LIETUVOS BANKO VALDYBOS

NUTARIMAS

 

DĖL Lietuvos banko valdybos 2006 m. gruodžio 28 d. nutarimo Nr. 173 „Dėl mokėjimo sistemos LITAS-RLS ir mažmeninių mokėjimų sistemos LITAS-MMS“ pakeitimo

 

2011 m. spalio 13 d. Nr. 03-168

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890; 2003, Nr. 61-2755) 8 straipsnio 1 dalies 8 punktu, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Pakeisti Mokėjimo sistemos LITAS-RLS veiklos taisykles, patvirtintas Lietuvos banko valdybos 2006 m. gruodžio 28 d. nutarimu Nr. 173 „Dėl mokėjimo sistemos LITAS-RLS ir mažmeninių mokėjimų sistemos LITAS-MMS“ (Žin., 2007, Nr. 4-207; 2011, Nr. 79-3894):

1.1. Papildyti taisykles 2.5 punktu ir jį išdėstyti taip:

2.5. Mokėjimų tarpininko SWIFT tinklu teikiamų grynųjų likučių mokėjimo nurodymų paketų vykdymo tvarka (5 priedas);“.

1.2. Papildyti taisykles 2.6 punktu ir jį išdėstyti taip:

2.6. Kompensavimo tvarka (6 priedas).“

1.3. Papildyti taisykles 3.111 punktu ir jį išdėstyti taip:

3.111. Prieiga SWIFT tinklu – mokėjimų tarpininkui, sistemoje LITAS-RLS turinčiam tik specialiąją sąskaitą, sudaryta galimybė mokėjimo nurodymus teikti ir jų įvykdymo rezultatus gauti SWIFT tinklu.“

1.4. Papildyti taisykles 4.4 punktu ir jį išdėstyti taip:

4.4. užtikrinti, kartu su mokėjimų tarpininkais, jų pateiktų grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketų galutinį atsiskaitymą per LITAS-RLS dalyvių atsiskaitymų sąskaitas.“

1.5. Pakeisti taisyklių 9.3 punktą ir jį išdėstyti taip:

9.3. įgaliotiems asmenims suteikti Lietuvos banko elektroninio sertifikavimo sistemoje sudarytus skaitmeninio parašo sertifikatus, o kai naudojama prieiga SWIFT tinklu, – SWIFT sertifikatus;“.

1.6. Pakeisti taisyklių 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Asmuo, nurodytas Taisyklių 8.5–8.8 punktuose, Lietuvos bankui pateikęs prašymą dalyvauti sistemoje LITAS-RLS, papildomai privalo pateikti Nuomonę dėl gebėjimų (3 priedas) ir, jeigu yra įsteigtas ne Europos ekonominėje erdvėje, Nuomonę dėl šalies (4 priedas). Nuomonės dėl šalies nereikia pateikti, jei Lietuvos bankas tuo metu dėl tos šalies turi galiojančią teisinę nuomonę arba asmuo yra mokėjimų tarpininkas, naudojantis prieigą SWIFT tinklu.“

1.7. Pakeisti taisyklių 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Sprendimas dėl Sutarties nutraukimo arba sistemos LITAS-RLS dalyvio dalyvavimo sistemoje LITAS-RLS laikino sustabdymo vykdomas nedelsiant, jei Sutartyje nenumatyta kitaip, apie tai jį tuoj pat informuojant.“

1.8. Pakeisti taisyklių 22 punktą ir jį išdėstyti taip:

22. Sistemos LITAS-RLS dalyvis, išskyrus mokėjimų tarpininką, naudojantį prieigą SWIFT tinklu, turi teisę:

22.1. teikti į sistemą LITAS-RLS mokėjimo nurodymus atlikti atsiskaitymus litais realiu laiku;

22.2. teikti nurodymus pakeisti savo anksčiau pateikto ir dar neįtraukto į sistemą LITAS-RLS mokėjimo nurodymo vykdymo sąlygas: keisti mokėjimo nurodymo kredito pervedimui atlikti nustatytą prioritetą, atšaukti mokėjimo nurodymą;

22.3. realiu laiku gauti informaciją apie kitų sistemos LITAS-RLS dalyvių pateiktų mokėjimo nurodymų, kuriuose jis nurodytas kaip gaunantysis dalyvis, įvykdymą;

