LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL MIŠKO ĮVEISIMO NE MIŠKO ŽEMĖJE

 

2004 m. kovo 29 d. Nr. 3D-130/D1-144

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos miškų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 96-1872; 2001, Nr. 35-1161; 2002, Nr. 105-4691) 15 straipsniu:

1. Tvirtiname Miško įveisimo ne miško žemėje taisykles (pridedama).

2. Nustatome, kad:

2.1. leidimus įveisti mišką ne miško žemėje išduoda apskričių viršininkų administracijų žemės tvarkymo departamentų teritoriniai žemėtvarkos skyriai;

2.2. miško įveisimo ne miško žemėje žemėtvarkos projektai rengiami iš specialiosios žemės reformos vykdymo programos lėšų.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                    JERONIMAS KRAUJELIS

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                            ARŪNAS KUNDROTAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2004 m. kovo 29 d.

įsakymu Nr.3D-130/D1-144

 

MIŠKO ĮVEISIMO NE MIŠKO ŽEMĖJE TAISYKLĖS

 

1. Šios taisyklės nustato miško įveisimo ne miško žemėje tvarką ir sąlygas.

2. Miškai ne miško žemėje gali būti įveisiami:

2.1. mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemės ūkio naudmenų plotuose, atrinktuose pagal kriterijus, nurodytus žemės ūkio ministro 2004 m. vasario 27 d. įsakyme Nr. 3D-72 „Dėl mažiau palankių ūkininkauti vietovių“ (Žin., 2004, Nr. 34-1111);

2.2. žemės naudmenų plotuose, kurių dirvožemio našumas ne didesnis kaip 32 balai;

2.3. žemės ūkio naudmenų plotuose, kurių dirvožemio našumas didesnis kaip 32 balai, jeigu miškas įveisiamas:

2.3.1. požeminio vandens, kraštovaizdžio rekreacinių išteklių, gamtinio karkaso, karstinio regiono apsaugos zonose, teritorijose erozijai sustabdyti bei kitose teritorijose atsižvelgiant į gretimų teritorijų ekologinį stabilumą ir miškų išdėstymo žemėtvarkos schemas;

2.3.2. žemės ūkio naudmenų plotuose, įsiterpusiuose tarp miškų, vandens telkinių, prie kurių nėra privažiavimo;

2.3.3. apleistuose, t. y. daugiau kaip penkerius metus neįdirbtuose, nešienaujamuose, nenuganomuose, taip pat besiribojančiuose su miškais, medžių ir krūmų želdiniais, pelkėmis ir pradėjusiuose savaime apaugti medžiais ir krūmais žemės ūkio naudmenų plotuose;

2.4. žemės ūkiui netinkamose ir nenaudojamose žemėse, kurios yra ne žemės ūkio naudmenų plotuose, pagal gamtines sąlygas ir teritorinį išsidėstymą tinkamuose miškams įveisti (smėlynuose, žvyrynuose, eroduojamuose šlaituose, išgraužose ir baigtuose eksploatuoti karjeruose);

2.5. žemės ūkio paskirties ar kitos paskirties žemės sklypuose, esančiuose urbanizuotose teritorijose, kuriose pagal parengtus detaliuosius planus numatomas miškų įveisimas.

3. Šios tvarkos 2 punkte numatytais atvejais miškus įveisti draudžiama:

3.1. teritorijose, kuriose įveisti miškus draudžiama pagal Specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 (Žin., 1992, Nr. 22-652; 1996, Nr. 2-43;);

3.2. Kultūros ministerijos patvirtintose archeologinių paminklų (piliakalnių, senkapių, pilkapių ir kt.) teritorijose bei jų vizualinės apsaugos zonose;

3.3. detaliai išžvalgytuose ir naudojamuose naudingųjų iškasenų telkiniuose;

3.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba Aplinkos ministerijos patvirtintose saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių ir jų bendrijų (įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą) radvietėse ir vertingose gamtinėse buveinėse;

3.5. žemės sklypuose, kuriuos pagal patvirtintus ar pradėtus rengti teritorijų planavimo dokumentus numatoma naudoti visuomenės poreikiams;

3.6. žemės sklypuose, kurie pagal patvirtintus detaliuosius planus numatyti užstatyti arba kitaip panaudoti ne žemės ūkio ir ne miškų ūkio veiklai.

4. Miškai įveisiami pagal savivaldybių teritorijų miškų išdėstymo žemėtvarkos schemas, o kai jų nėra – pagal apskrities viršininko patvirtintus miškų ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projektus arba pagal žemės sklypų planus su įveisiamo miško ribomis.

