LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIVALOMŲJŲ KONSERVUOTŲ AGURKŲ, KONSERVUOTŲ MORKŲ IR KONSERVUOTŲ KULTŪRINIŲ GRYBŲ KOKYBĖS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. lapkričio 11 d. Nr. 436

Vilnius

 

Vykdydamas Rinkos prekių (paslaugų) kokybės priežiūros priemonių, kurioms pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 112 „Dėl rinkos prekių (paslaugų) kokybės priežiūros priemonių“ (Žin., 1998, Nr. 12-279; 1999, Nr. 42-1337), 8.6 punktą:

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Privalomuosius konservuotų agurkų kokybės reikalavimus;

1.2. Privalomuosius konservuotų morkų kokybės reikalavimus;

1.3. Privalomuosius konservuotų kultūrinių grybų kokybės reikalavimus.

2. Nustatau, kad:

2.1. patvirtinti privalomieji kokybės reikalavimai įsigalioja 2003 m. balandžio 1 d.;

2.2. produktai, pagaminti iki 2003 m. balandžio 1 d. ir atitinkantys tuo metu galiojusius Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus, gali būti laikomi, parduodami ir eksportuojami, kol pasibaigs jų atsargos.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO Ministras                                                                   Jeronimas Kraujelis

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. 436

 

PRIVALOMIEJI KONSERVUOTŲ AGURKŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

Reikalavimai parengti vadovaujantis: CODEX STAN 115-1981 Konservuoti agurkai; 1998 m. kovo 16–20 d. Kodekso komiteto 19-toje sesijoje, vykusioje Vašingtone, pranešimu Konservuoti vaisiai ir daržovės; Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 170 (Žin., 2002, Nr. 50-1927).

 

I. REIKALAVIMŲ TAIKYMO SRITIS

 

1. Reikalavimai taikomi agurkų konservams, pagamintiems iš šviežių ar raugintų Cucumis satirus L. rūšių agurkų ir atitinkantiems šių Reikalavimų II skyriuje pateiktą sąvoką ir skirtiems tiesiogiai žmonėms vartoti.

2. Reikalavimai netaikomi susmulkintų agurkų produktams.

 

II. APIBRĖŽIMAS

 

3. Konservuoti agurkai arba agurkų konservai – produktai, pagaminti iš šviežių agurkų, užpiltų užpilu su actu ar kita maistine rūgštimi, pridėjus prieskonių, kvapiųjų žolių, prieskoninių daržovių arba be jų, arba iš raugintų fermentavimo būdu druskos sūryme agurkų, kuriuose pH ne daugiau kaip 4,6, išfasuoti į hermetiškai uždaromą tarą, sterilizuoti ar pasterizuoti, arba konservuoti cheminiais konservantais.

 

III. ŽALIAVOS

 

4. Reikalavimų II skyriuje apibūdintų konservuotų agurkų gamybai agurkai gali būti paruošti šiais būdais:

4.1. nulupti arba nenulupti, su sėklomis arba be jų;

4.2. nepjaustyti – skersmuo ne didesnis kaip 54 mm; kai skersmuo neviršija 27 mm, konservuoti agurkai gali turėti pavadinimą „konservuoti agurkėliai (ar kornišonai)“. Didesnėje negu 4 l taroje maksimalus agurkų skersmuo gali būti 65 mm;

4.3. nepjaustyti (kreivi) – skersmuo ne didesnis kaip 54 mm ir išlinkimas ne mažesnis kaip 350;

4.4. pusės – perpjauti pusiau išilgai;

4.5. skiltelės – pjaustyti išilgai maždaug vienodo storio dalimis;

4.6. žiedai ar griežinėliai – pjaustyti skersai vienodu nuo 10 mm iki 40 mm storiu, esant agurko skersmeniui ne didesniam kaip 54 mm;

4.7. ploni griežinėliai – pjaustyti skersai vienodu ne didesniu kaip 10 mm storiu, esant agurko skersmeniui ne didesniam kaip 54 mm;

4.8. riekelės – dideli nulupti ir padalyti išilgai agurkai. Paruoštos pusės supjaustomos stačiai maždaug vienodo 10 mm storio dalimis.

 

IV. KONSERVUOTŲ AGURKŲ PAGRINDINĖ SUDĖTIS

 

5. Leidžiamos agurkų konservų sudėtinės dalys: agurkai, apibūdinti Reikalavimų III skyriuje, vanduo, actas, acto, citrinų rūgštis, druska, augalinis aliejus, cukrus ir kiti angliavandeniai, prieskoniai, kvapiosios žolės ir (arba) jų aliejus, prieskoninės daržovės (paprika ir kt.), garstyčių padažas, garstyčių sėklų ir (arba) garstyčių aliejus. Kvapiosios žolės ir prieskoninės daržovės neturi viršyti 5 % bendros produkto masės.

