LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2000 m. RUGSĖJO 19 d. ĮSAKYMO Nr. 268 „DĖL UŽDAROSIOS AKCINĖS BENDROVĖS ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDO PERIMTŲ IŠ BANKŲ REIKALAVIMO TEISIŲ PATENKINIMO IR PERIMTO TURTO PARDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2012 m. kovo 19 d. Nr. 3d-178
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. spalio 27 d. nutarimo Nr. 1255 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. 912 „Dėl Žemės ūkio paskolų garantijų fondo“ pakeitimo“ (Žin., 2011, Nr. 132-6283) 2.2.1 punktą:
p a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. rugsėjo 19 d. įsakymą Nr. 268 „Dėl Uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo perimtų iš bankų reikalavimo teisių patenkinimo ir perimto turto pardavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 81-2462; 2001, Nr. 95-3373; 2003, Nr. 90-4092) ir išdėstau jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL UŽDAROSIOS AKCINĖS BENDROVĖS ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDO PERIMTŲ IŠ KREDITO ĮSTAIGŲ IR FINANSINĖS NUOMOS (LIZINGO) BENDROVIŲ REIKALAVIMO TEISIŲ PATENKINIMO IR PERIMTO TURTO PARDAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. 912 „Dėl Žemės ūkio paskolų garantijų fondo“ (Žin., 1997, Nr. 79-2009; 2011, Nr. 132-6283) 3.1 punktu,
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2000 m. rugsėjo 19 d. įsakymu Nr. 268
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2012 m. kovo 19 d. įsakymo Nr. 3D-178
redakcija)
UŽDAROSIOS AKCINĖS BENDROVĖS ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDO PERIMTŲ IŠ KREDITO ĮSTAIGŲ IR FINANSINĖS NUOMOS (LIZINGO) BENDROVIŲ REIKALAVIMO TEISIŲ PATENKINIMO IR PERIMTO TURTO PARDAVIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo perimtų iš kredito įstaigų ir finansinės nuomos (lizingo) bendrovių reikalavimo teisių patenkinimo ir perimto turto pardavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo (toliau – Bendrovė) išmokėtų kredito įstaigoms ir finansinės nuomos (lizingo) bendrovėms pagal garantijas ir garantijų sutartis sumų išieškojimą atgręžtinio reikalavimo būdu iš kreditų gavėjų ar finansinės nuomos (lizingo) paslaugų gavėjų (toliau – skolininkas).
2. Bendrovei įvykdžius garantinį įsipareigojimą kredito įstaigai už skolininką, kuris negrąžino kredito, ar finansinės nuomos (lizingo) bendrovei už skolininką, kuris nesumokėjo finansinės nuomos (lizingo) sutartyje nustatytos išperkamo turto kainos (toliau – garantinis įsipareigojimas), kredito įstaiga ar finansinės nuomos (lizingo) bendrovė perduoda Bendrovei dokumentus, susijusius su teise atgręžtinio reikalavimo būdu reikalauti iš skolininko už jį sumokėtosios sumos.
II. KREDITO ĮSTAIGAI IR FINANSINĖS NUOMOS (LIZINGO) BENDROVEI IŠMOKĖTŲ SUMŲ IŠIEŠKOJIMAS, KAI JŲ MOKĖJIMAS NEUŽTIKRINTAS TURTO ĮKEITIMU AR HIPOTEKA
4. Bendrovės reikalavimai patenkinami II skyriuje nustatyta tvarka, jeigu Bendrovei nėra įkeistas kilnojamasis turtas ir (ar) turtinės teisės, ir (ar) nebuvo pateikta nekilnojamo turto hipoteka, užtikrinant atgręžtinio reikalavimo būdu išieškotinų sumų iš skolininko sumokėjimą.
5. Bendrovė, įvykdžiusi garantinį įsipareigojimą, įgyja teisę atgręžtinio reikalavimo būdu reikalauti išmokėtosios sumos iš skolininko. Skolininkui nesumokėjus išieškomos sumos Bendrovei, Bendrovė dėl kredito įstaigai ir (ar) finansinės nuomos (lizingo) bendrovei išmokėtos už skolininką sumos išieškojimo atgręžtinio reikalavimo būdu kreipiasi į teismą Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340) nustatyta tvarka.
