LIETUVOS STATISTIKOS DEPARTAMENTO GENERALINIO DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL STATISTIKOS DEPARTAMENTO GENERALINIO DIREKTORIAUS 2011 M. KOVO 31 D. ĮSAKYMO Nr. DĮ-62 „DĖL VARTOJIMO PREKIŲ IR PASLAUGŲ MAŽMENINIŲ KAINŲ REGISTRAVIMO EUROPOS PALYGINIMŲ PROGRAMAI STATISTINĖS ANKETOS KA-10 (PUSMETINĖS) FORMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2013 m. spalio 16 d. Nr. DĮ-186

Vilnius

 

 

Pakeičiu Vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninių kainų registravimo Europos palyginimų programai statistinės anketos KA-10 (pusmetinės) formą, patvirtintą Statistikos departamento generalinio direktoriaus 2011 m. kovo 31 d. įsakymo Nr. DĮ-62 „Dėl Vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninių kainų registravimo Europos palyginimų programai statistinės anketos KA-10 (pusmetinės) formos patvirtinimo“ (Žin., 2011, Nr. 44-2092) 1 punktu (toliau – anketa), ir:

1. Įrašau:

1.1. anketoje ir jos prieduose vietoj žodžių „Europos palyginimų programai“ žodžius „Perkamosios galios paritetų programai“;

1.2. ataskaitos adreso dalyje vietoj žodžių „http://www.stat.gov.lt“ žodžius „estatistika.stat.gov.lt“;

1.3. anketos IV skyriuje vietoj žodžio „Įmonės“ žodžius „Įmonės ar įmonės vietos vieneto“;

1.4. anketos IV skyriuje vietoj žodžio „ženklas“ žodžius „prekės ženklas“;

1.5. anketoje nurodytuose kontaktuose vietoj žodžių „danute.sarockiene@stat.gov.lt“ žodžius „ka-10-pusmetine@stat.gov.lt“;

1.6. anketos 1 priede „Informacija dėl vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninių kainų statistinio tyrimo Europos palyginimų programai (statistinė anketa KA-10 (pusmetinė)“:

1.6.1. skyriuje „Statistinio tyrimo rūšis, apimtis ir tikslas“ vietoj žodžių „atrankinis tyrimas“ žodžius „atrankinis statistinis tyrimas“;

1.6.2. skyriuje „Statistinės informacijos paskelbimo laikas ir vieta“ vietoj žodžių „Informacija apie Europos palyginimų programos rezultatus“ http://www.stat.gov.lt“ žodžius „Informacija apie Europos šalių tarptautinių palyginimų rezultatus“, Oficialiosios statistikos portale www.osp.stat.gov.lt“;

1.6.3. skyriuje „Statistinių duomenų pateikimo pareiga“ vietoj žodžių „2 dalis, nustatanti“ žodžius „1 ir 2 dalys nustato“.

2. IV skyriaus pavadinimą išdėstau taip: „Informacija ir duomenys apie įmones ar įmonės vietos vienetus ir prekę ar paslaugą“.

3. Anketos 2 priedą išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Generalinė direktorė                                                                Vilija Lapėnienė

 

Vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninių

kainų registravimo Perkamosios galios paritetų

programai statistinės anketos KA-10

(pusmetinės)

2 priedas

 

PAAIŠKINIMAI VARTOJIMO PREKIŲ IR PASLAUGŲ MAŽMENINIŲ KAINŲ REGISTRAVIMO PERKAMOSIOS GALIOS PARITETŲ PROGRAMAI STATISTINEI ANKETAI KA-10 (PUSMETINEI) PILDYTI

 

1. Vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninių kainų registravimo Perkamosios galios paritetų programai statistinė anketa KA-10 (pusmetinė) (toliau – anketa) parengta vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninėms kainoms surinkti. Mažmeninių kainų surinkimo ciklas apima trejus metus. Šio ciklo metu kainų surinkimas atliekamas šešis kartus, kiekvieną kartą registruojamos tam tikros vartojimo prekių ir paslaugų grupės kainos:

1.1. Maistas, gėrimai ir tabakas;

1.2. Apranga, avalynė ir asmens priežiūros paslaugos;

1.3. Viskas namams;

1.4. Transporto priemonės, restoranų ir viešbučių paslaugos;

1.5. Paslaugos;

1.6. Baldai ir sveikata

Kiekvienais metais kainos registruojamos du kartus: pirmąjį pusmetį balandžio–gegužės mėn. ir antrąjį pusmetį – spalio–lapkričio mėn.

