LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL GAMTINIŲ REZERVATŲ IR VALSTYBINIŲ PARKŲ APSAUGOS ZONŲ BENDRŲJŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1995 m. rugpjūčio 28 d. Nr. 1153
Vilnius
Patvirtinti Gamtinių rezervatų ir valstybinių parkų apsaugos zonų bendruosius nuostatus (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. rugpjūčio 28 d. nutarimu
Nr. 1153
Gamtinių rezervatų ir valstybinių parkų
apsaugos zonų bendrieji nuostatai
Bendroji dalis
1. Šie nuostatai reglamentuoja gamtinių rezervatų (valstybinių ir esančių valstybiniuose parkuose bei biosferos monitoringo teritorijose) ir valstybinių parkų apsaugos zonų (toliau vadinama - apsaugos zonos) nustatymą, jų apsaugą ir naudojimą.
Kiekvieno valstybinio gamtinio rezervato arba valstybinio parko nuostatuose apsaugos zonai gali būti nustatyti papildomi apsaugos ir naudojimo apribojimai.
2. Apsaugos zonų paskirtis – sumažinti neigiamą ūkinės veiklos įtaką gamtinių rezervatų ir valstybinių parkų teritorijoms, išsaugoti šių teritorijų vizualinę aplinką.
3. Apsaugos zonos nustatomos steigiant valstybinius gamtinius rezervatus ir valstybinius parkus. Apsaugos zonas nustatyti, jų ribas tikslinti gali ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė Aplinkos apsaugos ministerijos teikimu pagal valstybinių parkų planavimo schemas, valstybinių gamtinių rezervatų tvarkymo projektus bei savivaldybių bendruosius planus.
4. Apsaugos zonų ribos žymimos žemės naudojimo planuose, stambaus mastelio topografiniuose žemėlapiuose ir teritorinio planavimo dokumentuose.
5. Pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis apsaugos zonose keičiama tik pagal projektus, suderintus su Aplinkos apsaugos ministerija.
6. Miškai, esantys apsaugos zonose, tvarkomi, naudojami ir atkuriami pagal miškotvarkos projektus, suderintus su Aplinkos apsaugos ministerija.
7. Apsaugos zonų apsaugą ir naudojimą kontroliuoja valstybinio gamtinio rezervato arba valstybinio parko administracija.
Gamtinių rezervatų apsaugos zonų apsauga ir naudojimas
8. Gamtinių rezervatų apsaugos zonose draudžiama:
8.3. naudoti trąšas ir pesticidus ne žemės ūkio naudmenose, sandėliuoti gamybines bei buitines atliekas ir teršti aplinką;
8.4. vykdyti pagrindinio naudojimo plynuosius kirtimus 300 metrų pločio juostoje aplink gamtinį rezervatą, išskyrus atkuriamuosius kirtimus blogos būklės medynuose, taip pat sakinti mišką;
9. Su valstybinio gamtinio rezervato arba valstybinio parko administracija turi būti derinami šie darbai, susiję su apsaugos zona:
10. Projektuotojai statybos vietos parinkimą, taip pat visus pastatų, kelių, vamzdynų, elektros tiekimo ir ryšių linijų, poilsio bei transporto aikštelių įrengimo ir kitų objektų statybos bei rekonstrukcijos, teritorijos tvarkymo gamtinių rezervatų apsaugos zonose projektus turi suderinti su valstybinio gamtinio rezervato arba valstybinio parko administracija.
Valstybinių parkų apsaugos zonų apsauga ir naudojimas
11. Valstybinių parkų apsaugos zonose draudžiama statyti statinius, jeigu tai pažeidžia reljefo raiškumą, didina parko teritorijos vizualinę taršą.
12. Projektuotojai statybos vietos parinkimą, taip pat visus pastatų, kelių, vamzdynų, elektros tiekimo ir ryšių linijų, kitų objektų statybos bei rekonstrukcijos, rekreacijos organizavimo, teritorijos tvarkymo valstybinių parkų apsaugos zonose projektus turi suderinti su valstybinio parko administracija.
Juridinių ir fizinių asmenų teisės ir pareigos
13. Juridinių ir fizinių asmenų teises ir pareigas apsaugos zonose reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai, šie nuostatai, taip pat kiekvieno valstybinio gamtinio rezervato ar valstybinio parko nuostatai.
14. Prireikus apsaugos zonose apriboti žemės savininkų ir jos naudotojų ūkinę veiklą, lengvatos bei kompensacijos jiems teikiamos Lietuvos Respublikos įstatymų ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.