LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ VEIKLOS VIDAUS KONTROLĖS ORGANIZAVIMO TAISYKLIŲ

 

1999 m. gegužės 21 d. Nr. 13

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisykles.

2. Nustatyti, kad vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisyklės įsigalioja nuo 1999 m. spalio 1 d.

3. Įpareigoti Nacionalinę vertybinių popierių biržą, Lietuvos centrinį vertybinių popierių depozitoriumą iki 1999 m. spalio 1 d. parengti savo veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisykles ir organizuoti vidaus kontrolę.

 

 

PIRMININKO PAVADUOTOJAS                                                                  E. MIKUČIAUSKAS

______________

 


VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ VEIKLOS VIDAUS KONTROLĖS ORGANIZAVIMO TAISYKLĖS

 

1. Šios taisyklės parengtos remiantis Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 32 straipsnio 2 dalies 1 punktu, atsižvelgiant į Europos Sąjungos direktyvas 93/22/EEC ir 89/592/EEC.

2. Šios taisyklės privalomos visiems vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkams (toliau vadinama – įmonė).

3. Įmonė turi raštu parengti ir patvirtinti įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisykles, kurios detalizuotų įmonės pareigų (prievolių) vykdymo tvarką, numatytą Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatyme, Vertybinių popierių komisijos priimtose taisyklėse, instrukcijose bei kituose norminiuose dokumentuose. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas įmonės sąskaita ir įmonės darbuotojų sąskaita sudarytų sandorių dėl vertybinių popierių priežiūrai, darbuotojų, dirbančių su konfidencialia informacija, griežtam pareigų atribojimui, pasinaudojimo viešai neatskleista informacija prevencijai, klientų teisingam ir išsamiam informavimui bei teisės aktų laikymuisi.

4. Įmonėje, atsižvelgiant į jos organizacinę ir valdymo struktūrą, veiklos apimtį, sandorių pobūdį, rizikos, susijusios su kiekviena įmonės veiklos sritimi, laipsnį, turi būti paskirtas tinkamos kvalifikacijos darbuotojas, atsakingas už įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimą, arba sukurtas atskiras įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo padalinys.

5. Asmuo, atsakingas už įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimą, gali turėti kitas pareigas įmonėje, jei tai netrukdo efektyviai atlikti vidaus kontrolės organizavimo funkcijų.

6. Asmuo, atsakingas už įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimą, arba įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo padalinys yra tiesiogiai atskaitingas įmonės valdybos pirmininkui arba, jei nėra valdybos, administracijos vadovui, arba jei įmonėje toks asmuo yra pats administracijos vadovas, jis yra atskaitingas jį paskyrusiam organui, tačiau vykdydamas savo funkcijas yra nepriklausomas. Vidaus kontrolės organizavimo padalinys turi būti atskirtas nuo kitų įmonės padalinių. Už tinkamą įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimą atsako įmonės valdybos pirmininkas arba, jei nėra valdybos, administracijos vadovas.

7. Įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo padalinio arba asmens, atsakingo už vidaus kontrolės organizavimą, funkcijos:

7.1. prižiūrėti, kad įmonė griežtai laikytųsi Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų, Vertybinių popierių komisijos priimtų taisyklių, instrukcijų, nutarimų bei kitų norminių dokumentų, taip pat pačios įmonės priimtų įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisyklių;

7.2. rengti įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisykles, detalizuojančias 7.1 punkte nurodytų teisės aktų vykdymo tvarką, ir derinti jas su įmonės valdyba arba, jei nėra valdybos, su įmonės administracija;

7.3. sudaryti įmonės veiklos ir jos vadovų bei darbuotojų sandorių dėl vertybinių popierių patikrinimų planą;

7.4. nuolat vykdyti įmonės veiklos ir jos vadovų bei darbuotojų sandorių dėl vertybinių popierių patikrinimus;

7.5. nagrinėti įmonės klientų skundus dėl įmonės veiklos;

7.6. konsultuoti darbuotojus įmonės veiklą reglamentuojančių norminių aktų klausimais;

7.7. teikti valdybos pirmininkui arba, jei nėra valdybos, administracijos vadovui išvadas, kaip įmonėje laikomasi norminių aktų, ir pasiūlymus, kaip gerinti padėtį.

8. Vidaus kontrolės organizavimo padaliniui arba darbuotojui, atsakingam už įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimą, turi būti prieinami visi įmonės turimi dokumentai ir informacija, įskaitant ir garso įrašus, kuriuose užfiksuoti įmonei telefonu perduoti klientų pavedimai.

9. Duomenys apie darbuotoją, atsakingą už įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimą, arba vidaus kontrolės organizavimo padalinio darbuotojų sąrašas ir duomenys apie juos, taip pat informacija apie darbuotojų ir jų asmens duomenų pasikeitimus turi būti pateikiama Vertybinių popierių komisijai per 5 darbo dienas. Vertybinių popierių komisijai turi būti pateikti tokie duomenys: darbuotojo vardas, pavardė, asmens kodas, išsilavinimas, informacija apie patirtį vertybinių popierių rinkoje, pareigos, vidaus kontrolės organizavimo sritis, už kurią darbuotojas atsakingas, telefono ir fakso numeriai, elektroninio pašto adresas.

10. Ataskaita apie atliktus patikrinimus bei jų metu pastebėtus trūkumus, klaidas bei pažeidimus kartu su išvadomis ir pasiūlymais turi būti reguliariai (ne rečiau kaip kartą per ketvirtį), o esant būtinumui, nedelsiant pateikiama įmonės valdybos pirmininkui arba, jei nėra valdybos, administracijos vadovui.

11. Įmonės veiklos vidaus kontrolės organizavimo taisyklės, detalizuojančios 7.1 punkte nurodytų teisės aktų vykdymo tvarką, ir vidaus kontrolės organizavimo padalinio atliktų patikrinimų medžiaga turi būti pateikiama Vertybinių popierių komisijos įgaliotam asmeniui, jam pareikalavus.

______________