LIETUVOS MOKSLO TARYBOS

N U T A R I M A S

 

DĖL PRANEŠIMŲ, SUSIJUSIŲ SU TYRĖJŲ MOKSLINĖS VEIKLOS ETIKOS PAŽEIDIMAIS, NAGRINĖJIMO LIETUVOS MOKSLO TARYBOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. gruodžio 17 d. Nr. VII-126

Vilnius

 

Lietuvos mokslo taryba, siekdama užtikrinti Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principų, patvirtintų Lietuvos mokslo tarybos 2012 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. VII-102 (Žin., 2012, Nr. 55-2756), laikymąsi, n u t a r i a :

Patvirtinti Pranešimų, susijusių su tyrėjų mokslinės veiklos etikos pažeidimais, nagrinėjimo Lietuvos mokslo taryboje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

Tarybos pirmininkas                                                                 Eugenijus Butkus

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos mokslo tarybos

2012 m. gruodžio 17 d. nutarimu Nr. VII-126

 

PRANEŠIMŲ, SUSIJUSIŲ SU TYRĖJŲ MOKSLINĖS VEIKLOS ETIKOS PAŽEIDIMAIS, NAGRINĖJIMO LIETUVOS MOKSLO TARYBOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pranešimų, susijusių su tyrėjų mokslinės veiklos etikos pažeidimais, nagrinėjimo Lietuvos mokslo taryboje tvarkos aprašas (toliau – šis aprašas) nustato tvarką, kuria vadovaujantis Lietuvos mokslo taryboje (toliau – Taryba) nagrinėjami pranešimai, susiję su galimais tyrėjų mokslinės veiklos etikos pažeidimais.

2. Pranešimus nagrinėja Tarybos mokslinės veiklos etikos komisija (toliau – Komisija).

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principais (toliau – etikos principai), patvirtintais Tarybos 2012 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. VII-102 (Žin., 2012, Nr. 55-2756), Lietuvos mokslo tarybos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Seimo 2009 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. XI-625 (Žin., 2009, Nr. 153-6902; 2011, Nr. 157-7426), kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais ir šiuo aprašu.

4. Komisija nagrinėja tyrėjų mokslinės veiklos etikos klausimus, susijusius su Tarybos finansuojamais projektais, mokslinių tyrimų rezultatų vertinimu ir skelbimu, tyrėjų ekspertine veikla, mokslinių tyrimų organizavimu, mokslo žinių sklaida visuomenėje ir kita Tarybos veikla.

5. Komisijos veiklą techniškai aptarnauja Tarybos Mokslo fondas.

 

II. KOMISIJOS SUDARYMAS IR FUNKCIJOS

 

6. Komisijos tikslas – ištirti Taryboje gautus pranešimus ir siekti, kad tyrėjų mokslinė veikla atitiktų etikos principus.

7. Komisija sudaroma iš devynių nepriekaištingos reputacijos narių: du narius deleguoja Lietuvos mokslų akademija, tris – Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komitetas ir keturis – Tarybos Gamtos ir technikos mokslų komitetas. Komisijos pirmininką ir narius tvirtina Taryba.

8. Komisijos narių kadencija – 3 metai, komisijos nariu galima būti ne ilgiau kaip 6 metus iš eilės.

9. Komisijos pirmininkas organizuoja Komisijos darbą, atsako už jos veiklą, atstovauja jai. Nesant Komisijos pirmininko, jo funkcijas vykdo kitas pirmininko deleguotas Komisijos narys.

10. Komisijos pirmininkui ar nariui atsistatydinus arba ilgiau kaip 3 mėnesius iš eilės negalint eiti savo pareigų, Taryba paskiria naują Komisijos pirmininką ir (ar) narį.

11. Komisija savo darbe vadovaujasi Tarybos pirmininko patvirtintu darbo reglamentu.

12. Komisijos narys privalo laikytis konfidencialumo ir nusišalinti nuo tyrimo apie galimai padarytą etikos principų pažeidimą, jeigu gali kilti interesų konfliktas.

 

III. PRANEŠIMŲ DĖL ETIKOS PRINCIPŲ PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMAS

 

13. Komisija svarsto Tarybai adresuotus rašytinius pranešimus dėl etikos principų pažeidimų. Pranešimai siunčiami Tarybai adresu: Gedimino pr. 3, LT-01103 Vilnius; el. paštas info@lmt.lt.

14. Atlikdama tyrimą, Komisija gali pasitelkti ekspertus, svarstyti ekspertų išvadas, prireikus kviesti ekspertus į posėdžius.

15. Komisija, atlikusi tyrimą, preliminarias išvadas elektroniniu paštu teikia etikos principus galimai pažeidusiam tyrėjui. Tyrėjas gali pateikti paaiškinimus ir prašymus Komisijai dėl preliminarių išvadų per 10 darbo dienų nuo jų išsiuntimo dienos.

16. Priimdama sprendimą dėl etikos principų pažeidimo, Komisija atsižvelgia į argumentuotus paaiškinimus, jeigu jie pateikti, ir gali kviesti tyrėją į Komisijos posėdį. Tyrėjas turi teisę kreiptis į Komisiją dėl dalyvavimo posėdyje ir būti pakviestas į posėdį.

17. Tyrėjui ar kitam į Komisijos posėdį kviestam asmeniui neatvykus į posėdį, Komisija gali nagrinėti pranešimą ir priimti sprendimą dėl etikos principų pažeidimo, remdamasi turima medžiaga.

18. Komisijos sprendime turi būti aiškiai konstatuota, ar tyrėjas pažeidė etikos principus. Jeigu konstatuojamas etikos principų pažeidimas, argumentuotoje išvadoje turi būti nurodyta, kokiais veiksmais ir kuriuos etikos principus tyrėjas pažeidė.

19. Komisija sprendimą ir argumentuotas išvadas teikia Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komitetui ir (arba) Gamtos ir technikos mokslų komitetui (toliau – Komitetas).

20. Komitetui (-ams) pritarus Komisijos sprendimui, sprendimas išsiunčiamas tyrėjui. Tyrėjas turi teisę per 10 darbo dienų po Komisijos sprendimo išsiuntimo pateikti apeliaciją Tarybai.

21. Apeliacijas nagrinėja Tarybos valdyba Tarybos pirmininko patvirtinta tvarka.

22. Pasibaigus apeliacijų teikimo ir nagrinėjimo terminui, apie Komisijos sprendimą Taryba informuoja asmenį ar instituciją, pranešusius apie padarytą etikos principų pažeidimą.

23. Nustačius etikos principų pažeidimą, argumentuota Komisijos išvada skelbiama Tarybos interneto svetainėje.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Ekspertų apmokėjimo už darbą tvarką nustato Tarybos valdyba. Ekspertinio vertinimo išlaidos apmokamos iš Tarybai skirtų valstybės biudžeto asignavimų.

 

_________________