LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL KARINĖS MEDICINOS EKSPERTIZĖS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1997 m. balandžio 28 d. Nr. 399

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 12 straipsnio 10 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Karinės medicinos ekspertizės nuostatus (pridedama).

2. Pavesti Krašto apsaugos ministerijai patvirtinti dokumentus, kurių reikia karinei medicinos ekspertizei užtikrinti.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                            Gediminas Vagnorius

 

Krašto apsaugos ministras                                                                                    Česlovas Stankevičius

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės         

1997 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 399

 

Karinės medicinos ekspertizės nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja, kaip nustatyti, ar karo prievolininkas pagal sveikatos būklę tinka tikrajai karo tarnybai.

2. Nustatant, ar karo prievolininkas pagal sveikatos būklę tinka tikrajai karo tarnybai, medicinos ekspertizę atlieka etatinės ir neetatinės karinės medicinos ekspertizės komisijos.

3. Neetatinės karinės medicinos ekspertizės komisijos yra:

3.1. šauktinių medicinos ekspertizės komisija (toliau vadinama – ŠMEK). Ši komisija sudaroma iš teritorinių gydymo įstaigų specialistų, paskirtų dirbti į ŠMEK atitinkamų teritorinių gydymo įstaigų įsakymais, ir tvirtinama miesto (rajono) mero. ŠMEK sudaroma vieneriems kalendoriniams metams.

Jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu ši komisija aptarnauja didesnę negu vienos savivaldybės teritoriją, ją iš etatinių krašto apsaugos sistemos darbuotojų sudaro ir tvirtina krašto apsaugos ministras;

3.2. karinė medicinos ekspertizės komisija (toliau vadinama – KMEK). Ši komisija sudaroma Krašto apsaugos ministerijos Centrinės medicinos tarnybos (toliau vadinama – CMT) viršininko įsakymu iš karo ligoninės (poliklinikos) įvairių sričių medicinos specialistų vieneriems kalendoriniams metams;

3.3. karinė aviacinė medicinos ekspertizės komisija (toliau vadinama – KAMEK). Ši komisija sudaroma ir tvirtinama CMT viršininko teikimu kariuomenės vado įsakymu vieneriems kalendoriniams metams.

4. Etatinė karinė medicinos ekspertizės komisija – centrinė karinė medicinos ekspertizės komisija (toliau vadinama – CKMEK). Ją sudaro ir tvirtina Krašto apsaugos ministerijos CMT viršininkas. CKMEK pirmininkas tiesiogiai pavaldus Krašto apsaugos ministerijos CMT viršininkui.

5. Medicinos ekspertizė atliekama, norint nustatyti, ar tinka tikrajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę šie asmenys:

5.1. šauktiniai;

5.2. būtinosios karo tarnybos kariai;

5.3. stojantieji į karines mokymo įstaigas;

5.4. kariūnai;

5.5. profesionaliosios karo tarnybos kariai;

5.6. Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos savanoriai;

5.7. atsargos karo prievolininkai;

5.8. stojantieji į profesionaliąją karo tarnybą;

5.9. asmenys, kuriems reikia nustatyti jų susirgimo ryšį su tikrąja karo tarnyba.

6. Medicinos ekspertizės komisijos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, taip pat šiais nuostatais.

7. Vidaus reikalų ministerijos dalinių būtinosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizę atlieka Vidaus reikalų ministerijos medicinos ekspertizės komisijos (toliau vadinama – MEK), o pripažinus šiuos karius netinkamais komisijų sprendimus tvirtina Vidaus reikalų ministerijos centrinė medicinos ekspertizės komisija (toliau vadinama – CMEK). Vidaus reikalų ministerijos MEK ir CMEK savo veikloje vadovaujasi šiais nuostatais. Šių komisijų teisės ir pareigos tokios pat kaip Krašto apsaugos ministerijos KMEK ir CKMEK teisės ir pareigos.

8. Medicinos ekspertizės komisiją sudaro pirmininkas ir nariai – įvairių sričių gydytojai, turintys II ir aukštesnę kvalifikacinę kategorijas (galiojančias specializuotosios medicinos praktikos licencijas) ir ne mažesnį kaip 3 metų darbo stažą (terapeutas, chirurgas, neurologas, psichiatras, otorinolaringologas, oftalmologas, dermatovenerologas, stomatologas, moterims – ir ginekologas), psichologas ir sekretorius (slaugos darbuotojas). Komisijos pirmininku gali būti gydytojas – chirurgas arba terapeutas.

Medicinos ekspertizės komisijos darbo tvarką nustato komisijos pirmininkas.

9. Ar tiriamasis tinka pagal sveikatos būklę tikrajai karo tarnybai, nustatoma individualiai, komisijos nariams ištyrus jo sveikatos būklę ir įvertinus tarnybos pobūdį.

Komisija tiriamuosius apžiūri vadovaudamasi Medicinos ekspertizės atlikimo metodika, patvirtinta Krašto apsaugos ministerijos, suderinus su Sveikatos apsaugos ministerija ir Vidaus reikalų ministerija.

10. Medicinos ekspertizės komisija nutarimus dėl tinkamumo pagal sveikatos būklę tikrajai karo tarnybai priima vadovaudamasi Krašto apsaugos ministerijos patvirtinta, suderinus su Sveikatos apsaugos ministerija ir Vidaus reikalų ministerija, ekspertinių išvadų lentele ir ekspertinių išvadų lentelės atskirų straipsnių išaiškinimu, karių atrinkimo į tikrąją karo tarnybą apribojimų laipsniais, atrinkimo į tikrąją karo tarnybą pagal kariuomenės bei specialybių rūšis reikalavimais, papildomais reikalavimais, taikomais kai kurioms krašto apsaugos tarnybos specialybėms.

11. Kiekvienas medicinos ekspertizės komisijos narys turi teisę prireikus siųsti tiriamąjį papildomai ištirti ar konsultuotis pas siauros specialybės gydytoją į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas, bet privalo apie tai informuoti komisijos pirmininką. Prieš tai tiriamasis turi būti apžiūrėtas visų kitų komisijos narių. Siuntimą ištirti ar konsultuotis pasirašo komisijos pirmininkas ir siuntęs komisijos narys. Parašai tvirtinami medicinos ekspertizės komisijos (vietinės teritorinės karinės įstaigos) antspaudu.

Kiekvienų kalendorinių metų pradžioje bendru Sveikatos apsaugos ministerijos ir Krašto apsaugos ministerijos įsakymu nustatomas sąrašas asmens sveikatos priežiūros viešųjų ir biudžetinių įstaigų, kuriose prireikus atliekamos konsultacijos, papildomi tyrimai ir stacionarinis gydymas.

12. Medicinos ekspertizės rezultatus, išvadas komisijos nariai įrašo į medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2/MED), asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 049/a), sveikatos knygelę, asmens sveikatos istoriją (forma Nr. 025/a).

Komisijos ekspertinį nutarimą pasirašo komisijos pirmininkas. Komisijos sekretorė komisijos priimtą ekspertinį nutarimą įformina ekspertinio nutarimo pažymoje (forma Nr. 004.3MED).

13. Už medicinos ekspertizės kokybę bei išvadas atsako kiekvienas medicinos ekspertizės komisijos narys, o už medicinos ekspertizės komisijos darbą, medicinos ekspertizės komisijos ekspertinį nutarimą – komisijos pirmininkas. Už medicinos ekspertizės dokumentų įforminimą ir išsiuntimą laiku atsako komisijos sekretorė.

14. Ekspertiniai nutarimai, kuriais šauktiniai ir tikrosios karo tarnybos kariai pripažinti netinkamais tikrajai karo tarnybai dėl sveikatos būklės, turi būti apsvarstyti ir patvirtinti Krašto apsaugos ministerijos CKMEK.

15. Medicinos ekspertizės komisijos ekspertinio nutarimo pažyma (forma Nr. 004.3MED) apie netinkamumą tikrajai karo tarnybai dėl sveikatos būklės galioja tik tuo atveju, jeigu ji patvirtinta Krašto apsaugos ministerijos CKMEK.

16. Kiekvienu atveju, kai keičiamas ŠMEK nutarimas, CMEK komisija kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotais atstovais atlieka tyrimą. Atlikus tyrimą, komisijos pirmininkas pateikia išvadas ir pasiūlymus. Keičiant KMEK nutarimą, CKMEK pirmininkas atlieka tarnybinį patikrinimą ir išvadas bei pasiūlymus pateikia Krašto apsaugos ministerijos CMT viršininkui.

17. Nustatant tinkamumą tikrajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę ir priežastinį susirgimo ryšį su tikrąja karo tarnyba, CKMEK (CMEK) ekspertinis nutarimas yra galutinis.

18. Medicinos ekspertizės komisijų (KMEK, CKMEK ir KAMEK) dokumentacija saugoma Krašto apsaugos ministerijos CMT archyve, o ŠMEK – vietinių teritorinių karinių įstaigų archyvuose. Dokumentacija saugoma 50 metų, po to perduodama į Krašto apsaugos ministerijos archyvą.

19. Medicinos formomis, asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortele (forma Nr. 049/a), asmens sveikatos istorija (forma Nr. 025/a) aprūpina Sveikatos apsaugos ministerija, medicinos apžiūros aktu (forma Nr. 002.4MED), ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinių nutarimų pažymų registracijos knygomis (forma Nr. 004.4MED), ekspertinio nutarimo pažyma (forma Nr. 004.3MED) – CMT.

20. Medicinos ekspertizės komisijų darbo ir karo prievolininkų medicinos ekspertizės bei papildomo tyrimo išlaidos apmokamos:

20.1. iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto – šauktinių, atsargos karo prievolininkų, Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos karių-savanorių;

20.2. iš Krašto apsaugos ministerijos biudžeto – tikrosios karo tarnybos karių, kariūnų, stojančiųjų į karines mokymo įstaigas, stojančiųjų į profesionaliąją karo tarnybą (išskyrus stojančiųjų į karines mokymo įstaigas ir į profesionaliąją karo tarnybą papildomo tyrimo išlaidas).

 

Medicinos ekspertizės komisijų funkcijos, teisės, pareigos

 

21. ŠMEK atlieka šių asmenų medicinos ekspertizę:

21.1. šauktinių;

21.2. atsargos karo prievolininkų;

21.3. Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos savanorių – karių.