Tuo atveju, kai savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo žemėtvarkos schema neparengta, šių taisyklių 2.2, 2.3.2, 2.4 ir 2.5 punktuose nurodytuose plotuose miškas gali būti įveisiamas parengus žemės sklypų planus su įveisiamo miško ribomis, o 2.1, 2.3.1 ir 2.3.3 punktuose nurodytais atvejais – miškų ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projektus.

5. Savivaldybių teritorijų miškų išdėstymo žemėtvarkos schemos, miškų ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projektai ir žemės sklypų planai su įveisiamo miško ribomis rengiami pagal žemės ūkio ministro ir aplinkos ministro patvirtintas taisykles.

6. Žemės savininkas, norintis ne miško žemės sklype įveisti mišką, apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento teritoriniam žemėtvarkos skyriui (toliau – Žemėtvarkos skyrius) pateikia prašymą, prie jo pridėdamas žemės sklypo plano M1:10 000 su pažymėtomis ribomis, pagal kurias jis pageidauja įveisti mišką, bei pažymėjimo apie Nekilnojamojo turto registre įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį kopijas.

Jeigu mišką pageidaujama įveisti šių taisyklių 2.5 punkte numatytoje teritorijoje, pridedama detalaus plano kopija.

7. Žemėtvarkos skyrius, gavęs žemės savininko prašymą leisti įveisti mišką jo žemės sklype, jei tai numatyta savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo žemėtvarkos schemoje, pažymi žemės savininko pateiktame žemės sklypo plane numatomo įveisti miško ribas bei plotą ir išduoda žemės savininkui leidimą (1 priedas) įveisti mišką. Prašymas turi būti išnagrinėtas ir leidimas išduotas per 15 darbo dienų nuo prašymo pateikimo.

8. Jeigu savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo žemėtvarkos schema neparengta, Žemėtvarkos skyrius, gavęs žemės savininko prašymą įveisti mišką šių taisyklių 2.1, 2.3.1 ir 2.3.3 punktuose nurodytuose plotuose, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas grąžina žemės sklypo savininkui prašymą ir kitus dokumentus, nurodydamas, kad miškui įveisti reikalinga parengti miško ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projektą, ir pateikia sąrašą asmenų, turinčių leidimą rengti šiuos projektus.

9. Žemės savininkas parengtą miško ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projektą kartu su šių taisyklių 6 punkte nurodytais dokumentais pateikia Žemėtvarkos skyriui. Žemėtvarkos skyrius išduoda žemės savininkui leidimą įveisti mišką per 15 darbo dienų nuo miško ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projekto patvirtinimo.

10. Jeigu savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo schema neparengta, Žemėtvarkos skyrius, gavęs prašymą įveisti mišką 2.2, 2.3.2, 2.4 ir 2.5 punktuose nurodytuose plotuose ir 6 punkte nurodytus dokumentus, parengia žemės sklypo planą su įveisiamo miško ribomis, kuriame pažymi įveisiamo miško ribas bei plotą ir išduoda žemės savininkui leidimą įveisti mišką. Prašymas išnagrinėjamas ir leidimas išduodamas per 30 darbo dienų.

11. Jeigu žemėtvarkos skyrius priima sprendimą neišduoti leidimo įveisti mišką, šis sprendimas gali būti skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

12. Tais atvejais, kai Žemėtvarkos skyrius žemės sklypo savininkui išduoda leidimą įveisti mišką ne miško žemės sklype, turi būti parengtas ir valstybinio miškų pareigūno patvirtintas Miško želdinimo projektas. Jame nurodoma želdinamo sklypo ribos ir plotas, želdinių rūšinė sudėtis ir tankumas, atstumai tarp sodinamų medelių, jų išdėstymas ir kiekis pagal medžių ir krūmų rūšis, miško želdinimo ir dirvos ruošimo būdai ir želdinių apsaugos priemonės.

13. Kai savininkas pageidauja įveisti mišką žemės sklypo plotuose, įtrauktuose į melioruotos žemės apskaitą, Žemėtvarkos skyrius žemės sklypo savininko prašymą ir gautus dokumentus perduoda savivaldybės vykdomajai institucijai, kuri, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos melioracijos įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 28-877) 3 straipsnio 2 punktu, juos išnagrinėja ir įvertina miško įveisimo galimybes šiame plote, nepažeidžiant gretimų nusausintų ar drėkinamų žemės sklypų naudotojų interesų. Esant galimybei melioruotą plotą apsodinti mišku, savivaldybės vykdomoji institucija išduoda drenažu arba grioviais nusausinto ploto plano M 1:2000 ištrauką ir technines sąlygas dėl šio ploto apsodinimo.

