LIETUVOS RESPUBLIKOS
TARNYBOS KALĖJIMŲ DEPARTAMENTE PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS STATUTO PATVIRTINIMO
Į S T A T Y M A S
2000 m. balandžio 18 d. Nr. VIII-1631
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo patvirtinimas
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
RESPUBLIKOS PREZIDENTAS VALDAS ADAMKUS
PATVIRTINTAS
Lietuvos Respublikos
2000 m. balandžio 18 d.
įstatymu Nr.VIII-1631
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Statuto paskirtis
Tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statutas (toliau – Statutas) nustato Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių veiklos teisinius pagrindus, uždavinius, finansavimą, materialinį-techninį aprūpinimą, veiklos kontrolę ir pareigūnų teisinę padėtį.
2 straipsnis. Šiame statute vartojamos sąvokos
1. Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės – pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės, pataisos darbų kolonijos, gydymo bei pataisos darbų kolonijos, auklėjimo darbų kolonijos, kalėjimai, laisvės atėmimo vietų ligoninės, pataisos inspekcijos, kardomojo kalinimo vietos (tardymo izoliatoriai), valstybės įmonės prie pataisos darbų kolonijų ir mokymo centrai.
2. Laisvės atėmimo vietos – pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės, pataisos darbų kolonijos, gydymo bei pataisos darbų kolonijos, auklėjimo darbų kolonijos, kalėjimai ir laisvės atėmimo vietų ligoninės.
3. Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės pareigūnas (toliau – pareigūnas) – asmuo, priimtas į valstybės tarnybą ar dirbantis Kalėjimų departamentui pavaldžioje valstybės įmonėje šio statuto nustatyta tvarka, taip pat turintis pareiginį laipsnį ir administracinius įgaliojimus pagal pareigas pavaldiems ar nepavaldiems asmenims.
3 straipsnis. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių statusas ir uždaviniai
1. Kalėjimų departamentas yra biudžetinė Teisingumo ministerijai pavaldi įstaiga. Kalėjimų departamentas yra juridinis asmuo ir turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu bei savo pavadinimu.
2. Kalėjimų departamentas bei jam pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės vykdo uždavinius, kurie joms yra nustatyti Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo įstatymuose, Kardomojo kalinimo įstatyme, kituose įstatymuose bei teisės aktuose, taip pat šių įstaigų nuostatuose bei įmonių įstatuose.
3. Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu bei savo pavadinimu ir yra juridiniai asmenys. Pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės, pataisos darbų kolonijos, auklėjimo darbų kolonijos, kalėjimai, pataisos inspekcijos, kardomojo kalinimo vietos (tardymo izoliatoriai) ir mokymo centrai veikia pagal Biudžetinių įstaigų įstatymą, gydymo bei pataisos darbų kolonijos ir laisvės atėmimo vietų ligoninės – pagal Biudžetinių įstaigų įstatymą ir Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą, o valstybės įmonės prie pataisos darbų kolonijų – pagal Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymą.
4. Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės gali turėti bendrąsias tarnybas (struktūrinius padalinius), išlaikomas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Bendrųjų tarnybų sąrašą bei jose dirbančių pareigūnų, viešojo administravimo ir paslaugų valstybės tarnautojų (toliau – kiti valstybės tarnautojai) skaičių tvirtina Vyriausybė arba jos įgaliotos institucijos, neviršydamos nustatytų asignavimų.
4 straipsnis. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių veiklos principai
Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių veikla grindžiama teisingumo, teisėtumo, žmogaus teisių ir laisvių gerbimo, kalinamųjų bei nuteistųjų lygybės prieš kardomojo kalinimo ir bausmių vykdymo įstatymus, humanizmo, bausmių vykdymo individualizavimo ir progresyvaus bausmių atlikimo bei viešumo principais.
5 straipsnis. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių veiklos teisiniai pagrindai
Kalėjimų departamentas bei jam pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Baudžiamuoju kodeksu, Baudžiamojo proceso kodeksu, Kardomojo kalinimo įstatymu, bausmių vykdymo įstatymais bei kitais įstatymais, šiuo statutu, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis ir kitais teisės aktais.
6 straipsnis. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių ryšiai
Kalėjimų departamentas bei jam pavaldžios įstaigos ir valstybės įmonės, įgyvendindami pavestus uždavinius, bendradarbiauja su Lietuvos Respublikos valstybės, vietos savivaldos institucijomis, visuomeninėmis organizacijomis, kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis, kitų valstybių kompetentingomis institucijomis bei tarptautinėmis organizacijomis.
7 straipsnis. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių steigimas, reorganizavimas ir likvidavimas
2. Kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietas steigia, reorganizuoja ir likviduoja Vyriausybė Teisingumo ministerijos teikimu.
3. Pataisos inspekcijas, valstybės įmones prie pataisos darbų kolonijų ir mokymo centrus steigia, reorganizuoja ir likviduoja Teisingumo ministerija.
ANTRASIS SKIRSNIS
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO BEI JAM PAVALDŽIŲ ĮSTAIGŲ IR VALSTYBĖS ĮMONIŲ STRUKTŪRA, PAREIGŪNAI, KITI VALSTYBĖS TARNAUTOJAI IR DARBUOTOJAI
8 straipsnis. Pareigūnai, kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai
1. Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse dirba pareigūnai, kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai.
