LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBĖS VARDU IR SU VALSTYBĖS GARANTIJA GAUNAMŲ VIDAUS PASKOLŲ

 

2000 m. kovo 23 d. Nr. 345

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 1999, Nr. 66-2117) Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Nustatyti, kad:

1.1. šio nutarimo nuostatos taikomos teikiant valstybės vardu gaunamas vidaus paskolas arba valstybės garantijas dėl gaunamų vidaus paskolų, kurios naudojamos:

1.1.1. investiciniams projektams, įtrauktiems į Valstybės investicijų programą, finansuoti;

1.1.2. valstybės fondų skoliniams įsipareigojimams dengti bei šių fondų pinigų srautams subalansuoti;

1.1.3. valstybės įmonių ir akcinių bendrovių, kuriose valstybei priklausančios akcijos suteikia ne mažiau kaip 2/3 balsų, apyvartinėms lėšoms papildyti, kai tų lėšų trūkumas gali turėti neigiamų socialinių padarinių, pakenkti Lietuvos valstybės padėčiai tarptautinėje finansų rinkoje, neigiamai veikti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto vykdymą.

2. Patvirtinti Valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų teikimo ir grąžinimo, valstybės garantijos dėl gaunamų vidaus paskolų suteikimo, vidaus paskolų su valstybės garantija gavimo ir grąžinimo tvarką (pridedama).

3. Nustatyti, kad teikiant vidaus paskolas ir valstybės garantijas dėl gaunamų vidaus paskolų šiame nutarime nustatyta tvarka Investicinių projektų ekspertų komisijos funkcijas vykdo Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos banko valdybos 1997 m. spalio 30 d. nutarimu Nr. 1200/8 „Dėl valstybės vardu ir su valstybės garantija gaunamų užsienio paskolų“ (Žin., 1997, Nr. 100-2524) patvirtintos sudėties Investicinių projektų ekspertų komisija ir taikomi nurodytuoju nutarimu patvirtinti Investicinių projektų ekspertų komisijos nuostatai.

4. Nustatyti šias institucijų, dalyvaujančių teikiant vidaus paskolas ir valstybės garantijas dėl gaunamų vidaus paskolų, funkcijas ir pareigas:

4.1. Finansų ministerija:

4.1.1. nagrinėja Lietuvos valstybės vidaus skolos būklę;

4.1.2. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl vidaus paskolų ėmimo valstybės vardu;

4.1.3. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl vidaus paskolų, gaunamų valstybės vardu, ir valstybės garantijos dėl gaunamų vidaus paskolų suteikimo;

4.1.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybei patvirtinus Finansų ministerijos pasiūlymą dėl paskolos suteikimo, rengia ir sudaro su paskolų gavėjais sutartis, kuriose nustatomos paskolos teikimo, grąžinimo, palūkanų, taip pat kitų įmokų mokėjimo pagrindinės sąlygos ir tvarka;

4.1.5. derina kartu su komerciniais bankais, teikiančiais vidaus paskolą su valstybės garantija, paskolų sutarčių ir garantinių raštų (garantinių sutarčių) projektus;

4.1.6. tvarko valstybės vardu ir su valstybės garantija gautų vidaus paskolų apskaitą, kontroliuoja finansinių įsipareigojimų vykdymą, planuoja ir atlieka su šiomis paskolomis susijusių įmokų mokėjimo procedūras;

4.1.7. analizuoja paskolų gavėjams suteiktų paskolų, gautų valstybės vardu ar su valstybės garantija, būklę ir grąžinimo galimybes, teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl skolos Finansų ministerijai įforminimo, taip pat dėl paskolų ir skolos grąžinimo sutarčių sąlygų pakeitimo, kai numatoma keisti teisės aktuose nurodytas paskolų teikimo ir skolos grąžinimo sąlygas;

4.1.8. nagrinėja iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto išlaikomų įstaigų prašymus leisti skelbti konkursus darbams, prekėms ir paslaugoms įsigyti už planuojamas gauti valstybės vardu arba su valstybės garantija vidaus paskolas;

4.2. Ūkio ministerija Finansų ministerijos prašymu teikia išvadas dėl įmonių, kurioms suteikta valstybės vardu arba su valstybės garantija gauta vidaus paskola, ūkinės-finansinės veiklos perspektyvų arba tikslingumo taikyti bankroto procedūras;

4.3. ministerijos:

4.3.1. teikia Investicinių projektų ekspertų komisijai išvadas ir pasiūlymus dėl paskolų iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba vidaus paskolų su valstybės garantija suteikimo jų reguliavimo sričiai priskirtiems paskolų gavėjams tikslingumo;