22. ŠMEK turi teisę:

22.1. priimti ekspertinį sprendimą dėl tiriamųjų tinkamumo būtinajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę;

22.2. siųsti per vietines teritorines karines įstaigas tiriamuosius papildomai ištirti į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas;

22.3. raštu kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas su prašymu pateikti reikiamą dokumentaciją.

23. ŠMEK privalo:

23.1. nustatyti, ar tiriamieji tinka būtinajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę;

23.2. apžiūrėti per darbo dieną ne daugiau kaip 50 tiriamųjų;

23.3. atlikti tiriamojo medicinos ekspertizę per 14 kalendorinių dienų;

23.4. gavusi papildomų tyrimų rezultatus, ekspertinį sprendimą dėl tiriamojo tinkamumo būtinajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę priimti per 3 komisijos darbo dienas;

23.5. periodiškai analizuoti savo darbą, rengti ataskaitas ir jas teikti vietinės teritorinės karinės įstaigos viršininkui, Krašto apsaugos ministerijos CKMEK pirmininkui, Sveikatos apsaugos ministerijai bei naujokų šaukimo komisijos pirmininkui.

24. KAMEK yra neetatinė medicinos ekspertizės komisija. Jos darbo grafiką nustato kariuomenės vadas savo įsakymu Krašto apsaugos ministerijos CMT viršininko teikimu.

KAMEK atlieka karinių oro pajėgų ir Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos skraidančiojo personalo aviacinę medicinos ekspertizę.

Skraidančiojo personalo karinė medicinos ekspertizė atliekama pagal ligų sąrašą, suderintą su Sveikatos apsaugos ministerija ir patvirtintą krašto apsaugos ministro įsakymu.

25. KAMEK turi teisę:

25.1. priimti ekspertinį sprendimą dėl skraidančiojo personalo tinkamumo tikrajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę;

25.2. siųsti tiriamuosius papildomai ištirti į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas.

26. KAMEK privalo:

26.1. nustatyti, ar skraidantysis personalas tinka tikrajai karo tarnybai;

26.2. apžiūrėti per darbo dieną ne daugiau kaip 25 asmenis;

26.3. atlikti skraidančio asmens sveikatos būklės medicinos ekspertizę per 14 dienų;

26.4. analizuoti savo darbą, rengti ir teikti duomenis karinių oro pajėgų, Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos vadovybei, CKMEK pirmininkui.

27. KMEK yra neetatinė medicinos ekspertizės komisija.

28. KMEK atlieka šių asmenų medicinos ekspertizę:

28.1. būtinosios tarnybos karių;

28.2. jaunuolių, stojančių į karines mokymo įstaigas;

28.3. karinių mokymo įstaigų kariūnų;

28.4. asmenų, stojančių į profesionaliąją karo tarnybą;

28.5. asmenų, priimamų į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas;

28.6. profesionaliosios karo tarnybos karių;

28.7. išvykstančiųjų ilgiau kaip 6 mėnesiams mokytis užsienyje;

28.8. atsargos karo prievolininkų, jeigu jie suserga, gauna traumą karinių pratybų metu;

28.9. asmenų, kuriems reikia nustatyti priežastinį susirgimų ryšį su tikrąja karo tarnyba (tarnybinių pareigų vykdymu).

29. KMEK turi teisę:

29.1. priimti sprendimą dėl tiriamųjų tinkamumo tikrajai karo tarnybai;

29.2. priimti sprendimą dėl asmenų tinkamumo mokytis užsienyje pagal sveikatos būklę ilgiau kaip 6 mėnesius;

29.3. priimti sprendimą dėl asmenų tinkamumo tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose;

29.4. priimti sprendimą pagal sveikatos būklę dėl teisės įsigyti ir turėti ginklą savigynai;

29.5. priimti sprendimą pagal sveikatos būklę dėl asmens sugebėjimo vairuoti mechaninę transporto priemonę;

29.6. įvertinti ir nustatyti kūno sužalojimo sunkumą, nustačius, kad sužalojimas susijęs su tarnybinių pareigų atlikimu;

29.7. siųsti tiriamuosius atlikti papildomų (kontrolinių) tyrimų į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas;

29.8. raštu kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją, Vidaus reikalų ministeriją ir antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas su prašymu pateikti reikiamą dokumentaciją;

29.9. suteikti atostogas dėl ligos, traumos iki 60 dienų ir pratęsti iki 74 dienų.

30. KMEK privalo:

30.1. nustatyti, ar tiriamieji tinka tikrajai karo tarnybai;

30.2. apžiūrėti per darbo dieną ne daugiau kaip 50 asmenų. Prireikus, kai būtinosios karo tarnybos karių pirminė karinė medicinos ekspertizė atliekama dalinyje, gali būti apžiūrėta iki 60 karių;

30.3. atlikti tiriamojo medicinos ekspertizę per 14 kalendorinių dienų;

30.4. gavusi papildomo tyrimo rezultatus, per 3 komisijos darbo dienas nuspręsti, ar tiriamasis tinka tikrajai karo tarnybai, o per 5 darbo dienas įforminti ir išsiųsti dokumentus;

30.5. periodiškai analizuoti savo darbą, rengti ir teikti ataskaitas karo ligoninės poliklinikos viršininkui bei Krašto apsaugos ministerijos CKMEK pirmininkui.

31. CKMEK yra etatinė medicinos ekspertizės komisija. CKMEK yra vyriausiasis karinės medicinos ekspertizės organas Lietuvos Respublikoje. CKMEK priima galutinius ekspertinius sprendimus dėl tinkamumo tikrajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę.

32. CKMEK turi teisę:

32.1. apsvarstyti iš naujo, tvirtinti, keisti ŠMEK, KAMEK, KMEK ekspertinius nutarimus ir priimti galutinius ekspertinius sprendimus dėl tinkamumo tikrajai karo tarnybai pagal sveikatos būklę ir priežastinio susirgimo ryšio su tikrąja karo tarnyba;

32.2. per vietinę teritorinę karinę įstaigą (krašto apsaugos padalinių vadovybę) iškviesti šauktinius ir kitus karo prievolininkus (tikrosios karo tarnybos karius) pakartotinai atlikti medicinos ekspertizę;

32.3. prireikus CMT viršininko raštišku nurodymu iš naujo apsvarstyti ekspertinius nutarimus, kuriais šauktiniai ir kiti karo prievolininkai bei tikrosios karo tarnybos kariai pripažinti tinkamais karo tarnybai dėl sveikatos būklės, ir iš naujo juos tvirtinti. Šiuo atveju CKMEK ekspertinį sprendimą priima tik po tiriamojo apžiūros;

32.4. patvirtinti ŠMEK, KAMEK, KMEK priimtus ekspertinius sprendimus, kai tiriamąjį apžiūri ir jo diagnozę patvirtina tik CKMEK narys, kurio specialybei priskiriamas tiriamojo susirgimas. Nepatvirtinus diagnozės, tiriamąjį apžiūri visų specialybių gydytojai;

32.5. kai patologija neabejotina, patvirtinti ŠMEK, KAMEK, KMEK priimtus ekspertinius nutarimus be kontrolinės medicinos apžiūros, remdamasi tik medicinos dokumentacija;

32.6. atlikti papildomus tyrimus, iš naujo išnagrinėjus ŠMEK, KAMEK, KMEK ekspertinio nutarimo pažymą, dokumentus, patvirtinančius diagnozę, ar (ir) apžiūrėjus asmenį ir nustačius, kad jį reikia papildomai ištirti;

32.7. siųsti tiriamuosius papildomai ištirti į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas;

32.8. periodiškai tikrinti ŠMEK, KAMEK ir KMEK veiklą;

32.9. teikti CMT viršininkui pasiūlymus dėl šių nuostatų pakeitimų.

33. CKMEK privalo:

33.1. nustatyti ŠMEK ekspertinių nutarimų peržiūrėjimo, asmenų apžiūros ir nutarimų tvirtinimo grafiką.

Tikrosios karo tarnybos karių, pripažintų netinkamais karo tarnybai dėl sveikatos būklės, karinę medicinos ekspertizę CKMEK privalo atlikti per 10 darbo dienų nuo KMEK (KAMEK) ekspertinių nutarimų gavimo. Jeigu prireikia atlikti papildomus tyrimus, trunkančius ilgiau, ar apskundžiami KMEK (KAMEK) sprendimai, CKMEK nutarimas gali būti priimtas ir vėliau;

33.2. nagrinėti ir tvirtinti ŠMEK, KAMEK ir KMEK priimtus ekspertinius nutarimus dėl netinkamumo tikrajai karo tarnybai dėl sveikatos būklės;

33.3. nustačiusi, kad ŠMEK, KAMEK, KMEK priėmė klaidingą ekspertinį nutarimą, atlikti papildomą tyrimą arba iš karto keisti ekspertinį nutarimą;

33.4. analizuoti ŠMEK, KAMEK, KMEK ir CKMEK veiklą, rengti ataskaitas ir teikti jas CMT viršininkui;

33.5. per CMT viršininką informuoti Sveikatos apsaugos ministeriją apie šauktinius ir būtinosios karo tarnybos karius (pirminės karinės medicinos ekspertizės metu), pripažintus netinkamais būtinajai karo tarnybai dėl sveikatos būklės.

Apie būtinosios karo tarnybos karius, pirminės ir antrinės karinės medicinos ekspertizės metu pripažintus netinkamais būtinajai karo tarnybai dėl sveikatos būklės, CKMEK informuoja Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos vadovybę;

33.6. kelti savo specialistų kvalifikaciją;

33.7. metodiškai vadovauti visoms karinę medicinos ekspertizę atliekančioms komisijoms;

33.8. ne rečiau kaip kartą per 2 metus tikrinti ŠMEK, KAMEK ir KMEK veiklą (darbą);

33.9. organizuoti ŠMEK, KAMEK ir KMEK narių kvalifikacijos kėlimą, jų metodines pratybas bei konferencijas;

33.10. Krašto apsaugos ministerijos CMT viršininko raštišku nurodymu iš naujo peržiūrėti kai kuriuos kitų medicinos ekspertizės komisijų ekspertinius nutarimus.

 

Ikišauktinio amžiaus jaunuolių medicinos apžiūra ir šauktinių medicinos ekspertizė

 

34. Lietuvos Respublikos piliečiai (vyrai), kai jiems sukanka 16 metų, privalo per 2 mėnesius pasitikrinti sveikatą Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio lygio sveikatos priežiūros įstaigose.