 

V. PAGRINDINIAI KONSERVUOTŲ AGURKŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

6. Skonis, kvapas ir spalva turi būti natūralūs, būdingi gaminamiems agurkams ir kitoms sudedamosioms dalims, neturėti pašalinio skonio ir kvapo.

7. Konservuotiems agurkams būdinga konsistencija – agurkai tvirti, traškūs, nesusiraukšlėję, be didelių sėklų.

8. Priklausomai nuo naudojamo druskos ir rūgšties kiekio, kvapiųjų žolių, prieskoninių daržovių ar prieskonių konservuoti agurkai gali būti:

8.1. silpnai rūgštūs, rūgštūs, saldžiai rūgštūs, saldūs, sūriai rūgštūs, neaštrūs, aštrūs, su garstyčių, krapų arba kitų kvapiųjų žolių prieskoniu;

8.2. bendrasis rūgštingumas – ne mažesnis kaip 0,15 % ir ne didesnis kaip 3,5 %, sūriai rūgštiems – ne mažesnis kaip 0,5 %, rūgštiems – ne mažesnis kaip 0,7 %;

8.3. druska (chloridai) – ne daugiau kaip 5 %, sūriai rūgštiems – ne daugiau kaip 10 % neto masės.

9. Konservuotų agurkų dydžio reikalavimai:

9.1. nepjaustyti ar pjaustyti išilgai skiltelėmis – ne mažiau kaip 80 % suskaičiuotų agurkų vienetų turi atitikti šiuos reikalavimus: ilgiausio agurko ilgis neturi viršyti trumpiausiojo ilgio daugiau kaip 50 %, didžiausio agurko skersmuo neturi viršyti mažiausiojo daugiau kaip 50 %. Šie reikalavimai netaikomi agurkams, išfasuotiems į didesnę kaip 4 l tarą;

9.2. pjaustyti žiedais ar griežinėliais – ne mažiau kaip 80 % griežinėlių masė turi atitikti šiuos reikalavimus: didžiausio griežinėlio skersmuo neturi viršyti mažiausiojo daugiau kaip 50 %.

10. Agurkai ir užpilas indelyje turi užimti ne mažiau kaip 90 % indelio vandens talpos. Indelio vandens talpa yra distiliuoto vandens tūris esant 20 °C temperatūrai, kuris telpa į sklidinai pripildytą uždarytą indelį.

11. Agurkų masė, nuvarvinus užpilą, indelyje turi būti ne mažesnė už toliau nurodytą procentinę dalį indelio vandens talpos:

11.1. nepjaustytų ir nepjaustytų (kreivų) agurkų – 50 % (konservuose iš šviežių agurkų) ir 55 % (konservuose iš raugintų agurkų);

11.2. kitų agurkų – 52 % (konservuose iš šviežių agurkų) ir 57 % (konservuose iš raugintų agurkų).

12. pH turi būti ne daugiau kaip 4,6.

13. Mineralinių priemaišų turi būti ne daugiau kaip 0,08 % m/m, luptuose agurkuose – neturi būti.

14. Defektų apibrėžimai ir leidžiamų defektų kiekis neturi viršyti priede nurodytų apribojimų.

 

VI. HIGIENOS REIKALAVIMAI

 

15. Agurkų konservai turi būti gaminami, laikomi, gabenami ir parduodami laikantis reikalavimų, nurodytų Lietuvos HN 15 Maisto higiena. Bendrieji reikalavimai.

16. Mikrobinis užterštumas turi atitikti reikalavimus, nurodytus Lietuvos HN 26 Maisto žaliavos ir produktai. Didžiausias leidžiamas mikrobinio užterštumo lygis.

17. Konservuotų agurkų gamyboje gali būti vartojami Lietuvos HN 53 Leidžiami vartoti maisto priedai nurodyti priedai, neviršijant nurodytų kiekių.

18. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos neturi viršyti normų, nurodytų Lietuvos HN 54 Maisto produktai. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos.

19. Didžiausi leidžiami radioaktyviojo užterštumo lygiai neturi viršyti nurodytų Lietuvos HN 84 Didžiausi leidžiami maisto produktų, pašarų radioaktyviojo užterštumo lygiai po branduolinės ar radiacinės avarijos.