2. Kiekvienam kainų registravimui sudaromas bendras visoms šalims, dalyvaujančioms Europos Sąjungos statistikos tarnybos ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos perkamosios galios paritetų programoje (toliau – PGP programa), prekių ir paslaugų sąrašas. Prekių ir paslaugų rinkinys turi būti palyginamas tarp šalių ir reprezentatyvus.

3. Pagrindinės vartojamos sąvokos:

3.1. Perkamosios galios paritetai – erdviniai defliatoriai ir valiutų keitimo kursai, pašalinantys kainų lygių skirtumų tarp valstybių narių poveikį ir leidžiantys palyginti bendrojo vidaus produkto komponentų apimtį bei kainų lygius. Jie rodo, kiek konkrečios valstybės nacionalinės valiutos vienetų reikia tam, kad būtų galima įsigyti tą patį prekių ir paslaugų rinkinį, kurį galima įsigyti už bendrą dirbtinį šalių grupės valiutos vienetą.

3.2. Kaina – prekės ar paslaugos vieneto piniginis įvertinimas, t. y. pinigų kiekis, kurį pirkėjas, norintis tą prekę ar paslaugą įsigyti, turi sumokėti šios prekės ar paslaugos pardavėjui.

3.3. Nuolaida – kainos sumažinimas, kurį pardavėjas suteikia pirkėjui.

3.4. Prekė  bet kuris kilnojamasis daiktas, parduodamas arba siūlomas parduoti vartotojui.

3.5. Paslauga  ekonominė gėrybė, tenkinanti vartotojo poreikius, tačiau neturinti materialios formos. Paslaugos negalima išsaugoti, todėl ji dažniausiai suvartojama jos gavimo metu.

3.6. Prekės kilmės šalis – šalis, kurioje prekė pagaminta, išfasuota, sumontuota, surinkta arba perdirbta. Jei prekė kilusi iš kelių šalių, nurodoma šalis, kurios įmonėje, specialiai įsteigtoje tam tikslui, vyko paskutinis svarbus ir ekonomiškai pagrįstas procesas.

3.7. Prekės ženklas – išskirtinis prekės ar paslaugos pavadinimas ir tapatybė, padedanti ją atskirti nuo kitų prekių ar paslaugų. Prekės ženklas gali būti įvairių formų, pavyzdžiui, jis gali būti užrašytas tik jam būdingu šriftu ir spalvomis, logotipu.

3.8. Mažmeninės prekybos ar paslaugų įmonė ar įmonės vietos vienetas – mažmeninės prekybos ar paslaugų įmonė ar jos dalis administraciškai ar geografiškai apibrėžtoje vietoje. Mažmeninės prekybos vietos vienete vykdoma mažmeninė prekyba, kuri pirmiausia susideda iš namų ūkyje vyraujančių prekių pardavimo visiems prieinamose patalpose. Paslaugų įmonės vietos vienete teikiamos paslaugos gyventojams.

3.9. Reprezentatyvioji prekė ar paslauga – prekė ar paslauga, kuri atsižvelgiant į santykines bendras išlaidas tam tikrai pagrindinei kategorijai, yra arba yra laikoma viena iš svarbiausių prekių ar paslaugų, perkamų nacionalinėse rinkose, taip pat vadinamoji reprezentatyvioji prekė ar paslauga arba prekė ar paslauga su žvaigždute.

4. Kainos registruojamos atrinktose visų nuosavybės formų ir tipų prekybos ir paslaugų įmonėse ir įmonių vietos vienetuose. Tai universalinės ir specializuotos parduotuvės, specializuoti prekybos tinklai, prekybos centrai, turgavietės, degalinės, spaudos kioskai, vaistinės, bankai, paštas, internetinės parduotuvės.