35. Kiekvienam 16 metų jaunuoliui sveikatos priežiūros įstaigoje turi būti užpildyta asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelė (forma Nr. 049/a), kurioje įrašomi anketos duomenys, skiepijimų datos, persirgtos ligos, traumos, operacijos (nurodomos traumų, ligų, operacijų datos).

36. Medicinos apžiūros metu jaunuolius privalo apžiūrėti terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas, psichiatras, o jeigu yra indikacijų – ir kiti specialistai.

Medicinos apžiūros metu peržiūrima asmens sveikatos istorija (forma Nr. 025/a) ir analizuojami (įvertinami) ten esantys įrašai.

37. Jaunuoliams turi būti atlikti rentgenologinis krūtinės ląstos organų, bendrasis kraujo, bendrasis šlapimo tyrimai, nustatyta kraujo grupė ir Rh faktorius, padaryta elektrokardiograma.

Prireikus gali būti atlikti ir kitokie tyrimai.

Kiekvienam jaunuoliui turi būti atlikti visi Sveikatos apsaugos ministerijos kalendoriniame plane numatyti skiepijimai.

38. Medicinos apžiūros metu į asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 049/a) įrašomi antropometriniai duomenys, specialistų apžiūros duomenys ir klinikinių tyrimų rezultatai, kraujo grupė, Rh faktorius ir kt.

Į asmens sveikatos istoriją (forma Nr. 025/a) įrašomi tie patys duomenys kaip ir į asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 049/a).

39. Atlikus jaunuolio medicinos apžiūrą, į asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 049/a) ir asmens sveikatos istoriją (forma Nr. 025/a) turi būti įrašyta išvada apie sveikatos būklę, rekomendacijos, kaip ją gerinti, ir nurodytas jų įvykdymo laikas. Šią išvadą pasirašo gydytojų konsultacinės komisijos pirmininkas. Parašas tvirtinamas poliklinikos (ligoninės) antspaudu.

40. Medicinos apžiūrą organizuoja ir asmens privalomojo sveikatos tikrinimo korteles (forma Nr. 049/a) su įrašu apie jaunuolio sveikatos būklę bei rekomendacijas, kaip ją gerinti, ikišauktinio amžiaus jaunuoliams išduoda poliklinikos vyriausiasis gydytojas ar jo paskirtas asmuo (gydytojų konsultacinės komisijos pirmininkas). Viešosios ir biudžetinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos vietinėms teritorinėms karinėms įstaigoms kas 6 mėnesiai pateikia patikrintų ikišauktinio amžiaus jaunuolių sąrašus su išvadomis apie jų sveikatos būklę ir jų asmens privalomojo sveikatos tikrinimo korteles (forma Nr. 049/a).

41. Asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelė (forma Nr. 049/a) krašto apsaugos teritorinėje įstaigoje įdedama į jaunuolio registracijos bylą.

42. Ikišauktinio amžiaus jaunuolių (nuo 16 metų iki šaukimo į būtinąją karo tarnybą) medicinos apžiūra turi būti atlikta, rekomendacijos, kaip gerinti sveikatos būklę, įvykdytos ir visi Sveikatos apsaugos ministerijos kalendoriniame plane numatyti skiepijimai jiems padaryti poliklinikoje pagal šių jaunuolių gyvenamąją vietą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytu laiku.

43. Šauktinių medicinos ekspertizės komisiją sudaro ir ją tvirtina miesto (rajono) meras. Šauktinių medicinos ekspertizės komisija sudaroma 1 kalendoriniams metams. Jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu ši komisija aptarnauja didesnę nei vienos savivaldybės teritoriją, ją iš etatinių krašto apsaugos sistemos darbuotojų sudaro ir tvirtina krašto apsaugos ministras.

44. Už medicinos ekspertizės atlikimą atsako ŠMEK pirmininkas, kuris vadovaujasi Šauktinių medicinos ekspertizės komisijos pirmininko instrukcija, patvirtinta Krašto apsaugos ministerijos, suderinus su Sveikatos apsaugos ministerija.

45. Šauktinių į būtinąją karo tarnybą medicinos ekspertizė atliekama pagal naujokų šaukimo komisijos pirmininko nustatytą grafiką.

46. ŠMEK jaunuolius apžiūri specialiai tam skirtose patalpose.

47. ŠMEK per darbo dieną negali apžiūrėti daugiau kaip 50 jaunuolių.

48. Vietinės teritorinės karinės įstaigos, prieš atliekant medicinos ekspertizę, siunčia į psichoneurologinius, narkologinius, tuberkuliozinius, dermatovenerologinius dispanserius (kabinetus) ir mokyklas (internatus), kuriose mokosi vaikai su negale, paklausimus, ar nurodytieji jaunuoliai įrašyti į dispanserio įskaitą, o iš mokyklų bei socialinio draudimo įstaigų prašo duomenų apie jaunuolius invalidus.

Šių jaunuolių sąrašus vietinės teritorinės karinės įstaigos pateikia ŠMEK pirmininkui.

Vietinės teritorinės karinės įstaigos gydytojas privalo dalyvauti organizuojant ikišauktinio amžiaus jaunuolių sveikatos patikrinimą bei šauktinių medicinos ekspertizę. Jis savo veikloje turi vadovautis Krašto apsaugos vietinės teritorinės karinės įstaigos gydytojo instrukcija.

49. Viešųjų ir biudžetinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai privalo pagal vietinės teritorinės karinės įstaigos pateiktus sąrašus ir nurodytą grafiką pateikti ŠMEK pirmininkui šauktinių asmens sveikatos istorijas (forma Nr. 025/a).

50. Medicinos ekspertizės metu ŠMEK nariai privalo išnagrinėti ir įvertinti jaunuolio asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a) bei asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelėje esančius įrašus.

51. Kiekvieną šauktinį apžiūri terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmatologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas ir psichiatras, testuoja psichologas. Jeigu yra indikacijų, šauktinį apžiūri ir kiti specialistai.

Šauktinių medicinos ekspertizė atliekama vadovaujantis ekspertinių išvadų lentelės 1 skiltimi, karių atrinkimo į tikrąją karo tarnybą apribojimų laipsniais, atrinkimo į tikrąją karo tarnybą pagal kariuomenės bei specialybių rūšis reikalavimais, papildomais reikalavimais, taikomais kai kurioms krašto apsaugos tarnybos specialybėms.

52. Kiekvienam šauktiniui medicinos ekspertizės metu turi būti atlikti rentgenologinis krūtinės ląstos organų, bendrasis kraujo, bendrasis šlapimo tyrimai, padaryta elektrokardiograma, ištirta kraujo serologinė reakcija sifiliui nustatyti, atlikti žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) tyrimai. Prireikus gali būti atlikti ir kiti tyrimai.

53. Medicinos ekspertizės metu visi įrašai daromi medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED) bei asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a).

54. Medicinos ekspertizės metu į medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED) įrašomi antropometriniai duomenys, klinikinių tyrimų rezultatai, specialistų apžiūros duomenys ir rezultatai, skiepijimų pobūdis ir data (duomenys imami iš asmens sveikatos istorijos (forma Nr. 025/a).

55. Abejotinais atvejais vietinė teritorinė karinė įstaiga turi teisę šauktinių medicinos ekspertizės komisijos pirmininko teikimu siųsti šauktinį atlikti papildomų tyrimų, konsultuotis į Lietuvos Respublikos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas. Papildomi tyrimai turi būti atlikti per 14 dienų.

Siuntimą (forma Nr. 004.5MED) privalo pasirašyti medicinos ekspertizės komisijos pirmininkas ir papildomo tyrimo pageidavęs komisijos narys. Parašai tvirtinami asmens sveikatos priežiūros įstaigos antspaudu. Siuntime turi būti nurodyta preliminari diagnozė, reikalingi papildomi tyrimai ir jų atlikimo data.

56. Papildomai ištirtam, gavusiam konsultaciją tiriamajam sveikatos priežiūros įstaigoje išduodamas medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a) išrašas, kurį pasirašo įstaigos vadovas (skyriaus vedėjas) ir tyrimą atlikęs gydytojas. Parašai tvirtinami įstaigos antspaudu.

57. Gavusi papildomo tyrimo, konsultacijos rezultatus, ŠMEK per 3 komisijos darbo dienas privalo priimti sprendimą dėl asmens tinkamumo karo tarnybai.

58. Už šauktinių medicinos ekspertizės kokybę atsako kiekvienas komisijos narys. Už ŠMEK darbą, medicinos ekspertizės komisijos nutarimų kokybę atsako ŠMEK pirmininkas. Už medicinos ekspertizės dokumentų įforminimą laiku – komisijos sekretorius.

59. ŠMEK gali padaryti šias išvadas: tinka būtinajai karo tarnybai (be apribojimų ar su apribojimais), netinka būtinajai karo tarnybai, atidėti šaukimą dėl sveikatos būklės (nurodoma, ar būtina gydytis). Jeigu nusprendžiama, kad asmuo tinka būtinajai karo tarnybai su apribojimais, būtina nurodyti, kokio laipsnio apribojimai ir kokiai tarnybai asmuo tinka. Jeigu nusprendžiama, kad asmuo netinka būtinajai karo tarnybai, nurodoma, ar sprendimą svarstyti iš naujo po 1, 2, 3 metų.

60. Jeigu medicinos ekspertizės metu jaunuoliui nustatomas ūmus susirgimas ar trauma, jis siunčiamas gydytis į vietinę asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Šiuo atveju ŠMEK gali priimti sprendimą atidėti šaukimą dėl sveikatos būklės.

61. Šaukimas dėl sveikatos būklės gali būti atidėtas – kas pusę metų (kas 6 mėnesiai) ar ŠMEK nustatytu periodiškumu (laiku) atliekamos pakartotinės medicinos ekspertizės. Po 3 metų priimamas nutarimas dėl jaunuolio tinkamumo būtinajai karo tarnybai.

62. Medicinos ekspertizės komisijos nutarimas priimamas atsižvelgiant į visų komisijos narių tyrimų duomenis. Medicinos ekspertizės komisijos nutarimas įforminamas:

62.1. medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED);

62.2. asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a), kuri po medicinos ekspertizės grąžinama į polikliniką;

62.3. ekspertinio nutarimo pažymoje (forma Nr. 004.3MED), kuri lieka šauktinio byloje;

62.4. ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygoje (forma Nr. 004.4MED).