20. Tara ir įpakavimo medžiagos turi atitikti reikalavimus, nurodytus Lietuvos HN 16 Medžiagos ir gaminiai, besiliečiantys su maistu.

 

VII. ŽENKLINIMAS

 

21. Į Lietuvos vidaus rinką tiekiami konservuoti agurkai ženklinami pagal Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisykles. Be to, ant kiekvienos pakuotės turi būti nurodyta: pavadinimas: „Konservuoti agurkai“ arba „Marinuoti agurkai“, „Rauginti agurkai“, „Konservuoti agurkėliai“ arba „Marinuoti agurkėliai (ar kornišonai)“ ir šalia pavadinimo – agurkų paruošimo būdas (nepjaustyti, pjaustyti griežinėliais, skiltelėmis ir t. t.), rūgštūs, saldžiai rūgštūs, sūriai rūgštūs, aštrūs, su garstyčių, krapų ar kt. prieskoniu.

 

VIII. PAMATINIAI MĖGINIŲ ĖMIMO IR TYRIMO METODAI

 

23. Konservuotų agurkų mėginiai imami ir jų kokybė nustatoma vadovaujantis:

Konservuotų vaisių ir daržovių produktų priėmimo ir šių produktų mėginių ėmimo laboratorinėms analizėms metodika, patvirtinta žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 355 (Žin., 2000, Nr. 109-3497; 2001, Nr. 104-3727);

LST ISO 3634 Daržovių gaminiai. Chloridų kiekio nustatymas;

LST ISO 762 Vaisių ir daržovių gaminiai. Mineralinių priemaišų kiekio nustatymas;

LST ISO 750 Vaisių ir daržovių gaminiai. Titruojamojo rūgštingumo nustatymas;

LST 1777 Produktų masės, nuvarvinus skystį, nustatymas;

LST 1543 Indelių vandens talpos nustatymas.

 

SUDERINTA                                                       SUDERINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos                        Respublikinio mitybos centro

tarnybos direktorius                                              direktorius

Kazimieras Lukauskas                                      Albertas Barzda

2002 10 07                                                            2002 10 03

______________

 


Privalomųjų konservuotų agurkų

kokybės reikalavimų

priedas

 

DEFEKTŲ APIBRĖŽIMAI

 

 

Defektai

 

Defektų apibrėžimas

 

Kreivi agurkai

Nepjaustyti agurkai, kurie yra išlinkę 350 ar didesniu kampu, išmatavus taip:

Agurkas

 

Netaisyklingos formos agurkai

Nepjaustyti, gumbuoti, neišsivystę ar kitaip deformuoti agurkai

 

 

Apgedę agurkai

Išblukusi agurkų spalva, įtrūkusi žievė, su įdrėskimais, randais ir t. t.

 

Mechaniškai pažeisti agurkai

Sutraiškyti arba sulūžę agurkai

 

Dėmėti agurkai

Natūraliai dėmėti agurkai

 

Bloga konsistencija

Labai minkšti arba nulėpę, per daug susiraukšlėję arba su labai didelėmis sėklomis

 

Stiebai

Bet koks kotelis, ilgesnis negu 5 mm

 

Nebūdinga spalva

Tai tokia spalva, kuri žymiai skiriasi nuo būdingos šiai agurkų ar jų konservų rūšiai spalvos

 

Tuščiaviduriai agurkai

Nepjaustyti agurkai, kurių vidurinė ertmė yra tuščia arba su rudos spalvos dryželiais, arba supjaustyti žiedais ar griežinėliais agurkai, kuriuose nėra žymios centro dalies

 

 

LEIDŽIAMI DEFEKTAI

 

1. Agurkai nepjaustyti, nepjaustyti kreivi, pusės, skiltelės.

Standartinis pavyzdys – 20 nepjaustytų agurkų, 40 pusių ar skiltelių.

 

Defektai

Maksimalus leistinas agurkų kiekis nuvarvintame produkte

Nepjaustyti, nepjaustyti kreivi

Pusės, skiltelės

Kreivi

3

2

Netaisyklingos formos

2

1

Apgedę

3

3

Mechaniškai pažeisti

2

3

Dėmėti

2

3

Blogos konsistencijos

1

3

Su stiebais

3

2

Nebūdingos spalvos

1

2

Tuščiaviduriai

1

Maksimaliai leidžiamas bendras kiekis

7

11

 

2. Agurkai pjaustyti žiedais, griežinėliais, riekelėmis.

Standartinis pavyzdys – 300 g nuvarvintų konservuotų agurkų.