Mišką leidžiama sodinti paliekant neapsodintus ruožus 15 m nuo griovio briaunos ir po 15 m į abi puses nuo valstybei nuosavybės teise priklausančių arba į juos įsijungiančių kito naudotojo drenažo rinktuvų.

14. Žemės savininkas, įveisęs mišką ne miško žemėje, ne anksčiau kaip po vienerių metų apie tai praneša Žemėtvarkos skyriui, kuris kartu su regiono aplinkos apsaugos departamento arba jo struktūrinio padalinio atstovu per 10 darbo dienų nuo pranešimo gavimo surašo įveisto miško patikrinimo pažymą (2 priedas), taip pat žemės sklypo plane pažymi įveisto miško ribas ir parengia žemės sklypo kadastro duomenų formą.

15. Žemės savininkas įveisto miško patikrinimo pažymą ir patikslintą žemės sklypo planą bei žemės sklypo kadastro duomenų formą pateikia valstybės įmonei Registrų centrui žemės sklypo kadastro duomenims patikslinti.

16. Už žemės sklypo kadastro duomenų patikslinimą žemės savininkas atlygina valstybės įmonei Registrų centrui Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 534 (Žin., 2002, Nr. 41-1539), nustatyta tvarka.

17. Tuo atveju, kai įveistas miškas yra melioruotoje žemėje, Žemėtvarkos skyrius pateikia įveisto miško patikrinimo pažymos ir įveisto miško ribų plano kopijas savivaldybės vykdomajai institucijai dėl žemės ploto išbraukimo iš melioruotų žemių ir melioracijos statinių apskaitos.

______________


Miško įveisimo ne miško žemėje

taisyklių

1 priedas

_________________________________________________________________

(apskrities viršininko administracijos teritorinis žemėtvarkoskyrius)

 

LEIDIMAS

ĮVEISTI MIŠKĄ NE MIŠKO ŽEMĖS SKLYPE

______________Nr. _____

(data)                 

________________________

(išdavimo vieta)

 

Šis leidimas išduotas vadovaujantis _____________________________________ apskrities

viršininko _______m. ___________d. įsakymu Nr. __________ patvirtinta savivaldybės teritorijos

miškų išdėstymo schema arba ______________ apskrities viršininko _______ m.________ d.

įsakymu Nr. ___________ patvirtintu miško ne miško žemėje įveisimo žemėtvarkos projektu, arba

_____________ rajono Žemėtvarkos skyriaus parengtu žemės sklypo planu su įveisiamo miško

          (data)

ribomis, suteikia teisę

 

 

________________________________________________________________________________

                                                                             (vardas, pavardė, asmens kodas)

 

įveisti mišką ____________ ha ploto ne miško žemės sklype _______________________________

________________________________________________________________________________

                                                                               (adresas ir kadastrinis numeris)

 

PRIDEDAMA. Žemės sklypo planas.

 

Vedėjas                 _______________                 __________________________

                        A. V.                (parašas)                                                   (vardas, pavardė)

______________


Miško įveisimo ne miško žemėje

taisyklių

2 priedas

 

ĮVEISTO MIŠKO PATIKRINIMO PAŽYMA

 

200      m.                           d. Nr.

(išdavimo vieta)

 

Vadovaudamiesi _________ apskrities viršininko administracijos teritorinio _____________

žemėtvarkos skyriaus 200_m. __________d. Leidimu įveisti mišką ne miško žemės sklype Nr.____

ir Miško želdinimo projektu, patvirtintu 200___ m.________________d. _____________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

             (institucijos pavadinimas, valstybinio miškų pareigūno, patvirtinusio projektą pareigos, vardas, pavardė)

pažymime, kad____________________________________________________________________

                                                                 (vardas, pavardė, asmens kodas)

įveisė mišką______________________________________________________________________

                                                                      (sklypo adresas ir kadastrinis numeris)

_________ ha plote žemės sklypo plane pažymėtose ribose (pridedama). Miško želdinių sudėtis

sklype ____________________________________________, želdinių tankumas pagal medžių

rūšis ____________________________________tūkst. vnt./ha, vidutinis aukštis ___________m.

Želdinių būklė ir būtinos apsaugos ir priežiūros priemonės _________________________________  

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

 

Želdinius įvertino:

________________________                      ___________                          _____________________

(institucijos ir pareigų pavadinimas)                                  (parašas)                                                       (vardas, pavardė)

________________________                      ___________                          _____________________

(institucijos ir pareigų pavadinimas)                                  (parašas)                                                       (vardas, pavardė)

 

Įvertinant davyvavo:

___________________________                                                 _____________________________

                                                                  (žemės savininko parašas, vardas, pavardė)

______________