22.4. stebėti savo pateiktų mokėjimo nurodymų, jam skirtų kitų sistemos LITAS-RLS dalyvių pateiktų ir jau apmokėtų mokėjimo nurodymų ir savo atsiskaitymų sąskaitos naujausią informaciją;

22.5. gauti dienos pabaigos ataskaitas: informaciją apie visus mokėjimo nurodymus, kurie keitė jo atsiskaitymų sąskaitos likutį, apie jo pateiktus ir neapmokėtus mokėjimo nurodymus, taip pat savo atsiskaitymų ir(arba) specialiosios sąskaitos išrašus;

22.6. gauti iš sistemos operatoriaus informaciją apie apskaičiuotą už mokėjimo nurodymų įvykdymą sistemoje LITAS-RLS užmokestį.“

1.9. Papildyti taisykles 221 punktu ir jį išdėstyti taip:

221. Mokėjimų tarpininkas, naudojantis prieigą SWIFT tinklu, turi teisę:

221.1. teikti į sistemą LITAS-RLS grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketus iki 5 priede nustatyto ribinio laiko;

221.2. atšaukti savo anksčiau pateikto ir dar neįtraukto į sistemą LITAS-RLS grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketą;

221.3. gauti informaciją apie savo pateiktų grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketų vykdymo rezultatus;

221.4. gauti iš sistemos operatoriaus informaciją apie apskaičiuotą užmokestį už paslaugas;

221.5. atlikti kitus Sutartyje numatytus veiksmus.“

1.10. Pakeisti taisyklių 23 punktą ir jį išdėstyti taip:

23. Sistemos LITAS-RLS dalyvis, išskyrus mokėjimų tarpininką, naudojantį prieigą SWIFT tinklu, privalo:

23.1. priimti jam skirtus mokėjimo nurodymus sistemos LITAS-RLS darbo valandomis;

23.2. stebėti savo sąskaitos būklę;

23.3. užtikrinti sistemai LITAS-RLS teikiamos ir gaunamos informacijos saugumą;

23.4. paskirti prisijungimo prie sistemos LITAS-RLS programinės įrangos (toliau – dalyvio prisijungimo stotis) administratorių, įgaliotą valdyti šios įrangos parametrus ir vartotojų teises;

23.5. jeigu jis yra mokėjimų tarpininkas, iš anksto pateikti sistemos operatoriui dokumentą, patvirtinantį jo teisę teikti mokėjimo nurodymus pervesti kitų sistemos LITAS-RLS dalyvių lėšas, ir suteikusių tą teisę sistemos LITAS-RLS dalyvių sąrašą.“

1.11. Papildyti taisykles 231 punktu ir jį išdėstyti taip:

231. Mokėjimų tarpininkas, naudojantis prieigą SWIFT tinklu, privalo:

231.1. užtikrinti sistemai LITAS-RLS teikiamos ir gaunamos informacijos saugumą;

231.2. iš anksto pateikti sistemos operatoriui dokumentą, patvirtinantį jo teisę teikti mokėjimo nurodymus pervesti kitų sistemos LITAS-RLS dalyvių lėšas, ir suteikusių tą teisę sistemos LITAS-RLS dalyvių sąrašą;

231.3. atlikti kitas Sutartyje numatytas pareigas.“

1.12. Papildyti taisykles 33.4 punktu ir jį išdėstyti taip:

33.4. grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketų, kuriuos pateikia mokėjimų tarpininkai, galutinis atsiskaitymas per LITAS-RLS dalyvių atsiskaitymų sąskaitas.“

1.13. Pakeisti taisyklių 40 punktą ir jį išdėstyti taip:

40. Mokėjimų tarpininkas, vykdantis tarpuskaitos namų funkcijas, teikia grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketus, kurių vykdymo eiga nustatyta Mokėjimų tarpininko teikiamų grynųjų likučių pozicijos mokėjimo nurodymų paketų vykdymo tvarkoje (2 priedas) ir Mokėjimų tarpininko SWIFT tinklu teikiamų grynųjų likučių pozicijos mokėjimo nurodymų paketų vykdymo tvarkoje (5 priedas).“

1.14. Pakeisti taisyklių 45.2 punktą ir jį išdėstyti taip:

45.2. stebėsena – tam, kad lėšos būtų valdomos veiksmingai, sistemos LITAS-RLS dalyviams, išskyrus mokėjimų tarpininkus, naudojančius prieigą SWIFT tinklu, suteikiama galimybė operatyviai stebėti savo naudotinų lėšų kitimą ir savo pateiktų mokėjimo nurodymų būklę;“.