2. Pareigūnai skirstomi į jaunesniuosius pareigūnus, pareigūnus, vyresniuosius ir vyriausiuosius pareigūnus. Pareigūnų tarnyba Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse organizuojama statutinės drausmės pagrindais ir reglamentuojama įstatymais, šiuo statutu bei kitais teisės aktais. Valstybės tarnybos įstatymas Kalėjimų departamentui bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnams taikomas tiek, kiek nereglamentuoja šis statutas.
3. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų kitų valstybės tarnautojų, neturinčių pareigūno administracinių įgaliojimų pavaldiems ir nepavaldiems asmenims, tarnybą reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas.
9 straipsnis. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių struktūra
1. Kalėjimų departamento struktūrą ir kitų valstybės tarnautojų sąrašus tvirtina šio departamento direktorius, neviršydamas nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo.
2. Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių struktūrą, atsižvelgdamas į jų nuostatuose ir įstatuose apibrėžtus uždavinius, funkcijas, bausmių vykdymo ir kalinimo režimų užtikrinimo specifiką, nustato šio departamento direktorius.
3. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnų etatų sąrašus, neviršydamas nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo, tvirtina šio departamento direktorius.
4. Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovai, neviršydami nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo, tvirtina šių įstaigų kitų valstybės tarnautojų ir įmonių darbuotojų etatų sąrašus.
5. Nustatydamas Kalėjimų departamentui bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių tam tikrų specifinių profesijų pareigūnų, kitų valstybės tarnautojų ir darbuotojų etatų sudėtį bei skaičių, Kalėjimų departamento direktorius vadovaujasi atitinkamos profesinės veiklos valstybinio valdymo institucijos patvirtintais tipiniais profesiniais pareigybių ir specialybių, jų paslaugų rūšių, apimčių ir darbo krūvių normatyvais. Jeigu tokių normatyvų nėra arba esami normatyvai neatitinka Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės veiklos sąlygų, nustatomi specialūs normatyvai, kuriuos tvirtina Kalėjimų departamento direktorius suderinęs su Teisingumo ministerija ir atitinkamos profesinės veiklos valstybinio valdymo institucija.
TREČIASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ IR KITŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ
PRIĖMIMAS IR RENGIMAS
10 straipsnis. Pareigūnų ir kitų valstybės tarnautojų atranka
1. Į pareigūnų pareigas savanoriškumo ir atrankos pagrindu priimami ne jaunesni kaip 20 metų ir ne vyresni kaip 40 metų valstybinę kalbą mokantys Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie pagal išsilavinimą, intelektą, asmenines savybes, dalykinį ir fizinį pasirengimą bei sveikatos būklę tinka eiti Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnų pareigas.
2. Asmenims, priimtiems eiti pareigūnų pareigas iš kitų statutiniais pagrindais veikiančių institucijų, jeigu tarnyba pareigose, kurias jie ėjo, gali būti įskaityta į pareigūnų tarnybos Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse laiką, amžiaus cenzo viršutinės ribos reikalavimai, nustatyti šio straipsnio 1 dalyje, netaikomi.
3. Kalėjimų departamento direktoriumi, jo pavaduotojais, tarnybų viršininkais ir jų pavaduotojais, šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovais ir jų pavaduotojais gali būti tik aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys. Kitų pareigūnų išsilavinimo cenzą nustato Teisingumo ministerija.
4. Asmenys, priimami į tarnybą Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse, yra tikrinami pagal Vidaus reikalų ministerijos ir policijos įstaigų įskaitas. Šio specialaus tikrinimo tvarką nustato Teisingumo ministerija ir Vidaus reikalų ministerija.
5. Asmenų, priimamų eiti pareigūnų pareigas, bei pareigūnų tarnybos eigoje tinkamumo tarnybai pagal sveikatos būklę patikrinimą Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės siuntimu atlieka Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
6. Asmenų, priimamų dirbti į pareigūnų pareigas, ir šių pareigūnų tinkamumo tolesnei tarnybai sveikatos kriterijus nustato Teisingumo ministerija kartu su Sveikatos apsaugos ministerija. Tinkamumo tarnybai pagal sveikatos būklę patikrinimų tvarką ir periodinių sveikatos patikrinimų Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarką nustato Teisingumo ministerija ir Vidaus reikalų ministerija.
11 straipsnis. Priėmimo į tarnybą Kalėjimų departamente bei jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse apribojimai
1. Į tarnybą Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse negali būti priimtas asmuo:
1) jeigu jis neatliko Karo prievolės įstatymo nustatytos pradinės karo prievolės. Šis reikalavimas netaikomas karo prievolininkams, įstatymo numatytais atvejais ir tvarka nuo šios prievolės atleistiems, taip pat asmenims, kuriems ji atidėta ar pakeista kitais tarnybos atlikimo būdais;
2) pagal sveikatos būklės patikrinimo išvadą netinkamas tarnauti pareigūnu Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse;
3) praradęs valstybės tarnautojo statusą Valstybės tarnybos įstatymo nustatytais pagrindais, išskyrus jo numatytas išlygas;
4) jeigu Kalėjimų departamente arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje tarnauja jo tėvai, įtėviai, sutuoktinis, brolis, sesuo, vaikas, įvaikis, taip pat sutuoktinio tėvai, įtėviai, brolis, sesuo, vaikas arba įvaikis, su kuriuo būtų tiesioginio pavaldumo ar kontrolės ryšys;
7) kurio artimiausias giminaitis (tėvai, įtėviai, sutuoktinis, brolis, sesuo, vaikas, įvaikis) atlieka laisvės atėmimo bausmę;
2. Jeigu atrankos į tarnybą Kalėjimų departamente arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje metu nustatyta priimamą asmenį kompromituojančių duomenų, vadovas, turintis priėmimo į tarnybą teisę, savarankiškai sprendžia apie asmens tinkamumą tarnybai. Atsisakius asmenį priimti į tarnybą, vadovas, turintis priėmimo į tarnybą teisę, privalo šį asmenį informuoti apie turimus jį kompromituojančius duomenis.