III. KREDITO ĮSTAIGAI IR FINANSINĖS NUOMOS (LIZINGO) BENDROVEI IŠMOKĖTŲ SUMŲ IŠIEŠKOJIMAS, KAI JŲ MOKĖJIMAS UŽTIKRINTAS HIPOTEKA
7. Bendrovės reikalavimai patenkinami III skyriuje nustatyta tvarka, jeigu atgręžtinio reikalavimo būdu Bendrovės išieškotinų sumų iš skolininko sumokėjimas užtikrintas nekilnojamojo turto hipoteka.
8. Bendrovė, įgijusi atgręžtinio reikalavimo teisę, pateikia skolininkui raštišką pretenziją dėl atgręžtinių reikalavimų patenkinimo.
9. Bendrovė Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka kreipiasi į kompetentingas institucijas ir (ar) asmenis dėl priverstinio skolininko įsipareigojimų, užtikrintų hipoteka, įvykdymo, esant Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytoms sąlygoms.
IV. KREDITO ĮSTAIGAI IR FINANSINĖS NUOMOS (LIZINGO) BENDROVEI IŠMOKĖTŲ SUMŲ IŠIEŠKOJIMAS, KAI JŲ MOKĖJIMAS UŽTIKRINTAS KILNOJAMOJO TURTO IR TURTINIŲ TEISIŲ ĮKEITIMU
11. Bendrovės reikalavimai patenkinami IV skyriuje nustatyta tvarka, kai atgręžtinio reikalavimo būdu Bendrovės išieškomų sumų iš skolininko sumokėjimas užtikrintas kilnojamojo turto ir (ar) turtinių teisių įkeitimu.
12. Bendrovė, įgijusi atgręžtinio reikalavimo teisę, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nustatyta tvarka įteikia skolininkui ir įkaito davėjui (kai įkaito davėjas yra ne skolininkas) raštišką įspėjimą dėl išieškojimo. Jame nurodoma:
12.1. skolininko bei įkaito davėjo (kai įkaito davėjas yra ne skolininkas) vardas ir pavardė (įmonės pavadinimas) ir jų adresai (jeigu žinoma, jų asmens kodai (įmonių kodai);
13. Po to, kai skolininkui ir įkaito davėjui (kai įkaito davėjas yra ne skolininkas) įteikiamas įspėjimas dėl išieškojimo ir skolininkas neįvykdo prievolės per nustatytą terminą, Bendrovės reikalavimu įkeistas kilnojamasis turtas pagal perdavimo–priėmimo aktą, o įkeistos turtinės teisės pagal reikalavimų perleidimo sutartį perduodamos Bendrovei valdyti. Įkeistą kilnojamąjį turtą ir (ar) turtines teises valdo Bendrovės pasirinktas fizinis ar juridinis asmuo arba bendru Bendrovės ir skolininko ar įkaito davėjo (kai įkaito davėjas yra ne skolininkas) susitarimu pats skolininkas ar įkaito davėjas. Perduodant įkeistą kilnojamąjį turtą ir (ar) turtines teises Bendrovei, dalyvauja ir perdavimo dokumentus pasirašo skolininkas ar įkaito davėjas (kai įkaito davėjas yra ne skolininkas) bei Bendrovės įgaliotas atstovas. Gali dalyvauti ir kitas Bendrovės pakviestas ir įgaliotas asmuo.
14. Jei skolininkas Bendrovei neperduoda įkeisto kilnojamojo turto ir (ar) turtinių teisių, Bendrovė kreipiasi į kompetentingas institucijas ir (ar) asmenis dėl įkeisto kilnojamojo turto ir (ar) turtinių teisių priverstinio perdavimo Bendrovei Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta tvarka.
16. Jei buvo įkeistos piniginės lėšos, esančios įkaito davėjo kredito įstaigos sąskaitoje, įteikus įkaito davėjui įspėjimą dėl išieškojimo, Bendrovei perduodama teisė tvarkyti įkaito davėjo kredito įstaigos sąskaitą. Teisė tvarkyti kredito įstaigos sąskaitą Bendrovei perduodama įkaito davėjo pareiškimu, o jei įkaito davėjas nesutinka, Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta priverstine tvarka kreipiantis į kompetentingas institucijas ir (ar) asmenis. Jeigu Bendrovei perduota teisė tvarkyti įkaito davėjo kredito įstaigos sąskaitą, ji turi teisę naudoti įplaukiančias į šią sąskaitą lėšas savo reikalavimams patenkinti. Patenkinus reikalavimus iš įkaito davėjo lėšų, Bendrovė per 3 darbo dienas grąžina įkaito davėjui įkeitimo lakštą su įrašu apie reikalavimo patenkinimą.