4.3.2. kontroliuoja investicinių projektų įgyvendinimą ir paskolų iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba vidaus paskolų su valstybės garantija, kurias gauna ministerijų reguliavimo sričiai priskirti paskolų gavėjai, panaudojimą pagal paskirtį. Nustačiusios kokius nors pažeidimus dėl paskolų panaudojimo, nedelsdamos informuoja apie tai Finansų ministeriją.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                        Andrius Kubilius

 

Finansų ministras                                                                             Vytautas Dudėnas

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. kovo 23 d. nutarimu Nr. 345

 

VALSTYBĖS VARDU GAUNAMŲ VIDAUS PASKOLŲ TEIKIMO IR GRĄŽINIMO, VALSTYBĖS GARANTIJOS DĖL GAUNAMŲ VIDAUS PASKOLŲ SUTEIKIMO, VIDAUS PASKOLŲ SU VALSTYBĖS GARANTIJA GAVIMO IR GRĄŽINIMO TVARKA

 

1. Ši tvarka reglamentuoja valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų ir valstybės garantijos dėl gaunamų vidaus paskolų, skiriamų šio nutarimo 1.1.1–1.1.3 punktuose nurodytiems tikslams, teikimą ir vidaus paskolų, gautų valstybės vardu arba su valstybės garantija, grąžinimą.

2. Vadovaujantis šia tvarka, teikiamos:

2.1. paskolos ministerijoms, departamentams, kitoms valstybinėms institucijoms, miestų ir rajonų savivaldybėms ir įmonėms (toliau vadinama – paskolų gavėjai) iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų;

2.2. valstybės garantijos dėl paskolų gavėjų gaunamų vidaus paskolų.

3. Paskolos gavėjai, pretenduojantys gauti paskolą iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba vidaus paskolą su valstybės garantija, skiriamą investiciniams projektams, įtrauktiems į Valstybės investicijų programą, finansuoti, pateikia Investicinių projektų ekspertų komisijai dokumentus, nurodytus Investicinių projektų ekspertų komisijos nuostatuose.

Investicinių projektų ekspertų komisija, išnagrinėjusi gautus dokumentus, teikia Finansų ministerijai išvadas ir pasiūlymus dėl paskolos arba valstybės garantijos suteikimo tikslingumo.

4. Klausimas suteikti paskolą iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba valstybės garantiją dėl gaunamos vidaus paskolos investiciniams projektams finansuoti Finansų ministerijoje nagrinėjamas, jeigu:

4.1. investicinis projektas yra įtrauktas į Valstybės investicijų programą;

4.2. gautos Investicinių projektų ekspertų komisijos išvados ir pasiūlymai dėl paskolos iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba valstybės garantijos dėl gaunamos vidaus paskolos suteikimo.

5. Biudžetinių įstaigų investiciniams projektams finansuoti Lietuvos Respublikos valstybės biudžete ar savivaldybių biudžetuose turi būti numatytos išlaidos, susijusios su biudžetinėms įstaigoms valstybės vardu ar su valstybės garantija teikiamomis vidaus paskolomis, taip pat numatytos tais metais pagal paskolos sutartį priklausančios mokėti lėšos.

6. Paskolos gavėjai, pretenduojantys gauti paskolą iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba vidaus paskolą su valstybės garantija, skiriamą valstybinių fondų skoliniams įsipareigojimams dengti bei šių fondų pinigų srautams subalansuoti, taip pat valstybės įmonių ir akcinių bendrovių, kuriose valstybei priklausančios akcijos suteikia ne mažiau kaip 2/3 balsų, apyvartinėms lėšoms papildyti, prašymus suteikti paskolą arba valstybės garantiją gaunamai paskolai teikia Finansų ministerijai. Kartu su prašymu (kuriame nurodoma paskolos poreikis, paskirtis, lėšų grąžinimo šaltiniai) pateikiami ministerijos, kurios reguliavimo sričiai paskolos gavėjai priklauso, tarpininkavimo raštas (išvada), paskolos suteikimo sąlygos arba paskolos sutarties projektas (jeigu tai – paskola su valstybės garantija), prireikus ir kiti dokumentai.