3. Ginčus, kilusius dėl priėmimo į tarnybą, nagrinėja Kalėjimų departamento direktorius ir Teisingumo ministerijos vadovybė.
12 straipsnis. Pareigūnų skyrimas į pareigas
1. Priimamiems pareigūnais asmenims nustatomas 6 mėnesių bandomasis laikotarpis. Bandomuoju laikotarpiu šie asmenys vadinami stažuotojais. Šiems asmenims bandomuoju laikotarpiu nesuteikiami pareiginiai laipsniai ir neišduodami pareigūnų tarnybiniai pažymėjimai. Jiems gali būti išduodama tarnybinė uniforma, jeigu ji būtina šių asmenų tarnybinėms pareigoms atlikti. Įvadinio mokymo, stažuotės, atostogų ir laikinojo nedarbingumo laikas į bandomąjį laikotarpį neįskaitomas.
2. Priimamas į tarnybą asmuo priėmimo dieną turi būti pasirašytinai supažindintas su savo pareigine instrukcija.
3. Jeigu paskyręs pareigūną vadovas pripažįsta, kad bandomojo laikotarpio rezultatai yra nepatenkinami, asmuo atleidžiamas iš tarnybos vadovaujantis šio statuto 32 straipsnio 2 dalies 6 punktu.
4. Jeigu asmens, priimto į tarnybą, bandomojo laikotarpio rezultatai pripažįstami patenkinamais, jam suteikiamas pareiginis laipsnis bei išduodama tarnybinė uniforma ir pareigūno tarnybinis pažymėjimas.
5. Visus Kalėjimų departamento pareigūnus, šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnus ir vyresniuosius pareigūnus į pareigas skiria ir iš jų atleidžia Kalėjimų departamento direktorius. Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovai į pareigas skiria ir iš jų atleidžia jaunesniuosius pareigūnus.
6. Kalėjimų departamento direktorių, jo pavaduotojus bei šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovus į pareigas skiria ir iš jų atleidžia teisingumo ministras.
7. Kalėjimų departamento direktorius, jo pavaduotojai, šio departamento tarnybų viršininkai ir jų pavaduotojai, Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovai ir jų pavaduotojai bei šių įstaigų ir valstybės įmonių tarnybų viršininkai ir jų pavaduotojai į šias pareigas skiriami objektyviai įvertinus jų profesinį pasirengimą, įgūdžius ir privalumus uždaro konkurso būdu.
8. Priimtam į tarnybą pareigūnui pradedama pildyti asmens byla. Asmens bylos turinį ir jos pildymo tvarką nustato Teisingumo ministerija.
13 straipsnis. Pareigūnų priesaika
1. Pareigūnai ne vėliau kaip per mėnesį nuo jų paskyrimo į pareigas ir suteikimo jiems pareiginių laipsnių prisiekia Lietuvos valstybei:
prisiekiu, negailėdamas(-a) savo jėgų ir gyvybės, ištikimai tarnauti Lietuvos Respublikai, sąžiningai vykdyti jos įstatymus ir viršininkų įsakymus;
prisiekiu dorai atlikti savo pareigas ir susilaikyti nuo poelgių, kurie galėtų pakenkti geram Kalėjimų departamento pareigūno(-ės) vardui.
2. Prisiekusio pareigūno pasirašytas lapas su priesaikos tekstu saugomas šio pareigūno asmens byloje.
14 straipsnis. Pareigūnų bei kitų valstybės tarnautojų rengimas
1. Pareigūnai bei kiti valstybės tarnautojai įvadinį mokymą išeina ir kvalifikaciją tobulina Kalėjimų departamento mokymo centruose.
2. Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių pareigūnų ir kitų valstybės tarnautojų įvadinio mokymo bei kvalifikacijos tobulinimo Kalėjimų departamento mokymo centruose laikotarpis laikomas tarnybine komandiruote. Besimokantis pareigūnas ir kitas valstybės tarnautojas turi teisę Vyriausybės nustatyta tvarka gauti išmokas už komandiruotės išlaidas.
15 straipsnis. Pareigūnų atestavimas
1. Pareigūnų sugebėjimai, profesinė veikla, asmeninės savybės, taip pat ar jie tinka eiti šias pareigas, įvertinami atestacijos metu.
