pat tvarka kaip ir valstybinio užsakymo objektai;
13.2. valstybinio užsakymo vykdytojai (rangovai) užsisako tarpvalstybinių susitarimų būdu gaunamus materialinius išteklius Prekybos ir materialinių išteklių ministerijos nustatyta tvarka;
14. Įpareigoti Statistikos departamentą nustatyti, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės kontroliuojamų tiekimų, valstybinio užsakymo ir valstybinės užduoties vykdymo statistinės atskaitomybės duomenys būtų pateikiami kiekvieną mėnesį.