LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE TAIKOMŲ TARPTAUTINIO MOTINOS PIENO PAKAITALŲ RINKODAROS KODEKSO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugpjūčio 27 d. Nr. V-612

Vilnius

 

Siekdamas saugoti kūdikių ir mažų vaikų sveikatą, įgyvendindamas kūdikių žindymo skatinimo iniciatyvas Lietuvoje ir vykdydamas Lietuvos sveikatos programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. liepos 2 d. nutarimu Nr. VIII-833 (Žin., 1998, Nr. 64-1842), 3 skyriaus 1.2 punktą ir 4 skyriaus 1.2 punktą, Valstybinės maisto ir mitybos strategijos įgyvendinimo priemonių 2003–2010 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 23 d. nutarimu Nr. 1325 (Žin., 2003, Nr. 101-4556), 3.1 ir 3.2 priemones bei Vaikų sveikatos metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 651 (Žin., 2004, Nr. 87-3177), įgyvendinimo 5 priemonę:

1. Tvirtinu Sveikatos priežiūros įstaigose taikomus Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso reikalavimus (pridedama).

2. Pavedu ministerijos sekretoriui pagal kuruojamą sritį įsakymo vykdymo kontrolę.

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro2004 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. V-612

 

SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE TAIKOMI TARPTAUTINIO MOTINOS PIENO PAKAITALŲ RINKODAROS KODEKSO REIKALAVIMAI

 

1. Šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai:

1.1. Tarptautinis motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodeksas – Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo dokumentas, kuris reguliuoja motinos pieno pakaitalų rinkodarą ir apibrėžia įvairių visuomenės grupių, organizacijų bei vyriausybės vaidmenį apsaugant, remiant ir skatinant kūdikių žindymą;

1.2. motinos pieno pakaitalas – naujagimių ir kūdikių maitinimui skirtas produktas, galintis pakeisti motinos pieną kūdikiui iki 6 mėnesių amžiaus, ir visi pramoniniu būdu pagaminti pieno ir sojos mišiniai;

1.3. dirbtinis maitinimas – naujagimio ar kūdikio iki 6 mėnesių amžiaus maitinimas bet kokiais motinos pieno pakaitalais per zondą, šaukšteliu, iš buteliuko ar kito indo;

1.4. mišrus maitinimas – naujagimio ar kūdikio maitinimas ne tik motinos pienu, bet ir motinos pieno pakaitalais;

1.5. išimtinis žindymas – naujagimio ar kūdikio maitinimas tik motinos pienu ir nemaitinimas iš buteliuko;

1.6. dirbtiniam maitinimui skirti gaminiai – gaminiai, kurie nesiderina su žindymu ir slopina laktaciją: buteliukai, žindukai, antspeniai, pientraukiai ir kt.;

1.7. žindukas – bet kokios formos ir paskirties čiulptukai, dirbtini speneliai, antspeniai, pagaminti iš kaučiuko ar silikono;

1.8. gamintojas – fizinis ar juridinis asmuo (ar kita organizacija) teisės aktų nustatyta tvarka vykdantis savo veiklą (įsteigtas) Lietuvos Respublikoje ar Europos Bendrijoje (Europos Sąjungoje), kuris: pagamino gaminį arba apie gaminį viešai pareiškė, pažymėdamas jį savo pavadinimu, prekės ženklu ar kitu skiriamuoju ženklu, arba gaminį perdirbo; veikia kaip gamintojo atstovas, kai gamintojas nėra įsisteigęs Europos Bendrijoje (Europos Sąjungoje), arba, jei Europos Bendrijoje (Europos Sąjungoje) įsisteigusio gamintojo atstovo nėra, gaminį importuoja; kaip gaminio tiekimo proceso dalyvis gali daryti poveikį teikiamo į rinką gaminio saugai;

1.9. platintojas – teikiantis produktus į rinką fizinis arba juridinis asmuo, kurio veikla neturi poveikio produkto saugos ypatybėms.

2. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – įstaigos) turi būti diegiami Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso reikalavimai ir užtikrinama kūdikių ir mažų vaikų žindymo apsauga, rėmimas ir skatinimas suteikiant atitinkamą informaciją ir patarimus sveikatos priežiūros darbuotojams atsižvelgiant į jų pareigas.