2. Pareigūnai pirmą kartą atestuojami pasibaigus bandomajam laikotarpiui. Vėliau jie atestuojami kas ketveri metai.
3. Prireikus Teisingumo ministerijos vadovybė, Kalėjimų departamento direktorius, šiam departamentui pavaldžių įstaigų arba valstybės įmonių vadovai gali surengti sau pavaldžių pareigūnų neeilinį atestavimą.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ PAREIGINIAI LAIPSNIAI IR TARNYBINĖ UNIFORMA
16 straipsnis. Pareigūnų pareiginiai laipsniai
Pareigūnų statutiniams santykiams reglamentuoti bei einamoms pareigoms žymėti nustatomi šie pareiginiai laipsniai:
3) vyresnieji pareigūnai – tarnybos viršininko pavaduotojas, tarnybos viršininkas, direktoriaus pavaduotojas;
17 straipsnis. Pareigūnai, turintys įgaliojimus suteikti pareiginius laipsnius
1. Jaunesniųjų pareigūnų pareiginius laipsnius suteikia Kalėjimų departamento direktorius bei jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovai.
2. Pareigūnų ir vyresniųjų pareigūnų pareiginius laipsnius suteikia Kalėjimų departamento direktorius.
18 straipsnis. Pareigūnų tarnybinė uniforma ir skiriamieji ženklai
1. Pareigūnai dėvi Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtintą nustatyto pavyzdžio tarnybinę uniformą su pareiginių laipsnių ženklais ir simbolika.
PENKTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ TEISINĖ PADĖTIS
19 straipsnis. Pareigūnų teisinė padėtis
1. Pareigūnų gyvybę, sveikatą, garbę ir orumą, teises bei laisves gina Lietuvos Respublikos įstatymai.
3. Jeigu pareigūnas gauna įstatymams ar kitiems teisės aktams prieštaraujantį įsakymą ar nurodymą, jis turi vadovautis įstatymais ir kitais teisės aktais, o apie neteisėtą įsakymą ar nurodymą pranešti Kalėjimų departamento vadovybei. Neteisėto įsakymo ar nurodymo vykdymas neatleidžia pareigūno nuo atsakomybės.
5. Pareigūnų teisėti nurodymai, susiję su tarnybinių funkcijų atlikimu, yra privalomi visiems juridiniams ir fiziniams asmenims.
20 straipsnis. Pareigūnų profesinių interesų įgyvendinimas
1. Pareigūnai gali steigti draugijas, klubus ir kitus susivienijimus, tenkinančius jų profesinius, kultūrinius ir socialinius poreikius. Jų veiklą reglamentuoja įstatymų nustatyta tvarka priimti ir įregistruoti įstatai (nuostatai).
21 straipsnis. Draudimai pareigūnams
Pareigūnams draudžiama:
1) dirbti kitose įmonėse, įstaigose ir organizacijose, būti jų valdymo organų nariais (jeigu įstatymai nenumato kitaip), turėti kitas renkamas ar skiriamas pareigas, gauti kitą atlyginimą, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą, mokslinį, pedagoginį ir gydymo darbą laisvu nuo darbo metu valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, švietimo, kultūros ir gydymo įstaigose ar apmokėjimą Vyriausybės nustatyta tvarka už darbą teisės aktų projektų rengimo komisijose ir darbo grupėse;
2) būti politinių partijų ar politinių organizacijų nariais. Pareigūnas, pradėdamas tarnybą Kalėjimų departamente arba jam pavaldžioje įstaigoje ar valstybės įmonėje, nutraukia narystę politinėje partijoje ar politinėje organizacijoje;
7) gauti dovanų už tarnybinių pareigų atlikimą, išskyrus vardines dovanas, numatytas šio statuto 24 straipsnio 1 dalies 3 punkte;
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ SPECIALIOSIOS TEISĖS
22 straipsnis. Pareigūnų specialiosios teisės
1. Pareigūnai turi šias specialiąsias teises:
1) atlikti asmenų, įeinančių (išeinančių) į kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietas bei valstybės įmones prie pataisos darbų kolonijų, apžiūrą ir daiktų patikrinimą;
2) naudotis Teisingumo ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka Vidaus reikalų ministerijos ir policijos įstaigų duomenų bankais;
3) bendradarbiauti su policija organizuojant asmenų, pabėgusių iš kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietų, paiešką;
4) bendradarbiauti su vidaus reikalų sistemos pareigūnais perduodant kitoms valstybėms nuteistus laisvės atėmimu asmenis, kurie yra tų valstybių piliečiai, bei grąžinant iš kitų valstybių į Lietuvą nuteistus Lietuvos Respublikos piliečius laisvės atėmimo bausmei atlikti;
5) rengti kartu su vidaus reikalų sistemos pareigūnais specialiosios taktikos pratybas, išmokant pareigūnus veikti, jeigu susidarytų ypatinga situacija kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietose bei kitose Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse;
2. Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų vadovų specialiosios teisės, susidarius ypatingai situacijai kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietose bei kitose Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose, nustatytos Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo įstatymuose, Kardomojo kalinimo įstatyme bei kituose įstatymuose.
SEPTINTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ SKATINIMAS IR DRAUSMINĖ ATSAKOMYBĖ
24 straipsnis. Pareigūnų skatinimas ir drausminė atsakomybė
1. Pareigūnai gali būti skatinami:
2. Pareigūnams už tarnybinius nusižengimus gali būti skiriamos šios tarnybinės nuobaudos:
3. Tarnybinė nuobauda – įspėjimas žodžiu – galioja tris mėnesius nuo jos paskyrimo dienos. Kitos tarnybinės nuobaudos galioja vienerius metus nuo jų paskyrimo dienos.