17. Bendrovei perduotas įkeistas kilnojamasis turtas parduodamas Bendrovės, skolininko ir įkaito davėjo (kai įkaito davėjas yra ne skolininkas) sutartu būdu arba bendru sutarimu perduodamas Bendrovės nuosavybėn, o nesutarus – parduodamas aukcione, kuris organizuojamas šių taisyklių V skyriuje nustatyta tvarka. Įkeisti vertybiniai popieriai, įregistruoti Vertybinių popierių komisijoje, parduodami Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatymo nustatyta tvarka.
V. BENDROVEI ĮKEISTO TURTO PARDAVIMAS AUKCIONE
19. Bendrovei įkeistą kilnojamąjį turtą aukciono būdu parduoda Bendrovė arba Bendrovės pasirinkta įmonė, turinti teisę rengti aukcionus (toliau – aukcioną rengianti įmonė).
20. Jei įkeistą kilnojamąjį turtą parduoda Bendrovė, aukcioną organizuoja ir vykdo Bendrovės administracijos vadovo (direktoriaus) sudaryta aukciono darbo grupė, kuri susideda iš ne mažiau kaip dviejų narių. Vienas iš aukciono darbo grupės narių skiriamas aukciono vedėju.
21. Bendrovei įkeisto kilnojamojo turto aukcioną turi teisę vykdyti Bendrovės pasirinkta aukcioną rengianti įmonė. Su šia įmone sutartį pasirašo Bendrovės administracijos vadovas (direktorius).
22. Aukciono būdu parduodamo turto pradinę kainą nustato Bendrovė, vadovaudamasi Bendrovės valdybos patvirtinta metodika. Vertinant įkeistą turtą, gali dalyvauti skolininkas ir įkaito davėjas (jeigu skolininkas ir įkaito davėjas ne tas pats asmuo) bei kitas Bendrovės pakviestas asmuo. Pradinę parduodamo turto kainą tvirtina Bendrovės administracijos vadovas (direktorius). Bendrovės administracijos vadovas (direktorius) turi teisę patvirtinti didesnę pradinę parduodamo turto kainą nei pagal patvirtintą metodiką nustatyta kaina. Bendrovė privalo pranešti apie patvirtintą pradinę parduodamo turto kainą skolininkui ir įkaito davėjui.
23. Bendrovė ar aukcioną rengianti įmonė turi teisę kviesti turto vertintoją parduodamo turto vertei nustatyti.
24. Apie rengiamą aukcioną ne vėliau kaip prieš 5 (penkias) kalendorines dienas turi būti paskelbta miesto (rajono) spaudoje pagal Bendrovės buveinės vietą ar pagal parduodamo aukcione kilnojamojo turto saugojimo vietą atsižvelgiant į tai, kur bus vykdomas aukcionas, arba skelbiama respublikinėje spaudoje.
25. Skelbime apie rengiamą aukcioną turi būti nurodoma:
25.4. pradinio piniginio įnašo (jeigu jis nustatomas) dydis, atsiskaitymo už nupirktą turtą tvarka ir terminai;
26. Aukciono darbo grupė ar aukcioną rengianti įmonė išspausdina aukciono dalyvių bilietus. Aukciono dalyvio bilieto numeris kartu yra ir aukciono dalyvio numeris. Aukciono dalyviams gali būti nustatytas ir pradinis piniginis įnašas, kuris įskaitomas į nupirkto turto kainą arba grąžinamas nieko nepirkusiam dalyviui, išskyrus 34 punkte numatytą atvejį.
29. Aukciono pradžioje aukciono vedėjas apibūdina parduodamą turtą, skelbia pradinę jo kainą ir minimalų kainos didinimo intervalą. Minimalus kainos didinimo intervalas turi sudaryti ne mažiau kaip 1 procentą pradinės parduodamo turto kainos.
30. Pirkėjai, siūlydami kainą, turi pakelti aukciono dalyvio bilietą (dalyvio numerį), nukreiptą į aukciono vedėjo pusę, ir garsiai skelbti savo siūlomą kainą.