1.15. Pakeisti taisyklių 49 punktą ir jį išdėstyti taip:

49. Sistemos LITAS-RLS paslaugų įkainiai nustatomi remiantis išlaidų susigrąžinimo, skaidrumo, sistemos LITAS-RLS dalyvių lygių teisių principais ir nuostata, kad sistemos LITAS-RLS išlaidas, išskyrus Lietuvos bankui apskaičiuotą dalį, padengia sistemos LITAS-RLS dalyviai užmokesčiu už įtrauktų į sistemą LITAS-RLS mokėjimo nurodymų įvykdymą ir(arba) mėnesiniu užmokesčiu.“

1.16. Pakeisti taisyklių 51 punktą ir jį išdėstyti taip:

51. Sutrikus sistemos techninei arba programinei įrangai, ryšiui su sistemos LITAS-RLS dalyviais, SWIFT tinklui arba vertybinių popierių atsiskaitymų sistemos techninei arba programinei įrangai, sprendimą ne ilgiau kaip vieną valandą pratęsti mokėjimo nurodymų priėmimo laiką priima Lietuvos banko Mokėjimo sistemų departamento direktorius arba jo pavaduotojas. Jei per vieną valandą atnaujinti veiklos nėra galimybės, sprendimą dėl tolesnių veiksmų priima Lietuvos banko valdybos pirmininkas, jo pavaduotojas arba Valdybos narys, kuruojantis Mokėjimo sistemų departamentą. Sistemos operatorius apie priimtą sprendimą informuoja sistemos LITAS-RLS dalyvius.“

1.17. Papildyti taisykles 511 punktu ir jį išdėstyti taip:

511. Jei dėl sistemos LITAS-RLS techninio sutrikimo sistemos LITAS-RLS dalyvis patiria tiesioginių nuostolių, dalyvis gali pagal 6 priede pateiktą tvarką kreiptis į Lietuvos banką dėl nuostolių kompensavimo.“

1.18. Papildyti taisykles 5 priedu ir jį išdėstyti taip:

 

„Mokėjimo sistemos LITAS-RLS veiklos taisyklių

5 priedas

 

MOKĖJIMŲ TARPININKO SWIFT TINKLU TEIKIAMŲ GRYNŲJŲ LIKUČIŲ POZICIJŲ MOKĖJIMO NURODYMŲ PAKETŲ VYKDYMO TVARKA

 

1. Mokėjimų tarpininkas grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketuose (toliau – paketai) nurodo jų įvykdymo trukmę, neviršijančią 60 min.

2. Mokėjimų tarpininkas paketus teikia taip, kad sistema LITAS-RLS juos gautų iki 15.55 val., o kartu su nurodyta įvykdymo trukme laikas būtų ne vėlesnis kaip 16.05 val.

3. Paketo gavimo laiku laikomas momentas, kai paketo informacija pasiekia sistemos LITAS-RLS pranešimų turinio patikrinimo komponentą.

4. Lietuvos bankas paketus mokėjimo tarpininko vardu pasirašo Lietuvos banko elektroninio sertifikavimo sistemoje sudarytais skaitmeninio parašo sertifikatais.

5. Sistemoje LITAS-RLS paketas vykdomas taip:

5.1. per šiame pakete nurodytą laiką lėšų mokėtojų atsiskaitymų sąskaitose rezervuojamos mokėjimo nurodymams įvykdyti reikalingos naudotinos lėšos;

5.2. pavykus rezervuoti reikalingų lėšų, mokėjimo nurodymai įvykdomi kartu, nurašant atitinkamas lėšų sumas iš lėšų mokėtojų sąskaitų į mokėjimų tarpininko specialiąją sąskaitą ir iš jos pervedant lėšas į lėšų gavėjų sąskaitas ir informuojant sistemos LITAS-RLS sistemos dalyvius, nurodytus pakete kaip lėšų mokėtojai ir lėšų gavėjai;