63. Medicinos ekspertizės komisijos nutarimą asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a) ir medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED) pasirašo ŠMEK pirmininkas. Ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorė. Parašai tvirtinami asmens sveikatos priežiūros įstaigos antspaudu.

64. Atlikus medicinos ekspertizę, ŠMEK pirmininkas sudaro šiuos sąrašus:

64.1. šauktinių, pripažintų tinkamais būtinajai karo tarnybai (su apribojimais arba be jų);

64.2. šauktinių, pripažintų netinkamais būtinajai karo tarnybai (nurodomi ekspertinių išvadų lentelės straipsniai bei pakartotinės medicinos ekspertizės atlikimo terminai);

64.3. jaunuolių, kuriems šaukimas atidėtas dėl sveikatos būklės (nurodomi ekspertinių išvadų lentelės straipsniai).

Sąrašus pasirašo ŠMEK pirmininkas ir sekretorius. Parašai tvirtinami vietinės teritorinės karinės įstaigos antspaudu.

65. Nurodytus 64.2 ir 64.3 punktuose sąrašus bei medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED), ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) ir diagnozę patvirtinančių dokumentų kopijas ŠMEK pirmininkas privalo perduoti vietinės teritorinės karinės įstaigos viršininkui. Sąrašus jaunuolių, pripažintų netinkamais būtinajai karo tarnybai, ir tų, kuriems šaukimas atidėtas dėl sveikatos būklės, ŠMEK pirmininkas privalo perduoti ir vietinėms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms pagal jaunuolių gyvenamąją vietą. Periodiškai jis turi analizuoti ŠMEK darbą, rengti ataskaitas ir jas teikti vietinės teritorinės karinės įstaigos viršininkui, Krašto apsaugos ministerijos CKMEK pirmininkui, Sveikatos apsaugos ministerijai bei naujokų šaukimo komisijos pirmininkui.

66. ŠMEK pirmininkas privalo per 15 dienų po medicinos ekspertizės grąžinti šauktinių asmens sveikatos istorijas (forma Nr. 025/a) į poliklinikas pagal jų gyvenamąją vietą.

67. Nurodytus 64.2 punkte sąrašus su kopijomis dokumentų, kurių pagrindu padarytos medicinos ekspertizės išvados, ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) ir medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED) ŠMEK pirmininkas pagal Krašto apsaugos ministerijos CMT CKMEK nustatytą grafiką privalo pristatyti svarstyti ir tvirtinti Krašto apsaugos ministerijos CKMEK.

68. CKMEK nepristatomos ekspertinio nutarimo pažymos (forma Nr. 004.3MED) ir kiti dokumentai tų asmenų, kurie tuo metu pripažinti netinkamais būtinajai karo tarnybai, bet po atitinkamo gydymo bus pripažinti tinkamais. Dokumentai netvirtinami Krašto apsaugos ministerijos CKMEK, kol neatliekamas gydymas.

69. Šauktinių medicinos ekspertizės komisijos nutarimai dėl netinkamumo būtinajai karo tarnybai įsigalioja tik Krašto apsaugos ministerijos CKMEK patvirtinus ŠMEK ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED).

 

Būtinosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizė

 

70. Būtinosios karo tarnybos karių (asmenų, atliekančių alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą), tarnaujančių krašto apsaugos padaliniuose, medicinos ekspertizę privalo atlikti Krašto apsaugos ministerijos CMT KMEK.

71. Būtinosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizė skirstoma į pirminę karinę medicinos ekspertizę ir antrinę – atliekamą tarnybos metu, norint nuspręsti, ar gali karys tarnauti toliau.

72. Būtinosios karo tarnybos karių pirminė karinė medicinos ekspertizė turi būti atliekama kitą dieną po to, kai kariai atvežami į dalinį pagal krašto apsaugos ministro įsakymu nustatytą grafiką.

73. Jaunuolių pristatymo į krašto apsaugos (Vidaus reikalų ministerijos) sistemos padalinius dieną padalinio gydytojas privalo patikrinti jų medicinos dokumentaciją. Nustatęs, kad trūksta kai kurių duomenų (komisijos narių apžiūros išvadų, laboratorinių ir kitokių tyrimų duomenų, būtinų skiepijimų rezultatų), nėra ŠMEK nutarimo ar jis nepatvirtintas antspaudu ir parašais, padalinio gydytojas apie tai informuoja padalinio vadą ir pateikia tokių jaunuolių sąrašus. Padalinio vadas privalo nepriimti šių jaunuolių į padalinį ir perduoti juos atitinkamos vietinės teritorinės karinės įstaigos atstovui.

74. Pirminės karinės medicinos ekspertizės metu krašto apsaugos sistemos dalinio vadas atsako už tai, kad KMEK būtų sudarytos normalios darbo sąlygos. Dalinio vadas privalo suteikti pakankamai specialiai parinktų šiltų ir šviesių patalpų (ne mažiau kaip 8 kabinetus ir patalpą, kurioje tilptų 30 asmenų).

75. Medicinos ekspertizės metu peržiūrimos asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelės (forma Nr. 049/a), medicinos apžiūros aktai (forma Nr. 004.2MED), apžiūrimi būtinosios karo tarnybos kariai.

76. Kiekvieną būtinosios tarnybos karį apžiūri terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas, psichiatras, kiekvienam atliekamas psichologinis testas. Visi rezultatai įrašomi į medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED).

77. Ekspertinį sprendimą dėl būtinosios karo tarnybos kario tinkamumo karo tarnybai KMEK įformina medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED) ir ekspertinio nutarimo pažymoje (forma Nr. 004.3MED).

78. Atlikus būtinosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizę, KMEK pirmininkas sudaro šiuos sąrašus:

78.1. karių, tinkamų būtinajai karo tarnybai (be apribojimų);

78.2. karių, tinkamų būtinajai karo tarnybai (su apribojimais);

78.3. karių, netinkamų būtinajai karo tarnybai;

78.4. karių, dėl kurių nepriimtas ekspertinis sprendimas (kuriuos reikia pakartotinai arba papildomai ištirti).

79. Sąrašuose nurodoma jaunuolio pavardė, vardas, tėvo vardas, gimimo data, iš kur jaunuolis pašauktas, ŠMEK diagnozė ir nutarimas, KMEK diagnozė ir nutarimas.

Padalinio vadui pateikiami 78.1 – 78.4 punktuose, o Krašto apsaugos ministerijos gynybos štabo valdybos arba skyriaus, atsakingo už karinę prievolę, viršininkui ir Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos vadovybei – 78.3 – 78.4 punktuose nurodyti sąrašai.

80. Karius, KMEK pripažintus netinkamais būtinajai karo tarnybai, padalinio vadas privalo nustatytąja tvarka komisuoti iš padalinio. KMEK medicinos apžiūros aktus pristato į CKMEK patvirtinti. Įvertinusi medicinos apžiūros dokumentus, CKMEK išrašo naują ekspertinio nutarimo pažymą.

81. Būtinosios karo tarnybos karių pirminės karinės medicinos ekspertizės metu KMEK nusprendus, kad asmenį reikia ištirti pakartotinai ar papildomai, KMEK komisijos pirmininko teikimu padalinio vadas privalo jį siųsti į KMEK pirmininko nurodytas sveikatos priežiūros įstaigas.

82. Jaunuoliai papildomai ištirti turi būti ne vėliau kaip per 14 dienų (tam tikrais atvejais ir vėliau), o padalinys privalo užtikrinti, kad jie ir jų medicinos dokumentacija būtų pristatyti į karo ligoninės poliklinikos KMEK, kur priimamas sprendimas dėl jų tinkamumo būtinajai karo tarnybai. Pripažinus, kad jaunuolis netinka būtinajai karo tarnybai, KMEK sprendimą peržiūri ir tvirtina CKMEK.

Būtinosios karo tarnybos karius, kuriuos pirminės karinės medicinos ekspertizės komisija po papildomo ištyrimo pripažįsta netinkamais būtinajai karo tarnybai, padalinių vadai privalo nustatytąja tvarka komisuoti iš padalinio.

83. Pristatytų į Vidaus reikalų ministerijos padalinius būtinosios karo tarnybos karių medicinos apžiūrą organizuoja ir atlieka tų padalinių medicinos tarnybos. Karius, kuriems nustatoma patologija, padalinių vadai privalo siųsti į Vidaus reikalų ministerijos MEK. Nustačius, kad jie netinkami būtinajai karo tarnybai, atitinkami nutarimai turi būti patvirtinti Vidaus reikalų ministerijos CMEK. Vidaus reikalų ministerijos padalinių vadai netinkamus būtinajai karo tarnybai karius privalo komisuoti įstatymų nustatyta tvarka.

84. Duomenys apie būtinosios karo tarnybos karius, kuriems buvo pakeistas medicinos ekspertizės komisijos nutarimas dėl tinkamumo tarnybai, pateikiami atitinkamai vietinei teritorinei karinei įstaigai, CKMEK pirmininkui, Sveikatos apsaugos ministerijai (per CMT viršininką).

 

Stojančiųjų į karines mokymo įstaigas, kariūnų, karių, vykstančių į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas, medicinos ekspertizė

 

85. Stojančiųjų į karines mokymo įstaigas, kariūnų, karių, vykstančių į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas, medicinos ekspertizę atlieka Krašto apsaugos ministerijos KMEK.