31. Aukciono vedėjas pakartoja kiekvieną pasiūlytą kainą, fiksuodamas ją plaktuko dūžiu. Kai niekas iš pirkėjų nesiūlo didesnės kainos, aukciono vedėjas skelbia pasiūlytą didžiausią paskutinę kainą, ją pasiūliusio dalyvio numerį ir kainą pakartoja 3 kartus, fiksuodamas trimis plaktuko dūžiais. Nuskambėjus trečiajam plaktuko dūžiui, turtas laikomas parduotu, o didžiausia pasiūlyta kaina ir ją pasiūliusio dalyvio numeris įrašomas aukciono protokole. Apie aukciono dalyvio įsipareigojimą sudaryti pirkimo–pardavimo sutartį padaromas įrašas registre, nurodant pasiūlymą ir laimėtojo duomenis.
32. Didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis privalo nedelsdamas pateikti aukciono darbo grupei ar aukcioną rengiančiai įmonei savo aukciono dalyvio bilietą. Pirkėjas privalo per pirkimo–pardavimo sutartyje nustatytą terminą į Bendrovės nurodytą sąskaitą pervesti visą sumą, už kurią jis nusipirko turtą, arba ją Bendrovei sumokėti grynaisiais pinigais (litais). Į parduodamo turto kainą įskaitomas pradinis piniginis įnašas, pirkėjo įmokėtas prieš aukciono pradžią.
33. Aukciono darbo grupė ar aukcioną rengianti įmonė su pirkėju pasirašo pirkimo–pardavimo sutartį, kurioje nurodo pardavėjo duomenis, parduodamo turto pavadinimą, pardavimo datą, pirkėjo duomenis, aukciono dalyvio bilieto numerį ir privalomą sumokėti kainą bei mokėjimo atlikimo terminą. Pirmasis pirkimo–pardavimo sutarties egzempliorius įteikiamas pirkėjui, o kitas paliekamas Bendrovei.
34. Jeigu pirkėjas nustatyta tvarka ir terminais visos sumos nesumoka ar atsisako sudaryti pirkimo–pardavimo sutartį, Bendrovė turi teisę įgyvendinti visas pardavėjo teises. Be to, Bendrovė turi papildomą teisę paskelbti, kad rengia naują aukcioną tam turtui parduoti, per protingą terminą pranešusi ankstesnį aukcioną laimėjusiam pirkėjui. Šiuo atveju nesąžiningas pirkėjas neturi teisės dalyvauti naujame aukcione. Nesąžiningas pirkėjas tokiais atvejais privalo atlyginti naujo aukciono organizavimo ir surengimo išlaidas, taip pat sumokėti kainų skirtumą, jeigu naujame aukcione turtas buvo parduotas už mažesnę kainą, negu ta, kurios nesumokėjo nesąžiningas pirkėjas.
35. Jeigu aukcione pradinė parduodamo turto kaina nebuvo padidinta bent 1 procentu, aukcionas dėl to turto laikomas neįvykusiu.
36. Po kiekvieno neįvykusio aukciono aukciono darbo grupė ar aukcioną rengianti įmonė turi teisę sumažinti parduodamo turto kainą, bet ne daugiau kaip 20 procentų ankstesnio aukciono turto pardavimo kainos. Šis kainos mažinimo apribojimas netaikomas tuo atveju, kai turtas neparduodamas trečiame aukcione arba jei neparduotą turtą įvertina turto vertintojas. Sumažintą parduodamo turto kainą tvirtina Bendrovės administracijos vadovas (direktorius). Apie naujus aukcionus skelbiama 24 punkte nustatyta tvarka.
37. Turtas gali būti perduodamas pirkėjui tik sumokėjus visą parduodamo turto kainą. Nuosavybės teisė į parduotą turtą pereina tik visiškai atsiskaičius su Bendrove.
38. Aukciono darbo grupė ar aukcioną rengianti įmonė turto pardavimo rezultatus registruoja aukciono protokole.
39. Bendrovė ar aukcioną rengusi įmonė lėšas, gautas pardavus įkeistą turtą, perveda į hipotekos skyriaus ar kitos kompetentingos institucijos ir (ar) asmens Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytą depozitinę sąskaitą, iš kurios Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta tvarka išmokamos Bendrovei priklausančios sumos.
VI. KREDITO ĮSTAIGAI IR FINANSINĖS NUOMOS (LIZINGO) BENDROVEI IŠMOKĖTŲ SUMŲ IŠIEŠKOJIMAS, KAI SKOLININKUI PRADĖTA BANKROTO PROCEDŪRA
40. Tais atvejais, kai skolininkui pradėta bankroto procedūra, Bendrovės reikalavimai tenkinami Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (Žin., 2001, Nr. 31-1010) nustatyta tvarka.