Defektai

Maksimalus leistinas kiekis, g

Apgedę

15

Mechaniškai pažeisti

30

Blogos konsistencijos

10

Su stiebais

2 vienetai

Nebūdingos spalvos

10

Tuščiaviduriai

30

Maksimaliai leidžiamas bendras kiekis

75

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. 436

 

PRIVALOMIEJI KONSERVUOTŲ KULTŪRINIŲ GRYBŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

Reikalavimai parengti vadovaujantis: CODEX STAN 55-1981 Konservuoti grybai; 1998 m. kovo 16–20 d. Kodekso komiteto 19-toje sesijoje, vykusioje Vašingtone, pranešimu Konservuoti vaisiai ir daržovės; Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 170 (Žin., 2002, Nr. 50-1927).

 

I. REIKALAVIMŲ TAIKYMO SRITIS

 

1. Reikalavimai taikomi grybų konservams, pagamintiems iš šviežių kultūrinių Agaricus (Psalliota) ir A. bisporus rūšių grybų ir atitinkantiems šių Reikalavimų II skyriuje pateiktą sąvoką ir skirtiems tiesiogiai žmonėms vartoti.

 

II. APIBRĖŽIMAS

 

2. Konservuoti grybai – švieži, nuvalyti, nepjaustyti arba pjaustyti grybai, užpilti užpilu, nurodytu Reikalavimų 6 punkte, pridėjus ar nepridėjus Reikalavimų 7 punkte nurodytų sudedamųjų dalių, išfasuoti į hermetiškai uždaromą tarą, sterilizuoti ar pasterizuoti.

 

III. ŽALIAVOS

 

3. Konservuotų grybų gamybai gali būti naudojami taip paruošti grybai:

3.1. jauni nepjaustyti – ne ilgesniais kaip 5 mm koteliais matuojant nuo skraistės apačios;

3.2. jauni pjaustyti – pjaustyti 2–6 mm storio gabaliukais, iš kurių ne mažiau kaip 50 % turi būti tiksliai pjaustyti išilgai;

3.3. nepjaustyti – su koteliais, kurių ilgis neviršija kepurėlės skersmens, matuojant nuo skraistės apačios;

3.4. pjaustyti – pjaustyti 2–8 mm storio gabaliukais, iš kurių ne mažiau kaip 50 % turi būti tiksliai pjaustyti išilgai;

3.5. įvairiai pjaustyti – įvairaus storio ir nebūtinai išilgai pjaustyti gabaliukai;

3.6. ketvirtadaliai – supjaustyti į keturias apylyges dalis;

3.7. pjaustyti grybų koteliai ir kepurėlės – pjaustyti nevienodo dydžio ir formos grybų koteliai ir kepurėlės;

3.8. peraugę grybai – atrinkti grybai atlėpusia skraiste, neviršijantys 40 mm skersmens, su koteliais, ne ilgesniais už kepurėlės skersmenį, matuojant nuo skraistės rando apačios;

3.9. kitokio pavidalo – konkrečiai Reikalavimų 2.1–2.8 punktuose neaprašyti, pvz., smulkiai supjaustyti ar sukapoti grybai, nurodant tai etiketėje.

4. Grybų konservuose, pagamintuose iš nepjaustytų grybų, apibūdintų Reikalavimų 2.1 ir 2.3 punktuose, 10 % grybų iš bendro skaičiaus gali turėti ilgesnius kotelius.

 

IV. KONSERVUOTŲ GRYBŲ PAGRINDINĖ SUDĖTIS

 

5. Grybų žaliava, paruošta III skyriuje aprašytais būdais.

6. Grybai užpilami tokių rūšių užpilu:

6.1. įprastiniu – vanduo ir/ar grybų nuoviras, druska;

6.2. sviestu ar sviestiniu padažu;

6.3. grietininiu padažu;

6.4. kitokiu padažu, išskyrus sviestinį ar grietininį;

6.5. actu;

6.6. aliejumi;

6.7. vynu;

7. Į 6 punkte nurodytus užpilus gali būti dedama kitų sudedamųjų dalių:

7.1. vandens, druskos, prieskonių, acto, acto arba citrinų rūgšties, skonio stipriklio, sojų pupelių padažo, vyno;

7.2. cukraus, invertuotojo cukraus sirupo, gliukozės sirupo, džiovinto gliukozės sirupo, dekstrozės;

7.3. sviesto ar kitų valgomųjų gyvulinių ar augalinių riebalų ar aliejų, įskaitant alyvų aliejų, pieno, pieno miltelių ar grietinėlės;

7.4. krakmolų – natūralių ar modifikuotų dedama tik tuo atveju, kai tarp užpilo sudedamųjų dalių yra sviesto, margarino ar kitų valgomųjų gyvulinių ar augalinių riebalų ar aliejų;

7.5. kvietinių ar kukurūzinių miltų.