86. Asmenų, stojančių į karines mokymo įstaigas, vykstančių į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas, medicinos ekspertizė atliekama šia tvarka:

86.1. civilių asmenų, stojančių į karines mokymo įstaigas, karių, vykstančių į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas, – vadovaujantis ekspertinių išvadų lentelės 2 skiltimi, karių atrinkimo į tikrąją karo tarnybą apribojimų laipsniais. Siuntimą (forma Nr. 004.1MED) išduoda karinė mokymo įstaiga (pasirašo priėmimo komisijos pirmininkas ir mokymo įstaigos medicinos tarnybos viršininkas). Stojantiems į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas siuntimą pasirašo vietinės teritorinės karinės įstaigos vadas ir gydytojas. Parašai turi būti patvirtinti antspaudu;

86.2. krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių asmenų, stojančių į karines mokymo įstaigas, – vadovaujantis ekspertinių išvadų lentelės 3, 4, 5 skiltimis, karių atrinkimo į tikrąją karo tarnybą apribojimų laipsniais. Krašto apsaugos sistemoje tarnaujančiųjų ir stojančiųjų į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 2 skiltį. Stojančiuosius į karines mokymo įstaigas į medicinos ekspertizės komisiją siunčia ir siuntimą (forma Nr. 004.1MED) jiems pasirašo karinės mokymo įstaigos priėmimo komisijos pirmininkas ir medicinos tarnybos viršininkas. Krašto apsaugos sistemoje tarnaujančiuosius ir stojančiuosius į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas į medicinos ekspertizės komisiją siunčia ir nurodytąjį siuntimą jiems pasirašo krašto apsaugos sistemos dalinio vadas ir medicinos tarnybos viršininkas arba taikos palaikymo pajėgų mokymo centro viršininkas. Parašai turi būti patvirtinti antspaudu.

87. Asmenys, stojantys į karines mokymo įstaigas, medicinos ekspertizės komisijai privalo pateikti šiuos dokumentus:

87.1. civiliai asmenys:

pasą;

fotografiją (3x4 cm);

mokymo įstaigos siuntimą (forma Nr. 004.1MED);

netarnavusieji kariuomenėje – šauktinio liudijimą;

tarnavusieji kariuomenėje – kario liudijimą;

asmens sveikatos istoriją (forma Nr. 025/a), ne trumpesnę kaip paskutiniųjų 5 metų;

pažymas, patvirtinančias, kad neįrašyti į dispanserizacijos įskaitas: psichoneurologijos dispanserio, narkologijos dispanserio, odos bei venerologijos dispanserio (prie pažymos turi būti pridėti kraujo serologinės reakcijos sifiliui nustatyti, uretros tepinėlio ir serologinio AIDS tyrimo duomenys), tuberkuliozės dispanserio (krūtinės ląstos rentgenologinio tyrimo ir Mantu reakcijos duomenys).

Dispanserių pažymos turi būti imamos pagal gyvenamąją vietą. Jeigu per paskutiniuosius 5 metus gyvenamoji vieta pasikeitė, turi būti pristatomos ir tų rajonų (miestų) dispanserių pažymos. Dispanserių pažymos apie dispanserinę įskaitą turi būti ne senesnės kaip 3 mėnesių;

87.2. tarnaujantieji krašto apsaugos sistemoje:

siuntimą (forma Nr. 004.1MED);

tarnybinį pažymėjimą;

sveikatos knygelę (nuo tarnybos pradžios);

medicinos charakteristiką (forma Nr. 004.7MED);

kraujo serologinės reakcijos sifiliui nustatyti, uretros tepinėlio ir serologinio AIDS tyrimo duomenis;

rentgenologinio krūtinės ląstos tyrimo duomenis;

87.3. moterys, vykstančios į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas, papildomai privalo pristatyti moterų konsultacijos kortelę.

88. Medicinos ekspertizei būtina pateikti šiuos tyrimus (ne senesnius kaip 14 dienų):

88.1. klinikinį kraujo;

88.2. klinikinį šlapimo;

88.3. gliukozės kiekio kraujyje;

88.4. elektrokardiogramą.

Prireikus gali būti pareikalauta ir kitokių, papildomų tyrimų.

89. Medicinos ekspertizės metu tiriamąjį apžiūri terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas (moteris – ir ginekologas), psichiatras, taip pat tiriamajam pateikiamas psichologinis testas, o prireikus jis gali būti siunčiamas konsultuotis pas kitų specialybių gydytojus.

90. Asmuo gali būti siunčiamas papildomai ištirti tik su KMEK pirmininko pasirašytu siuntimu. Į konsultacijas atsižvelgiama, tačiau sprendimą priima KMEK.

91. Atlikus stojančiųjų į karines mokymo įstaigas medicinos ekspertizę, KMEK pirmininkas privalo sudaryti šiuos sąrašus:

91.1. asmenų, netinkamų mokytis karinėje mokymo įstaigoje (nurodomos mokymo įstaigos);

91.2. asmenų, tinkamų mokytis karinėje mokymo įstaigoje (nurodomos mokymo įstaigos).

Sąrašai pateikiami CKMEK pirmininkui, karinės mokymo įstaigos vadovui (per CMT viršininką).

92. Paskutiniojo kurso kariūnų medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 3, 4, 5 skiltis.

93. Atlikus kariūnų medicinos ekspertizę, KMEK pirmininkas sudaro šiuos sąrašus:

93.1. kariūnų, tinkamų profesionaliajai karo tarnybai;

93.2. kariūnų, tinkamų profesionaliajai karo tarnybai su apribojimais;

93.3. kariūnų, netinkamų profesionaliajai karo tarnybai.

Sąrašai pateikiami karinės mokymo įstaigos medicinos tarnybos viršininkui (nurodytieji 93.1 – 93.3 punktuose), CKMEK pirmininkui (nurodytieji 93.3 punkte).

94. Atlikus vykstančiųjų į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas medicinos ekspertizę, KMEK pirmininkas sudaro šiuos sąrašus:

94.1. tinkančiųjų tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose;

94.2. tinkančiųjų tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose su apribojimais.

Tinkamais su apribojimais asmenys pripažįstami tuo atveju, kai apribojimai yra 1, 2, 3 laipsnio, ir dėl stomatologinių ligų, kurios išgydomos per 2 savaites;

94.3. netinkančiųjų tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose.

Sąrašai pateikiami CMT viršininkui ir Krašto apsaugos ministerijos gynybos štabo Taikos palaikymo pajėgų skyriaus viršininkui.

 

Priimamųjų į profesionaliąją karo tarnybą medicinos ekspertizė

 

95. Asmenų, priimamų į profesionaliąją karo tarnybą, medicinos ekspertizę atlieka Krašto apsaugos ministerijos KMEK.

96. Į KMEK nurodytuosius asmenis siunčia ir siuntimą (forma Nr. 004.1MED) pasirašo dalinio vadas ir medicinos tarnybos viršininkas. Siuntime turi būti nurodyta, kad asmuo priimamas į profesionaliąją karo tarnybą. Parašai turi būti patvirtinti antspaudu, o siuntimai – registruoti.

97. Medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 2 skiltį (o skraidančiajam personalui – ir pagal ligų sąrašą, suderintą su Sveikatos apsaugos ministerija ir patvirtintą krašto apsaugos ministro įsakymu).

Tam tikrais atvejais, tarpininkaujant padalinio vadovybei ir gavus viceministro ar ministro pritarimą bei atsižvelgiant į numatomos tarnybos pobūdį ir pareigas, gali būti taikoma ekspertinių išvadų lentelės 3 skiltis ir atliekama pakartotinė ekspertizė po 1 metų. Pakartotinės ekspertizės metu atsižvelgiama į tarnybinę ir medicinos charakteristikas.

98. Stojantieji į profesionaliąją karo tarnybą KMEK privalo pateikti šiuos dokumentus:

98.1. pasą;

98.2. 1 fotografiją (3x4 cm);

98.3. siuntimą (forma Nr. 004.1MED);

98.4. tarnavusieji – kario liudijimą (vyrai);

98.5. asmens sveikatos istoriją (forma Nr. 025/a), ne trumpesnę kaip paskutiniųjų 5 metų;

98.6. pažymas, patvirtinančias, kad neįrašyti į dispanserizacijos įskaitas: psichoneurologijos dispanserio, narkologijos dispanserio, odos bei venerologijos dispanserio (prie pažymos turi būti pridėti kraujo serologinės reakcijos sifiliui nustatyti, uretros tepinėlio ir serologinio AIDS tyrimo duomenys), tuberkuliozės dispanserio (krūtinės ląstos rentgenologinio tyrimo duomenys, o tiriamiesiems iki 30 metų – Mantu reakcijos duomenys).

Dispanserių pažymos turi būti imamos pagal gyvenamąją vietą. Jeigu per paskutiniuosius 5 metus gyvenamoji vieta pasikeitė, turi būti pristatomos ir tų rajonų (miestų) dispanserių pažymos.

Dispanserių pažymos turi būti ne senesnės kaip 3 mėnesių.

Moterys, stojančios į profesionaliąją karo tarnybą, papildomai turi pristatyti moterų konsultacijos kortelę.

99. Medicinos ekspertizės metu būtina pateikti šiuos tyrimus:

99.1. klinikinį kraujo;

99.2. klinikinį šlapimo;

99.3. gliukozės kiekio kraujyje;

99.4. elektrokardiogramą.

Prireikus gali būti pareikalauta ir kitokių, papildomų ekspertizei atlikti reikalingų tyrimų.

100. Medicinos ekspertizės metu stojančiuosius į profesionaliąją karo tarnybą apžiūri terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas, psichiatras, moteris – ir ginekologas, taip pat jiems pateikiamas psichologinis testas. Prireikus asmuo gali būti siunčiamas konsultuotis pas kitų specialybių gydytojus.

101. Asmuo gali būti siunčiamas papildomai ištirti ar konsultuotis tik su KMEK pirmininko siuntimu. Į konsultacijų išvadas atsižvelgiama, tačiau ekspertinį nutarimą priima KMEK.

102. KMEK pirmininkas metų pabaigoje sudaro stojančiųjų į profesionaliąją karo tarnybą medicinos ekspertizės rezultatų ataskaitą.

Ataskaita pateikiama CKMEK pirmininkui.

 

Antrinė būtinosios ir profesionaliosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizė

 

103. Antrinę būtinosios ir profesionaliosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizę atlieka Krašto apsaugos ministerijos KMEK (Vidaus reikalų ministerijos – CMEK).

