LIETUVOS RESPUBLIKOS
POLITINIŲ KAMPANIJŲ FINANSAVIMO KONTROLĖS
Į S T A T Y M A S
1997 m. lapkričio 11 d. Nr. VIII-506
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Politinė kampanija – Seimo, Respublikos Prezidento, savivaldybių tarybų rinkimų ir referendumų agitacinės kampanijos, kurių metu norima paveikti rinkėjus.
2. Politinės kampanijos laikotarpis – laikotarpis nuo dienos, kurią Seimas, Respublikos Prezidentas arba Vyriausioji rinkimų komisija įstatymų nustatyta tvarka paskelbė būsimųjų rinkimų datą, arba nuo to laiko, kai buvo įregistruotas Seimo narių ar referendumo iniciatyvinės grupės siūlymas rengti referendumą, iki balsavimo rinkimuose arba referendume dienos.
3. Partija – įstatymo nustatyta tvarka įregistruota politinė partija ar politinė organizacija, dalyvaujanti politinėje kampanijoje ir tam tikslui užregistruota Vyriausiojoje rinkimų komisijoje šios komisijos nustatyta tvarka.
5. Referendumo iniciatoriai – Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinė grupė, įstatymo nustatyta tvarka įregistruota Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, arba daugiau kaip 1/3 Seimo narių grupė, pateikusi siūlymą rengti referendumą.
6. Kandidatai – piliečiai, įstatymų nustatyta tvarka Vyriausiosios rinkimų komisijos įregistruoti kandidatais į Seimo narius arba kandidatais į Respublikos Prezidentus.
7. Pretendentai į kandidatus – piliečiai, politinės kampanijos laikotarpiu paskelbę, kad jie paskelbtuose Seimo arba Respublikos Prezidento rinkimuose sieks būti kandidatais, ir užregistruoti Vyriausiojoje rinkimų komisijoje šios komisijos nustatyta tvarka.
8. Dovanos (aukos) – pinigai, piniginę vertę turintys rinkiminės agitacijos gaminiai bei piniginę vertę turinti kitokia parama politinei kampanijai, kuriuos partijai, kandidatui, pretendentui į kandidatus, referendumų iniciatoriams dovanoja (aukoja) fiziniai arba juridiniai asmenys, norintys paremti atitinkamų partijų ar asmenų politinę kampaniją.
10. Specialios sąskaitos – įstatymų nustatyta tvarka specialiai politinėms kampanijoms bankuose atidaromos pretendentų į kandidatus ir kandidatų, referendumų iniciatorių sąskaitos.
11. Aukų lapai – specialūs apskaitos dokumentų blankai, kurių formą tvirtina, juos registruoja, išduoda bei kontroliuoja Vyriausioji rinkimų komisija ir kuriuose registruojamos politinės kampanijos metu visos gaunamos dovanos (aukos).
3 straipsnis. Teisė rinkti ir gauti aukas bei dovanas
1. Politinės kampanijos metu teisę rinkti ir gauti aukas bei dovanas turi tik partijos, kandidatai, pretendentai į kandidatus, referendumų iniciatoriai arba jų įgaliotiniai politinės kampanijos finansams tvarkyti. Piniginės aukos partijai turi būti kaupiamos partijos sąskaitoje, o kandidatams, pretendentams į kandidatus, referendumų iniciatoriams – tik specialiose banko sąskaitose. Didesnes kaip 1000 litų aukas draudžiama kaupti ir laikyti grynaisiais pinigais.
4 straipsnis. Prievolė registruoti visas gaunamas aukas ir dovanas
1. Kandidatai, pretendentai į kandidatus, referendumų iniciatoriai arba jų įgaliotiniai politinės kampanijos finansams tvarkyti politinės kampanijos laikotarpiu privalo finansinės apskaitos tvarka registruoti visas gaunamas dovanas ir aukas, nurodyti jų sumas, aukotojų, kurie paaukojo daugiau kaip 100 litų, pavardes bei adresus.
2. Politinėje kampanijoje dalyvaujančios partijos tokia pat tvarka privalo registruoti visas gaunamas aukas, dovanas bei kitas teisėtai įgytas lėšas.
5 straipsnis. Draudžiamos priimti aukos ir dovanos
1. Draudžiama priimti didesnes kaip 100 litų aukas ar brangesnes kaip už 100 litų dovanas, jeigu jų aukotojai nesutinka, kad jų pavardės bei paaukotos sumos būtų paskelbtos. Jeigu tokių aukų yra gauta, jos turi būti pervestos į valstybės biudžetą.
2. Draudžiama priimti aukas ir dovanas iš valstybės ir savivaldybės įstaigų ir organizacijų bei iš valstybės ir savivaldybės įmonių bei kitų įmonių, kurių daugiau kaip 50 procentų akcijų valdo valstybė arba savivaldybė.
3. Politinės kampanijos laikotarpiu draudžiama priimti aukas ir dovanas iš kitų valstybių juridinių ir fizinių asmenų, išskyrus Lietuvos Respublikos piliečius ir lietuvių kilmės asmenis, taip pat Lietuvos Respublikos partijos ar visuomeninės arba (ir) politinės organizacijos skyrius, įkurtus lietuvių gyvenamosiose vietovėse (bendruomenėse).
6 straipsnis. Prievolė lėšas kaupti specialiose sąskaitose
7 straipsnis. Lėšų naudojimas
1. Politinės kampanijos metu partijos, kandidatai, pretendentai į kandidatus, referendumų iniciatoriai arba jų įgaliotiniai politinės kampanijos finansams tvarkyti privalo finansinės apskaitos tvarka registruoti visas politinės kampanijos išlaidas.
8 straipsnis. Politinės kampanijos finansavimo ataskaitos
1. Partijos, kandidatai, pretendentai į kandidatus, neužregistruotieji kandidatais, taip pat referendumų iniciatoriai, likus 10 dienų iki balsavimo dienos, Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pateikti pradines gautų aukų ir kitų lėšų bei dovanų ir jų naudojimo politinės kampanijos metu ataskaitas.
2. Partijos, kandidatai, pretendentai į kandidatus, neužregistruotieji kandidatais, taip pat referendumų iniciatoriai per 25 dienas nuo rinkimų pasibaigimo arba referendumo rezultatų paskelbimo pateikia Vyriausiajai rinkimų komisijai galutinę politinės kampanijos metu gautų aukų ir kitų lėšų bei dovanų ir jų naudojimo ataskaitą.
3. Ataskaitose turi būti nurodytos visos politinės kampanijos pajamos ir išlaidos. Prie ataskaitos pridedami visi pajamas ir išlaidas pateisinantys dokumentai bei apskaitos žiniaraščiai. Nurodomos ir anoniminės aukos bei dovanos.
9 straipsnis. Galutinių ataskaitų tikrinimas
Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktas galutines ataskaitas tikrina valstybinė mokesčių inspekcija. Mokesčių inspektoriai turi teisę susipažinti su partijų, kandidatų ir pretendentų į kandidatus, referendumų iniciatorių politinės kampanijos aukų ir kitų lėšų bei dovanų apskaita, reikalauti papildomų dokumentų ir paaiškinimų.
10 straipsnis. Galutinis ataskaitų skelbimas
11 straipsnis. Atsakomybė už Įstatymo pažeidimą