3. Įstaigose neturi būti reklamuojami motinos pieno pakaitalai, žindukai ir kiti dirbtiniam maitinimui skirti gaminiai ir aprašai, platinama gamintojų ar platintojų tiekiama medžiaga, išskyrus informacinę ar mokomąją medžiagą ir jos naudojimui reikalingą įrangą, jei jos prašo įstaiga, turėdama raštišką steigėjo ir Sveikatos apsaugos ministerijos ar jos įgaliotos įstaigos sutikimą, kad tai neprieštarauja atitinkamiems teisės aktams. Ši medžiaga ar įranga gali turėti dovanojusios firmos vardą ar prekybos ženklą, tačiau neturi reklamuoti šios firmos gamybos produktų ir gaminių.

4. Gamintojų ir platintojų teikiama informacija sveikatos priežiūros darbuotojams apie motinos pieno pakaitalus, žindukus ir kitus dirbtiniam maitinimui skirtus gaminius turi būti mokslinė, objektyvi ir nemenkinti žindymo.

5. Informacinė ir mokomoji medžiaga (rašytinė, garsinė arba vaizdinė) apie kūdikių maitinimą, skirta nėščiosioms bei kūdikių ir mažų vaikų motinoms, turi tiksliai informuoti:

5.1. apie žindymo ir išimtinio žindymo privalumus ir naudą;

5.2. apie žindyvių mitybą, pasiruošimą žindymui bei jo valdymą ir įtvirtinimą;

5.3. apie mišraus maitinimo neigiamą poveikį žindymui;

5.4. apie sunkumus, iškylančius motinoms, nusprendusioms nežindyti;

5.5. tinkamą pramoniniu būdu ar namie pagamintų motinos pieno pakaitalų vartojimą.

6. Informacinėje medžiagoje apie motinos pieno pakaitalus turi būti ir informacija apie socialines bei finansines jų vartojimo pasekmes, riziką sveikatai, atsirandančią dėl netinkamo maisto ar maitinimo metodų taikymo ir ypač apie pavojų kūdikių sveikatai dėl nebūtino ar netaisyklingo motinos pieno pakaitalų vartojimo. Informacinėje medžiagoje neturi būti jokių iliustracijų ar teksto, kurie idealizuotų motinos pieno pakaitalus.

7. Sveikatos priežiūros įstaigose neturi būti teikiamos gamintojų ar platintojų apmokamos darbuotojų paslaugos.

8. Motinos pieno pakaitalų (pramoninės ar namų gamybos) paruošimo būdų turi mokyti tiktai sveikatos priežiūros darbuotojai ir tik tas motinas ar šeimų narius, kuriems būtina ši informacija. Pateikiamojoje informacijoje turi būti tiksliai paaiškinta apie šių produktų netinkamo vartojimo žalą.

9. Motinos pieno pakaitalų, žindukų ir kitų dirbtiniam maitinimui skirtų gaminių neleidžiama dovanoti arba parduoti mažesnėmis kainomis įstaigoms ar organizacijoms, nesvarbu, ar tie produktai bus jose naudojami, ar platinami už jų ribų. Motinos pieno pakaitalai, žindukai ir kiti dirbtiniam maitinimui skirti gaminiai gali būti dovanojami arba parduodami mažesnėmis kainomis tik kūdikių ir vaikų globos įstaigoms, našlaičių ar pamestinukų globėjams ar stichinių situacijų atvejais, kai kūdikiai tampa laikinai atskirti nuo tėvų.

10. Gamintojai ar platintojai negali siūlyti sveikatos priežiūros darbuotojams ar jų šeimų nariams jokio materialinio atlygio, norėdami, kad šie propaguotų motinos pieno pakaitalus, žindukus ir kitus dirbtiniam maitinimui skirtus gaminius. Sveikatos priežiūros darbuotojai ar jų šeimų nariai neturi priimti jokio materialinio atlygio.

11. Motinos pieno pakaitalų, žindukų ir kitų dirbtiniam maitinimui skirtų gaminių, įrangos ar reikmenų, reikalingų jų paruošimui ar naudojimui, pavyzdžiai neturi būti demonstruojami įstaigose, jų pavyzdžiai neturi būti dalijami nėščioms moterims, kūdikių ir mažų vaikų motinoms ar jų šeimų nariams.

12. Motinos pieno pakaitalų, žindukų ir kitų dirbtiniam maitinimui skirtų gaminių gamintojai ir platintojai turi pranešti įstaigos administracijai, kurioje dirba sveikatos priežiūros darbuotojas, apie jam suteiktą materialinį atlygį (pavyzdžiui, stipendijos, kelionės studijoms, dotacijos moksliniams tyrimams, dalyvavimo konferencijose išlaidos ir pan.). Apie tai įstaigos vadovui turi pranešti ir materialinį atlygį gavęs darbuotojas.

______________