4. Pareigūnai už padarytus tarnybinius nusižengimus drausmine tvarka atsako neatsižvelgiant į tai, ar baudžiamoji ar administracinė atsakomybė taikoma, ar ne.
5. Pareigūnai, turintys galiojančių tarnybinių nuobaudų, taip pat perkelti į žemesnes pareigas atestavimo tvarka, neskatinami vienerius metus.
6. Visus šiame straipsnyje nustatytus paskatinimus ir tarnybines nuobaudas pareigūnams skirti turi teisę įsakymais teisingumo ministras.
7. Kalėjimų departamento direktorius turi teisę įsakymais skirti pareigūnams visus šiame straipsnyje nustatytus paskatinimus ir tarnybines nuobaudas, išskyrus pažeminti pareigas bei atleisti iš tarnybos Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojus bei šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovus.
25 straipsnis. Pareigūnų papildomos mokamos atostogos
Pareigūnams papildomas mokamas atostogas, numatytas šio statuto 24 straipsnio 1 dalies 4 punkte, iki 10 kalendorinių dienų turi teisę įsakymais suteikti teisingumo ministras ir Kalėjimų departamento direktorius, iki 5 kalendorinių dienų – šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovai.
26 straipsnis. Reikalavimai skiriant tarnybines nuobaudas
2. Jei per tris darbo dienas pareigūnas atsisako pasiaiškinti, tarnybinę nuobaudą galima skirti be pasiaiškinimo. Atsisakymo pasiaiškinti faktas įforminamas protokolu.
3. Tarnybinė nuobauda skiriama tuoj pat paaiškėjus tarnybiniam nusižengimui, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tos dienos, kai turintis teisę skirti nuobaudą vadovas sužinojo apie tarnybinį nusižengimą, neįskaitant laiko, kurį pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos, atostogavo arba buvo atliekamas tarnybinis tyrimas.
4. Negalima skirti tarnybinės nuobaudos praėjus vieneriems metams nuo tos dienos, kai tarnybinis nusižengimas buvo padarytas. Tyrimo laikas neįskaitomas į vienerių metų terminą tarnybinei nuobaudai skirti. Atlikus tyrimą, įgaliotas pareigūnas ar valstybės institucija per 10 darbo dienų privalo tarnybinę nuobaudą skiriančiam pareigūnui pateikti siūlymus ją skirti. Tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tos dienos, kai gautas įgalioto pareigūno ar valstybės institucijos siūlymas skirti tarnybinę nuobaudą.
AŠTUNTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ NUŠALINIMAS NUO PAREIGŲ
28 straipsnis. Pareigūnų nušalinimo nuo pareigų atvejai, terminai ir tvarka
1. Kalėjimų departamento direktorius bei šiam departamentui pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių vadovai įsakymais turi teisę nušalinti nuo pareigų sau pavaldžius pareigūnus.
2. Pareigūnas gali būti nušalintas nuo pareigų:
1) jei jis darbo laiku tarnybos vietoje yra neblaivus arba apsvaigęs nuo toksinių, psichotropinių ar narkotinių medžiagų, – tą dieną (pamainą);
3) jei jis atestavimo komisijos sprendimu pripažįstamas netinkamu tęsti tarnybą, – kol bus priimtas sprendimas dėl jo tolesnės tarnybos;
29 straipsnis. Pareigūnų nušalinimo nuo pareigų pasekmės
30 straipsnis. Tarnybinis tyrimas nušalinus pareigūną nuo pareigų
31 straipsnis. Darbo užmokesčio mokėjimas pareigūnams, nušalintiems nuo pareigų
1. Pareigūnui, nušalintam nuo pareigų šio statuto 28 straipsnio 2 dalies 1, 2 ir 4 punktuose numatytais atvejais, darbo užmokesčio mokėjimas sustabdomas.
DEVINTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ ATLEIDIMAS IŠ TARNYBOS
32 straipsnis. Pareigūnų atleidimo iš tarnybos pagrindai
1. Pareigūnas gali būti atleistas iš tarnybos:
1) kai jam sukanka 50 metų, jeigu jo tarnyba Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse nebuvo pratęsta šio statuto 33 straipsnyje nustatyta tvarka;
3) jei neteisėtai perdavė asmenims, laikomiems Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose, arba neteisėtai gavo iš šių asmenų medžiagų, dirbinių ar daiktų;
5) kai pareigūnas dėl laikinojo nedarbingumo neatvyksta į darbą daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų iš eilės arba daugiau kaip šimtą keturiasdešimt kalendorinių dienų per paskutinius dvylika mėnesių;
6) kai pareigūnas nerūpestingai atliko pareigas ar kitaip pažeidė tarnybos drausmę, jei prieš tai jam nors vieną kartą per paskutinius dvylika mėnesių buvo skirtos tarnybinės nuobaudos;
7) kai pareigūnas tyčine neteisėta veika Kalėjimų departamentui arba jam pavaldžiai įstaigai ar valstybės įmonei padarė turtinės žalos;
9) kai jis darbo laiku tarnybos vietoje yra neblaivus, apsvaigęs nuo toksinių, psichotropinių ar narkotinių medžiagų;
2. Pareigūnas atleidžiamas iš tarnybos:
4) kai jis pagal sveikatos būklės patikrinimo ar invalidumą nustatančios komisijos išvadą negali tęsti tarnybos;
8) jei pareigūnas negali tarnauti dėl nustatytos priklausomybės nuo alkoholio, toksinių, psichotropinių ar narkotinių medžiagų;
10) jei paaiškėjo šio statuto 11 straipsnio 1 dalyje nurodytų aplinkybių, dėl kurių asmuo į tarnybą Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse negali būti priimtas ir kurios asmens priėmimo į tarnybą metu nebuvo žinomos;
12) kai paaiškėja, kad priimant į tarnybą buvo nuslėpti ar pateikti neatitinkantys tikrovės duomenys, dėl kurių asmuo negalėjo būti priimtas į tarnybą;
4. Asmuo, nesutinkantis su atleidimo iš tarnybos motyvais ar taikytais atleidimo pagrindais, turi teisę kreiptis į Kalėjimų departamento direktorių ir Teisingumo ministerijos vadovybę.