5.3. per šiame pakete nurodytą laiką nepavykus rezervuoti visų reikalingų lėšų, laikoma, kad sistemai LITAS-RLS yra duotas nurodymas atšaukti grynųjų likučių pozicijų mokėjimo nurodymų paketą. Tokiu atveju bet koks mokėtojų lėšų rezervavimas anuliuojamas, o mokėjimų tarpininkui pateikiama informacija, kiek kiekvieno lėšų mokėtojo lėšų pavyko rezervuoti;

5.4. mokėjimų tarpininkas, jei tai neribojama Sutarties nuostatų, gali teikti naują paketą, kuris vykdomas šiame priede nustatyta tvarka.“

1.19. Papildyti taisykles 6 priedu ir jį išdėstyti taip:

 

„Mokėjimo sistemos LITAS-RLS veiklos taisyklių

6 priedas

 

KOMPENSAVIMO TVARKA

 

1. Bendrieji principai

1.1. Jei įvyksta techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų, dalyviai gali pateikti kompensacijos reikalavimus pagal kompensavimo tvarką, aprašytą šiame priede.

1.2. Jei Lietuvos banko valdyba nenusprendžia kitaip, sistemos LITAS-RLS kompensavimo tvarka netaikoma, kai techniniai sistemos LITAS-RLS sutrikimai atsiranda dėl išorinių įvykių, kurių Lietuvos bankas pagrįstai negali kontroliuoti, arba dėl trečiųjų asmenų veikimo arba neveikimo.

1.3. Kompensavimas pagal šią kompensavimo tvarką yra vienintelė nuostolių, atsiradusių dėl techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų, kompensavimo procedūra. Tačiau dalyviai, reikalaudami nuostolių atlyginimo, gali naudoti kitas teisines priemones. Jei dalyvis sutinka su kompensacija, siūloma pagal šią kompensavimo tvarką, tai kartu reiškia dalyvio neatšaukiamą sutikimą atsisakyti visų reikalavimų dėl tų mokėjimo nurodymų, už kuriuos jis priima kompensaciją (įskaitant reikalavimus atlyginti netiesioginius nuostolius), o atitinkamos kompensacijos gavimo faktas reiškia visišką ir galutinį tokių reikalavimų įvykdymą. Dalyvis, gavęs kompensaciją pagal šią kompensavimo tvarką, užtikrina, kad Lietuvos bankas neturės tenkinti jokių kitų reikalavimų, kuriuos pateiks bet kuris kitas dalyvis arba bet kuris kitas trečiasis asmuo dėl to mokėjimo nurodymo, už kurį jis priėmė kompensaciją.

1.4. Galimybė pateikti kompensacijos reikalavimą nereiškia, kad pripažįstama Lietuvos banko atsakomybė dėl techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų.

2. Sąlygos pateikti kompensacijos reikalavimą

2.1. Sistemos LITAS-RLS dalyvis-lėšų mokėtojas gali pateikti administracinio mokesčio reikalavimą, jei dėl techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų mokėjimo nurodymas nebuvo apmokėtas tą darbo dieną, kurią jis buvo pateiktas į sistemą. Prie pateiktų mokėjimų priskiriami ir mokėjimų tarpininkų pateikti mokėjimų nurodymai, kuriuose tas dalyvis nurodytas kaip lėšų mokėtojas.

2.2. Gaunantysis dalyvis gali pateikti administracinio mokesčio reikalavimą, jei dėl techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų jis negavo mokėjimo, kurį jis tikėjosi gauti tam tikrą darbo dieną. Prie gautinų mokėjimų priskiriami ir mokėjimų tarpininkų pateikti mokėjimų nurodymai, kuriuose tas dalyvis nurodytas kaip gaunantysis dalyvis.

2.3. Mokėjimų tarpininkas gali pateikti administracinio mokesčio reikalavimą, jei dėl techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų mokėjimo nurodymas nebuvo apmokėtas tą darbo dieną, kurią jis buvo pateiktas į sistemą.