7. Finansų ministerija registruoja prašymus suteikti paskolą iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba suteikti valstybės garantiją dėl gaunamos vidaus paskolos, per 4 savaites nuo visų reikiamų dokumentų gavimo išanalizuoja pateiktą medžiagą ir teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

8. Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendime turi būti nurodyta:

8.1. dėl vidaus paskolų, gaunamų valstybės vardu, suteikimo – paskolos gavėjas, teikiamos paskolos suma, metinė palūkanų norma, terminas, kuriam suteikiama paskola, tikslinė paskolos paskirtis, svarbiausi šalių įsipareigojimai, kitos paskolos suteikimo, administravimo bei grąžinimo sąlygos;

8.2. dėl valstybės garantijos suteikimo – kreditorius, paskolos gavėjas, teikiamos paskolos suma, metinė palūkanų norma, terminas, kuriam suteikiama paskola, tikslinė paskolos paskirtis, svarbiausi šalių įsipareigojimai, kitos paskolos suteikimo, administravimo bei grąžinimo sąlygos.

9. Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus sprendimą:

9.1. suteikti paskolą iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų, su paskolos gavėju sudaroma paskolos sutartis, kurioje numatomos paskolos suteikimo, naudojimo bei grąžinimo sąlygos, palūkanų ir kitų įmokų mokėjimo tvarka bei terminai. Finansų ministerijos ir paskolos gavėjo pasirašomoje paskolos sutartyje turi būti numatyta, kad paskolos gavėjas įsipareigoja naudoti paskolą pagal paskirtį;

9.2. suteikti valstybės garantiją dėl gaunamos vidaus paskolos, valstybės garantinis raštas (garantijos sutartis) pasirašomas, kai yra pasirašyta paskolos sutartis arba kiti įsipareigojamieji skolos dokumentai tarp kreditoriaus ir paskolos gavėjo, arba tuo pačiu metu.

10. Už paskolą, suteiktą iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų, paskolos gavėjas moka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas metines palūkanas, ne mažesnes už valstybės skolinimosi kainą.

11. Už suteiktą valstybės garantiją dėl gaunamos vidaus paskolos iš paskolų gavėjų imama iki 3 procentų paskolos dydžio vienkartinė rinkliava. Konkretų rinkliavos dydį nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Rinkliava sumokama į valstybės iždo sąskaitą. Vienkartinė rinkliava neimama iš biudžetinių įstaigų ir valstybės fondų.

12. Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu iš paskolos gavėjų, kurie gauna paskolas iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba vidaus paskolas su valstybės garantija, gali būti reikalaujama paskolos grąžinimą užtikrinančių priemonių. Jeigu bus nuspręsta, kad paskolos gavėjas paskolos grąžinimą turi užtikrinti įkeisdamas Finansų ministerijai nekilnojamąjį turtą, paskolos dydis negali viršyti 80 procentų įkeisto turto rinkos vertės. Įkeičiamas turtas turi būti įvertintas įstatymų nustatyta tvarka.

13. Iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto išlaikomos įstaigos turi gauti Finansų ministerijos leidimą skelbti konkursą darbams, prekėms ar paslaugoms įsigyti iš valstybės vardu arba su valstybės garantija gaunamų vidaus paskolų.

14. Paskolos gavėjai, kuriems suteiktos paskolos iš valstybės vardu gaunamų vidaus paskolų arba vidaus paskolos su valstybės garantija:

14.1. turi pateikti Finansų ministerijai prašymą leisti pakeisti rangos, tiekimo ar kitos sutarties, kuriai finansuoti skiriama ši paskola, sąlygas ir gauti jos sutikimą, jeigu šie pakeitimai turės finansinių padarinių įgyvendinant projektus;

14.2. praneša Finansų ministerijai apie galimą sutartinių įsipareigojimų nevykdymą ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki paskolų sutartyse nustatyto paskolos grąžinimo ar palūkanų mokėjimo termino;

14.3. kiekvieną mėnesį, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 dienos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pateikia Finansų ministerijai ataskaitą apie gautas per ataskaitinį laikotarpį paskolas ir jų panaudojimą;

14.4. kasmet, iki bus grąžinta visa paskola ir įvykdyti kiti su gauta paskola susiję finansiniai įsipareigojimai, papildomai teikia Finansų ministerijai metinės ūkinės-finansinės veiklos ataskaitas (balansus, pelno (nuostolio) ataskaitas) ir metinės veiklos audito išvadą disponavimo paskola laikotarpiu, o Finansų ministerijai pareikalavus – kito laikotarpio ūkinės-finansinės veiklos ataskaitas ir audito išvadą.

15. Komerciniai bankai arba kitos finansinės institucijos, suteikę vidaus paskolas su valstybės garantija, kiekvieną mėnesį ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pateikia Finansų ministerijai ataskaitą apie per ataskaitinį laikotarpį paskolų gavėjams suteiktas vidaus paskolas su valstybės garantija.

______________