104. Būtinosios (atliekančių alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą) ir profesionaliosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizė atliekama šiais atvejais:

104.1. norint nustatyti, ar asmuo tinka tolesnei tarnybai po traumos ar stacionarinio gydymo, taip pat kai asmuo turi nusiskundimų ir dėl to reikia ekspertinio nutarimo;

104.2. norint nustatyti, ar asmuo gali atlikti šuolius su parašiutu;

104.3. norint nustatyti, ar asmuo tinkamas dirbti su jonizacijos šaltiniais, nuodingosiomis medžiagomis, ultraaukštojo dažnio bangų generatoriais;

104.4. norint nustatyti, ar susirgimas susijęs su tikrąja karo tarnyba;

104.5. norint nustatyti kūno sužalojimo sunkumą;

104.6. norint nustatyti, ar asmuo tinka mokytis karinėse mokymo įstaigose;

104.7. po kasmetinių profilaktinių apžiūrų paaiškėjus būsenoms, reikalingoms ekspertinio nutarimo;

104.8. prieš išvykstant į užsienį mokytis ilgiau negu 6 mėnesius ar tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose;

104.9. norint nustatyti, ar gali asmuo dėl sveikatos būklės vairuoti mechaninę transporto priemonę;

104.10. prieš suteikiant teisę asmeniui įsigyti ginklą savigynai;

104.11. profesionaliosios karo tarnybos karių – prieš pratęsiant tarnybos sutartį ar išeinant iš profesionaliosios karo tarnybos (dėl amžiaus ar kitų aplinkybių).

105. Į KMEK būtinosios ir profesionaliosios karo tarnybos karius siunčia ir siuntimą (forma Nr. 004.1MED) jiems pasirašo dalinio vadas ir medicinos tarnybos viršininkas. Parašai turi būti patvirtinti atspaudu, o siuntimas – įregistruotas.

106. KMEK pateikiami šie dokumentai:

106.1. tarnybinis pažymėjimas;

106.2. siuntimas (forma Nr. 004.1MED). Siuntime turi būti tiksliai nurodytas kario laipsnis, nuo kada karys tarnauja krašto apsaugos tarnyboje, siuntimo tikslas bei tarnybos pobūdis;

106.3. medicinos charakteristika (forma Nr. 004.7MED);

106.4. sveikatos knygelė;

106.5. visa susirgimą patvirtinanti medicinos dokumentacija;

106.6. gavus traumą – pažyma apie traumos priežastį ir aplinkybes (forma Nr. 004.6MED);

106.7. krūtinės ląstos rentgenologinio tyrimo duomenys;

106.8. moterų konsultacijos pagal gyvenamąją vietą kortelė (pateikia moterys).

107. Medicinos ekspertizės metu tiriamąjį apžiūri terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas, psichiatras, moteris – ir ginekologas, o jeigu yra indikacijų, ir kiti specialistai.

108. Medicinos ekspertizės metu atliekami klinikinis kraujo, klinikinis šlapimo, gliukozės kiekio kraujyje tyrimai, daroma elektrokardiograma, tikrinama kraujo serologinė reakcija sifiliui nustatyti, daromas uretros tepinėlis, atliekamas serologinis AIDS tyrimas. Asmenims, vyresniems kaip 40 metų, matuojamas akispūdis ir atliekama veloergometrija („step“ testas).

109. Medicinos ekspertizė atliekama:

109.1. profesionaliosios karo tarnybos karių – pagal ekspertinių išvadų lentelės 3, 4, 5 skiltis;

109.2. būtinosios karo tarnybos karių – pagal ekspertinių išvadų lentelės 1 skiltį, karių atrinkimo į tikrąją karo tarnybą apribojimų laipsnius, reikalavimus atrenkant į tikrąją karo tarnybą pagal kariuomenės bei specialybių rūšis. Asmenų, atliekančių alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 1 skiltį.

110. Medicinos ekspertizė asmenų, atliekančių šuolius su parašiutu, atliekama kasmet pagal ekspertinių išvadų lentelės 2 skiltį ir reikalavimus atrenkant į tikrąją karo tarnybą pagal kariuomenės bei specialybių rūšis.

111. Karinių jūrų pajėgų plaukiojančiojo personalo medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 4 skiltį.

112. Asmenų, dirbančių su jonizacijos šaltiniais, nuodingosiomis medžiagomis bei ultraaukštojo dažnio bangų generatoriais, medicinos ekspertizė atliekama kasmet pagal ekspertinių išvadų lentelės 5 skiltį.

113. Skraidančiojo personalo medicinos ekspertizė atliekama pagal ligų sąrašą, suderintą su Sveikatos apsaugos ministerija ir patvirtintą krašto apsaugos ministro įsakymu.

114. Prieš išvykstant į užsienį mokytis ilgiau kaip 6 mėnesius, būtina pateikti odos bei venerologijos dispanserio pažymą (pažymoje turi būti nurodyti kraujo serologinės reakcijos sifiliui nustatyti, uretros tepinėlio ir serologinio AIDS tyrimo duomenys), tuberkuliozės dispanserio pažymą (krūtinės ląstos rentgenologinio tyrimo duomenis) bei tarptautinį skiepijimų pažymėjimą. Medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 3, 4 ir 5 skiltis.

115. Išvykstančiųjų į valstybes, kuriose nepalankios klimatinės sąlygos, ar į Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgas medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 2 skiltį.

116. Jeigu išvykstantysis pateikia dokumentus, gautus iš užsienio valstybės ambasados ar išvykos organizatorių, juos pateikiant leidžiama įrašyti duomenis apie išvykstančiojo sveikatos būklę, jam atliktus skiepijimus. Leidžiama atlikti papildomus tyrimus, kurių reikalauja priimanti valstybė.

117. Nustatant kūno sužalojimo laipsnį, vadovaujamasi sunkių, apysunkių (vidutinių) ir lengvų sužeidimų, kontūzijų, traumų bei kitų pakenkimų sveikatai sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 127 „Dėl socialinių garantijų policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams“ (Žin., 1991, Nr. 14-377; 1996, Nr. 11-294).

118. Tikrinant sveikatą prieš suteikiant teisę vairuoti autotransporto priemonę, vadovaujamasi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

119. KMEK nustato ir anksčiau krašto apsaugos sistemoje tarnavusių asmenų susirgimo priežastinį ryšį su karo tarnyba: profesionaliosios karo tarnybos kario – jeigu nuo išėjimo iš tarnybos praėjo ne daugiau kaip 1 metai, būtinosios karo tarnybos kario – jeigu nuo išėjimo iš tarnybos nepraėjo daugiau kaip 6 mėnesiai. Šiais atvejais tiriamasis pristato:

119.1. vietinės teritorinės karinės įstaigos siuntimą (forma Nr. 004.1MED);

119.2. padalinio vadovybės pažymą apie tarnybos laiką ir pobūdį;

119.3. visą medicinos dokumentaciją (viso tikrojoje karo tarnyboje tarnauto laikotarpio).

Jeigu asmuo buvo priimtas į profesionaliąją karo tarnybą išimties būdu tarpininkaujant vadovybei ir vėliau pripažįstamas netinkamu dėl to paties susirgimo, priežastinis jo susirgimo ryšys su tarnyba nepatvirtinamas.

120. Asmenų, pripažintų netinkamais tolesnei tikrajai karo tarnybai, medicinos apžiūros aktai (forma Nr. 004.2MED) bei ekspertinio nutarimo pažymos (forma Nr. 004.3MED) su medicinos dokumentacija, patvirtinančia diagnozę, siunčiami tvirtinti CKMEK (pažymimas susirgimo ryšys su tarnyba).

 

Šauktinių ir tikrosios karo tarnybos karių, pripažintų netinkamais karo tarnybai, pakartotinė (kontrolinė) medicinos ekspertizė

 

121. Šauktinių ir tikrosios karo tarnybos karių, pripažintų netinkamais tikrajai karo tarnybai, medicinos ekspertizę atlieka CKMEK.

122. CKMEK medicinos ekspertizę gali atlikti neakivaizdiniu būdu ar tiesiogiai.

Atliekant medicinos ekspertizę neakivaizdiniu būdu, išnagrinėjama medicinos dokumentacija ir nustatoma neabejotina patologija, kurią patvirtina atlikti klinikiniai ir kitokie tyrimai. Šiuo atveju komisijos nutarimas tvirtinamas tiriamojo neapžiūrėjus.

Atliekant medicinos ekspertizę tiesiogiai, išnagrinėjama medicinos dokumentacija, apžiūrimas tiriamasis, o prireikus studijuojami ir papildomo tyrimo duomenys.

123. Šauktinių, ŠMEK pripažintų netinkamais būtinajai karo tarnybai, pakartotinė medicinos ekspertizė atliekama pagal sudarytą atskirą grafiką.

124. Tikrosios karo tarnybos karių, pripažintų netinkamais karo tarnybai, medicinos ekspertizę CKMEK privalo atlikti per 10 darbo dienų nuo KMEK (KAMEK) ekspertinių nutarimų gavimo. Jeigu būtina atlikti papildomus tyrimus, trunkančius ilgiau, ar KMEK (KAMEK) sprendimai apskundžiami, CKMEK nutarimas gali būti priimtas ir vėliau.

125. Pakartotinės medicinos ekspertizės metu Krašto apsaugos ministerijos CKMEK privalo iš naujo apsvarstyti (įvertinti) dokumentaciją ir turi teisę paskirti reikiamus pakartotinius ar papildomus tyrimus (klinikinius ir kitokius), taip pat siųsti jaunuolius į Lietuvos Respublikos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas.

Papildomas tyrimas turi būti atliktas be eilės ir diagnozė nustatyta ne vėliau kaip per 14 dienų.

126. Tuo atveju, kai medicinos ekspertizę atlieka CKMEK ir tvirtinami ŠMEK (KMEK, KAMEK) nutarimai, ekspertinis sprendimas gali būti priimtas tik tada, kai dokumentaciją įvertina, tiriamąjį apžiūri ir diagnozę patvirtina CKMEK narys, kurio specialybei tiriamojo susirgimas priskiriamas. Diagnozę patvirtinantį įrašą specialistas daro medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED) ir ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygoje (forma Nr. 004.4MED). Jeigu ŠMEK (KMEK, KAMEK) nutarimai netvirtinami, pildomas medicinos apžiūros aktas (forma Nr. 004.2MED) ir tiriamąjį apžiūri visi CKMEK nariai.

127. Jeigu pakartotinės (kontrolinės) medicinos ekspertizės metu ŠMEK (KMEK, KAMEK) ekspertiniai nutarimai nepatvirtinami, Krašto apsaugos ministerijos CKMEK keičia medicinos ekspertizės komisijos nutarimus ir priima galutinį sprendimą, įforminamą medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED) ir ekspertinio nutarimo pažymoje (forma Nr. 004.3MED).