5. Anketa skirta vienos prekės ar paslaugos mažmeninėms kainoms registruoti. Anketą pildo kainų registratoriai.

6. Anketos pradžioje Lietuvos statistikos departamentas įrašo statistinio tyrimo pavadinimą, metus ir laikotarpį.

7. Anketos I skyriaus 1 eilutėje Lietuvos statistikos departamentas įrašo iš suderinto tarp šalių, dalyvaujančių PGP programoje, galutinio prekių ir paslaugų sąrašo prekės ar paslaugos kodą, 2 eilutėje  prekės ar paslaugos pavadinimą.

8. Anketos II skyriuje Lietuvos statistikos departamentas pateikia prekės ar paslaugos aprašymą, nurodydamas jos charakteristikas. Prekės ar paslaugos aprašymas pateikiamas lietuvių kalba. Taip pat pateikiami kai kurių prekių paveikslėliai, kad būtų lengviau atpažinti prekę, kurios kainas reikia registruoti. Turi būti registruojamos tik tokių prekių ir paslaugų, kurios tiksliai atitinka jų aprašymą, pateiktą anketos II skyriuje, kainos.

9. Anketos III skyriuje kainų registratorius turi pateikti informaciją apie prekės ar paslaugos reprezentatyvumą. Jei prekė ar paslauga yra reprezentatyvi, kainų registratorius turi sutartiniu ženklu „x“ pažymėti Taip x[x], priešingu atveju – pažymėti Ne x[x]. Kad nustatytų prekės ar paslaugos reprezentatyvumą, kainų registratorius turi pasikonsultuoti su prekybos ar paslaugų įmonių ar įmonių vietos vienetų darbuotojais.

10. Anketos IV skyriaus 1 skiltyje Lietuvos statistikos departamentas nurodo įmonės ar įmonės vietos vieneto tipo kodą iš Europos Sąjungos statistikos tarnybos (Eurostato) parengto Prekybos ir paslaugų įmonių klasifikatoriaus, 2 skiltyje – įmonės identifikavimo kodą. Įmonės kodas – tai eilės numeris iš kiekvienam kainų registravimui sudaryto prekybos ir paslaugų įmonių ir įmonių vietos vienetų sąrašo.

11. Anketos IV skyriaus 3–10 skiltis pildo kainų registratorius:

11.1. Anketos 3 skiltyje turi būti įrašytas prekybos ar paslaugų įmonės ar įmonės vietos vieneto, kuriame registruojamos kainos, pavadinimas ir adresas (gatvės pavadinimas ir namo nr.).

11.2. Anketos 4 skiltyje reikia įrašyti prekės ar paslaugos kainos registravimo datą.

11.3. Anketos 5 skiltyje reikia įrašyti prekės ar paslaugos kainą, nurodant 6 skiltyje, kokio matavimo vieneto kaina užregistruota. Prekių, kurių kainos yra su nuolaidomis, kainų registruoti nereikia, išskyrus atvejus, kai taikomos nuolatinės nuolaidos. Jei į sąrašą įtrauktos sezoninės prekės, jų kainos gali būti registruojamos jų pardavimo sezono metu.

11.4. Anketos 6 skiltyje turi būti nurodomas prekės ar paslaugos matavimo vienetas, kurio kaina užregistruota. Ypač tai svarbu, kai matavimo vienetas skiriasi nuo reikalaujamo arba prekės ar paslaugos aprašyme nurodyto matavimo vieneto ribų.

11.5. Anketos 7 skiltyje reikia nurodyti prekės kilmės šalį arba šalį gamintoją, jei to reikalaujama prekės aprašyme.

11.6. Anketos 8 skiltyje įrašomas prekės ženklas, jeigu jis nėra nurodytas anketos II skyriaus prekės aprašyme, arba etiketė.

11.7. Anketos 9 skiltyje reikia įrašyti prekės modelį arba artikulą, jei to reikalaujama prekės aprašyme.

11.8. Anketos 10 skiltyje įrašomos pastabos apie registruojamos prekės ar paslaugos charakteristikų skirtumus. Jei prekės ar paslaugos charakteristikos nežymiai skiriasi nuo aprašyme išvardytų charakteristikų, jos kainos gali būti registruojamos, tačiau skirtumai turi būti pažymėti IV skyriaus 10 skiltyje „Pastabos“.

 

_________________