 

V. PAGRINDINIAI KONSERVUOTŲ GRYBŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

8. Skonis, kvapas turi būti natūralūs, būdingi gaminamiems grybams ir kitoms sudedamosioms dalims, neturėti pašalinio skonio ir kvapo.

9. Spalva: grybų – balta, kreminė arba ruda, grybų konservų įprastinis užpilas skaidrus ar šiek tiek drumstas, nuo gelsvos iki šviesiai rudos spalvos.

10. Konsistencija – konservuotų grybų su įprastiniu užpilu grybai tvirti, nepažeisti.

11. Konservuose iš nepjaustytų jaunų ir nepjaustytų grybų gali būti kepurėlių su visiškai perlaužta skraiste, bet ne daugiau kaip 10 % bendro skaičiaus.

12. Konservuose iš nepjaustytų jaunų, nepjaustytų ar peraugusių grybų gali būti grybų su nulūžusia kepurėle ar koteliu, bet ne daugiau kaip 5 % bendro skaičiaus.

13. Grybai ir užpilas indelyje turi užimti ne mažiau kaip 90 % indelio vandens talpos. Indelio vandens talpa yra distiliuoto vandens tūris esant 20 °C temperatūrai, kuris telpa į sklidinai pripildytą uždarytą indelį.

14. Grybų masė, nuvarvinus užpilą, indelyje turi būti ne mažesnė už toliau nurodytą procentinę dalį indelio vandens talpos:

14.1. konservuose, kurie užpilti įprastiniu užpilu, actu, vynu, aliejumi – 53 %;

14.2. konservuose, kurie užpilti padažais – 27,5 %.

15. Laikoma, kad grybų masė, nuvarvinus užpilą, atitinka reikalavimus, jeigu visų patikrintų indelių grybų vidutinė masė, nuvarvinus užpilą, yra ne mažesnė už reikalaujamą.

16. Konservuose beveik neturi būti dėmėtų arba kitaip sužalotų grybų. Mineralinių (žemių, smėlio, žvyro ar kt.), augalinės kilmės priemaišų gali būti tik pėdsakai.

 

VI. HIGIENOS REIKALAVIMAI

 

17. Grybų konservai turi būti gaminami, laikomi, gabenami ir parduodami laikantis reikalavimų, nurodytų Lietuvos HN 15 Maisto higiena. Bendrieji reikalavimai.

18. Mikrobinis užterštumas turi atitikti reikalavimus, nurodytus Lietuvos HN 26 Maisto žaliavos ir produktai. Didžiausias leidžiamas mikrobinio užterštumo lygis.

19. Konservuotų grybų gamyboje gali būti vartojami Lietuvos HN 53 Leidžiami vartoti maisto priedai nurodyti priedai, neviršijant nurodytų kiekių.

20. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos neturi viršyti normų, nurodytų Lietuvos HN 54 Maisto produktai. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos.

21. Didžiausi leidžiami radioaktyviojo užterštumo lygiai neturi viršyti nurodytų Lietuvos HN 84 Didžiausi leidžiami maisto produktų, pašarų radioaktyviojo užterštumo lygiai po branduolinės ar radiacinės avarijos.

22. Tara ir įpakavimo medžiagos turi atitikti reikalavimus, nurodytus Lietuvos HN 16 Medžiagos ir gaminiai, besiliečiantys su maistu.

 

VII. ŽENKLINIMAS

 

23. Į Lietuvos vidaus rinką tiekiami konservuoti grybai ženklinami pagal Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisykles. Be to, ant kiekvienos pakuotės turi būti nurodyta: pavadinimas: „Grybai“ ir šalia pavadinimo – grybų rūšis ir paruošimo būdas „Jauni grybai“, „Pjaustyti jauni grybai“, „Nepjaustyti grybai“, „Įvairiai supjaustyti grybai“, „Smulkinti grybai“, „Peraugę grybai“ ir t. t., užpilo pavadinimas, nurodant „su actu“ arba „acte“, „su aliejumi“ arba „aliejuje“ ir t. t. Jei yra nurodyta „su sviesto padažu“ ar „sviesto padaže“, tai iš visų riebalų gali būti naudojamas tik sviestas.