128. Gavusi papildomų tyrimų rezultatus, CKMEK privalo priimti ekspertinį nutarimą per 5 dienas. Krašto apsaugos ministerijos CKMEK patvirtintas ekspertinio nutarimo pažymas (forma Nr. 004.3MED) privalo per 5 dienas grąžinti į vietinę teritorinę karinę įstaigą (krašto apsaugos padalinį).

129. Krašto apsaugos ministerijos CKMEK priimti ekspertiniai nutarimai yra galutiniai.

130. Duomenys apie asmenis, nutarimus dėl kurių tinkamumo tikrajai karo tarnybai, priimtus medicinos ekspertizės komisijos, Krašto apsaugos ministerijos CKMEK pakeitė, pateikiami:

130.1. atlikus šauktinių, būtinosios tarnybos karių, pripažintų netinkamais būtinajai karo tarnybai (pirminės būtinosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizės metu), medicinos ekspertizę – vietinei teritorinei karinei įstaigai, CMT viršininkui, Sveikatos apsaugos ministerijai (per CMT viršininką);

130.2. atlikus antrinę būtinosios karo tarnybos karių medicinos ekspertizę – CMT viršininkui;

130.3. atlikus atsargos karo prievolininkų, pripažintų netinkamais tikrajai karo tarnybai, medicinos ekspertizę – vietinei teritorinei karinei įstaigai, CMT viršininkui, Sveikatos apsaugos ministerijai (per CMT viršininką);

130.4. atlikus profesionaliosios karo tarnybos karių, pripažintų netinkamais tikrajai karo tarnybai, medicinos ekspertizę – CMT viršininkui.

 

Atsargos karo prievolininkų medicinos ekspertizė

 

131. Atsargos karo prievolininkų medicinos ekspertizė atliekama naujokų šaukimo komisijų siuntimu kas 5 metai arba pasikeitus karo prievolininko sveikatos būklei, taip pat prieš pašaukiant juos į mokymus (būtinuosius karinius mokymus) ar pratybas.

132. Atsargos karo prievolininkų, Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos savanorių – karių medicinos ekspertizę atlieka šauktinių medicinos ekspertizės komisija pagal ekspertinių išvadų lentelės 3 skiltį, o šaukiamojo amžiaus Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos savanorių – karių – pagal 1 skiltį.

133. Medicinos ekspertizė atliekama pagal ekspertinių išvadų lentelės 1 skiltį (iki atsargos viršilos įskaitytinai) ir pagal 3 skiltį (atsargos puskarininkių ir karininkų), taip pat pagal karių atrinkimo į tikrąją karo tarnybą apribojimų laipsnius, reikalavimus atrenkant į tikrąją karo tarnybą pagal kariuomenės bei specialybių rūšis ir papildomus reikalavimus, taikomus kai kurioms krašto apsaugos tarnybos specialybėms.

134. Medicinos ekspertizės metu tiriamąjį apžiūri terapeutas, chirurgas, neurologas, oftalmologas, stomatologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas, psichiatras, o moteris – ir ginekologas. Taip pat jiems pateikiamas psichologinis testas, o prireikus jie gali būti siunčiami konsultuotis pas kitų specialybių gydytojus.

135. Tiriamiesiems atliekami rentgenologinis krūtinės ląstos organų tyrimas, klinikiniai kraujo bei šlapimo tyrimai, nustatomas gliukozės kiekis kraujyje.

40 metų ir vyresniems asmenims papildomai daroma elektrokardiograma ir matuojamas akispūdis.

136. Abejotinais atvejais vietinė teritorinė karinė įstaiga turi teisę šauktinių medicinos ekspertizės komisijos pirmininko teikimu siųsti karo prievolininkus atlikti papildomai ištirti, konsultuotis į Lietuvos Respublikos nacionalinės sveikatos sistemos antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros viešąsias ar biudžetines įstaigas. Papildomi tyrimai turi būti atlikti per 14 dienų.

Siuntimą (forma Nr. 004.5MED) privalo pasirašyti medicinos ekspertizės komisijos pirmininkas ir papildomo tyrimo pageidavęs komisijos narys. Parašai tvirtinami vietinės teritorinės karinės įstaigos antspaudu. Siuntime turi būti nurodyta preliminari diagnozė, reikiami papildomi tyrimai ir jų atlikimo data.

137. Vietinės teritorinės karinės įstaigos, prieš atliekant asmens medicinos ekspertizę, siunčia paklausimus į psichoneurologinius, narkologinius, tuberkuliozinius, dermatovenerologinius dispanserius (kabinetus), ar nurodyti sąraše asmenys įrašyti į dispanserio (kabineto) įskaitą. Gautus duomenis vietinės teritorinės karinės įstaigos pateikia ŠMEK pirmininkui.

138. Medicinos ekspertizės metu visi įrašai daromi medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED) ir asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a).

139. Medicinos ekspertizės komisijos nutarimas priimamas atsižvelgiant į visų komisijos narių tyrimų duomenis.

Medicinos ekspertizės komisijos nutarimas įforminamas:

139.1. medicinos apžiūros akte (forma Nr. 004.2MED);

139.2. asmens sveikatos istorijoje (forma Nr. 025/a);

139.3. ekspertinio nutarimo pažymoje (forma Nr. 004.3MED);

139.4. ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygoje (forma Nr. 004.4MED).

140. Vietinės teritorinės karinės įstaigos gydytojas privalo dalyvauti organizuojant atsargos karo prievolininkų medicinos ekspertizę.

141. Atlikus medicinos ekspertizę, ŠMEK pirmininkas sudaro šiuos karo prievolininkų sąrašus:

141.1. pripažintųjų tinkamais tikrajai karo tarnybai (su apribojimais arba be jų);

141.2. pripažintųjų netinkamais tikrajai karo tarnybai (nurodomi ekspertinių išvadų lentelės straipsniai bei pakartotinės medicinos ekspertizės atlikimo laikas).

Sąrašus pasirašo ŠMEK pirmininkas ir sekretorius. Parašai tvirtinami vietinės teritorinės karinės įstaigos antspaudu.

142. Nurodytus 141.1 ir 141.2 punktuose sąrašus, medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED), ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) ir diagnozę patvirtinančių dokumentų kopijas ŠMEK pirmininkas privalo perduoti vietinės teritorinės karinės įstaigos viršininkui.

143. Karo prievolininkų, pripažintų netinkamais tikrajai karo tarnybai, sąrašus su dokumentais, kurių pagrindu padarytos medicinos ekspertizės išvados, ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) ir medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED) vietinė teritorinė karinė įstaiga privalo CMT CKMEK nustatytu laiku pateikti svarstyti ir tvirtinti Krašto apsaugos ministerijos CKMEK.

144. Atsargos karo prievolininkų, pašauktų į mokymus (būtinuosius karinius mokymus) ar pratybas ir jų metu sužeistų ar sužalotų, medicinos ekspertizę atlieka KMEK.

Medicinos ekspertizė šiuo atveju atliekama pasibaigus gydymui. Nustatomas priežastinis sužeidimo, sužalojimo ryšys su tarnyba (tarnybinių pareigų vykdymu) mokymų ar pratybų metu.

 

Šauktinių ir karinės medicinos ekspertizės komisijų ekspertiniai nutarimai

 

145. Atlikus tiriamojo medicinos ekspertizę, medicinos ekspertizės komisijos priima šiuos ekspertinius nutarimus:

145.1. dėl šauktinių:

tinkamas būtinajai karo tarnybai;.

tinkamas būtinajai karo tarnybai su apribojimais (nurodomi apribojimai);

netinkamas būtinajai karo tarnybai;

atidėti šaukimą dėl sveikatos būklės (nurodomas terminas bei gydymo būtinumas);

145.2. dėl būtinosios karo tarnybos karių:

tinkamas būtinajai karo tarnybai;

tinkamas būtinajai karo tarnybai su apribojimais (nurodomi apribojimai);

netinkamas būtinajai karo tarnybai;

reikia papildomo ar pakartotino (kontrolinio) ištyrimo;

reikia suteikti atostogų dėl ligos (nurodoma trukmė);

145.3. dėl stojančiųjų į karines mokymo įstaigas:

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai;

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai su apribojimais;

netinkamas profesionaliajai karo tarnybai;

145.4. dėl priimamųjų į profesionaliąją karo tarnybą:

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai;

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai su apribojimais;

netinkamas profesionaliajai karo tarnybai;

145.5. dėl profesionaliosios karo tarnybos karių:

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai;

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai su apribojimais;

netinkamas profesionaliajai karo tarnybai;

reikia suteikti atostogų dėl ligos (nurodoma trukmė);

reikia sanatorinio-kurortinio gydymo (nurodoma trukmė).

Tam tikrais atvejais gali būti priimtas sprendimas, kad asmuo tinkamas profesionaliajai karo tarnybai išimties būdu (ministro ar viceministro tarpininkavimu). Šiuo atveju pakartotinė medicinos ekspertizė atliekama po 1 metų;

145.6. dėl atsargos karo prievolininkų:

karių (nuo eilinio iki viršilos įskaitytinai), jūreivių (nuo jūreivio iki laivūno įskaitytinai):

tinkamas tikrajai karo tarnybai (be apribojimų ar su jais);

netinkamas tikrajai karo tarnybai;

laikinai netinkamas tikrajai karo tarnybai (nurodoma trukmė), reikia gydyti;

karininkų, puskarininkių:

tinkamas tikrajai karo tarnybai (be apribojimų ar su jais);

netinkamas tikrajai karo tarnybai;

laikinai netinkamas tikrajai karo tarnybai (nurodoma trukmė), reikia gydyti;

145.7. dėl plaukiojančiojo personalo (papildomai):

tinkamas tikrajai karo tarnybai, tarnybai laivuose;

tinkamas tikrajai karo tarnybai, netinkamas tarnybai laivuose;

145.8. dėl atliekančiųjų šuolius su parašiutu (papildomai):

tinkamas tikrajai karo tarnybai, šokti su parašiutu;

tinkamas tikrajai karo tarnybai, netinkamas šokti su parašiutu;

145.9. dėl dirbančiųjų su jonizacijos šaltiniais, ultraaukštojo dažnio bangų generatoriais, nuodingosiomis medžiagomis (papildomai):

tinkamas tikrajai karo tarnybai, dirbti su jonizacijos šaltiniais, ultraaukštojo dažnio bangų generatoriais, nuodingosiomis medžiagomis;

tinkamas tikrajai karo tarnybai, netinkamas dirbti su jonizacijos šaltiniais, ultraaukštojo dažnio bangų generatoriais, nuodingosiomis medžiagomis;

145.10. dėl vykstančiųjų į užsienį mokytis, tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose:

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai, tinkamas tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose;

tinkamas profesionaliajai karo tarnybai, netinkamas tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose;

145.11. dėl teisės vairuoti autotransporto priemonę – sveikas, dėl sveikatos būklės vairuoti autotransporto priemonę gali (su akiniais ar be jų);

145.12. dėl teisės įsigyti ginklą savigynai – dėl sveikatos būklės gali turėti ginklą savigynai.