33 straipsnis. Pareigūnų tarnybos pratęsimo tvarka
Iki tol, kol pareigūnui sukaks šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyti metai, jis turi teisę pateikti šio statuto 12 straipsnio 5 arba 6 dalyje nurodytiems vadovams prašymą dėl tarnybos pratęsimo. Šie vadovai gali įsakymais pareigūno tarnybą pratęsti kiekvieną kartą ne ilgiau kaip trejiems metams, tačiau ne ilgiau nei sukanka Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytas senatvės pensijos amžius.
34 straipsnis. Atleidimas iš tarnybos pareigūnui prašant
1. Pareigūnas, kuris nori nutraukti tarnybą, rašo prašymą vadovui, turinčiam įgaliojimus prašantį pareigūną atleisti iš tarnybos.
2. Pareigūno prašymas atleisti jį iš tarnybos turi būti patenkintas ne vėliau kaip per du mėnesius nuo prašymo padavimo dienos.
35 straipsnis. Reikalavimai atleidžiant pareigūną iš tarnybos atskirais atvejais
1. Negalima atleisti pareigūno iš tarnybos jo laikinojo nedarbingumo laikotarpiu arba atostogų metu (išskyrus atleidimą pagal šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir 2 dalies 1, 4 punktus). Jeigu pareigūnas atleidžiamas iš tarnybos pažeidžiant šią nuostatą, jo atleidimo diena laikoma kita po atostogų ar kita po laikinojo nedarbingumo pasibaigimo tarnybos diena.
2. Atleisti pareigūną iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 1, 4 ir 5 punktus galima tik įspėjus jį raštu prieš du mėnesius. Pareigūnui, kuriam iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip penkeri metai, invalidui, moteriai, turinčiai vaiką iki 14 metų, ir vyrui, vienam auginančiam vaiką iki tokio pat amžiaus, apie numatomą atleidimą iš tarnybos turi būti pranešta raštu prieš keturis mėnesius. Įspėjimas netenka galios, jei pasibaigus terminui praeina daugiau kaip vienas mėnuo, neįskaitant pareigūno laikinojo nedarbingumo ir atostogų laiko. Jei pareigūnas atleidžiamas iš tarnybos nepasibaigus įspėjimo terminui, jo atleidimo data nukeliama iki to laiko, kada turėjo pasibaigti įspėjimo terminas.
3. Atleisti pareigūną iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 4 ir 8 punktus galima tik tuo atveju, jeigu nėra galimybės perkelti pareigūną jo sutikimu į tolygias arba žemesnes pareigas.
4. Atleisti pareigūną iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 2 dalies 7 punktą galima per 10 kalendorinių dienų nuo atestavimo komisijos sprendimo pripažinti jį netinkamu tęsti tarnybą priėmimo dienos. Pareigūnas, kurį atestavimo komisija pripažino netinkamu tęsti tarnybą, turi teisę per 5 darbo dienas nuo atestavimo komisijos sprendimo priėmimo dienos paduoti skundą Kalėjimų departamento direktoriui, jeigu atestavimo komisijos pirmininku buvo šiam departamentui pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės vadovas, arba teisingumo ministrui, jeigu atestavimo komisijos pirmininku buvo Kalėjimų departamento direktorius. Skundas paduodamas per atestavimo komisijos pirmininką. Atleisti pareigūną iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 2 dalies 7 punktą galima per 10 kalendorinių dienų nuo skundo atmetimo dienos.
36 straipsnis. Išeitinė pašalpa atleidžiamam iš tarnybos pareigūnui
Kai pareigūnas atleidžiamas iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 5, 8 punktus ir 2 dalies 4, 7, 8 punktus, jam išmokama jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė pašalpa. Atleidžiant pareigūną iš tarnybos pagal šio statuto 32 straipsnio 1 dalies 4 punktą, jam išmokama jo dviejų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė pašalpa.
37 straipsnis. Atsiskaitymas su atleidžiamu iš tarnybos pareigūnu
DEŠIMTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ PERKĖLIMAS Į KITAS PAREIGAS
39 straipsnis. Pareigūnų perkėlimas į kitas pareigas
1. Pareigūnas gali būti perkeltas:
2) į tolygias pareigas (jo sutikimu, atsižvelgiant į bendrus tarnybos interesus, pareigūno dalykines ir asmenines savybes, sveikatos būklę (pagal sveikatos būklės patikrinimo komisijos išvadą), amžių);
4. Esant tarnybiniam būtinumui, Kalėjimų departamento direktorius arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės vadovas gali, neperkeldamas į kitas pareigas, laikinai pavesti sau pavaldžiam pareigūnui be jo sutikimo atlikti tolygias, žemesnes arba aukštesnes pareigas tame pačiame departamente ar jam pavaldžioje toje pačioje įstaigoje ar valstybės įmonėje. Tokiu atveju pareigūnui mokamas darbo užmokestis, gautas iki laikino pavedimo.