 

VIII. PAMATINIAI MĖGINIŲ ĖMIMO IR TYRIMO METODAI

 

24. Konservuotų grybų mėginiai imami ir jų kokybė nustatoma vadovaujantis:

Konservuotų vaisių ir daržovių produktų priėmimo ir šių produktų mėginių ėmimo laboratorinėms analizėms metodika, patvirtinta žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 355 (Žin., 2000, Nr. 109-3497; 2001, Nr. 104-3727);

LST 1811 Nuplautų produktų masės, nuvarvinus skystį, nustatymas;

LST 1543 Indelių vandens talpos nustatymas.

 

SUDERINTA                                                   SUDERINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos                    Respublikinio mitybos centro

tarnybos direktorius                                          direktorius

Kazimieras Lukauskas                                        Albertas Barzda

2002 10 07                                                        2002 10 03

______________

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. 436

 

PRIVALOMIEJI KONSERVUOTŲ MORKŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

Reikalavimai parengti vadovaujantis: CODEX STAN 116-1981 Konservuotos morkos; Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 170 (Žin., 2002, Nr. 50-1927).

 

I. REIKALAVIMŲ TAIKYMO SRITIS

 

1. Reikalavimai taikomi morkų konservams, pagamintiems iš šviežių įvairių veislių morkų, kilusių iš Daucus carota L. ir atitinkantiems šių Reikalavimų II skyriuje pateiktą sąvoką ir skirtiems tiesiogiai žmonėms vartoti.

 

II. APIBRĖŽIMAS

 

2. Konservuotos morkos – šviežios, švarios, nuvalytos, nepjaustytos arba pjaustytos morkos, užpiltos užpilu, pridėjus ar nepridėjus Reikalavimų 5 punkte nurodytų sudedamųjų dalių, išfasuotos į hermetiškai uždaromą tarą, sterilizuotos ar pasterizuotos.

 

III. ŽALIAVOS

 

3. Konservuotų morkų gamybai gali būti naudojamos taip paruoštos morkos:

3.1. nepjaustytos – kūgio ar cilindro formos morkos, ne storesnės kaip 50 mm skersmens. Skirtumas tarp storiausios ir ploniausios morkos skersmens neturi viršyti 3:1; rutulio formos, ne didesnio kaip 45 mm skersmens;

3.2. mažos nepjaustytos – kūgio ar cilindro formos morkos, ne storesnės kaip 23 mm skersmens, ne ilgesnės kaip 100 mm; rutulio formos, ne didesnio kaip 18 mm skersmens;

3.3. pusės – perpjautos pusiau išilgai;

3.4. ketvirtadaliai – supjaustytos dviem pjovimais skersai ir išilgai į keturias apylyges dalis;

3.5. pjaustytos išilgai – lygiai ar gofruotai į keturias ar daugiau maždaug vienodų dalių, ne trumpesnes kaip 20 mm ir ne siauresnes kaip 5 mm, skaičiuojant nuo morkos storiausios vietos;

3.6. griežinėliai – pjaustytos skersai lygiai ar gofruotai ne storesniais kaip 10 mm griežinėliais, morkai esant ne storesnei kaip 50 mm skersmens;

3.7. kubeliai – pjaustytos kubeliais, kurių kraštinė ne ilgesnė kaip 12,5 mm;

3.8. strypeliai – pjaustytos išilgai lygiai ar gofruotai, morkos skerspjūviui esant ne didesniam kaip 5×5 mm;

3.9. dideli griežinėliai ar gabaliukai – pjaustytos skersai ne storesniais kaip 10 mm griežinėliais arba nepjaustytos morkos, padalytos išilgai pusiau ir supjaustytos skersai nelygiais gabaliukais;

3.10. juostelės – pjaustytos lakštinių pavidalo juostelėmis, ne platesnėmis kaip 5–7 mm;

3.11. lazdelės – pjaustytos ne trumpesniais kaip 40 mm ir ne plonesniais kaip 23 mm skersmens gabaliukais.

 

IV. KONSERVUOTŲ MORKŲ PAGRINDINĖ SUDĖTIS

 

4. Pagrindinės konservuotų morkų sudėtinės dalys: morkos ir užpilas.

5. Užpilo sudedamosios dalys:

5.1. druska;

5.2. cukrus, invertuotas cukraus sirupas, dekstrozė, gliukozės sirupas, džiovintas gliukozės sirupas, fruktozė, fruktozės sirupas;

5.3. kvapiosios žolės ir prieskoniai, daržovių ir kvapiųjų žolių sultys ar sultinys, papuošimui – daržovės (salotos, svogūnų gabaliukai, žalieji ar raudonieji pipirai ar jų mišinys), kurių kiekis neturi viršyti 10 % nuo bendro nuvarvintų daržovių kiekio;