Jeigu asmuo dėl sveikatos būklės negali vairuoti autotransporto priemonės ar įsigyti ginklo, pažyma neišduodama;

145.13. dėl kūno sužalojimo laipsnio. Šie nutarimai priimami vadovaujantis sunkių, apysunkių (vidutinių) ir lengvų sužeidimų, kontūzijų, traumų bei kitų pakenkimų sveikatai sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 127, ir 1991 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 530 „Dėl asmenų draudimo valstybės lėšomis ir kompensacijų mokėjimo juos sužeidus arba jiems žuvus ryšium su tarnyba sąlygų“ (Žin., 1992, Nr. 8-212, Nr. 34-1051; 1993, Nr. 28-650; 1994, Nr. 29-514, Nr. 66-1274, Nr. 86-1632; 1996, Nr. 11-295);

145.14. dėl susirgimo (traumos) priežastinio ryšio su tarnyba (tarnybinių pareigų vykdymu tikrojoje karo tarnyboje):

liga (trauma) susijusi su tarnyba (tarnybinių pareigų vykdymu) tikrojoje karo tarnyboje;

liga (trauma) nesusijusi su tarnyba (tarnybinių pareigų vykdymu) tikrojoje karo tarnyboje.

Sprendimas dėl susirgimo (traumos) priežasčių daromas tiktai remiantis pateiktais dokumentais: pažyma apie susirgimo (traumos) aplinkybes ir priežastis (forma Nr. 004.6MED), įvykio tyrimo aktu, kuris įforminamas vadovaujantis tarnybinio patikrinimo duomenimis. Susirgimas (trauma) turi būti susijęs su tiesioginių pareigų vykdymu (atliekant tarnybą ar pareigas, privalomas pagal atitinkamą įsakymą, pareiginę instrukciją), ir nėra nustatyta saugaus darbo taisyklių pažeidimo.

Ligos pradžia turi būti įrodyta medicinos dokumentais, o jos atsiradimas turi (gali) būti etiologiškai susietas su tiesioginių pareigų vykdymu (darbo pobūdžiu).

146. Jeigu ekspertizės metu nustatyta liga nenurodyta ekspertinių išvadų lentelėje, taikomas straipsnis, artimiausias nustatytajai ligai.

147. Atostogos dėl ligos suteikiamos, jeigu po gydymo lieka reiškinių, trukdančių atlikti tarnybines pareigas, arba reikia reabilitacijos, sanatorinio-kurortinio gydymo.

148. Atostogų dėl ligos trukmė nustatoma kiekvienam asmeniui individualiai, atsižvelgiant į medicinos indikacijas, iki 60 parų. Jeigu yra indikacijų, atostogos gali būti pailgintos iki 74 parų. Bendras atostogų ir gydymo laikas negali būti ilgesnis kaip 4 mėnesiai (profesionaliosios karo tarnybos kariams, sergantiems tuberkulioze ar kita liga, taip pat po traumų, kai reikia ilgo gydymo, – 12 mėnesių). Jeigu atostogas pailginus maksimaliai (iki 74 parų) ar bendram gydymo bei atostogų laikui viršijus nustatytąją trukmę karys negali vykdyti tarnybinių pareigų, sprendžiama, ar jis tinka tikrajai karo tarnybai. Po atostogų dėl ligos medicinos ekspertizės komisijos sprendimu gali būti atlikta pakartotinė medicinos ekspertizė, skirta nustatyti, ar asmuo tinka tikrajai karo tarnybai. Karius, pripažintus netinkamais tolesnei tikrajai karo tarnybai, CKMEK turi teisę siųsti į jų gyvenamosios vietos medicinos socialinės ekspertizės komisiją, kad jiems būtų nustatytas invalidumas.

149. Jeigu medicinos ekspertizės metu objektyviai nustatoma, kad būtinosios karo tarnybos karys dėl ligos ar traumos padarinių negalės toliau tarnauti ar bus gydomas ilgiau kaip 4 mėnesius, priimamas ekspertinis nutarimas, nustatantis, kad karys netinka būtinajai karo tarnybai.

 

Šauktinių ir karinės medicinos ekspertizės komisijų nutarimų įforminimas

 

150. Šauktinių ir karinės medicinos ekspertizės komisijų nutarimai įrašomi į:

150.1. medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED);

150.2. ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED);

150.3. sveikatos knygelę – profesionaliosios karo tarnybos kariams;

150.4. asmens sveikatos istoriją (forma Nr. 025/a) – šauktiniams;

150.5. ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygą (forma Nr. 004.4MED).

151. Atliekant medicinos ekspertizę, į ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygą (forma Nr. 004.6MED) įrašomi, o į medicinos apžiūros dokumentus (asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 049/a), medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED) įsegami medicinos dokumentai, kuriais remiantis priimtas ekspertinis nutarimas.

152. Į ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) diagnozė neįrašoma, tik nurodomi komisijos sprendimą reglamentuojančių straipsnių numeriai.

Į asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelę, asmens sveikatos istoriją, sveikatos knygelę, ekspertinių nutarimų, apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygą įrašoma visa diagnozė.

153. Ekspertinio nutarimo pažymos (forma Nr. 004.3MED) originalas perduodamas daliniui, kuris siuntė tiriamąjį.

154. Ekspertinio nutarimo pažymos (forma Nr. 004.3MED) įforminamos per 3 komisijos darbo dienas ir išsiunčiamos (paštu, faksu) per 5 darbo dienas nuo nutarimo priėmimo. Išimties būdu nutarimo pažyma gali būti atiduota pačiam tirtajam.

155. Pripažintiems netinkamais tarnybai tikrosios karo tarnybos kariams užpildomas ligos liudijimas (forma Nr. 004.8MED). Ligos liudijimą pildo ir pasirašo KMEK, KAMEK gydytojas specialistas, nustatęs patologiją, dėl kurios karys pripažįstamas netinkamu tarnybai. Gydytojo parašas tvirtinamas KMEK, KAMEK antspaudu. Liudijimas pridedamas prie medicinos apžiūros akto ir turi turėti tą patį registracijos numerį.

 

Centrinės karinės medicinos ekspertizės komisijos nutarimai ir jų įforminimas

 

156. Centrinė karinės medicinos ekspertizės komisija priima šiuos nutarimus:

156.1. tvirtinti nutarimą;

156.2. netvirtinti nutarimo, reikia atlikti papildomus tyrimus (nurodoma, kokius tyrimus atlikti);

156.3. keisti nutarimą (pateikiama nauja formuluotė).

157. Centrinės karinės medicinos ekspertizės komisijos nutarimai įrašomi į:

157.1. dėl šauktinių, pripažintų netinkamais būtinajai karo tarnybai:

medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED);

ŠMEK ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED);

CKMEK medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED) – jeigu tiriamasis buvo apžiūrėtas CKMEK;

ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygą (forma Nr. 004.4MED);

157.2. dėl tikrosios karo tarnybos karių, pripažintų netinkamais tikrajai karo tarnybai:

būtinosios karo tarnybos karių (pirminės medicinos ekspertizės metu):

ŠMEK medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED);

ŠMEK ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED);

KMEK medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED);

ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygą (forma Nr. 004.4MED);

būtinosios karo tarnybos karių (antrinės medicinos ekspertizės metu) ir profesionaliosios karo tarnybos karių:

KMEK (KAMEK) medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED);

KMEK (KAMEK) ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED);

CKMEK medicinos apžiūros aktą (forma Nr. 004.2MED) – jeigu buvo keičiamas ekspertinis nutarimas;

CKMEK ekspertinio nutarimo pažymą (forma Nr. 004.3MED) – jeigu buvo keičiamas ekspertinis nutarimas;

ekspertinių nutarimų, medicinos apžiūros aktų, ekspertinio nutarimo pažymų registracijos knygą (forma Nr. 004.4MED).

158. Ekspertinio nutarimo pažyma (forma Nr. 004.2MED) turi būti išsiunčiama per 5 komisijos darbo dienas. Išimties būdu ji gali būti išduota pačiam tirtajam.

 

Karinės medicinos ekspertizės komisijų nutarimų apskundimas

 

159. Jeigu šauktinis apskundžia vyriausiajai naujokų šaukimo komisijai naujokų šaukimo komisijos nutarimą, susijusį su medicinos ekspertizės išvada, vyriausioji naujokų šaukimo komisija, apsvarsčiusi skundą, nusprendžia, ar tikslinga daryti pakartotinę medicinos ekspertizę, kurią turėtų atlikti CKMEK. Pakartotinė medicinos ekspertizė turi būti atlikta ne vėliau kaip per mėnesį nuo vyriausiosios naujokų šaukimo komisijos sprendimo priėmimo.

160. Profesionaliosios karo tarnybos kariai (stojantieji į profesionaliąją karo tarnybą) turi teisę apskųsti KMEK (KAMEK) nutarimą per 10 dienų nuo jo priėmimo, pateikdami raštišką pareiškimą CMT viršininkui, CKMEK pirmininkui ir Krašto apsaugos ministerijos Personalo departamentui.

161. CMT viršininkas raštiškai nurodo CKMEK pirmininkui medicinos ekspertizės tvarką ir laiką.

162. Jeigu per 10 dienų profesionaliosios karo tarnybos karys neapskundė KMEK (KAMEK) ekspertinio nutarimo, CKMEK atlieka medicinos ekspertizę nustatytąja tvarka ir priima galutinį ekspertinį nutarimą.

163. CKMEK ekspertiniai nutarimai yra galutiniai. Tam tikrais atvejais jie gali būti peržiūrėti praėjus ne mažiau kaip vieneriems metams ir pasikeitus tiriamojo sveikatos būklei (jeigu nutarime tai nurodyta).

______________