LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL APRIBOJIMŲ, PASKELBTŲ SNUKIO IR NAGŲ LIGOS APSAUGOS IR PRIEŽIŪROS ZONOSE, ATŠAUKIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 19 d. Nr. 420

Vilnius

 

Siekdamas įgyvendinti Europos Sąjungos Tarybos sprendimo 2001/295/EB reikalavimus ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15),

tvirtinu pridedamus Apribojimų, paskelbtų snukio ir nagų ligos apsaugos ir priežiūros zonose, atšaukimo reikalavimus.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus

2002 m. rugsėjo 19 d. įsakymu Nr. 420

 

APRIBOJIMŲ, PASKELBTŲ SNUKIO IR NAGŲ LIGOS APSAUGOS IR PRIEŽIŪROS ZONOSE, ATŠAUKIMO REIKALAVIMAI

 

Apribojimų, paskelbtų snukio ir nagų ligos apsaugos ir priežiūros zonose, atšaukimo reikalavimai (toliau – Reikalavimai) paruošti remiantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina Europos Sąjungos Tarybos sprendimą 2001/295/EB.

1. Reikalavimų tikslas – nustatyti apribojimų, paskelbtų snukio ir nagų ligos apsaugos ir priežiūros zonose, atšaukimo darbų eigą.

2. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) turi užtikrinti, kad prieš apribojimų atšaukimą būtų įvykdytos Reikalavimuose nurodytos priemonės apsaugos ir priežiūros zonose, kurios buvo nustatytos pagal Snukio ir nagų ligos kontrolės reikalavimus (Žin., 2001, Nr. 103-3698).

3. Apsaugos zonoje priemonės vykdomos:

3.1. mažiausiai 15 dienų po visų imlių snukio ir nagų ligai rūšių gyvūnų sunaikinimo ūkyje ir pirminės ūkio dezinfekcijos ir valymo;

3.2. kol bus ištirti visi apsaugos zonoje esantys imlių snukio ir nagų ligai rūšių gyvūnai pagal 5–8 punktų reikalavimus ir bus gauti neigiami rezultatai; kur sirgo, tiriami smulkūs atrajotojai, nurodyti 11.1 punkte, pagal 11.2 ir 11.4 punktų reikalavimus.

4. Priežiūros zonoje priemonės vykdomos:

4.1. mažiausiai 30 dienų po visų imlių snukio ir nagų ligai rūšių gyvūnų sunaikinimo ūkyje ir pirminės ūkio dezinfekcijos ir valymo;

4.2. kol bus įvykdytos 3.2 punkte numatytos priemonės apsaugos zonoje;

4.3. kol bus ištirti visi zonoje esantys imlių snukio ir nagų ligai rūšių gyvūnai pagal 5–8 punktų reikalavimus ir bus gauti neigiami rezultatai; jei reikia, tiriami smulkūs atrajotojai, nurodyti 11.1 punkte, pagal 11.3 ir 11.4 punktų reikalavimus.

5. Visi apsaugos ir priežiūros zonoje esantys imlūs snukio ir nagų ligai gyvūnai turi būti kliniškai ištirti dėl snukio ir nagų ligos.

6. Ypatingas dėmesys turi būti atkreiptas į gyvūnus, kurie galėjo būti užkrėsti po kontakto su snukio ir nagų ligos virusu užterštu transportu, personalu ar įranga.

7. Atliekant klinikinį tyrimą dėl snukio ir nagų ligos, turi būti atsižvelgta, kokiu būdu yra laikomi imlių snukio ir nagų ligai rūšių gyvūnai.

8. Ūkyje turi būti registruojami duomenys apie gyvūnų sergamumą, gaištamumą, išsimetimus, klinikinius tyrimus, produktyvumo pasikeitimus, įsigytus ar parduotus gyvūnus, apsilankiusius asmenis.

9. Mėginiai serologiniam tyrimui turi būti imami pagal 10–11 punktų reikalavimus; jų kiekis turi būti pakankamas ligai išaiškinti. Priemonės, numatytos avių ir ožkų ūkiams, gali būti adekvačiai taikomos ir kitiems ūkiams, kuriuose laikomi imlūs snukio ir nagų ligai gyvūnai.

10. Visi ūkiai, esantys apsaugos ir priežiūros zonose, kuriuose avys ir ožkos paskutines 21 dieną neturėjo kontakto su galvijais, turi būti ištirtos. Tam imami mėginiai, kad būtų galima išaiškinti snukio ir nagų ligos 5% paplitimą 95% patikimumu.

11. Visi ūkiai, esantys apsaugos ir priežiūros zonose, kuriuose avys ir ožkos neturi klinikinių snukio ir nagų ligos požymių, turi būti ištirtos imant mėginius:

11.1. iš avių ir ožkų, kurios laikomos apsaugos ar priežiūros zonose esančiuose ūkiuose, neturėjusių tiesioginio kontakto su galvijais mažiausiai 30 d. iki mėginių paėmimo;

11.2. iš ūkių, nurodytų 11.1 punkte, kad būtų galima nustatyti snukio ir nagų ligą 95% patikimumu, esant tolygiam 2% ligos paplitimui zonoje (tirti daugiausiai 150 ūkių);

11.3. iš tiek avių ir ožkų, kad būtų galima nustatyti snukio ir nagų ligą 95% patikimumu, esant 5% ligos paplitimui ūkyje, bet ne daugiau kaip 60 mėginių iš ūkio ir iš visų avių ir ožkų, jei ūkyje yra mažiau kaip 15 avių ar ožkų;

11.4. mėginiai pradedami imti praėjus 21 d. po imlių snukio ir nagų ligai gyvūnų sunaikinimo ligos židinyje ir atlikus pirminį valymą ir dezinfekciją.

______________