5.4. sviestas, margarinas ar kiti valgomieji gyvuliniai riebalai ar augaliniai aliejai. Jei yra dedamas sviestas ar margarinas, tai jų gatavame produkte turi būti ne mažiau kaip 3 % m/m;

5.5. sūrio padažas – sūrio turi būti tiek, kad suteiktų padažui sūrio skonį;

5.6. krakmolai – natūralūs, fiziškai ar enzimiškai modifikuoti dedami tik tuo atveju, kada tarp užpilo sudedamųjų dalių yra sviesto, margarino ar kitų valgomųjų gyvulinių riebalų ar augalinių aliejų;

5.7. actas, citrinų rūgštis, citrinų sultys.

 

V. PAGRINDINIAI KONSERVUOTŲ MORKŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

6. Skonis, kvapas, spalva turi būti natūralūs, būdingi gaminamoms morkoms ir kitoms sudedamosioms dalims, neturėti pašalinio skonio ir kvapo.

7. Konsistencija – konservuotos morkos tvirtos, bet ne pernelyg kietos ar skaidulingos.

8. Morkos ir užpilas indelyje turi užimti ne mažiau kaip 90 % indelio vandens talpos. Indelio vandens talpa yra distiliuoto vandens tūris esant 20 °C temperatūrai, kuris telpa į sklidinai pripildytą uždarytą indelį.

9. Morkų masė, nuvarvinus užpilą, išskyrus padažo užpilą, indelyje turi būti ne mažesnė už toliau nurodytą procentinę dalį indelio vandens talpos:

9.1. indeliai 850 ml ar mažesni:

didesni nei 850 ml indeliai:

nepjaustytos morkos – 53 %

57 %

rutulio formos nepjaustytos morkos – 50 %

55 %

mažos nepjaustytos morkos, pusės – 55 %

57 %

pjaustytos išilgai – 58 %

57 %

pjaustytos kubeliais – 58 %

57 %

pjaustytos strypeliais – 53 %

60 %

ketvirtadaliai, griežinėliai, dideli griežinėliai ar gabaliukai – 58 %

60 %

juostelės – 55 %

60 %

lazdelės – 62 %

65 %

9.2. Laikoma, kad mažiausia masė, nuvarvinus užpilą, atitinka 9.1 punkte nurodytus reikalavimus, jeigu visų patikrintų indelių morkų vidutinė masė, nuvarvinus užpilą, yra ne mažesnė už reikalaujamą.

10. Mineralinių ir pašalinių priemaišų neturi būti.

11. Augalinės kilmės priemaišų indelyje neturi būti daugiau kaip vienas gabaliukas.

12. Kiti defektai ir jų leidžiami kiekiai neturi viršyti priede nurodytų apribojimų.

 

VI. HIGIENOS REIKALAVIMAI

 

13. Morkų konservai turi būti gaminami, laikomi, gabenami ir parduodami laikantis reikalavimų, nurodytų Lietuvos HN 15 Maisto higiena. Bendrieji reikalavimai.

14. Mikrobinis užterštumas turi atitikti reikalavimus, nurodytus Lietuvos HN 26 Maisto žaliavos ir produktai. Didžiausias leidžiamas mikrobinio užterštumo lygis.

15. Konservuotų morkų gamyboje gali būti vartojami Lietuvos HN 53 Leidžiami vartoti maisto priedai nurodyti priedai, neviršijant nurodytų kiekių.

16. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos neturi viršyti normų, nurodytų Lietuvos HN 54 Maisto produktai. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos.

17. Didžiausi leidžiami radioaktyviojo užterštumo lygiai neturi viršyti nurodytų Lietuvos HN 84 Didžiausi leidžiami maisto produktų, pašarų radioaktyviojo užterštumo lygiai po branduolinės ar radiacinės avarijos.

18. Tara ir įpakavimo medžiagos turi atitikti reikalavimus, nurodytus Lietuvos HN 16 Medžiagos ir gaminiai, besiliečiantys su maistu.

 

VII. ŽENKLINIMAS

 

19. Į Lietuvos vidaus rinką tiekiamos konservuotos morkos ženklinamos pagal Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisykles. Be to, ant kiekvienos pakuotės turi būti nurodyta: pavadinimas: „Morkos“ ir šalia pavadinimo – morkų pjaustymo būdas „nepjaustytos morkos“, „kubeliais supjaustytos morkos“, „griežinėliais supjaustytos morkos“, „supjaustytos pusiau morkos“ ir t. t.; užpilo pavadinimas, nurodant „su X“ arba „X–se“ ir t. t. Jei yra nurodyta „su sviesto padažu“ ar „sviesto padaže“, tai iš visų riebalų gali būti naudojamas tik sviestas; jei naudojamas sūrio padažas, turi būti nurodyta „Sūrio padaže“.