5. Nepaprastosios padėties ar kitų ekstremalių situacijų atveju Kalėjimų departamento direktorius gali, neperkeldamas į kitas pareigas, laikinai pavesti pareigūnui be jo sutikimo atlikti tolygias, žemesnes arba aukštesnes pareigas kitoje šiam departamentui pavaldžioje įstaigoje arba valstybės įmonėje. Tokiu atveju pareigūnui mokamas darbo užmokestis, gautas iki laikino pavedimo.
6. Šio straipsnio 4 ir 5 dalyse numatyti pavedimai įforminami tam įgaliotų pareigūnų motyvuotais įsakymais.
7. Šio straipsnio 4 ir 5 dalyse numatytas laikinas pavedimas pareigūnui atlikti tolygias, žemesnes arba aukštesnes pareigas per penkerius jo tarnybos metus negali trukti ilgiau kaip vienerius metus.
VIENUOLIKTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ GRĄŽINIMAS Į TARNYBĄ IR ANKSTESNES PAREIGAS
40 straipsnis. Pareigūnų grąžinimas į tarnybą ir ankstesnes pareigas
1. Pareigūnas, nesutinkantis su atleidimu iš tarnybos, nušalinimu nuo pareigų ar perkėlimu į kitas pareigas, per vieną mėnesį nuo dokumento, patvirtinančio atleidimą, nušalinimą ar perkėlimą, gavimo turi teisę kreiptis į teismą.
DVYLIKTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ DARBO UŽMOKESTIS
41 straipsnis. Tarnybos Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse priskyrimas pavojingiems darbams
Tarnyba Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose ir valstybės įmonėse priskiriama prie pavojingų darbų (gamybos procesų), kurių sąrašą nustato Vyriausybė. Priemokų už darbą pavojingomis sąlygomis (dirbant pavojingus darbus) dydžius, tačiau ne mažesnius negu numatyti Žmonių saugos darbe įstatyme, nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
42 straipsnis. Pareigūnų darbo užmokestis
1. Pareigūnų darbo užmokestį sudaro pareiginė (tarnybinė) alga, priedai už turimą pareiginį laipsnį, kvalifikacinę kategoriją ir ištarnautus metus, kiti įstatymų, šio statuto ar Vyriausybės nutarimų nustatytos išmokos.
43 straipsnis. Pareigūnų pareiginės (tarnybinės) algos priedų už turimus pareiginius laipsnius koeficientai
Pareigūnams nustatomi tokie pareiginės (tarnybinės) algos priedų už turimus pareiginius laipsnius, nustatytus šio statuto 16 straipsnyje, apskaičiavimo pagal bazinę mėnesinę algą koeficientai:
44 straipsnis. Pareigūnų pareiginės (tarnybinės) algos priedai už kvalifikacines kategorijas
1. Siekiant gerinti ir skatinti pareigūnų profesinį pasirengimą, mažinti jų kaitą bei formuoti profesionalių kadrų branduolį, nustatomos 3-oji, 2-oji ir 1-oji kvalifikacinės kategorijos, kurios suteikiamos atsižvelgiant į pareigūnų profesinio pasirengimo lygį, specialybę, tarnybos stažą ir tarnybinės veiklos rezultatus. 3-oji kvalifikacinė kategorija gali būti suteikta pareigūnui, ištarnavusiam Kalėjimų departamente (Pataisos reikalų departamente prie Vidaus reikalų ministerijos arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse bei policijos komisariatų pataisos darbų inspekcijose) arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse ne mažiau kaip penkerius metus. 2-oji kvalifikacinė kategorija suteikiama pareigūnams, turintiems 3-ąją kvalifikacinę kategoriją, 1-oji – turintiems 2-ąją kvalifikacinę kategoriją.
2. Pareigūnams nustatomi tokie pareiginės (tarnybinės) algos priedai už kvalifikacines kategorijas:
45 straipsnis. Pareigūnų pareiginės (tarnybinės) algos priedai už ištarnautus metus
1. Pareigūnams nustatomi tokie pareiginės (tarnybinės) algos priedai už ištarnautus metus:
TRYLIKTASIS SKIRSNIS
PAREIGŪNŲ SOCIALINĖS GARANTIJOS
46 straipsnis. Pareigūnų pensijos
47 straipsnis. Pareigūnų atostogos
1. Nustatoma tokia kasmetinių atostogų trukmė pareigūnams atsižvelgiant į jų ištarnautą laiką:
2. Pareigūnams, dirbantiems gydymo bei pataisos darbų kolonijose, kuriose bausmę atlieka asmenys, nuteisti laisvės atėmimu sergantys infekcinėmis ligomis, kasmetinių atostogų trukmė, nustatyta šio straipsnio 1 dalyje, prailginama 10 kalendorinių dienų. Šia atostogų lengvata taip pat naudojasi Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų specialių skyrių, kuriuose laikomi infekcinėmis ligomis sergantys asmenys, pareigūnai.