3. Kompensacijos apskaičiavimas

3.1. Galimą kompensaciją sistemos LITAS-RLS dalyviui-lėšų mokėtojui sudaro administracinis mokestis, lygus 100 litų už pirmą neapmokėtą mokėjimo nurodymą, 50 litų už kiekvieną iš keturių paskesnių tokių mokėjimo nurodymų ir 25 litams už kiekvieną kitą tokį mokėjimo nurodymą. Administracinis mokestis apskaičiuojamas atskirai kiekvieno gaunančiojo dalyvio atžvilgiu. Kai mokėjimo nurodymą, kuriame dalyvis nurodytas kaip lėšų mokėtojas, pateikė mokėjimų tarpininkas, gaunančiuoju dalyviu laikomas mokėjimų tarpininkas.

3.2. Galimą kompensaciją gaunančiajam dalyviui sudaro administracinis mokestis, lygus 100 litų už pirmą neapmokėtą mokėjimo nurodymą, 50 litų už kiekvieną iš keturių paskesnių tokių mokėjimo nurodymų ir 25 litams už kiekvieną kitą tokį mokėjimo nurodymą. Administracinis mokestis apskaičiuojamas atskirai kiekvieno siunčiančiojo dalyvio atžvilgiu. Kai mokėjimo nurodymą, kuriame dalyvis nurodytas kaip gaunantysis, pateikė mokėjimų tarpininkas, siunčiančiuoju dalyviu laikomas mokėjimų tarpininkas.

3.3. Galimą kompensaciją mokėjimų tarpininkui sudaro administracinis mokestis, lygus 25 litams už kiekvieną jo pateiktą neapmokėtą mokėjimo nurodymą.

4. Kompensavimo procedūra

4.1. Kompensacijos reikalavimas pateikiamas užpildžius reikalavimo formą, kurią galima rasti sistemos LITAS-RLS dalyviams skelbiamos dokumentacijos srityje. Sistemos LITAS-RLS dalyvis-lėšų mokėtojas pateikia atskirą reikalavimo formą kiekvieno gaunančiojo dalyvio atžvilgiu, o gaunantysis dalyvis pateikia atskirą reikalavimo formą kiekvieno siunčiančiojo dalyvio atžvilgiu. Mokėjimų tarpininkas pateikia vieną reikalavimo formą. Reikalavimo formoje nurodytai informacijai patvirtinti pridedama pakankama papildoma informacija ir dokumentai. Konkretaus mokėjimo nurodymo atžvilgiu gali būti pateiktas tik vienas kompensacijos reikalavimas.

4.2. Per keturias savaites nuo techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų atsiradimo dalyviai Lietuvos bankui pateikia savo reikalavimo formas. Lietuvos banko prašoma papildoma informacija ir įrodymai pateikiami per dvi savaites nuo tokio prašymo pateikimo.

4.3. Jei Lietuvos banko valdyba nenusprendžia kitaip ir nepraneša dalyviams, visi gauti reikalavimai vertinami ir kompensacijos pasiūlymai pateikiami ne vėliau kaip per 14 savaičių nuo techninių sistemos LITAS-RLS sutrikimų atsiradimo.

4.4. Lietuvos banko Mokėjimo sistemų departamentas apie 4.3 punkte nurodyto vertinimo rezultatus praneša susijusiems dalyviams. Jei atlikus vertinimą pateikiamas kompensacijos pasiūlymas, susiję dalyviai per keturias savaites nuo pranešimo apie tokį pasiūlymą gavimo kiekvieno mokėjimo nurodymo atžvilgiu priima šį pasiūlymą arba jį atmeta, pasirašydami standartinį priėmimo raštą (forma, kurią galima rasti sistemos LITAS-RLS dalyviams skelbiamos dokumentacijos srityje). Jei Lietuvos bankas tokio rašto negauna per keturias savaites, laikoma, kad atitinkami dalyviai atmetė kompensacijos pasiūlymą.

4.5. Gavęs dalyvio raštą dėl kompensacijos priėmimo, Lietuvos bankas sumoka kompensaciją. Už kompensacijos mokėjimus palūkanos nemokamos.“

2. Nustatyti, kad šio nutarimo 1.17 ir 1.19 punktų nuostatos dėl kompensavimo tvarkos įsigalioja 2012 m. sausio 1 d.

3. Pavesti Lietuvos banko valdybos pirmininkui tvirtinti mokėjimų tarpininkams, naudojantiems prieigą SWIFT tinklu, taikomą mėnesinį įkainį.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                         Vitas Vasiliauskas