 

VIII. PAMATINIAI MĖGINIŲ ĖMIMO IR TYRIMO METODAI

 

20. Konservuotų morkų mėginiai imami ir jų kokybė nustatoma vadovaujantis:

Konservuotų vaisių ir daržovių produktų priėmimo ir šių produktų mėginių ėmimo laboratorinėms analizėms metodika, patvirtinta žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 355 (Žin., 2000, Nr. 109-3497; 2001, Nr. 104-3727);

LST 1777 Produktų masės, nuvarvinus skystį, nustatymas;

LST 1543 Indelių vandens talpos nustatymas;

LST ISO 762 Vaisių ir daržovių gaminiai. Mineralinių priemaišų nustatymas;

LST 1584 Vaisių ir daržovių gaminiai. Augalinės kilmės priemaišų nustatymas.

 

SUDERINTA                                                   SUDERINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos                    Respublikinio mitybos centro

tarnybos direktorius                                          direktorius

Kazimieras Lukauskas                                      Albertas Barzda

2002 10 07                                                        2002 10 03

______________

 


Privalomųjų konservuotų morkų

kokybės reikalavimų

priedas

 

LEIDŽIAMI DEFEKTAI

 

1. Morkos – nepjaustytos, mažos nepjaustytos, pusės, ketvirtadaliai, pjaustytos išilgai, dideli griežinėliai ar gabaliukai

2. Standartinis pavyzdys – 40 vienetų nepjaustytų, 80 vienetų mažų nepjaustytų konservuotų morkų, pusės, ketvirtadaliai, pjaustytos išilgai, dideli griežinėliai ar gabaliukai, lazdelės

 

 

Defektai

 

 

Maži

 

Dideli

 

Labai dideli

Dėmės – dėmėtos ar bespalvės morkų vietos:

 

 

 

iki 30 mm2

´

 

 

daugiau kaip 30 mm2 iki 200 mm2

 

´

 

daugiau kaip 200 mm2 ar bet kokia labai tamsi, ar juoda dėmė didesnė negu 30 mm2

 

 

´

Mechaniniai defektai:

 

 

 

mažai suskilusios morkos

´

 

 

sulūžusios ar įskilusios

 

´

 

Deformuotos – su iškrypimais

 

 

 

mažai pažeistos

´

 

 

stipriai pažeistos

 

´

 

Nenuskustos – nenuskustos morkų vietos:

 

 

 

mažai pažeistos

´

 

 

stipriai pažeistos

 

´

 

Plaušingos – skaidulingi, sukietėję vienetai:

 

 

 

mažai pažeistos

´

 

 

stipriai pažeistos

 

´

 

labai stipriai pažeistos (sumedėjusios)

 

 

´

Žalios – pažaliavusių morkų vienetai:

 

 

 

pjaustytų:

 

 

 

mažai pažeistos

´

 

 

stipriai pažeistos

 

´

 

nepjaustytų:

 

 

 

stipriai pažeistos

 

´

 

3. Maksimaliai leidžiamas defektų kiekis:

3.1. Pavyzdys – 40 vienetų: bendras defektų kiekis – 13, iš jų ne daugiau kaip 5 gali būti dideli ir labai dideli kartu, o iš likusių ne daugiau kaip vienas defektas gali būti labai didelis;

3.2. Pavyzdys – 80 vienetų: bendras defektų kiekis – 13, iš jų ne daugiau kaip 10 gali būti dideli ir labai dideli kartu, o iš likusių ne daugiau kaip vienas defektas gali būti labai didelis.

4. Morkos – pjaustytos kubeliais, strypeliais, griežinėliais, juostelėmis.

5. Standartinis pavyzdys – 400 g nuvarvintų konservuotų morkų.

Defektų apibrėžimas

Suardytos – deformuotos ar suardytos taip, kad pradinė forma yra neatpažįstama

Dėmėtos – su tamsiomis ar žaliomis dėmėmis, žievės gabaliukais. Tokių morkų išvaizda yra stipriai pažeista

Plaušingos – plaušingos konsistencijos. Tokių morkų kokybė yra stipriai pažeista

6. Maksimaliai leidžiamas bendras defektų kiekis – 50 g iš 400 g pavyzdžio ir iš jo bet koks iš Reikalavimų 5 punkte nurodytų defektų neturi viršyti 25 g.

______________