48 straipsnis. Pareigūnų draudimas nuo nelaimingų atsitikimų
1. Pareigūnų gyvybė ir sveikata privalomai draudžiamos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis nuo nelaimingų atsitikimų einant tarnybines pareigas, vykstant į tarnybą arba iš jos bei nuo nelaimingų atsitikimų ne darbo laiku, jeigu teismo ar tardymo nustatyta, kad šie atsitikimai susiję su tarnyba, nuo jų paskyrimo į atitinkamas pareigas iki atleidimo iš jų dienos.
2. Nelaimingų atsitikimų einant tarnybines pareigas, vykstant į tarnybą arba iš jos bei nelaimingų atsitikimų ne darbo laiku, jeigu teismo ar tardymo nustatyta, kad šie atsitikimai susiję su tarnyba, pripažinimo draudiminiais įvykiais tvarką, draudimo išmokų dydžių nustatymo bei išmokėjimo tvarką nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
49 straipsnis. Pareigūnų kompensacijos
1. Pareigūno, žuvusio einant tarnybines pareigas arba jeigu tai susiję su tarnyba Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse, šeimai išmokama vienkartinė dešimties metų (120 mėnesių) žuvusio pareigūno darbo užmokesčio dydžio kompensacija. Ši kompensacija lygiomis dalimis išmokama kiekvienam žuvusiojo pareigūno šeimos nariui. Žuvusysis laidojamas valstybės lėšomis.
2. Pareigūno, žuvusio einant tarnybines pareigas arba jeigu tai susiję su tarnyba Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse, šeimos nariais laikomi sutuoktinis, vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai), žuvusiojo vaikas (vaikai), gimęs (gimę) po jo mirties.
3. Pareigūnui, sužeistam einant tarnybines pareigas arba jeigu tai susiję su tarnyba Kalėjimų departamente arba jam pavaldžiose įstaigose ar valstybės įmonėse, atsižvelgiant į kūno sužalojimo sunkumą, kurį nustato atitinkama medicininės ekspertizės komisija, išmokama kompensacija:
4. Pareigūno žuvimo arba sužeidimo atvejais, numatytais šio straipsnio 1 ir 3 dalyse, kompensacijos dydis apskaičiuojamas pagal įvykio metu gautą jo darbo užmokestį.
50 straipsnis. Draudimo išmokų ir kompensacijos nemokėjimas
Draudimo išmokos ir kompensacijos pareigūnams nemokamos, jeigu:
2) pareigūnas žuvo arba susižalojo dėl apsvaigimo nuo alkoholio, toksinių, psichotropinių ar narkotinių medžiagų;
4) pareigūnas žuvo arba susižalojo dėl autoavarijos, vairuodamas transporto priemonę, kai neturėjo teisės ją vairuoti, arba perdavė ją vairuoti asmeniui, apsvaigusiam nuo alkoholio, toksinių, psichotropinių ar narkotinių medžiagų, arba neturinčiam teisės ją vairuoti;
51 straipsnis. Pareigūnų sveikatos priežiūra
52 straipsnis. Pareigūnų aprūpinimas gyvenamosiomis patalpomis ir perkėlimo išlaidų atlyginimas
1. Pareigūnams, paskyrimo vietoje neturintiems gyvenamosios patalpos, įstatymų nustatyta tvarka gali būti suteikiamos tarnybinės gyvenamosios patalpos.
2. Kol pareigūnui bus suteikta tarnybinė gyvenamoji patalpa arba kol jis apsirūpins gyvenamąja patalpa, Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka gali būti kompensuojama dalis gyvenamosios patalpos nuomos išlaidų.
3. Statant arba įsigyjant gyvenamąsias patalpas, jų kainos dalis pareigūnams gali būti kompensuojama Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka iš Kalėjimų departamentui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.
53 straipsnis. Pareigūnų darbo ir poilsio laikas
1. Normali pareigūnų darbo trukmė negali būti ilgesnė kaip 40 valandų per savaitę. Jeigu Kalėjimų departamento arba jam pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės vadovybė paveda, pareigūnai gali dirbti ilgiau negu nustatyta darbo savaitės valandų norma. Už tai jiems papildomai mokama Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.
2. Pagal Kalėjimų departamento direktoriaus arba šiam departamentui pavaldžios įstaigos ar valstybės įmonės vadovo iš anksto patvirtintą grafiką pareigūnai privalo budėti, kad esant būtinumui juos būtų galima iškviesti neatidėliotiniems veiksmams atlikti. Budėjimo metu pareigūnas turi būti namuose arba kitoje iš anksto aptartoje vietoje ne darbo laiku. Budėjimo laikas prilyginamas ne mažiau kaip trečdaliui darbo laiko. Už budėjimą per artimiausias 10 dienų suteikiamas poilsio laikas tokios pat trukmės kaip darbo laikui prilygintas budėjimo laikas.
KETURIOLIKTASIS SKIRSNIS
KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO IR JAM PAVALDŽIŲ
ĮSTAIGŲ FINANSAVIMAS IR TECHNINIS APRŪPINIMAS
55 straipsnis. Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų finansavimas
56 straipsnis. Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų aprūpinimas šaunamaisiais ginklais ir specialiosiomis priemonėmis
1. Kalėjimų departamentas ir jam pavaldžios įstaigos šaunamuosius ginklus, šaudmenis ir specialiąsias priemones įsigyja įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
PENKIOLIKTASIS SKIRSNIS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS