LIETUVOS BANKO VALDYBA
N U T A R I M A S
DĖL KREDITO ĮSTAIGŲ INSPEKTAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO IR INFORMACIJOS, REIKALINGOS PRIEŽIŪROS FUNKCIJAI ATLIKTI
2000 m. liepos 20 d. Nr. 104
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 36 straipsnio 2 dalies 1, 2 ir 3 punktais ir siekdama užtikrinti bankų, kredito unijų bei užsienio bankų filialų (skyrių) (toliau – kredito įstaigos) inspektavimo efektyvumą bei informacijos, reikalingos kredito įstaigų veiklos priežiūros funkcijai atlikti, gavimą, Lietuvos banko valdyba nutaria:
2. Nustatyti, kad:
2.1. Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamento darbuotojai, vadovaudamiesi šio departamento direktoriaus potvarkiu, turi teisę stebėtojų teisėmis dalyvauti kredito įstaigų visuotiniuose akcininkų susirinkimuose;
2.2. Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamento direktoriaus reikalavimu kredito įstaigų vadovai privalo pateikti kredito įstaigos valdymo organų susirinkimų, posėdžių protokolų ir nutarimų bei kitų dokumentų, kuriuose yra informacija, reikalinga priežiūros funkcijai atlikti, patvirtintas kopijas;
3. Pripažinti netekusiais galios:
3.1. Lietuvos banko valdybos 1996 m. kovo 7 d. nutarimą Nr. 62 „Dėl kredito įstaigų inspektavimo trukmės, inspektavimo ataskaitų ruošimo ir jų pateikimo kredito įstaigų vadovams bei Lietuvos banko valdybai susipažinti reglamentavimo“;
3.2. Lietuvos banko valdybos 1998 m. rugsėjo 24 d. nutarimą Nr. 163 „Dėl informacijos, reikalingos priežiūros funkcijai atlikti, gavimo“ (Žin., 1998, Nr. 86-2409).
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2000 m. liepos 20 d. nutarimu Nr. 104
KREDITO ĮSTAIGŲ INSPEKTAVIMO NUOSTATAI
I. Bendrosios nuostatos
1. Šis dokumentas reglamentuoja Lietuvos banko licenciją turinčių bankų, kredito unijų bei Lietuvos banke įregistruotų užsienio bankų filialų (skyrių) inspektavimo organizavimą, inspektavimo sąlygų užtikrinimą bei inspektavimo ataskaitos rengimą ir svarstymą. Kai šio dokumento tekstas taikomas ir bankams, ir užsienio bankų filialams (skyriams), ir kredito unijoms, vartojama sąvoka „kredito įstaiga“.
2. Inspektavimas atliekamas kredito įstaigos veiklos priežiūros tikslu ir kartu su dokumentine priežiūra ir licencijavimu yra sudėtinė Lietuvos banko taikomos kredito įstaigos veiklos priežiūros sistemos dalis.
3. Bankų ir kredito unijų inspektavimo metu tikrinama, ar Lietuvos bankui pateikiamos finansinės ataskaitos yra parengtos teisingai, įvertinama bankų ir kredito unijų veikla ir finansinė būklė, rizikos bei kitų sričių valdymo efektyvumas. Inspektavimas nėra auditas ar revizija.
II. Inspektavimo organizavimas
5. Inspektavimą atlieka inspektavimo komisija (toliau – komisija), kurią sudaro ne mažiau kaip du Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamento Kredito įstaigų inspektavimo skyriaus darbuotojai ir kurios sudėtį įsakymu tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
6. Inspektavimui atlikti gali būti pasitelkiami kitų Lietuvos banko struktūrinių padalinių darbuotojai arba nepriklausomi specialistai, jei reikalingos jų savitosios žinios ar patirtis. Užsienio bankų dukterinių bankų inspektavimui atlikti gali būti kviečiami kilmės valstybės priežiūros institucijos darbuotojai. Užsienio bankų filialų (skyrių) inspektavimas gali būti atliekamas kartu su atitinkamos užsienio valstybės bankų priežiūros institucija.
7. Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakyme dėl kredito įstaigos inspektavimo nurodoma:
8. Inspektavimas atliekamas pagal inspektavimo programą, kurią tvirtina Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamento (toliau – Departamento) direktorius.
9. Kredito įstaigos vadovas raštu informuojamas apie būsimą inspektavimą, nurodoma inspektavimo pradžia ir pabaiga, inspektavimo programa, komisijos sudėtis ir dokumentų, kuriuos kredito įstaiga privalo pateikti komisijai inspektavimo pradžioje, sąrašas.
III. Inspektavimo sąlygų užtikrinimas
11. Kredito įstaigos vadovai privalo užtikrinti komisijos narių teisę:
11.1. inspektuojamos kredito įstaigos darbo valandomis netrukdomai įeiti į kredito įstaigos ir visų jos padalinių patalpas, išskyrus padidinto saugumo patalpas (pvz., grynųjų pinigų saugyklas, SWIFT įrangos patalpas), į kurias patekti galima iš anksto pranešus kredito įstaigos vadovui;
11.2. komisijos pirmininko reikalavimu gauti bet kokią su kredito įstaigos ir jos dukterinių įmonių veikla susijusią informaciją, akcininkų sąrašus, rašytinius ir žodinius paaiškinimus, dokumentų originalus arba patvirtintas kopijas ir kt.;
11.3. stebėtojų teisėmis dalyvauti visų kredito įstaigos valdymo organų bei komitetų susirinkimuose ir posėdžiuose;
IV. Inspektavimo ataskaitos rengimas ir svarstymas
13. Baigiant inspektavimą, rengiamas baigiamasis posėdis, kuris vyksta kredito įstaigoje arba Departamente. Posėdyje dalyvauja komisijos nariai ir kredito įstaigos vadovai. Jei posėdis vyksta Departamente, jame taip pat dalyvauja Departamento direktorius ir (ar) pavaduotojai. Posėdžio metu kredito įstaigos vadovai žodžiu supažindinami su pagrindiniais inspektavimo rezultatais ir išvadomis kiekvienu tikrintu klausimu.
14. Inspektavimo rezultatai ir išvados pateikiami inspektavimo ataskaitoje. Ji yra rengiama trimis egzemplioriais. Inspektavimo ataskaitą pasirašo visi komisijos nariai ir parašu patvirtina Departamento direktorius. Pirmas ataskaitos egzempliorius kartu su lydraščiu pasirašytinai įteikiamas kredito įstaigos vadovui, kiti du egzemplioriai lieka Departamente.
15. Inspektavimo komisijai nustačius reikšmingus Lietuvos Respublikos teisės aktų pažeidimus užsienio banko filialo (skyriaus) veikloje, apie tai informuojamas filialą (skyrių) įsteigęs užsienio bankas ir tos užsienio valstybės bankų priežiūros institucija.
16. Inspektavimo ataskaita turi būti apsvarstyta banko ar kredito unijos valdybos ir tarybos posėdžiuose. Banko ar kredito unijos tarybos ir valdybos nariai (užsienio banko filialo (skyriaus) vadovas, jo pavaduotojas ir vyriaus. finansininkas) privalo susipažinti su inspektavimo ataskaita ir pasirašyti parašų blanke, kuris pateikiamas kartu su ataskaita ir lydraščiu. Šis blankas grąžinamas į Departamentą per 10 dienų po inspektavimo ataskaitos gavimo.
17. Jei bankas ar kredito unija savo tarybos ir (ar) valdybos nariams pateikia inspektavimo ataskaitos vertimą į užsienio kalbą, vertimo kopija turi būti pateikiama Departamentui. Tokiais atvejais, iš anksto suderinus su Departamento direktoriumi, parašų blankai su lietuvių kalbos nemokančių kredito įstaigos vadovų parašais gali būti pateikiami vėliau nustatyto termino.
18. Jei inspektavimo metu buvo nustatyta, kad yra veiklos trūkumų ir (ar) pažeidimų, inspektavimo ataskaitoje pateikiami nurodymai šalinti trūkumus ir (ar) pažeidimus. Šie nurodymai yra privalomi inspektuotai kredito įstaigai, be to, kredito įstaiga, šalindama veiklos trūkumus bei gerindama savo veiklą, privalo atsižvelgti ir į visas kitas kritines pastabas, pateiktas ataskaitoje.
V. Inspektavimo rezultatų įvertinimas
20. Atsižvelgdamas į nustatytus veiklos trūkumus ir pažeidimus, Departamentas sprendžia, ar reikia taikyti kredito įstaigai kontrolės priemones – reikalauti, kad kredito įstaiga sudarytų ir pateiktų trūkumų šalinimo planą, ir (arba) kviestis kredito įstaigos vadovus pokalbio:
20.1. Departamento direktoriaus reikalavimu (tai nurodoma inspektavimo ataskaitos lydraštyje) kredito įstaiga privalo parengti ir ne vėliau kaip per 10 dienų po Lietuvos banko valdybos posėdžio, kuriame buvo svarstomi kredito įstaigos inspektavimo rezultatai, pateikti Departamentui trūkumų šalinimo planą, kuriame turi būti numatyti konkretūs atsakingi asmenys, terminai ir veiksmai, kaip bus vykdomi inspektavimo ataskaitoje pateikti nurodymai šalinti trūkumus, taip pat kaip bus atsižvelgiama į kitas inspektavimo ataskaitoje pateiktas kritines pastabas;
21. Jeigu, Departamento nuomone, šių kontrolės priemonių nepakanka ir, įvertinus inspektavimo rezultatus, yra įstatymų nustatytas pagrindas taikyti kredito įstaigai poveikio priemones, Departamentas teikia Lietuvos banko valdybai atitinkamus pasiūlymus taikyti kredito įstaigai įstatymų numatytas poveikio priemones.
22. Gavęs patvirtinimą, kad visi inspektuoto banko tarybos ir valdybos nariai (užsienio banko filialo (skyriaus) vadovas, jo pavaduotojas ir vyriaus. finansininkas) susipažino su inspektavimo ataskaita, arba pasibaigus 10 dienų terminui po inspektavimo ataskaitos pateikimo kredito įstaigai Departamentas teikia Lietuvos banko valdybai pažymą apie banko (užsienio banko filialo (skyriaus)) inspektavimo rezultatus ir kredito įstaigos pastabas (jei jos Departamentui pateiktos).
23. Pažymą apie kredito unijos inspektavimo rezultatus ir kredito unijos pastabas (jei jos Departamentui pateiktos) šių nuostatų 22 punkte nustatyta tvarka Departamentas teikia Lietuvos banko valdybai tik tuo atveju, jei Departamentas siūlo kredito unijai taikyti poveikio priemonę. Priešingu atveju informaciją apie kredito unijų inspektavimo rezultatus Departamentas teikia Lietuvos banko valdybai kartą per ketvirtį.
24. Su Departamento teikiama Lietuvos banko valdybai pažyma apie kredito įstaigos inspektavimo rezultatus kredito įstaigos vadovai turi teisę susipažinti Departamente iki Lietuvos banko valdybos posėdžio, kuriame bus svarstomi kredito įstaigos inspektavimo rezultatai, dienos.
VI. Baigiamosios nuostatos